Ev sahibime nasıl baştan mesafe koyarım

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.434
11.130
Merhaba arkadaşlar, beni az çok konularımdan tanıyan vardır. 3 sene yurtdisinda calistiktan sonra 2 hafta önce Güneydoğu Anadolu Akdeniz bölgesi arasında kalan büyük bir şehrimize taşındım iş sebebiyle. İsyerine yakın bir ev tuttum mahalle de güzel. Burası asla yobaz bir şehir değil yalnız yaşayan bir kadın için de kolay ve güzel. Insanlar sıcakkanlı yardimsever alıştım şehre ama ben bir salaklık yaptım sanırım evi çok beğendiğim için ev sahibi konusunu hiç düşünmeden bir ev tuttum. Adam ailesiyle aynı apartmanda oturuyor alt katımda. Kendisi evi 6 senedir kiraya vermemiş oğlum evlenip oturacak diye. Yasli bir hacı amca. Korkum bana karışması eve gelene gidene laf etmesi. Aslında baya bir yardımcı oldu, geldi kombiyi gazı gösterdi. Yalniz mesela internet bağlamaya geldiler hemen yukarı çıktı diyor ki ne yaptınız. Internetin kablosu çekilmemis elektirikci çağırırım ben dedi. Kombiyi açmıştım diyor ki hemen kızım yazık neden bu kadar yakıyorsun. Yani adamın bisey yaptığı yok ama nedense rahatsız oldum. Temizliğe gelen ablayla eve geldik o da adamı görür görmez dedi ki "bak bu adama çok yüz verme sen çok yumusaksin tepene çıkar." Sonra annem birkaç kere aradı ev sahibinin de evde olduğunu anlayınca (gaz borusu delinmiş onu degistiriyordu) hemen dedi ki "ev sahibi neden hep senin evde bak sakın kendine karıştırma".

Sonuç olarak benim hiç böyle bir korkum yokken içime böyle bir korku geldi şimdi. Aslında korona zamanı parti yapacak gurultu yapacak filan değilim. Ama diyelim bir manita yaparsam veya kırk yılda bir bir arkadaşım gelirse karışmaz di mi? Korkum ben bu aileye hayır diyemicem ve burada "kv ile altli üstlü oturuyoruz beni her akşam yemeğe çağırıyor nasıl hayır derim" konularının ev sahibi versiyonunu acicam. Baska bir arkadaşım dedi ki "x şehrinde olsa karışır derdim ama burda karismaz kimse".

Neyse benim burda en başından almam gereken önlemler nelerdir?

Karışacakmış gibi duruyor bayağı. Onun kabul görmeyeceyi bir şeyse zaten karışır şehir fark etmez ki.

Amca belli ki Adana,Hatay ya da Antepli.
Karisirlar maalesef her seye.
Hele yasini basini almis bir haci amcaysa,her seyin en dogrusunu kendisinin bildigini zannettigi icin karisir.
Üstüne nasihat etmeye yol göstermeye çalışır. Bence de kesinlikle karışır yani. Bir de uzun yıllar kiracı olduk edindiğim tecrübelerden biri kesinlikle dünyanın en iyisi de olsa ev sahibiyle aynı apartmanda kalınmamalı En buyuk kk En buyuk kk içinizi karatmış gibi olmayalım umarım biz yanılırız ama siz mesafenizi korumaya çalışın soğuk durun.

Maalesef karışır

Türkiye ye geldiğinde burada ortam farklı derken aslında bunu anlatmaya çalışmıştık

çünkü destek oluyor kendince ama farklı gelen gidende bile anında kapında biter

Yardım teklifine hayır de

Temizlikçiye de dikkat et o da senin yumuşak karnını çözerse kullanabilir

hemen ev sahibi hakkında yorum yapmış

Maalesef karışır

Türkiye ye geldiğinde burada ortam farklı derken aslında bunu anlatmaya çalışmıştık

çünkü destek oluyor kendince ama farklı gelen gidende bile anında kapında biter

Yardım teklifine hayır de

Temizlikçiye de dikkat et o da senin yumuşak karnını çözerse kullanabilir

hemen ev sahibi hakkında yorum yapmış

Of evet ya. Az önce yine eşiyle geldi. Elektrik kablosu yoktu internet için onun için Elektrikçi çağırmış pazartesi gelecekmiş onu söylemeye gelmiş ama mesela diyor ki firin alacak mısın alma surda firin var her şeyi yapıyor bilmem ne sürekli konuştu sürekli biseyler sordu kombiye takmış bu kadar çok açarsam fatura yüksek gelirmiş sana ne amca ya sanki sen odiceksin üşüyorum kombiyi açmama karışıyor abi bu ne. Neyse ya ben her zamanki gibi he diyip gecicem gün içinde gelirse çalışıyorum musait değilim dicem adama bisey demicem çok karışırsa da taşınırim artık napiyim tuttuk bi kere.

Of evet ya. Az önce yine eşiyle geldi. Elektrik kablosu yoktu internet için onun için Elektrikçi çağırmış pazartesi gelecekmiş onu söylemeye gelmiş ama mesela diyor ki firin alacak mısın alma surda firin var her şeyi yapıyor bilmem ne sürekli konuştu sürekli biseyler sordu kombiye takmış bu kadar çok açarsam fatura yüksek gelirmiş sana ne amca ya sanki sen odiceksin üşüyorum kombiyi açmama karışıyor abi bu ne. Neyse ya ben her zamanki gibi he diyip gecicem gün içinde gelirse çalışıyorum musait değilim dicem adama bisey demicem çok karışırsa da taşınırim artık napiyim tuttuk bi kere.

Adama bir şey de

Yani kombi açıyorum ben böyle tercih ediyorum de

Hatta geyiğe vur ödemeden kaçarım diye korkma yerim belli de

Mesela o elektrikçi gelmeden sen elektrikçi çağır

Kombiyi çok yaktın nasıl anlıyor örneğin az yakarsın soğuk olur da alt kattan senin yukardaki harcamanı nasıl anlıyor saate mi bakıyor

Adama bir şey de

Yani kombi açıyorum ben böyle tercih ediyorum de

Hatta geyiğe vur ödemeden kaçarım diye korkma yerim belli de

Mesela o elektrikçi gelmeden sen elektrikçi çağır

Kombiyi çok yaktın nasıl anlıyor örneğin az yakarsın soğuk olur da alt kattan senin yukardaki harcamanı nasıl anlıyor saate mi bakıyor

Yok su an eve henüz yerlesmedim ilk temizliği yapıyoruz bugün ilk defa girdim eve temizlik için. Eşyalarım haftaici gelecek. Ben gelince geldi baktı kombiyi gösterdi sonra açtı kombiyi baktı filan. Elektrikçiyi kendi çağırdı çünkü internet için kurmaya geldiler baktılar kablo yok evde kabloyu kesmişler bu kata gelmiyor dedi ki ben cektiririm. Yardimsever biri aslında ama yani. Evet adama bisey diyim haklısınız bir şekilde mesafe koyayım. 2020 2021 beni sınır çekme konusunda sınıyor resmen.

adamın yardımlarını kabul etmeyeceksiniz o zaman, eğer kabul ederseniz kendisine bu hakkı bulur.
her dediğine ben kendim hallediyorum siz zahmet etmeyin deyip mesafeli olursan. söz söyleme hakkı olmaz

Yardım kabul etmeyip ben yaparım hallederim demelisiniz.
Yemek alışverişi boş tabak doldurma muhabbeti olmamalı
Selam vermek dışında bir ilişkiniz olmamalı ki karışma yetkisini bulamasın.
Ama siz eve almışsınız bu hata.
aynı anda aynı şeyi yazmışız :))

adamın yardımlarını kabul etmeyeceksiniz o zaman, eğer kabul ederseniz kendisine bu hakkı bulur.
her dediğine ben kendim hallediyorum siz zahmet etmeyin deyip mesafeli olursan. söz söyleme hakkı olmaz

Evet çok haklısınız. Artık öyle yapicam. Yani interneti taşınmadan önce sorduğumda elektirik kablosu var demişti ama evde yok o yüzden onun sorumluluğu olduğunu düşündüm çünkü ben henüz eve taşınmadim. Bugün ilk defa girdim. O yüzden yardımı kabul ettim. Ama bir daha etmemeliyim haklısınız.

Bir de ocağı açtık gaz borusu delinmiş onu değiştirdi varmış onda boru. Yani eve ilk ilk girerken olan ufak tefek şeyleri kendi yaptı. Ama ben hallederim demeliydim belki de düşünemedim.

X