Evde köpek bakmak?

agresifkiz

Güzelbirşeylerolsun
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2013
3.112
1.752
Merhaba arkadaşlar daha önce yalnız yaşadığımdan ve çok bunaldığımdan dolayı konu açmıştım hatırlayan olur belki. Memurum nöbetli çalışıyorum bir buçuk sene kaldı tayinime. Şöyle ki evde köpek bakmak istiyorum toy poddle ya da pomerian istiyorum ikiside küçük ırk zaten. Ama ben 24 saat gidiyorum nöbete öyle bir sıkıntı var sizce olur mu bakılır mı tek kalabilir mi başa çıkabilir miyim büyük sorumluluk kararsızım :KK43:

Merhaba arkadaşlar daha önce yalnız yaşadığımdan ve çok bunaldığımdan dolayı konu açmıştım hatırlayan olur belki. Memurum nöbetli çalışıyorum bir buçuk sene kaldı tayinime. Şöyle ki evde köpek bakmak istiyorum toy poddle ya da pomerian istiyorum ikiside küçük ırk zaten. Ama ben 24 saat gidiyorum nöbete öyle bir sıkıntı var sizce olur mu bakılır mı tek kalabilir mi başa çıkabilir miyim büyük sorumluluk kararsızım :KK43:
Bence ne hayvan üretimine destek vermiş olun ne de o hayvanı evde tek bırakarak vebal altına girin.. yalnızlıkla baş edebilmek böyle bir şey olmamalı..

Evde illa ki bir nefes olsun diyorsanız ve kafese kapatmayacaksaniz kuş sahiplenin hiç olmazsa.

Kopek zor. Cislerini kuma yapiyorlar ama kaka icin sabah aksam gezdirmeniz gerekiyor, cikarmazsaniz surekli havliyorlar. Kucuk cinsler daha gurultulu oluyor (golden haric), surekli kosup, havliyorlar, komsulariniz %99 problem cikartir ozellikle alt katiniz.

Köpekler o kadar sürede yalnız kalıp evde dururlarsa depresyona girerler. Eve geldiğinizde saati umursamadan dışarı çıkarmanız gerekir.

Hayvan sevginizden eminseniz 2 tane sokak kedisi sahiplenin derim. Birbirlerine arkadaş olurlar. Ama bakımı gerçekten çok zor kedi, köpek gibi evcil hayvanların. En basitinden pencere ve balkonları tellemek, delici eşyaların olduğu çekmecelere kilit takmak gerekiyor. Bakımı, ilgi göstermesi vesaire bence nöbetli çalışan biri için çok zor.

Her turlu hayvanin kisirlastirilip evde bakilmasina karsiyim. Biz kedilerimize bahcede bakiyorduk. .
Insanlarin kendi sevdikleri icin hayvanlari eve tikmalarini dogru bulmuyorum. Onlarin dogal alani koltuk ve kanepeler degil.
Ille de bakmak istiyorsaniz kolu kanadi kirik bakima muhtac, dogada hayatta kalamayacak bir hayvan sahiplenin bence.

Bence ne hayvan üretimine destek vermiş olun ne de o hayvanı evde tek bırakarak vebal altına girin.. yalnızlıkla baş edebilmek böyle bir şey olmamalı..

Evde illa ki bir nefes olsun diyorsanız ve kafese kapatmayacaksaniz kuş sahiplenin hiç olmazsa.
Aslında sırf yalnızlıkla baş etmek için değil hep istediğim bir şeydi şu an tam zamanı gibi

Köpekler o kadar sürede yalnız kalıp evde dururlarsa depresyona girerler. Eve geldiğinizde saati umursamadan dışarı çıkarmanız gerekir.

Hayvan sevginizden eminseniz 2 tane sokak kedisi sahiplenin derim. Birbirlerine arkadaş olurlar. Ama bakımı gerçekten çok zor kedi, köpek gibi evcil hayvanların. En basitinden pencere ve balkonları tellemek, delici eşyaların olduğu çekmecelere kilit takmak gerekiyor. Bakımı, ilgi göstermesi vesaire bence nöbetli çalışan biri için çok zor.
Evet o yüzden zaten elim kolum bağlı ☹️ nöbet düşündürüyor beni

Merhaba, 24 saat nöbette yürüyüşe ve tuvalete çıkarak biri lazım. Onun dışında dediğiniz köpekler sosyal varlıklar ilgi alaka isterler. Düzenli dışarı cikarma ve ilgi şart. Benimde köpeğim var sorabilirsiniz aklınıza tkailan birşey varsa

Köpeklerin ihtiyaçları çok fazla, köpek sahibi biri olarak söylüyorum. Bahçemizde bakıyoruz biz bir de ona rağmen 1 gün evde olmasak evin duvarlarını yiyor, kabloları söküyor, ağaçların dibini kazıyor. Bize tepki gösteriyor yani kısaca. Evde olduğunu düşünsene mahveder her yeri yalnız kalınca. Çok sosyal hayvanlar köpekler. Yalnızlığa hiç gelemezler. Her gün dolaştırman lazım. Yemi suyu yiyecek önünden kalkacak yoksa o yem kabını alıp kırıyor, fırlatıyor etrafa atıyor. Öyle yem su koyayım kendi kendine idare etsin olmuyor.

Onun da her canlı gibi yaşamsal ihtiyaçları olacak, yeme içme, tuvalet ve sevgi.
Sizin nöbetlerden arta kalan zamanlarınıza nasıl sığdırsın bir canlı onca temel ihtiyacı?
Yalnızlık için ev hayvanı alıp, onu da o yalnızlığa mahkum etmeyin sonra.
Evladınız gibi göremeyeceksiniz vazgeçin bundan.
Düşünün, evladınızı 24 saat nöbet artı yol sürecinde tek başına bırakır mıydınız?

Evet o yüzden zaten elim kolum bağlı ☹️ nöbet düşündürüyor beni
Bence boş vakitleriniz için bir hobi bulun mesela ben resim yapmaya başladım, bir süredir karakalem suluboya vesaire çalışıyorum. Size resim uygun değilse müzik, pastacılık, spor, dil öğrenme gibi türlü türlü aktivite var hatta evde yapmak istemem derseniz kurslara gidip arkadaş da edinirsiniz

Eğer sabah gitmeden önce gezdirirseniz iyice oynatip yorarsaniz, yeterince mama su koyup,aksam da biri size yardım edip yürüyüşe çıkarırsa neden olmasın. Ama yok köpeğim koltuklarımı kemirmis yok eve kusup isemis diye konu acacaksaniz buraya gercekten hiç o toplara girmeyin, 1.5 sene daha sabredip tayinden sonra düzen kurunca alırsınız. Yazık etmeyin ne yavruya ne kendinize.

Nöbetten ayrı kalan zamanınızda keyfinizi eylesin diye hayvanı eve kapatacak depresyona sokacaksınız. Başka bir eğlence bulun

Koşullarınız hayvan SAHİPLENMEK için uygun değil. Köpek gibi sosyal bir hayvan 24 saat sizin nöbetinizin bitmesini bekleyip yorgun argın vereceğiniz azıcık ilgiyle yapamaz. Düzenli gezdirme, tuvalet vs. konularına girmiyorum bile. Bir öneri, o eş dostun sahiplendirdiği cins yavruların anneleri ne alemde nasıl bir evde yaşıyor bir araştırın.

Her heves edende kopek sahiplenmesin ya azcik sorumluluk kismini düşünün. Deneme tahtasi gibi sahipleneyim olmadi baskasina sahiplendiririm falan o kadar yanlis dusuncelerki. Saglikli sekilde kopek bakilabilmesi icin evde birinin olmasinin sart oldugunu düşünüyorum ben. Yoksa bile ileri derece enerji gerek. Ise giderken normal saate gore 2 saat erkenden uyanip onu gezdirip enerjisini atmasina yardimci olabilcekmisiniz mesela? Yada aksam geldiginizde yaz kış yorgunluk demeden ayni sekilde? Bahsettigim sadece 10 dk disarda tuvaletini yaptir apar topar eve dön gezdirmesi degil ama. Onunla yürüyüş yapmak vakit gecirmek. Calisan insan icin cok cok zor. Inanilmaz bi hayvan sevgim var sirf bu yuzden sahiplenmiyorum cunku ona guzel bi hayat yasatamadiktan sonra anlami yok

Köpek isteyenlerin birbirinden bağımsız en az iki destekçisi olması lazım. Yani diyelim acil bir işiniz çıktı 3 gün evde olmayacaksınız. Diğer kişi gelip bakacak. O da gelemezse diğeri ilgilenecek.
Bizim golden retriever cinsi köpeğimiz var. 3,5 aylıkken geldi bize. Evdeki takvimde bir sayfa da köpeğe ait. Veteriner kontrolü, aşı takvimi mama çizelgesi vs yazdım hep. Tatile gideceğimiz zaman mümkünse köpeği de götürüyoruz, değilse ilk günden beri onu tanıyan yardımcı bakıcı var ona bırakıyoruz. 5 aylıktan beri evde yalnız bırakıp alışverişe falan gidebiliyoruz ama köpek kapının önünde bekliyor. Bizi görünce heyecandan deliriyor. Geçip oturunca naber der gibi patisini koyuyor kucağımıza. Sabah gün aydınlanınca "saat kaç oldu yahu kalkın da çıkarın beni dışarı" diye havlıyor. Cumartesi pazar resmi tatil... her sabah 7.15'te beyefendi hazır kıta bekliyor kapıda. Şimdi çok su içtiği için öğlenleri de çıkarıyorum. Yani her gün 3 sefer köpekle yürüyüşe gideceksiniz.

Geçen yaz Türkiye'ye tatile geldik. Covid nedeniyle 2 senedir gelemediğimiz için 3 hafta kaldık. Döndüğümüzde köpeğin bir patisinde tüyleri dökülmüştü. Yani ceviz büyüklüğünde bir bölgede derisi görünüyordu. Bakıcı, veterinere kontrole götürüp bize durumunu haber vermişti. Hiç bir fiziksel sorun yok köpek bizi özlemiş ve terk edildi sanmış. İlaçlarını verdik krem sürdük 1 hafta 10 günde iyileşti yine çıktı tüyleri. Bunları yazmamın nedeni, köpek deyip geçmeyin. Evin bir ferdi üyesi. Şimdi 1,5 yaşında, kocaman köpek ama günde 2 kez gelip eşimin kucağına çıkar oturur.

Siz bir hayvanla böyle yaşayabilir misiniz? Kış mevsimi olmayan bir ülkede yaşadığım için kapı pencere hep açık, o nedenle koku olmuyor. İki defa hastalandı, göz iltihabı oldu. Bebek gibi baktım temizledim her gün ilacını içirdim göz damlasını sıktım. Çocuk olsa bir gün büyüyor okula başlıyor vs. Köpek ortalama 15 sene boyunca büyümeyen bebek olacak. Düşünmekle olmaz kendinizi adayacaksınız. Kendinize güvenmiyorsanız lütfen bir canlının kanına girmeyin.

X