Evdeki minik toz böcekleri!!!

denizsuyu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2008
33
5
50
kızlar kışın evde çok fazla havalandırma olmadığından bütün her yeri minik küçük toz böcekleri sarıyor:eek:klava: bunlardan kurtulmanın bir yolu var mı? yardım ederseniz çoksevinirim:Saruboceq:

canım yoğun çamaşır suyu kullanıyorum ben. domests gibi yani. bitkisel deterjanlar da bu sorunu çözüyor.

ben hiç görmedim şu minik toz böceklerininasıl bir şey diye merak ettim yok olması için yada hiç olmaması için iyi bir deterjanla yapılan temizlik mi yoksa yoksa iyice havalandırmak mı önemli?

kızlar daha önce evi ilaçlattık ancak kurtulmuştuk bes yıldan fazla oldu fakat bu yıl yine gördüm kafayı yiyeceğim adıda belli değil toz gibi ancak çok dikkatli bakıldığında yürüyorlar .

Bunlara detarjanlar fayda etmiyor dün bütün evi klorakla sildim bir tüp detan sıktım yine tek tük var ;galiba çok ve çabuk ürüyorlar. Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Sütlü gayfe benim demek istediğim yaz gibi sürekli her yer açılmıyor o dediğin yarım saatlik havalandırmaları hatta çocuk odası ve yatak odasında çok daha fazlasını yapıyorum fakat salonu hergün havalandırmadım için oldu sanırım ama yatak odamda niye varlar anlamış değilim yalnız evim yazın iki saat güneş görüyor kışınsa hemen hemen hiç görmüyor .Bende anlamadım bunlar nereden geliyorlar.Şu an kloraklı bezle kanki oldum sürekli siliyorum biraz azaldı ama kökten yok olmadılar henüz.

Merhaba Denizsuyu,

Yazını okuyunca benimle aynı derdi paylaştığını gördüm. 1,5 sene önce ilk kez evimde rastlayınca daha doğrusu bu minicik hareket eden beyaz şeyleri görünce çıldırmıştım! Hemen böcek ilaçlama çağırdım. Fakat ilaçlama şirketide ne olduğunu bilmiyordu... yani kimse bu böcek için evini ilaçlatmadı yada o kadar küçük ki kimse farketmedide ilaçlatmadı.

Sanıyorum sende benim gibi dikkatlisin ve gözüne çarpıyor. Acaba başka evlerde de var mı? Koyu zemin mobilya üzerinde görmek daha kolay, fakat gerçekten çok dikkatli bakmak lazım. Çok ağır yürüyen ve uçamayan bu şeyler bazen o kadar çok olabiliyor ki!

Geçen sene ilk kez banyomda hasır sepetimde farkettim... sonra yatak odama gardrobuma yayıldılar.. elbiselerimin üzerinde dolaşıyorlardı.. Çıldırmıştım.

Gerçekten bu toz böceği mi, rutubet, küf böceği mi, kış böceği mi ben hangi isim vereceğimi bilemiyorum??? Mite desem mite gözle görülmüyor ki!!! Anlamış değilim...

Lütfen kızlar sizde evinizde bir inceleme yapın, var mı yok mu, bu böceği bilen gören, nasıl kökü kururtulur anlayan var mı?
:gitme:

sırf bu forum mesajı için üye oldum.
biz de 3 aydır bu böceklerle savaş veriyoruz. defalarca ilaçlattık kendimiz ilaçladık mite dır dediler fümigasyon yaptık hiç biri işe yaramadı.. biraz azalır gibi oluyorlar sonra 3 günde yine binlercesi gezintilerine devam ediyor. çoğunlukla ahşap alanlarda..
internetin altını üstüne getirdim ne olduklarına dair hala bir bilgim yok. ağaç zararlılarına kadar arattım yok.
evimiz denizsuyu'nun tarifine tamamen uyuyor, artı olarak rutubet mevcut..
ayrıca sizlere sormak istediğim evinize yeni giren mobilya vs oldu mu? bizim şüphelendiğimiz ağustos ayında yaptırdığımız mutfak dolap kapakları ya da kasım ayında aldığımız kanepeden yayılmış olabilecekleri.. çünkü hayatımızda evvelce böyle böcek görmedik.. ilaççılar da habersizler..
eğer bir çözüm bulursanız lütfen yazın takip ediyor olacağım.
gerçekten insanı madden ve manen çok yoran dert.

bende 2 yıldır bu sıkıntıyı çekiyorum çare bulan veya ne oldukları hakkında bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun

Son düzenleme:
herkese merhabalar..
bende bu böceklerle yaklaşık 3-4 aydır mücadele veriyorum.ilk gördüğüm zaman inanılmaz derecede fazlaydılar.ilk defa televizyon ve bilgisayar monitörünün üzerinde rastladık..ne olduğunu anlayamadan salonda da olduğunu farkettik.koyu renkli eşyaların üzerinde daha rahat görünüyorlar..
nasıl öldüklerini bende hiç bilmiyorum ama internette biraz araştırdıktan sonra isimlerinin akar olduğunu öğrendik.aslında bende hala emin değilim isimlerinin ne olduğuna.bazı sitelerde akarlara mite da denilebiliyor..
çok ama çok iyi bir temizlikle büyük ölçüde azaltılabiliyor..kış aylarında daha fazla olduklarını tahmin ediyorum..sıcaktada pek fazla olmuyorlar.yani kışın evdeki kombiyi yada sobayı yakmazsanız birde evinizde rutubette varsa daha fazla çoğalıyor olabilirler.
duvarlara kadar sildim yani aklınıza evin neresi gelirse temizledim.ancak azaltabildim.hala bazen görüyorum.böcek ilacı da işe yaramıyor.eşimde bende çözüm yolu bulmak için her yolu denedik.yok edemedik ama azalttık..
özellikle en üst katta oturuyorsanız çatıdan gelme ihtimalleride varmış.akar diye internette aratın belki işinize yarayabilir..

gerçekden zor bir durum...hele ben gibi takıntınız varsa temizliğe daha zor..
ne yapılabileceğine dair bir bilgim yok ama ...bildiğim tek şey yaz kış mutlaka evi havalandırmak
lazım...onun dışında evlere felan genel ilaçlama yapan yerler var ...oraları bi araştırın derim..
evi ilaçlayıp bi kaç saat boş bırakabilirsiniz .

Kızlar selam ben bu böcüklerin tek çaresinin sürekli evin havalandırılması ve günde iki kez toz almakla buldum.Kesinlikle yok oldular bunları ilaççılar asla tanımıyor toz alırken klorak kullandım ve sürekli detan sıkıp iki üç saat kapatıp on saat havalandırma yaptım.

tekrar selam,
türkçe hiç bir kaynak bulamadığım için böceğin özelliklerini ingilizce arattım ve long tailed mealybug adında bitkilerde falan küften oluşan böceklere çok benzediğini buldum.
tinyurl.com/yf7t4kn
çaresinin tarımda kullanılan ilaçlar olduğu yazıyordu fakat evlere uygulanmıyormuş çok çok zehirli ve ağır kokulu.. ilçe tarıma danıştık ve kesinlikle tarım ilacı kullanmamak gerektiğini öğrendik böcekleri incelediler ve gümüş böceği olduğunu söylediler.. fakat nette baktığımda yine de bunlara benzemiyor. gümüş böceği diye aratırsanız siz de görürsünüz. neticede sürekli kullanmakta olduğumuz suyla karışan bayerin K-othrine adlı ilacını önerdiler. eczane veteriner gibi yerlerden bulunabilir. bu ilaç sayesinde yaklaşık bir ay kadar bir süreliğine yok denecek kadar azaltmıştık. ama bir ay sonra yine binlercesiyle karşılaştık.. yani hala bireysel uğraşı yetersiz çünki yumurtalarını nerelere bıraktıklarını bilemiyoruz çok küçükler. 1 dişi 130a yakın yumurta bırakıyor.. şu an 3 günde bir ilaçlama yapacağız.. sonuçları yazarım tekar
sevgiler

Son düzenleme:
benimde evimde bu böceklerden çıktı .ben mite olduğunu düşünüyorum. sizlerde sorun devam ediyormu. nasıl kurtulunuz mu. bende sadece ben gördüm zannetmiştim.ne yapcağımı şaşırdım.benim kızımda astım başladı .doktorlar ev akarı yapabilir dedi .yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar ilaçlamacıdan aldıgımız ilacı üzerlerine döktüm yinede ölmediler.bende halılarımı yıkamaya vermiştim ondan sonra bu sorun çiktı.halı yıkama fabrikalarından mı geliyor acaba.sizinde küçük çocuklarınız var mı. benim kızım hep hasta oluyor .hastaneye yatıp sürekli oksijen alıyor.doktorlar allerji tehşisi koydular.ve alerji yapan maddeyi araştıracaklarını söylediler.büyük bi olasılıkla ev akarı mite yapabilir dediler.sizlerdede akciğer enfeksiyonu sorunu var mı .bu beyaz böcekler mite olabilir mi bilginiz var mı. benimde mobilyalarımda var.miteler tüylü yerlerde olmaz eğerki evinizde bebeğiniz varsa bu dertten hemen kurtulun. benim kızıma yazık oldu. çok üzgünüm çok mutsuzum.o böcekler hayatımı değiştirdi sakın hafife almayın. çok tehlikeli.kurtulan varsa Allah rızası için benide aydınlatsın

merhaba arkadaşlar...normal şartlarda bu böcekler ilaçlama ile yok olur... ismi akar dır. akarlar deri döküntüleri ile beslenirler... eğer bitkilerden geliyorsa bitki bitidir..bitkilerin yeni çıkan filizlerini,özlerini yerler.. akar,mite,myte olarakta ararsanız nette görebilirsiniz.. ilaçlama yaptırdığınız yerin sağlık bakanlığından ruhsatlı olmasına özen gösterin...
sevgiler :)

X