evdeki yanlışlar

güzel kardeşim, burdan anladığıma göre 21 yaşındasın. hane halkı 7 . bir çalışan baban. annen rahatsız olabilir ve ya kendince mantıklı davranışlar içinde olabilir, bilemiyorum. baban evde olmasa bile 6 boğaz sabah öğle akşam doyurulacak. sen sınava hazırlanıyorsun, ablan okuyor ötekiler resimlere bakıyor. hepinizin hakkıdır da anan ne yapsın? yargılamayın, suçlamayın. yükünü hafifletmeye çalışın. evden çıkarken biriniz de onunla gitsin çarşıya, göz kulak olsun ve üzgünüm ama çalışmak zorundasınız. yaşıtlarınızın bazıları dünyayı geziyor, partiliyor. bazıları kaynanasının dırdırından çekiyor bazıları çöpten yemek arıyor bazıları savaşlarda ölüyor. herkesin hikayesi farklı. siz de elinizi taşın altına koyun. herşey düzelir o zaman. kolaylıklar.

güzel kardeşim, burdan anladığıma göre 21 yaşındasın. hane halkı 7 . bir çalışan baban. annen rahatsız olabilir ve ya kendince mantıklı davranışlar içinde olabilir, bilemiyorum. baban evde olmasa bile 6 boğaz sabah öğle akşam doyurulacak. sen sınava hazırlanıyorsun, ablan okuyor ötekiler resimlere bakıyor. hepinizin hakkıdır da anan ne yapsın? yargılamayın, suçlamayın. yükünü hafifletmeye çalışın. evden çıkarken biriniz de onunla gitsin çarşıya, göz kulak olsun ve üzgünüm ama çalışmak zorundasınız. yaşıtlarınızın bazıları dünyayı geziyor, partiliyor. bazıları kaynanasının dırdırından çekiyor bazıları çöpten yemek arıyor bazıları savaşlarda ölüyor. herkesin hikayesi farklı. siz de elinizi taşın altına koyun. herşey düzelir o zaman. kolaylıklar.
haklısınız sağ olun

Konunuz bana o kadar enteresan ve ürkütücü geldi ki. Eğer dileniyorsa anneniz psikolojik destek alması gerekir kesinlikle. İşiniz çok zor Allah yardımcınız olsun

kızlar ben artık düşünmekten çok yoruldum ondan buraya yazıyorum annemin yaptıkları beni hayattan soğuttu. babam her sene araba satıp alıyor ve borca giriyor. 2 senedir bunu yapmıyordu ama bu sene tekrar sattı ve kredi çekti bir sürü borç oldu. annem de bu sebepten mi nedir davranışları çok garip ablamla biz mi abartıyoruz bilmiyorum annem mesela marketin attığı taze olmayan ürünleri toplayıp geliyor sürekli bir doyumsuzluk içinde askıdan ekmek alıyor. baktığımız zaman çok fakir değiliz aslında babamın kazandıkları borca gidiyor ama illaki bize de bir şeyler kalıyor evde çok kalabalık yaşıyoruz 4 çocuk ve anneanne. annem babam evde olmadığı için çok rahat davranıyor her gün haber vermeden bir yere gidiyor eve döner dürüm tarzı getiriyor bunu kendi parasıyla aldığını düşünmüyoruz çünkü cimri birisi normalde her şeyin hesabını yapar dilendiğinden korkuyoruz yaşıtlarımız başka dünya sorunlarını düşünürken biz acaba annem bugün ne yaptı yediğimiz pis mi diye düşünüyoruz bu evde sağlıklı bir iletişim yok biz bu evden gitsek de 2 küçük kardeşimiz ortada kalır napabiliriz annem bizi konuşturmuyor bağırıp çağırıyor
Anneannemin alt kat komşu var 60 li yaşlarda bı teyze.evleri var arabası var.oglunun alt katta evi var arabası var.emekli bir aile.
Karşıda 2 tane market var.kadin her gün o marketi gözlüyor camdan.kapiya ne bıraksalar koşar gider alır gelir.
Biz bunu yeni fark ettik.
Oradan aklına ne gelirse alıyormuş.sonra pazardan topluyor.yetinmiyor başka market ve pazarlara gidiyor
Bunu alışkanlık haline getirmis.kadin toplamaya bağımlı olmuş.durumu oldukça iyi.ama engel olamıyor.
Bu teyze daha da ileriye gitti anneannemi de yanında götürmeye başlamış.
Anneanneme o kadar kızdım ki bırak ihtiyaci olan alsın sen nasıl alırsın diye kadın resmen ağladı tövbe etti.
Ben hastalık olma durumundan korktum açıkçası.cunku tarihi geçmiş falan demeden alıyor o teyze.
Bu durumla ben çok karşılaşıyorum.keske tedavisi olsa.

Geçenlerde anneanneme gittim.
O teyze de geldi.teyze anlatmaya başladı.

Kızım ben pazardan marketten domates, biber,salatalık ,hatta bazen deterjan ,yumurta ne olursa topluyorum diyor.
O domasteslerle salça yapıyorum diyor .
Kendimize yaptıktan sonra fazlasını satıyorum diyor.gecen sene kaç bin lira kazandım falan diyor.

Şimdi düzgünce anlatsak yok anlamiyor.
Teyze yazık ne kadar yoksul insanlar var onlara ihtiyacı olanlar var neden alıyorsun yapma etme diyoruz yok anlamiyor
Onu meslek haline getirmis o kadar çok insan gördüm ki o mahallede

Herkes çöp başında bekliyor.marketlerin karşısına kamp kurmuşlar.evleri yakın olanlar camda bekliyor.

Ve benim de k geldiğim 2 kadın evleri olan,maaşları olan durumları çok iyi insanlar

Yani ben konu sahibinin annesine falan laf söylemiyorum ama şahit olduğum kişiler bana açıkçası çok bağımlı ve kötü huylu kişiler gibi geliyor.

Daha önceden yine annenizin çürük sebzeler meyveler aldığını söylediniz bu konunuzda annenizin dilendiğinden şüphelendiğinizi söylüyorsunuz ne çalışmak için çaba harcıyorsunuz nede annenizi uzmana götürüp düzelmesine yardımcı olmuyorsunuz bol keseden burada konu açıyorsunuz yaşınız verdiği bir durum diye düşünucem ama milletle kafa bulmaya gelmişsiniz belli Bir konunuzu bu şekilde acmissiniz *Fake hesap kullanmadan yapamıyorum sürekli kendimi gizliyorum bundan çok rahatsızım ama çevremde hiç konuşacak bir insan olmadığı için bunu yapıyorum napabilirim hep yalan söylüyorum* sizin derdiniz ne acaba merak ettim cidden sizi ciddiye alıp birde yol gostermeye çalışanlarla dalga geçiyorsunuzdur şimdi siz

Daha önceden yine annenizin çürük sebzeler meyveler aldığını söylediniz bu konunuzda annenizin dilendiğinden şüphelendiğinizi söylüyorsunuz ne çalışmak için çaba harcıyorsunuz nede annenizi uzmana götürüp düzelmesine yardımcı olmuyorsunuz bol keseden burada konu açıyorsunuz yaşınız verdiği bir durum diye düşünucem ama milletle kafa bulmaya gelmişsiniz belli Bir konunuzu bu şekilde acmissiniz *Fake hesap kullanmadan yapamıyorum sürekli kendimi gizliyorum bundan çok rahatsızım ama çevremde hiç konuşacak bir insan olmadığı için bunu yapıyorum napabilirim hep yalan söylüyorum* sizin derdiniz ne acaba merak ettim cidden sizi ciddiye alıp birde yol gostermeye çalışanlarla dalga geçiyorsunuzdur şimdi
keşke bu konu gerçek olmasaydı dalga olsaydı ama maalesef değil yaşadıklarımızı bilmeden sığ yorumlar yapmanız sizin sorununuz ben ne desem boş

Bir yorum üstünden birkaç soru sordum resmen hiçbirine de cevap alamamisim acaba anneniz de değilde sorun sizdemi sizinde dediğiniz gibi *hep yalan söylemeniz * olmasın Açtığınız konunun ana düşüncesi

hanımefendi keşke düşündüğünüz gibi olsa araba almanın bize bir faydası yok bazen evde ekmek alıcak para bile olmuyor, araba dediğimiz iş arabası
Ben sizin yukarıda yazdıklarınıza göre yorum yaptım. Anlattıklarınız haricinde sizinle ilgili bir şey bilmem imkansız . Yukarıda borcumuz var ama paramızda kalmıyor değil yazmışsınız . Size de annenizin yaptıkları yanlış gelmese buraya konu açmazdınız diye düşünüyorum
Neyse inş bir çaresini bulursunuz

Yinede o ekmekleri iş arabası olmayan, size göre daha zor şartları bulunan birilerinin almasından yanayım.

normal giyiniyor ama davranışlarından utanıyorum onu da takip edemiyoruz ki dilenmek dediğim mesela dönerciye gidip küçük çocuğum var abi deyip istiyor bence
Anladimm. Annenizde kaygı bozukluğu da olabilir. Paranın bitmesinden korkuyor hep bence.

Annenizin psikiyatrik rahatsızlığı var. Ailece konuşup bir şekilde doktora gitmesi gerekiyor devlet hastanesine randevu alın mutlaka sonrasında toplum sağlığı meekezlerinde hem ilaçla tedavi hem de psikolog desteği alabilir. Çok daha ilerlemeden bunu yapmalısınız. Onlar için yaptıkları normal bir davranoş, gerekli olduğunu düşünüyorlar çünkü normal algıları bozulmuş durumda. Bozuk bir davranışla normal olanı ayırt edemiyorlar. Umarım bir an önce tedavi olur

X