Evden Kaçan 2 EMO'cu Kızın Yaşam Tarzı

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
139.707
207.769
59
Türkiye’nin bir haftadır merakla takip ettiği ve önceki gün İzmir’de sağ salim bulunmalarıyla maceraları mutlu sona eren iki EMO’cu kız arkadaştan C.B. (14) önceki gün baba evine döndü. Milliyet, Mehmet-Aynur B. çifti ve kızları C.B. ile evlerinde görüştü.

Bağcılar’ın gelişmekte olan Güneşli semtinde inşaat sıvasıyla duran beş katlı bir apartmanın dördüncü katında oturan aile, geride bıraktıkları üzüntü, telaş ve heyecan dolu bir haftanın ardından kızlarına kavuşmanın sevinciyle, yaşamlarına kaldıkları yerden devam ediyor.

‘Tatil amaçlıydı’
Amasyalı B. çifti, yaklaşık 20 senedir İstanbul Güneşli’de oturuyor. 120 metrekarelik dairelerinde, kızları C.B., biri 13 yaşında, diğeri yedi aylık oğullarıyla birlikte yaşıyorlar. C.B’nin, ünlülerin posterleriyle süslediği odasının duvarlarında kendisi hakkında çıkan birkaç haberin kupürü de var. Ceplerinde toplam 300 lira ile yola çıktıklarını anlatan C.B., büyük kaçışın aslında “tatil” amacı güttüğünü söylese de, sohbet ilerledikçe babalarının internete girmelerini engellemesinin bu kaçışta etkili olduğunu dile getiriyor.
Üstelik geri dönmeyi de hiç düşünmediklerini anlatıyor:

“Ailemin üzüntüsünü görünce pişman olup her gün ağladım. Hatta bu yüzden İzmir’de isteyerek polislere yakalandım.”

“O benim kız kardeşim gibi” dediği B.E. (13) ile üç yıl önce Koca Yusuf İlköğretim Okulu’nda tanıştıklarını anlatan C.B., arkadaş çevresinde, kendisinin “EMOkolik”, B.E.’nin ise “greyfurt” lakabıyla tanındığını söylüyor.

Rock ve Rap dinlediğini söyleyen C.B., geçen yıl ailesinden gizlice 2 ay bir dövmecide çalıştığını, orada çenesi, kaşı ve göbeğine de piercing yaptırdığını anlatıyor.

Aile röportajda duydu
Genç kız konuşurken hemen karşısında kucağında 7 aylık bebeğiyle oturan annesi şaşkınlık içinde “Bunları şimdi duyuyoruz” diye mırıldanıyor... Kızına karşı anlayışlı ve özenli hallerinin yanı sıra arada bir yanına çağırıp “temkinli” konuşmasını salık veriyor.
C.B., İzmir’de kendileri gibi EMO’cu olan “antiaşk” rumuzlu gençle buluştuklarını, ama onun yazıldığı gibi erkek arkadaş değil, sadece “kanki” olduğunu söylüyor.

Babanın suçluluk duygusu
İzmir’de yakalandıkları gün, mahallelerinden başka bir genç kızın daha evden kaçtığını polisten öğrendiğini belirten C.B., “Ben pişmanım. Annemin İzmir’de ağlayarak bana sarılması çok dokundu, üzüldüm. Ne yapacağımı şaşırdım, bir daha yapmam” diyor. Kızını çok sevdiğini söyleyen baba ise iş hayatı, geçim derdi derken ailesine zaman ayıramadığı için suçluluk hissettiğini belirterek, “Çocuklarıma ve aileme daha fazla zaman ayıracağım” diye konuşuyor.

Tarzı değilmiş,okulu bırakmış!
Geçen yıl okulu bıraktığını söyleyen C.B., “Okul tarzım değil. Forma giymek, makyajsız olmak... Piercing de taktırmıyorlar. Ailem kızsa da bıraktım; dışarıdan bitireceğim, kuaförlük eğitimi alacağım. Güzel EMO saçları yapacağım” diyor. EMO akımını Güneşli’ye taşıdığını, arkadaş çevrelerinde bu akıma öncülük ettiklerini söyleyen C.B., bugün sokağa çıktığında insanların arkasından, “Aa, EMO C. gelmiş” diye seslendiklerini, ancak onları görmezden geldiğini söylüyor. Taksim, Bebek ve Bakırköy’de arkadaşları arasında yaşamına devam etmeyi planlayan C.B., İstanbul’un yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’a da ailesine yardım ettiği için teşekkür ediyor.

EMO’culuk nedir?
C.B., EMO’ların yaşam tarzına harfiyen uyduğunu vurguluyor. İngilizce “duygusal” anlamına gelen “emotional” kelimesinin kısaltılması olan EMO akımını ilk olarak 2-3 yıl önce Bakırköy-Taksim’de keşfettiğini, özentiyle bu akıma uyduğunu söylüyor.
(Milliyet)

Ben bu aralar haberlerden bayağı uzak kaldım aman yarabbim keşke bunları da bilmesydim.Şaşkınlıkla okudum haberi ve hala o şaşkınlığı atamadım.Nereye gidiyor bu insanlık.Daha 13-14 yaşındaki kız çocuklarının yaptıklarına bakın.Şu özentiye bakın.Atatürk ün yurdumuzu emanet ettiği çocuklarımıza bakın.Ben daha fazla bi yorum yapamıyorum sadece PES diyorum PES.
Lütfen çocuklarımıza sahip çıkalım.

evet bu haberi duyunca şok oldum... benimde 14 yaşında bi kız kardeşim var onu elimden geldiğince koruyup kolluyorum....allahım sen yavrucaklarımızı koru...

gençler arasında bir arada satanist gibi giyinme modası vardı.. özenti gençlerin hepsi kapkara dolaşırdı ortalıklarda.. satanistler gitti emolar geldi.. emolardan sonra kimler gelcek merak ediyorum doğrusu

bu emo denir ya cok sacma geldi bana.netten baktım yasam tarzıymıs.sacları yüzünü kapatıp,cool giyiniyorlarmıs falan..tabi saygım var tercihtir ama zaten bu emocu dedikleri hep 15-18 yas arası gencler.ne bilsinler yasam tarzını falan.özenti haline gelip dikkat cekmeye calısıyorlar.ailelere cok iş düsüyor.Allah herkesin cocugunu korusun.aminn:Saruboceq:

gördüm tv de ..ve hiç tasvip etmedim şımarık şımarık haraketler..
yaşları küçük ama aileleri fazla şımartıp yüz vermiş bence....

bu emo denir ya cok sacma geldi bana.netten baktım yasam tarzıymıs.sacları yüzünü kapatıp,cool giyiniyorlarmıs falan..tabi saygım var tercihtir ama zaten bu emocu dedikleri hep 15-18 yas arası gencler.ne bilsinler yasam tarzını falan.özenti haline gelip dikkat cekmeye calısıyorlar.ailelere cok iş düsüyor.Allah herkesin cocugunu korusun.aminn:Saruboceq:

gördüm tv de ..ve hiç tasvip etmedim şımarık şımarık haraketler..
yaşları küçük ama aileleri fazla şımartıp yüz vermiş bence....

Özenti diyoruz aslında buda doğru ama
Neden aileler buna bu kadar göz yumuyorlar acaba
Benimde kızım var asla onaylamıyor bunları genç olduğu halde

Ben de sürekli görüyorum dışarıda.. Hepsi lise öğrencisi.. Ellerinde sigara, ağızlarında küfür.. Ne kızları kıza benziyor ne erkekleri erkeğe.. Yaptıkları bir şey de yok.. Belli başlı yerleri var.. Giyiyorlar kısacık şortları kaldırımda oturuyorlar sabahtan akşama kadar.. O değil popolorunu üşütecekler haberleri yok -tatlicadiarzu-

Ben de sürekli görüyorum dışarıda.. Hepsi lise öğrencisi.. Ellerinde sigara, ağızlarında küfür.. Ne kızları kıza benziyor ne erkekleri erkeğe.. Yaptıkları bir şey de yok.. Belli başlı yerleri var.. Giyiyorlar kısacık şortları kaldırımda oturuyorlar sabahtan akşama kadar.. O değil popolorunu üşütecekler haberleri yok -tatlicadiarzu-

Evet güzel bir yorum aslında bunu düşünseler ama nerdeeeeeee -tatlicadiarzu-

başta anneler babalar olmak üzere ve öğretmenlerde suç var...
kız saçlarını sapsarı yapmış daha 14 yaşında valla annesimyim onun kapıdan çıkarken asılırım saçlarına sen nereye gidiosun diye.
nasıl izin verirler saçlarını başlarını öyle yapmalarına kısacık giymelerine..
okul müdürümüyüm öğretmenmiyim hadi yavrum git o saçlarını kendi rengie boya öyle gel derim..
nedir bu boya merakı yaa...
dışarıda görüyorum 8*10 yaşlarındaki kızlara annesi perçemlerine boya atmış..olcak iş mi?
anneler de hata annelerde
...

başta anneler babalar olmak üzere ve öğretmenlerde suç var...
kız saçlarını sapsarı yapmış daha 14 yaşında valla annesimyim onun kapıdan çıkarken asılırım saçlarına sen nereye gidiosun diye.
nasıl izin verirler saçlarını başlarını öyle yapmalarına kısacık giymelerine..
okul müdürümüyüm öğretmenmiyim hadi yavrum git o saçlarını kendi rengie boya öyle gel derim..
nedir bu boya merakı yaa...
dışarıda görüyorum 8*10 yaşlarındaki kızlara annesi perçemlerine boya atmış..olcak iş mi?
anneler de hata annelerde
...

Haklısınız ama kısıtlamak veya yasak koymak da çözüm değil malesef.. Konuşularak halledilmeli bu tür şeyler.. Saçına asılarak değil.. Ben hatırlıyorum lisedeyken okul müdürümüz bir sabah konuşma yaptı boyalı saç görmeyeceğim bu okulda diye.. Ertesi gün ben de dahil olmak üzere kızların yarısından çoğu saçını boyatıp gelmişti okula.. Yasaklar o yaşlarda daha tatlı geliyor emin olun..
Mesela şöyle bir şey olabilir.. Çocuğunuz saçını sapsarı mı yapmak istiyor? Karşınıza alır dersiniz ki; yavrum sapsarı bir saç için yaşının küçük olduğunu düşünüyorum henüz.. Ayrıca sarı saçın sana yakışıp yakışmayacağını da bilmiyoruz.. Saçlarını yıpratmayalım daha bu yaşta.. Eğer hala boyatmak istiyorsan o zaman saç renginin 1 ton açığına boyayalım senin de gönlün olsun benim de..

Bence bu çok daha iyi bir çözüm yolu olacaktır..

ben çocuklara o kadar özgürlük verilmesine karşıyım.baştan çocukla lgili olursan çocuğun zaten saa o şekilde gelmeyecektir.
orta yolu bulmayı denemem.
ben bu yaşıma geldim saçımı boyamadım.
okuduğum okuldada yasaktı bu tür şeyler.ayrıca ailemde karşıydı.
yasak nedir bilmeli çocuk.
aman yasak koymayalım tam tersini yapar aman zıt gitmeyelim uzaklaşmasın bizden diye diye
aile sözü dinlemeyen bir nesil ortaya çıktı.
büyük nedir bilmeyen bir nesil çıktı ortaya.
ayıp nedir bilmeyen bir nesil çıktı ortaya.
müdür boyalı saç görmicem dedğinde o kızlar o saçları nerde boyuyordu müdürden önce anne baba görmüyormuydu?
eğer anne ve baba sevgisini yeterince verirse yeterince ilgilenir şımartmakla diktatörlüğün ararsını iyi bulursa o çocukların ailelerin istmeyeceği şeyleri yapacaklarını sanmıyorum..istisnalar elbet olur.

Ben babama ilk saçımı boyatmak istediğimi söylediğimde 12 yaşındaydım.. Mor renk istiyordum televizyonda görmüş çok beğenmiştim.. Babam çok sert bir tepki vermişti bana.. Mor saçlarla bu eve adımını atamazsın demişti.. O yaşlarda sağlıklı düşünemeyen her insanın yaptığı gibi ben de yasakları çiğneme yoluna gitmiştim saçlarımı çilek kırmızısına boyayıp eve gitmiştim.. Mor saçlarla giremezsin dedin kırmızıyla değil diye rest çekmiştim üstelik.. Babacığım kıyamam bir panik hemen annemi aradı, annem işten geldi.. Odaya kapanıp bir süre konuştular sonra beni çağırdılar.. Annem bir güzel izah etti, saçlarımın boyasının 2 hafta sonra akacağını yeniden boyanması gerekeceğini anlattı.. Boyadıkça da ne kadar yıpranacağını, uçlarının kırılacağını vs anlattı.. ıyilikle ve orta yolu bulmaya çalışarak yaptı hepsini.. 1 hafta sonra saçlarımı koyu kestaneye boyattım üstelik kendi isteğimle.. Ama o diktatörce yaklaşıma devam etselerdi eminim ki o saç renginden ölsem dönmezdim.. Serde ergenlik var neticede.. ıstisna dediğiniz kısmın azımsanmayacak miktarda olmadığını belirtmek isterim..

15-17 yas tehlikeli yaslardir biraz siki tutmakta fayda var .. inatlasmadan benim ve babanin kurallari bunlar bunlar uymak zorundasin denmeli bence..

sonuna kadar katılıyorum...herkes yerini,kim olduğunu kuralları bilecek..bilmiyorsa öğretilecek.ben de bilirdim asilik yapmayı ama ailemin beni çok sevdiğini görünce insanın vicdanı elvermiyor..
yani aile sevgisini iyi aktardıktan sonra çocuk vicdan azabı duyup yapamaz..vicdanı varsa tabi.. ailesinin üzüleceğini bile bile yapmaz.

ayol biz eskiden bunlara hippiler gibi derdik.şimdi emo,mu olmuş.:mymeka:
tövbe tövbee.
neler duycazz daha,bunlarda herbişye vardır tabii,.
amasyalı hemşolarımmış birde.:kedi: nerde görsün buralarda emo yu felan ben hiç raslamadım bu akıma buralarda.büyük şehire gidince kızın,ne oldum delisi olmuş.ve kabul edilme,isteği,dışlanmaktan korkmuş anlaşılan.bu yüzden yanlışlar yapmış olmalı.
allah hepimizin evlatlarını korusun sigaraya ,uyuşturucuya bile özettiyle başlıyorlar,gurplara kabul edilme isteği en başta gelen sebaelerden biride.senağlama

ayyy ALLAHIMM sen bana ve bütün ane babalara yardımm ettt!:Saruboceq:
çokk korkutuyoo beniii kızım büyüyünce sahip çıkamamak!...:1shok:

ayyy çok gıcık oluyom bu emo işine. saçlar başlar bi acaip. güya yaşam tarzıymış. delilikten başka bişey değil. nedir yaa bir özentidir gençlikte almış başını gidiyo.
kızkardeşim var oda bakıyo arada onlara kızıyorum onada.

X