Kekler - Pastalar Evi saran buram buram kokusu ile Portakallı Kek

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48
20201203_154506.jpg

Tam mevsimindeyken yapılacak en güzel keklerden birtanesi de portakallı kek. Pişerken evi saran buram buram portakal kokusu ise en sevdiğim.
Portakala çikolata çok yakışıyor. Bu yüzden çikolatalı bir tarif tercih ettim ama orijinal tarifi biraz değiştirdim. Orijinal tarifte 1 su bardağı kırık çikolata vardı ama eşim o şekilde sevmediği için ben çikolatayı eriterek hamurun bir kısmına kattım. Siz de isterseniz kırık çikolata kullanın ,isterseniz çikolatayı sos olarak yapıp kek piştikten sonra üzerine dökün.Ama çikolatayı mutlaka kullanın..

Malzemeler:

-1.5 su bardağı (250 g) toz şeker
- 4 yumurta
-1 su bardağı sıvı yağ (180 ml)
-3 su bardağı (360 g) un
-1 paket kabartma tozu
- 1 çay kaşığı tuz
-1 büyük portakal (kabuğu rendelenecek, suyu sıkılacak)
-100 ml (1/2 su bardağı) portakal suyu

Çikolatalı hamura eklemek için:

-75 gr bitter çikolata
-1 yemek kaşığı süt
-1 yemek kaşığı kakao

Üzeri için:KK43:Tercih sizin kullanmak zorunda değilsiniz)

-Fındık,file badem vs...Ben fındık kullandım

Yumurtaları toz şekerle birlikte iyice çırpıyoruz.

Sırayla, sıvı yağ, portakal suyu ve portakal kabuğu rendesini ekliyoruz..

Un,Kabartma tozu ve tuzu önce bir kabın içinde karıştırıyoruz.Sonra eleyerek karışıma ekliyoruz ve düşük devirde, un kaybolana kadar kısa süreli karıştırıyoruz..

Katı yağ ile çok iyi yağlanmış 26 cm lik kek kalıbına karışımın 3/2 sini aktarıyoruz.Geri kalan karışıma benmari usulü eritilmiş çikolata, süt ve kakaoyu aktarıp güzelce karıştırıyoruz.Bu karışımıda kalıba aktarıp bir çatal ile alttan üste hafifçe karışmıyoruz..

En son üzerine isteğe bağlı fındık yada file badem serpiştiriyoruz.

180 derecede alt üst konumda ısınmış fırında, kürdan temiz çıkana kadar, yaklaşık 45 50 dk pişiriyoruz..

Afiyet Olsun...

20201203_154653.jpg
20201203_154439.jpg
20201209_144110.jpg

X