Evim ve misafir

Spizella

Realist
Pro Üye
27 Ağustos 2017
15.852
35.802
Merhaba,
Hiç böyle bir şeyi sorun edeceğim aklıma gelmezdi.

Son zamanlarda arkadaşlarımın (iş arkadaşları) ve kızımın anaokulundan arkadaşlarının evlerine davet edildim ve gittim. Sosyoekonomik durumları çok iyi insanlar ve gerçekten şık, güzel döşenmiş evlerde oturuyorlar.

Tabi benim de bu insanları bizim evimize davet etmem lazım ama ben eski ve tadilat isteyen bir evde oturuyorum. Muhit olarak esnafların/oto tamircilerinin falan olduğu bir yer. Apartman 30 yıllık girince ağır bir rutubet kokusu ve bakımsız işte anlayın.

Evimin mutfağı ve banyosu çok eski tabiri caizse yıkık dökük özellikle mutfak fenalarda. Mutfak dolaplarını boyadım ama çekmeceleri kırık, tezgah altına bulaşık mak. sığmadı diye üst kapağını söktük falan.
Salonda da eksikler çok, zaten çok az eşyam var.
Neyse çok uzattım, gözünüzde biraz canlanmıştır. Kötü değil ama her şey yarım ya da eski duruyor ev de eski olduğu için.
Bunlar şimdi o evlerden sonra gözüme batıyor. İnsanları nasıl ağırlayacağımı düşünüyorum. Çok yakınlarım olsa zaten böyle takılmam aslında buna da takılmamam gerekiyordu da ne biliyim. Çevremde bir benim böyle evim.
Sizce kaygılarım gereksiz mi?

Merhaba,

Son zamanlarda arkadaşlarımın (iş arkadaşları) ve kızımın anaokulundan arkadaşlarının evlerine davet edildim ve gittim. Sosyoekonomik durumları çok iyi insanlar ve gerçekten şık, güzel döşenmiş evlerde oturuyorlar.

Tabi benim de bu insanları bizim evimize davet etmem lazım ama ben eski ve tadilat isteyen bir evde oturuyorum. Muhit olarak esnafların/oto tamircilerinin falan olduğu bir yer. Apartman 30 yıllık girince ağır bir rutubet kokusu ve bakımsız işte anlayın.

Evimin mutfağı ve banyosu çok eski tabiri caizse yıkık dökük özellikle mutfak fenalarda. Mutfak dolaplarını boyadım ama çekmeceleri kırık, tezgah altına bulaşık mak. sığmadı diye üst kapağını söktük falan.
Neyse çok uzattım, gözünüzde biraz canlanmıştır. Kötü değil ama her şey yarım ya da eski duruyor ev de eski olduğu için.
Bunlar şimdi o evlerden sonra gözüme batıyor. İnsanları nasıl ağırlayacağımı düşünüyorum. Çok yakınlarım olsa zaten böyle takılmam aslında buna da takılmamam gerekiyordu da ne biliyim. Çevremde bir benim böyle evim.
Gelecek insanlar evinize, eşyanıza değil size gelecek. Aksi düşüncede olan bir daha gelmez ve sizinle görüşmez, siz de üzülüp yıpranmazsınız. Sizin hayat şartlarınız böyle kimseye yargılamak düşmez.

Son düzenleme:
Bence kimsenin umrunda olmaz.
Havuzlu çok lüks evi olan arkadaşıma da gittim tek katlı bakımsız evi olana da hiç umrumda olmadı. Ben arkadaşıma gidiyorum neticede evlerinden banane ki. Evi temizse yeterli benim için, hiç muhabbeti dönmedi bile aramızda. Ki herkes az buçuk tahmin ediyordur evinizi, maddi durumunuzu.

Gelecek insanlar evinize, eşyanıza değil size gelecek. Aksi düşüncede olan bir daha gelmez ve sizinle görüşmez, siz de üzülüp yıpranmazsınız. Sizin hayat şartlarınız böyle kişneye yargılamak düşmez.
Yani evet düşününce evet beğenmeyen gelmez bi daha :) sadece gittiğim evler dergi sayfalarından fırlamış gibi olunca biraz kendi kendimi tribe soktum. Kendi arkadaşlarım yine tamam ama kızımın arkadaşlarının ailelerini çağıracağım için biraz çekindim galiba.

Yani evet düşününce evet beğenmeyen gelmez bi daha :) sadece gittiğim evler dergi sayfalarından fırlamış gibi olunca biraz kendi kendimi tribe soktum. Kendi arkadaşlarım yine tamam ama kızımın arkadaşlarının ailelerini çağıracağım için biraz çekindim galiba.
Hiç tribe girme, çocuklar oynayacak siz de oturup çay kahve içip muhabbet edeceksiniz. Dediğim gibi evinin şartları ile seni değerlendirecek insan bir daha görüşmez sen de o kişi için kendini üzmezsin.

Bana o evleri gördüğünüz için siz kendi evinizi beğenmiyorsunuz gibi geldi.
O tipler sizin evinizi sevimli, sempatik, retro vs gibi sıfatlarla eleştirecekler ama içten içe de belki kendi evlerine şükredecekler.
Yakınınız bile değillermiş zaten, onların ne düşündüğünden ziyade, kendi düşüncenizi değiştirip evinizi sevin.
Sakın ola ki "evimizin kusuruna bakmayın" gibi cümleler söylemeyin mesela gelenlere. Belki kimse kusur görmeyecekken, zoraki insanlara kusur görsünler diye yönlendirme yapmış olmazsınız hem.

Merhaba,

Zamanla evinize çeki düzen verirsiniz. Şimdilik dışarda buluşabilirsiniz bir sorun olmaz.

Dışarıda buluşmalardan sonra ev daveti olayları başladı ve davet etme sırası bana geldi. Ben aslında ev gezmesini sevmem pek, keşke hep dışarıda buluşsa herkes :)
Dusuncenız bu yondeyse
Davet edıldıgınız zaman gıtmemenız gerekıyordu ki onlar da sıze gelmek ıstemesın. 🤷‍♀️ ev davetlerınde bahane bulurdunuz bır sekılde.

" kayınvalıdem gelıyor haftasonları" dıyebılırsınız

Bence kimsenin umrunda olmaz.
Havuzlu çok lüks evi olan arkadaşıma da gittim tek katlı bakımsız evi olana da hiç umrumda olmadı. Ben arkadaşıma gidiyorum neticede evlerinden banane ki. Evi temizse yeterli benim için, hiç muhabbeti dönmedi bile aramızda. Ki herkes az buçuk tahmin ediyordur evinizi, maddi durumunuzu.
İşte sahip olduğumuz işler ve yaşantı şeklimize bakınca tahmin etmiyolardır :)
O yüzden onlar için şaşırtıcı olabilir geldiklerinde.

Bu benim 9. Evim
8 tane kiralık evde oturdum. Bunların içinde köy evi de var lüks rezidans dairesi de.
Son olarak bu evi kredi ile aldık.daha 12 sene ödüycem. Masrafı bitmiyo ama burada oturmak da zorundayım :)

Bana o evleri gördüğünüz için siz kendi evinizi beğenmiyorsunuz gibi geldi.
O tipler sizin evinizi sevimli, sempatik, retro vs gibi sıfatlarla eleştirecekler ama içten içe de belki kendi evlerine şükredecekler.
Yakınınız bile değillermiş zaten, onların ne düşündüğünden ziyade, kendi düşüncenizi değiştirip evinizi sevin.
Sakın ola ki "evimizin kusuruna bakmayın" gibi cümleler söylemeyin mesela gelenlere. Belki kimse kusur görmeyecekken, zoraki insanlara kusur görsünler diye yönlendirme yapmış olmazsınız hem.
Tabi beğenmiyorum beğenilmeyecek yerlerini :KK70:
Evimde çok rahatım ama dediğim gibi eksiği çok malesef. Ve tamamlanması heralde 5-6 yıl sürecek
Ben bütün kusurlu yerleri bilince başkası da fark edecek gibi düşündüm, haklısınız

Merhaba,

Sizi çok iyi anliyorum çünkü bende aynı şeyi yaşadım hala yaşıyorum gerçi ama takmıyorum su an o yüzden geçmiş zamanlı konuştum :) evim eski küçük eşyalarım yıpranmış durumda. Ve çevremiz davet edildiklerimiz ekstra lüks genelde işlemeli oymalı mobilyalar kocaman evler benim ailemin evi de öyle. İstersem bende alırım su an ama önceliğimiz çocuklar olunca salonda tutma yeri yırtılmış koltukla oturuyoruz en basiti :) çocukların kursları sporları dersleri kiyafetleri derken asla sıra gelmiyor. İşin özü ben evimi seviyorum bu şekilde ağırlıyorum misafirlerimi. Zaten burnu havada tiplerle işim olmaz evime davet edecek kadar samimi olamam geri kalanlarda ev için değil bizim için gelsinler takmayın siz normal bir şekilde ağırlayin misafirlerinizi.

Ay evlerinin böyle çıkacağını bilemedim :KK70:
İş arkadadları oldugu ıcın hafta sonu görüşme oluyordur . Hafta sonu herkrs eve musaıt olmayabılıyor. O yuzdeb bahane üretmek kolay.
Esım evde
Kayımvalıde ben de haftasonları deyin :)

Sizi çok iyi anliyorum çünkü bende aynı şeyi yaşadım hala yaşıyorum gerçi ama takmıyorum su an o yüzden geçmiş zamanlı konuştum :) evim eski küçük eşyalarım yıpranmış durumda. Ve çevremiz davet edildiklerimiz ekstra lüks genelde işlemeli oymalı mobilyalar kocaman evler benim ailemin evi de öyle. İstersem bende alırım su an ama önceliğimiz çocuklar olunca salonda tutma yeri yırtılmış koltukla oturuyoruz en basiti :) çocukların kursları sporları dersleri kiyafetleri derken asla sıra gelmiyor. İşin özü ben evimi seviyorum bu şekilde ağırlıyorum misafirlerimi. Zaten burnu havada tiplerle işim olmaz evime davet edecek kadar samimi olamam geri kalanlarda ev için değil bizim için gelsinler takmayın siz normal bir şekilde ağırlayin misafirlerinizi.
Evet benzer şeyler işte anlattıklarım. Kızım da annee bu evler ışıl ışıl keşke bizim evimiz burası olsa diyerek de sağolsun çok yardımcı oldu :)

Neden böyle hissettiğinizi çok iyi anlıyorum. Eve davet etmek bu durumda sizi gerecek. O sebeple evinizin müsait olmadığını,dışarıda ağırlamak istediğinizi söyleyin bence. Öyle seni evinle yargılayacak kişiler ile bir daha görüşmezsin şeklinde basit olmuyor çünkü bu konular. Herkes sizin benim gibi değil,gayet de sorun oluyor,maddi uçurum iyice belirginleşiyor,durum çocuklara kadar yansıyor.

Oğlumun sınıf arkadaşları hep dışarıda doğum günü partileri veriyor. Bütçeleri çok geniş oluyor tabi,ben bütçeden çok gereksiz bulduğumdan katılmıyordum bu partilere ,çünkü aynısını ben yapamam. Bir doğum günü için eşli-aileli-hatta bakıcılı şekilde görüşüyorlar. Bir ben hariç,bir de okulun sahibi hariç gitmiyoruz. Aynı şekilde davetlere de müsait değilim diyerek katılmıyorum ben.

X