Evinize gelen kişilerin eşyaları, buzdolabını vs kurcalamasi

Eğer saklama huyunuz varsa merakından bakıyordur.Kv nize "Anne bak eşime ne aldım"diye gösterebilirsiniz.Açık yürekli olun bazı şeyleri siz gösterin "hediye aldım nasıl ya da pasta yaptım bi bak istersen dolapta" gibi.Kadın eşinizin annesi sonuçta düşmanınız değil.

Zaten öyle yapıyorum. Saklamam ki ama benim söylememe fırsat vermeden kendi ordan soru buluyor buradan soru buluyor konuyu oraya getiriyor... Baktım gördüm dese böyle olmayacak... Buzdolabı da özeldir bence. Ben kendi annemin evinde dahi bir poşeti karıştırmam .KV.in yatak odasına bebeği emzirmek için girerken müsait mı anne girebilir miyim derim. Ben böyle davranıyorum karşımdaki den de bekliyorum ister istemez.

Bana da çok abes gelmedi açıkçası.
Sonuçta el alem değil eşimin annesi derdim.
Tabii özel eşyalarımı çekmecelerimi açıp bakmasından bahsetmiyorum.
Ama kendi oğlunun evinde buz dolabını açıp bakmasında bir beis görmüyorum hiç aklıma gelmedi böyle bir şeyi sorun etmek.

Buzdolabina takılmayiniz sadece ... Her konuda öyle. Ben hiç kırmadım bir şey demedim ama eşime sürpriz yapamayan hale geldim. Eşimle aramda özel bir şey olmamalı mı? Benim özelim olmamalı mı?

Bakıyor görüyor bakalım ben saklıyor muyum diye sorular sorarak beni deniyor... Kırıcı bir durum bu... Sorun ediş şeklim kizmaktan ziyade kırıldığımdandir yani

Herkesin özel yaşam alanı olarak belirleyip başka insanları dışarıda tutmayı tercih ettiği sınırları farklıdır. Kimi insan dışa dönük karakterdedir ve aldığı, sattığı, hediyesi, sürprizi onun için özel değildir ve paylaşmakta sakınca görmez, hatta hatta bunu paylaşmaktan keyif alır. Çok normal. Fakat kimi insan için eşiyle akşam planladığı film izleme etkinliği bile özel olabilir ve bir başkasıyla paylaşmamayı tercih eder. Böyle düşünen biri elbette poşetlerinin karıştırılmasından, yatak odasına girilmesinden oldukça rahatsızlık duyar. Bu da çok normal.

Benim bakış açım da konu sahibininkine benzer. Nasıl ki birisi alıp çantamı karıştıramazsa kenara koyduğum bir poşeti de karıştırmamalı. Bir yerleri karıştırmak konu sahibinin kayınvalidesi için normal olabilir fakat gizli yapması zaten normal algılamadığını gösterir. Normal algılasa bile bunun ev sahibine ters gelebileceğini düşünerek biraz kendine dur demeli. Bir şeyleri karıştırmamak ne kadar zor olabilir ki?

Benim kayınvalidem de çok meraklıdır, karıştırmayı sever. Davranışlarından bunu normal algılayarak yaptığını anlıyorum çünkü benim yanımda mutfaktaki tüm dolapları açıp inceliyor, sorular soruyor. Yatak odamın kapısında duruyor, uzun süre etrafı süzüyor gözümün önünde. Ben yokken yapıyor mu bilemiyorum. Bu hali canımı sıksa da benden gizlemeden yaptığı için beni rahatsız edeceğini düşünemeden ona göre gayet normal bir şey yaptığını düşünüyorum ve alıngan da olduğu için bir şey söylemiyorum. Sadece o geldiğinde mutlaka yatak odamın kapısını kapalı tutuyorum benim için özel bir alan olduğunu anlaması için. Yine pek anlamadı ama evinde kendi yatak odasını ısrarla bizim için hazırladığında kibarca "yatak odası mahrem bir alan olduğu için yanımda ev sahibi olmadan girmek bile doğru gelmiyor, biz başka yerde yatalım" dedim. Bu sefer de anlamayıp nevresimleri yeni değiştirdiğini söyledi. Yani gerçekten yatak odasını özel alan olarak algılamadığı için benim evimde rahat davrandığını anlıyorum. Ama o da benim için özel olduğunu anlamalı.

Yatak odasının tavanına ayna taktırmak ya da gelen giden için sergilemek o kişilerin tercihidir, benim tercihim de yatak odama zaruret dışında kimsenin girmesine müsade etmemek. Birileri için yatak odası sergilenecek yer olabildiği gibi benim için evliliğimin en mahrem bölgesi olarak saklı kalması gereken bir odadır. Herkesin tercihleri birbirinden farklıdır ama farklı olanı yanlış olmakla yargılayamayız. Herkes karşısındaki insanın tercihlerine saygı göstermeli. Kayınvalidem için normal bir şey diye kendi tercihlerimi göz ardı edip onun rahat davranmasına göz yummak yerine saygısızlık etmeden tercihlerimi anlamasını sağlarım.

karıstırmakla birsey almak farklı seylerdir buzdolabından istedigi seyi alabilir ama bakıyım sebzelige oraya buraya yapamaz rahatsızlık duyarım amac nedir yani sevmem bende bunu

Buzdolabina takılmayiniz sadece ... Her konuda öyle. Ben hiç kırmadım bir şey demedim ama eşime sürpriz yapamayan hale geldim. Eşimle aramda özel bir şey olmamalı mı? Benim özelim olmamalı mı?

Bakıyor görüyor bakalım ben saklıyor muyum diye sorular sorarak beni deniyor... Kırıcı bir durum bu... Sorun ediş şeklim kizmaktan ziyade kırıldığımdandir yani

Anladım demek istediğinizi. O şekilde olursa kend annem de olsa hoşlanmam yani art niyet ararım.

Bu kadar abartacağınız birşey yok bence. Buzdolaplarında altın mı var Allah aşkına baksın ne var bunda. Eşinizin annesi bu kadın üst kat komşu ya da yabancı değil. Siz uyurken odanıza dalıp girse anlarım özelinizdir ama poşete bakmış dolaba bakmış vs. Küçücük şeyleri dert ediniyorsunuz yok yere. Ayrıca üstteki tavsiye eden bayanın dediklerini uygulamayın. Kapı kitlemek nedir,ayıp gerçekten.
Ben kendi yaşadıklarımdan yola çıktığım için bunu tavsiye ettim benim kayinvalidem gelip yatak odamda dolabımı açıp açıp ne var diye bakar ama ben arkamı döndüğüm zaman gizli saklı yapar keza mutfak aynı şekilde gizli saklı açar. İçinde ne var değil mevzusu düzenli mi tertibi. Ayrıca eşimle yatarken pat diye defalarca odaya giren bi kadın. Ben rahatsız oluyurum. Eşyalarının karıştırılmasından hoşlanmıyorum. Gidip dolabını da karıştırmam kendisinin açıp bakmam anne şu nerde verirmisin derim gelir verir her defasında dile getirmeme rağmen hep dolaplarımın başında yakalıyorum duşa kabının içine varana kadar didik didik ediyor . İlk evlendiğimiz zaman eşimin teyzesi ve eşi geldiler yani eniştesi eşimin. Kayinvalidem yatak odama söküp dolaplarımin için ı gösterdi. Ayrıca ona dua kitabım vardı dua göstermiştim daha sonra bende bu dua yok diye zina resmini çektirdi ertesi gün kızı bana geldi o geldikten sonra dua kitabım ortadan kayboldu ve hep aynı yere koyarım defalarca baktim üzerinden zaman geçti yine bana geldi gittiler kitabımo hep koyduğum yerden çıktı. Benden istese vermeyecek miyim ? Ama ben böyle bi kadına neden ne diye güveniyim? Evini emanet edeyim . Kapımı kıtlerim kusuruma bakmasın kimse benim annem bile gelince buzdolabımi açıp bişey koymaz al kızım koy yerine der. Bi kere yapsa anlarım her defasında art niyet ararım onu ilgilendirmez benim dolabımda neyimiz var olup olmadığı. Hiç bı zaman eksiğimi alıp getirmedi ayrıca ondan bakıyo diyim .

Kenarda duran bir mağaza poşetinin içine, buzdolabına- sebzelik, buzluk kısmına kadar- bakıyor. Şüphe değil eminim... KV. Yapıyor. Eşime söylediğimde eksiğimiz var mı geçirebiliyor müyüz diye bakiyordur dedi... Olabilir tamam ama her gelişte bakılır mı?

Bir de şöyle yapıyor; eşime halı nevresim takımı almıştım yatak odasında poşetin içindeydi.kv min aldığından haberi yoktu. Şöyle bir konuşma geçti
-Bilmem kim komşu takımlı örtü almış.
-Evet markete gelmiş lisanslı gördüm bende.
-X de merak ediyordu (eşimi diyor)
-Hee evet ben aldım ona hediye...
-Hmm serdin mı yataga?
-Yok sermedim.(ki yatak odasının kapısı açıktı sersem gorebilecekti)

Sonra kapıdan o giderken gördüm poseti de o şekilde baktığını anladim.

Şimdi de doğum günü içi. Pasta yaptım eşime yapacağımı biliyordu ne yaptın yaptın mı dedi. Dolapta dedim.gormesin önüne bişey koysaydin dedi...

Ne yapacağım ben? Siz olsanız ne yapardınız?

:KK70: sevimliymiş ama yaa... bence rahatsız oluyorsanız yatak odanızı kilitleyin. Niye kilitledin derse (ki o zaman suçunu itiraf etmiş olur zaten) ben ailemden öyle gördüm, yatak odası karı kocanın özelidir dersiniz. Yok illa açacaksın bakacağım diyemez sanırım. Buzdolabı için malesef çare yok ama odayı kilitlerseniz derdinizi anlar herhalde. Yani inşallah

Yok canım beraber yaşamıyoruz bir üst sokağındaki oturuyor...

Ben varken baksa sorun etmem zaten kaldı ki kendim de gösteriyorum sorun ben yokken olması...
Evinin anahtarını eşine söyle istesin oranlarda olmasın sen yokken onun senin evinde ne işi var canım?

Ben olsam ben de sinir olurdum, bakabileceği muhtemel yerlere onun
için küçük notlar hazırlayın yani ona küçük sürprizler yapım :) poşetin içine gazete kağıtları doldurup "beğendin mi", "çok mu merak ettin" vs gibisinden şeyler yazın, gelip size söylicek hali yok ben karıştırdım da bunları buldum diye. Böylece farkettiğinizi ve rahatsız olduğunuzu anlar.
Okuma yazması yok tatlım aklıma geldi ama maalesef...

Nasıl yani siz evde yokken sizin evinize mi girmiş habersiz ??
O şekilde mi görmüş aldıklarınızı?
Yok canım benim çarşıda isim vardı bebeğin yanında durmaya gelmişti. Ben dışarıda yön yani habersiz girme değil.

Böyle durumlarda ben kendi annem yapsa ne hissederim diye düşünürüm.

Anneniz buzdolabınızı açsa, yatak odanızdaki poşetin içine baksa ayıp bulur rahatsız olur musunuz? Ben olmam. Olsam da kendi annemi uyarabiliyorsam kayınvalidemi de uyarırım.
Kadın sanki iç çamaşırı çekmecenizi patlatmış gibi davranmayın allah aşkına.
Yatak odası da uyuduğumuz yerdir, çok özel anlamlar ifade etmesi bana komik geliyor.

Kendi annem kapı açık olsa bile gelirken müsait mısın kızım diye seslendiği için... Boyleyetismisim ister istemez yadirgiyorum... Yatak odası özeldir bence katılmıyorum size...

Amaç ne yani anlamadım. Tabiki dolabı açsın,yiyecek,içecek istiyorsa alsın yesin ama yatak odamdaki poşete kadar karıştırsa bende rahatsız olurdum. Her aldığımın,her yaptığımın izahatini verecek değilim. Merakta,eşimin annesi olmasida bir yere kadar,duracağı yeri bilsin.

Valla bunu normal gören yorumları okudum da inanamadım. En nefret ettiğim şeydir. Babaannem de annemin evine gidip tencereleri çekmeceleri vs heryeri karıştırır. Aynı şeyi yengemede yapar. Poşetleri alttan alttan eller. "Saklama huyun varsa normal " yorumuna dehşete kapıldım. Ne alaka herkese her aldığımızı göstermek zorundamıyız?

Bu kadar abartacağınız birşey yok bence. Buzdolaplarında altın mı var Allah aşkına baksın ne var bunda. Eşinizin annesi bu kadın üst kat komşu ya da yabancı değil. Siz uyurken odanıza dalıp girse anlarım özelinizdir ama poşete bakmış dolaba bakmış vs. Küçücük şeyleri dert ediniyorsunuz yok yere. Ayrıca üstteki tavsiye eden bayanın dediklerini uygulamayın. Kapı kitlemek nedir,ayıp gerçekten.
Ben güvenip kapıyı açık bırakıyorum aksine... Sorsana söylerim zaten gizlim salkım yok... Baktığı halde beni denemesi kırıcı...Bakalım söyleyecek miyim diye.

sizi kızı yerine koymuş tam anlamıyla. o zaman anneniz olmaya da hazır olmalı kendi annenizi nasıl uyarırsanız ona da öyle tepki verin.
ama eşinize annesinin evini kendi evi gibi hissettiğini görme şansı vermek paha biçilemez aşıksanız eşinizi bunun keyfini çıkarmasına izin verin tabi önce algılatarak. mesela gülerek kendi evi gibi rahat olduğunu belirterek. anlatamadım tam ama umarım sizin için gerçekten stres yaratan bişeye dönüşmez.
Demek istediğinizi anladım...Kırılma sebebim tam olarak bu işte. Beni kızı gibi gorseydi hala denemeye devam etmezdi anlatabildim mı bilemiyorum.

Yerde duran poşetten baktığını nasıl anladınız. Ayrıca yerde ortada duran birşeye bakabilir istemiyorsanız kaldırsaydınız dolaba. Hem buzdolabını araştırmak için bakmamış olabilir hiç mi buzdolabını açamayacak. Çok garipsemedim ben dolap karıştırmadığı sürece. Mesela kayınvalideniz eşinizin o nevresim takımlarını beğendiğini nereden biliyordu ki.
GS.li istiyordu eşim... Canım ilk değil bunlar o yüzden. Ortada degilyatak odasında kenardaydi ama kapısı açıktı odanın.

Genel yorum yapmak istiyorum.

Benim annem benim evimde olsa,ve yukarda söylenenleri yapsa Ve benim eşimde tepki gösterse ben eşime kızardım.

Neler neler okudum,biri yorum yapmış poşetin içine kağıt koy ' çok mu merak ettin ' yaz gibi..

Ne var yani,merak etmek kötü bir şey mi?

Kendi annelerinize de kızıyor musunuz merak etti diye ya da sordu diye??

Kendi annelerinize böyle şeyler yapılsa hoşunuza gider mi???

Benim asla gitmez.

Şu kayınvalidelerin her şeyi batmasın size yahu.Oğluyla evlisiniz ,o olmasa da siz de olmayaktınız.

Azıcık hoşgörü yahu.

Emin olun hoşgöryu fazlasıyla gösteriyorum. Sadece ön yıldır beni tanıdığı halde hala kızı yerine koyamamis ki beni deniyor. Bakalım benden saklayacak mı bakalım yalan söyleyecek mı?
Bu durumda siz kırılmazsanız eyvallah...

Neden anlatmiyorsunuz eşinize pasta yaptığınızı , hediye aldığınızı ?
O sormadan bakmadan , gösterin , paylaşın ne olacak ki ?
Ha çok büyük problemleriniz vardır, zalimdir, fitnecidir anlarım ama bu durum dert değil, ufak samimi çözümlerle halolur

Söylememe fırsatım olmadan el atmış oluyor görmüş oluyor çünkü. Zaten her şeyi biliyor saklamasını halde böyle davranması yanlış geliyor bana.

Ben bakmasından çok, bakmamış gibi lafı dolandırmasına gıcık olurdum. Hiç sevmem böyle kendini akıllı zanneden insanları. Kesin söylerdim, belli ki görmüşsün hala soruyorsun derdim.

Beni anlamissiniz teşekkür ederim...

X