Evlenirken en çok neye dikkat ettiniz?

brnck

Üye
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2020
238
74
30
Merhaba hanımlar . 27yaşındayım iyi sayılabilecek bir işim var . Hiçbir zaman erken evlenme taraftarı olmadım . Çevremdeki mutsuz evliliklerde buna sebep olmuş olabilir çünkü korkuyorum yanlış tercihler vermekten .. aklıma hep kötü şeyler geliyor ve evlilikten uzaklaşıyorum . Ama böyle devam edersem de iyi olanları da görmezden gelmiş olurum diye düşünüyorum. Tecrübeli hanımlar sorum sizlere, evlenirken nelere dikkat ettiniz ağırlıklı olarak ve daha sonra fikirleriniz değişti mi? Keşke şuna değil de buna dikkat etseydim dedikleriniz neler mesela? Nerelerde yanıldınız nerelerde iyiki böyle yapmışız dediniz ? Şimdi başa dönecek olsanız neye dikkst ederdiniz ?
Bu arada daha rvvel de konularımda açmıştım. Çok güvendiğim eski bir arkadaşımın vasıtasıyla biriyle tanıştım 5 ay kadar oldu tanımaya çalışıyorum. Şuan evlenmeyi dişünmüyorum tanıma sürecini uzun tutmak istiyorum çünkü korkularımı yenemiyorum :KK43: tanıştığım kişi mantıken mutlu olscağım biri gibi , fikirlerimiz benzer. Hayata aynı pencereden bakıyor gibiyiz şimdilşk. Ailesi vs bana uyabilecek insanlar . Kariyeri işi iyi. Çocuğun davramışları vs de iyi hoş. Yani 5 aylık süreçte kötü diye nitelendirebileceğim bir davranışı olmadı. O çok istiyor beni çok heyecanlı her konuda. Ben aşırı temkinli yaklaştığım için tamamen kendimi bu ilişkiye bırakamıyorum. Daha evvelde konularımda açmıştım tip1 diyabet hastası kendisi 18 yaşından beri.
evet ben normalde de evlilik konusunda korkardım küçük şeyleri bile gözümde büyütür ya şöyle olursa diyip kötü şeyler düşünürdüm. Kaygı bozukluğum da var . Şimdi de bu hastalık olayını gözümde büyütüyorum ve sürekli ya evlendikten sonra şöyle olursa böyle olursa diyip kendimi tamamen bırakamıyorum . ( evet yarın ne olacağımız belli değil kimsenin garantisi yok bunu da biliyorum.yakın zamanda annem kötü bir hastalığı atlattığı için daha iyi anladım sağlığın koymetini) . Ama bilmiyorum dediğim gibi zaten korkan biriydim kaygılı biriydim. Fikirlerinize ihtiyacım var gerçekten . Umarım anlaşılırım.. bu hastalığı çevresinde yaşayanlar varsa onlardan da yorum bekliyorum.

Evlenmedim ama bende de kaygı bozukluğu var. Bir psikolog dinlemiştim her ilişkiye başlarken risk alıyoruz. Karşımızdaki insanın iyi olmasını hepimiz isteriz ama bazen elimizde olmayan sebeplerden anlaşamayabiliriz o yüzden bazı şeylerin elimizde olmadığını anlamanız lazım, siz yine de iyi bir adam seçmeye bakın tabi ama hiç bir şeyin garantisi yok. Bir ilişkide evlenecek kişide bakılacak en önemli özelliklerden birinin karşıdaki insanın en kötü davranışları, alışkanlıklarına ne kadar katlanabilirsin? Yani sonuçta bir adamın iyi yönü ile yaşamak elbette kolay. Ama diyelim kötü yanı dağınık olması olsun ya da anında sinirlenmesi olsun. Senin için hangisi katlanılabilir? Ben bir psikologtan böyle duymuştum. Kötü yanı derken şiddet falan demiyorum bu arada yanlış anlaşılmasın öyle bir adamla yaşanmaz bile. Daha çok günlük hayattaki sizin hoşlanmadığınız yanlarını tartmaktan bahsediyordu. Sonuçta ömür boyu o özelliklerle yaşayacaksınız.

Merhaba hanımlar . 27yaşındayım iyi sayılabilecek bir işim var . Hiçbir zaman erken evlenme taraftarı olmadım . Çevremdeki mutsuz evliliklerde buna sebep olmuş olabilir çünkü korkuyorum yanlış tercihler vermekten .. aklıma hep kötü şeyler geliyor ve evlilikten uzaklaşıyorum . Ama böyle devam edersem de iyi olanları da görmezden gelmiş olurum diye düşünüyorum. Tecrübeli hanımlar sorum sizlere, evlenirken nelere dikkat ettiniz ağırlıklı olarak ve daha sonra fikirleriniz değişti mi? Keşke şuna değil de buna dikkat etseydim dedikleriniz neler mesela? Nerelerde yanıldınız nerelerde iyiki böyle yapmışız dediniz ? Şimdi başa dönecek olsanız neye dikkst ederdiniz ?
Bu arada daha rvvel de konularımda açmıştım. Çok güvendiğim eski bir arkadaşımın vasıtasıyla biriyle tanıştım 5 ay kadar oldu tanımaya çalışıyorum. Şuan evlenmeyi dişünmüyorum tanıma sürecini uzun tutmak istiyorum çünkü korkularımı yenemiyorum :KK43: tanıştığım kişi mantıken mutlu olscağım biri gibi , fikirlerimiz benzer. Hayata aynı pencereden bakıyor gibiyiz şimdilşk. Ailesi vs bana uyabilecek insanlar . Kariyeri işi iyi. Çocuğun davramışları vs de iyi hoş. Yani 5 aylık süreçte kötü diye nitelendirebileceğim bir davranışı olmadı. O çok istiyor beni çok heyecanlı her konuda. Ben aşırı temkinli yaklaştığım için tamamen kendimi bu ilişkiye bırakamıyorum. Daha evvelde konularımda açmıştım tip1 diyabet hastası kendisi 18 yaşından beri.
evet ben normalde de evlilik konusunda korkardım küçük şeyleri bile gözümde büyütür ya şöyle olursa diyip kötü şeyler düşünürdüm. Kaygı bozukluğum da var . Şimdi de bu hastalık olayını gözümde büyütüyorum ve sürekli ya evlendikten sonra şöyle olursa böyle olursa diyip kendimi tamamen bırakamıyorum . ( evet yarın ne olacağımız belli değil kimsenin garantisi yok bunu da biliyorum.yakın zamanda annem kötü bir hastalığı atlattığı için daha iyi anladım sağlığın koymetini) . Ama bilmiyorum dediğim gibi zaten korkan biriydim kaygılı biriydim. Fikirlerinize ihtiyacım var gerçekten . Umarım anlaşılırım.. bu hastalığı çevresinde yaşayanlar varsa onlardan da yorum bekliyorum.
Asla akıl vermekle yol bulunabileceğine inandığım bir konu değil. Tamam hissetmek önemli. Ki bence çok sevmek aşık olmak lazım.

Ayrıca hayat bu. Diyabetine takıldığınız kişi ya da siz engelli de kalabilirsiniz. 🤷🏻‍♀️

Diyabet bazi erkeklerde cinsel isteksizlik, iktidarsizlik, kısırlık gibi sorunlarina neden olabiliyormuş. Bunlar ihtimaller tabi.
Diyabet hastasi olup evlenen bir yakinim(kadın) var. Hastaligi evliliginde sorun olusturmadi bildigim kadariyla, cocugu da var. Yani illa birsey olacak değil.

Onun disinda beklentiler, kirmizi cizgiler, tahammul edilecek, edilmeyecek seyler cidden kişilere gore oldukça fark ediyor.

Ben sizin gibi kaygili bir insan degildim. Evliligimden de pişman değilim.
Eskiye donunce tek yapacagim degisiklik aile ilişkilerinde daha kontrollu ve sakin olmak olurdu.

Evlenirken tek dikkat ettiğim şey çalışması oldu. Eli ekmek tutmayan adamla evlenmem derdim. Uzun yıllar aynı işte çalışıyor olacak ailesinden maddi destek almayacak gibi kriterlerim vardı hiç yakışıklılık yaş vsvs bakmadım. Çünkü hepsi gelip geçiyor. Şimdiki aklım olsa okadarda çalışkan olsun istemezdim çünkü eşim iş kolik😂tamam kendi işimiz çok rahatız ama birinin yanında çalışıyor olsaydı stresi olmazdı diye düşünüyorum.kendini bu dünyanın en değerlisi olarak düşün ,sakın şimdi böyle ama ileride değişir diye düşünme neyse o olarak devam ediyorlar.birde ellerine ve dişlerine dikkat et😂eli,dişi temiz adam gerçekten temiz oluyor.

Ben evlenmek istemiyordum ,29 yaşında eşimi tanıdıktan sonra onunla bir ömür geçirmeye karar verdiğim için evlendim. Eşim yakışıklı sayılmaz, benim baktığım son noktada bu oldu açıkçası. Çünkü hayat bu, yakışıklı diye evlensen bir kaza geçirse , napacaksın,atacak mısın diye düşündüm hep. Aynı şekilde zengin de değil. O da bir iflasa bakar zaten. Görünüşe, paraya, mesleğe, yaşadığı şehire yani değişebilecek şeylere hiç önem vermedim ben.
Mantıklı ve merhametli bir insan olması ilgimi çekti. Herşeye karşı kibar ve anlayışlı. Kesinlikle önyargısı yok ve asla dedikodu yapmaz. Eşimin yanında en fazla hissettiğim şey huzur ve güven. Yani başıma bir şey gelse bana bakacağına eminim ki grip olsam panik olur ne yapayım diye. Ev işlerine yardımcı, iyi bir baba, elibol, bana sabrı ve toleransı sonsuz. Kavga ederiz alttan alır, özür diler. Ailesine karşı da önce beni savunur ,laf söyletmez. Ben bu özellikleri beraberken gördüm. Azalmadı artarak devam etti.
Benim tavsiyem karakterini iyi incelemen. Sadece sana değil insanlarla ilişkilerine bak. Garsona nasıl davranır, sokaktaki kediyi köpeği sever mi, annesine bağırır mı bu tarz şeyler hep ele veriyor insanları. Sinirlenince nasıl davranıyor çok önemli. Şimdi yaptığı kötü şeyleri evlilikte x3 yapacak çünkü.

Benim için ilk kriter sevmek, aşık olmak. İkinci kriter muhabbetin güzel olması, beraber güzel vakit geçirmek. 3 de gezmeyi tozmasyı sevmesi.

Senin derdin faklı bence ablacım, derdin karşıdakine gelinceye kadar kendinle sanki. Bence sen korktuğun için çok bayılacağın biri olsa bile kendini bırakıp sevemeyecek gibisin. Üniversitede flört ettin mi mesela, nasıl bir insandı? Bence evlilik topuna girmeden önce aşık olmaya, sevmeye sıcak bakmalısın öteki türlüsü görev gibi olur. Bir ilişki terapistyle görüşsen iyi olur derim. Bir de çevrendeki mutsuz evliliklerdne çok sankim anne babanın evliliğinden bahsediyormuşsun gibime geldi. (yanılıyorsam affola) Anen baban çok kavga eder miydi?

Aşık olmak, çok sevmek, cinsel çekim duymak ilk etaptaki kriterlerim.

Bunlar yoksa ne olursa olsun no, imkansiz. Ama sırf bunlar var diye de imkansiz.

Bunlar ok ise, terbiyeli, ahlakli, temiz bi insan olmasi.

Yanindayken huzurlu hissetmek, güvende hissetmek.

Yasam tarzimizin uyusmasi.

Binlerce sey siralanir.

Diyabetli biriyle evlenmekte cekincenizi anliyorum. Diyabetli olusunu dert etmeyeceginiz biri sizin icin dogru kisidir. ❤ hayirlisi olsun.

Mutlu bir evliligim var sükür. Onun icin keske suna daha cok dikkat etseydim dedigim birsey cok. Zaten bir cok kriterlerime uydugu icin esimle evlendim. Ama bu konuda hic profesyonel destek almayi düsündünüz mü?
Düşünüyorum bu aralar aslında yakın zamanda almayı planlıyorum ama önvelikle ben mi çok takıntılıyım yoksa bu hastalık meselesi takılacak bir şey mi onu düşündüm

Evlenirken tek dikkat ettiğim şey çalışması oldu. Eli ekmek tutmayan adamla evlenmem derdim. Uzun yıllar aynı işte çalışıyor olacak ailesinden maddi destek almayacak gibi kriterlerim vardı hiç yakışıklılık yaş vsvs bakmadım. Çünkü hepsi gelip geçiyor. Şimdiki aklım olsa okadarda çalışkan olsun istemezdim çünkü eşim iş kolik😂tamam kendi işimiz çok rahatız ama birinin yanında çalışıyor olsaydı stresi olmazdı diye düşünüyorum.kendini bu dünyanın en değerlisi olarak düşün ,sakın şimdi böyle ama ileride değişir diye düşünme neyse o olarak devam ediyorlar.birde ellerine ve dişlerine dikkat et😂eli,dişi temiz adam gerçekten temiz oluyor.
Ahahaha diş e bende çok bakarım :)))

Düşünüyorum bu aralar aslında yakın zamanda almayı planlıyorum ama önvelikle ben mi çok takıntılıyım yoksa bu hastalık meselesi takılacak bir şey mi onu düşündüm

Hersey hastalik derecesinde olmasi gerek yok. Bazen sadece korkularimizi nasil yenecegimizi bilmiyoruz ve orda bir destek gerekiyor. Biz bazi konularda kendi düsüncelerimizin icinde devamli dönüp duruyoruz, ama ilk bunlarin sebeplerine inenmemiz lazim sonunda cözebilmek icin

Benim için ilk kriter sevmek, aşık olmak. İkinci kriter muhabbetin güzel olması, beraber güzel vakit geçirmek. 3 de gezmeyi tozmasyı sevmesi.

Senin derdin faklı bence ablacım, derdin karşıdakine gelinceye kadar kendinle sanki. Bence sen korktuğun için çok bayılacağın biri olsa bile kendini bırakıp sevemeyecek gibisin. Üniversitede flört ettin mi mesela, nasıl bir insandı? Bence evlilik topuna girmeden önce aşık olmaya, sevmeye sıcak bakmalısın öteki türlüsü görev gibi olur. Bir ilişki terapistyle görüşsen iyi olur derim. Bir de çevrendeki mutsuz evliliklerdne çok sankim anne babanın evliliğinden bahsediyormuşsun gibime geldi. (yanılıyorsam affola) Anen baban çok kavga eder miydi?
Yok annemle babamın öyle büyük sorunları olmadı . Ama aşık da değillerdi. Bahsettiğim daha çok çevremdekiler. İşyerindekiler mesela. Çoğu eve bile gitmek istemiyor vs. Öyle bir evliliğin olcaksa olmasın daha iyi diyorum. Ha kaygı bozukluğum her konuda var sadece evlilik değil

uzun süreli bir deneyimim yok açıkçası ama önemli olanın genel olarak aynı değerleri ve hayalleri paylaşmak olduğunu düşünüyorum.

Ben akıllı olmasına bakarım. Merhametli olmasına. Adaletli olmasına yani haksizsam beni de savunmasın, eşitlikçi olmasına, yani her şeyin eşit olduğunu bilmeli şurayı şöyle yaptım sana yardım ettim dememeli gibi. Kavgacı olmamasına. Trafikte dahi kavga etmesini sevmem. Neyse ki çok önemli bir şey olmadıkça oralı olmaz. Ailesine karşı tutumuna. Zeki olacak ama bak orası önemli. Bana karışılmasindan hoşlanmadığım için karışmamasina dikkat ettim vs. Tipi de iyi olursa çokomelli olur ohh... hiçbirini de tutturamadim dermişim:))

Aşık değilsiniz bence aşık olmuş olsaydınız bu konuyu açmaya gerek duymadan şimdi evliydiniz

Ben evli değilim ama mesela benim için siyasi düşünceler, ailelelerin uygunluğu vs çok önemli. Mesela ben açığım, ailem de öyle. Siyasi görüş vs olarak da bu doğrultudayız. Gidip de dindar biriyle evlenmem yani, veya ailesi dindar biriyle. Zaten öyle biri ve onun ailesi de benimle, benim ailemle mutlu olamaz. Yani bence uygunluk çok önemli.

X