Evlenmekle ilgili kararsızlığım ve korkum

Mihoko

Shimana Kameko
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2016
78
53
Aslında ailemi bırakmaktan korkuyorum sanırım...
27 yaşına girecek ömrü boyunca ailesiyle yaşamış, ailesinden uzağa nerede ise hiç gitmemiş, tüm günü evde odasında geçen çekingen, eli sıcak sudan soğuk suya sokulmamış tabiri caizse babasının prensesi gibi büyümüş ve insanlarla iletişimi olmayan (fobik) biriyim. Yıllar önce birisiyle tanıştım sanaldan ve gerçekten sevdim o sıralar da bu halimden daha kötü bir haldeydim ve karşımdakini reddettim ama onu kaybettiğimde benim için önemi anladım ve durmadan ona ulaşmaya çalıştım ne ise bir şeyler oldu ve bir yıl kadar sonra bana ulaştı ve ilk ciddi ilişkimizin temeli 2017 yılında atıldı. O zamandan bu zamana kavga gürültü ayrıl barış bi şekilde ilişkimiz sürüyor.

Bu ilişkiye başladığımda da çok endişelerim vardı ve bunların hepsini bilir. Birkaç hastalığım var fiziki ve psikolojik bunları da biliyor (ama abarttığımı düşünür genelde). Zaten yansıtıyorum. İlişkiye başlarken ve sürdürürken hep "ciddi" ilişki olarak baktım öyle sürdürdüm. Zaman zaman ayrılıklarımız oldu onu çok özledim, sanki onsuz yapamayacakmışım gibi çok kötü durumlara düşüyorum kendime zarar veriyorum veya çevreme ama genelde kendime. Ne ise en sonunda sevgilim "bu iş olacaksa olsun ya da bitsin" dediğinde evlilikte hiç gözüm olmasa da onu kaybetmek istemediğim için "dene nolacak olmadı boşanırsın" diye kendimi avuttum ama ailemden kopacak olma düşüncesi, kardeşimden babamdan annemden her gün geri döndüğüm evimden odamdan alışkanlıklarımdan, tek başımayken olan pasaklı halimden, bazen kıllarımı bile almayışımdan kısaca rahatlığımdan, yalnızlığımdan kopacak olma düşünceleri, hiç bilmediğim bi ile gitmek zorunda kalacağım ve ben ailemden 2 gün bile ayrı kalamayan birisiyim, kavgalarımız elbet oldu ama el bebek gül bebek büyüdüm şimdiki sevgilim bana onların davrandığı gibi davranmıyor ama onu kaybetmekte istemiyorum ama ailemi de bırakmak istemiyorum ailem yaşlanırken yanlarında olmak istiyorum. Bazen düşünüyorum "birkaç senedir tanıdığım biri için ailemi bırakmaya değer mi" diye. Ailemden başkası benim kaprislerimi, çocukluklarımı çekmez gibi geliyor. Sürekli bunları kafama takıp ağlıyorum. Bu endişelerimi sevgilime de söyledim ama o aileme bu kadar bağlı olmamı anlayamıyor bulunduğum şehre de gelmek istemiyor. Evlenecek olursam ya İstanbul ya da Antalyaya gitmek zorunda kalacağım ve ben burayı yeşilliği, ormanını, bir sürü kuş türünü barındıran doğasını çok seviyorum. Şu an ailemleyim ama sadece kendime karşı sorumluluğum var. Sevgilimi seviyorum, her hayalimde yeri var, nerede ise tüm ilklerimi onla yaşadım her anlamda ilklerimi, duygularımı çoğu zaman abartı bulsa da beni seviyor o da ama çocuk gibi pışpışlanmıyorum ve bilmiyorum onu kaybetmek istemiyorum ama ailemi de bırakamıyorum...

Yarın büyük ihtimal buluşmak için gelecek ve ben sanırım ona evlenmek istemediğimi söyleyeceğim işin içinden çıkamıyorum ama bu doğru olan mı bilmiyorum. Ailemi benden uzakta bırakma düşüncesi çok ağır geliyor napacağımı bilmiyorum. Ailem hariç beni onun kadar seven ve bana katlanan ve en önemlisi hayatıma alacak kadar yakın bulacağım birini bulamayacağıma da eminim, bahsettiğim (aslında bahsetmediğim xd) psikolojik sebeplerden ötürü.:anne:Bir sürü yazı ve fikir okudum yaşam hikayesi okudum, dinledim belki akıl gelir diye ama eninde sonunda çok korkuyorum ve herhangi iki seçimden birinde pişman olmaktan korkuyorum. Fikir almak dertleşmek istiyorum kafam çok karışık. :KK43: Buraya kadar okuyanlara teşekkür ederim.^^

Boşanmak normal ama ayrıl barış ilişkisi yaşayıp, daha sevgiliyken ayrılmak zor geliyor, olmazsa boşanirim demek normal değil. Şimdi ayrilamiyorken ileride evliyken ayrilamak kolay mı olacak? Ayrılın veya ayrılmayın demiyorum ama neden şimdiye kadar bir uzman desteği almadınız psikolojik sorunlar için? Evlenmeseniz bile hayatı bu şekilde kendinize bi hayli zorlastiriyorsunuz. Bir işle mesguliyetiniz var mı ya da okuyor musunuz? Evlilikten önce kendi sorunlarınızı düzeltmeye odaklanın. Hiç kimse bizi pispislamaz bir ömür. Ama bu da demek degil ki bizi önemsemesin, değer vermesin. Mesela erkek arkadaşınız sizin hastaliklarinizi abarttiginizi düşünürken gerçekten haklı mı çok mu abartiyorsunuz yoksa vurdumduymaz biri ama siz kendinizi mi haksiz goruyorsunuz? Siz bunu sağlıklı bir şekilde ayırt edebiliyor musunuz bu önemli bence. Kısaca ortada evlilik korkusundan daha büyük sorunlar var bence. Bunları cozunce zaten evlilik korkunuz da şimdiki gibi olmaz.

evlenmemen için tüm gerekçeleri sen saymışsın zaten 🤣 bence de kaprislerini çocukluklarını başka biri çekmez ailen gibi. evliliği kaldırabileceğini düşünmüyorum, sanki sevgilin de pek destekçi olmayacak
Ona bu tür endişelerimi dile getirdiğimde aksine üzülüyor ve aşağılanmış hissediyormuş yani destekçi olacağını düşünüyor bana diyor ki onunla olduğumda bu endişelerim gidermiş ama bilmiyorum :KK43:
Ne denilebilirki senin kararın. Ama içine sinmeyen bir evliliği yapma bence. En azından erteleyin. Biraz daha düşünmek istediğini söyle zamanla fikirlerin oturur belki.
Daha fazla erteleyemem çocuğun bekleyecek sabrı kalmadı ki xd bende zamanla diye bekledim ama bekledikçe içinden çıkamıyorum
Tedaviniz sonuç vermiyor mu? Sağlıklı düşünce yapınız yok doktorunuz ne diyor?
İlaç tedavisi başlatmıştı ama ilaçlar beni daha kötü yaptı yani ne bileyim bişi hissetmiyormuşum gibi o hissi sevmedim ve tedavi filan olmuyorum
Boşanmak normal ama ayrıl barış ilişkisi yaşayıp, daha sevgiliyken ayrılmak zor geliyor, olmazsa boşanirim demek normal değil. Şimdi ayrilamiyorken ileride evliyken ayrilamak kolay mı olacak? Ayrılın veya ayrılmayın demiyorum ama neden şimdiye kadar bir uzman desteği almadınız psikolojik sorunlar için? Evlenmeseniz bile hayatı bu şekilde kendinize bi hayli zorlastiriyorsunuz. Bir işle mesguliyetiniz var mı ya da okuyor musunuz? Evlilikten önce kendi sorunlarınızı düzeltmeye odaklanın. Hiç kimse bizi pispislamaz bir ömür. Ama bu da demek degil ki bizi önemsemesin, değer vermesin. Mesela erkek arkadaşınız sizin hastaliklarinizi abarttiginizi düşünürken gerçekten haklı mı çok mu abartiyorsunuz yoksa vurdumduymaz biri ama siz kendinizi mi haksiz goruyorsunuz? Siz bunu sağlıklı bir şekilde ayırt edebiliyor musunuz bu önemli bence. Kısaca ortada evlilik korkusundan daha büyük sorunlar var bence. Bunları cozunce zaten evlilik korkunuz da şimdiki gibi olmaz.
Mesela aşırı kıskancım ve bunu kafasına takmıyor istediğini yapar bense kendi kendime kudurup kendime zarar verip ağlarım evimde beni umursamaz bile salak der geçer ya da keyfine bak der güven bana filan, her duygumu aşırı yaşıyorum o an kendimden geçiyorum resmen krizlere giriyorum ve bi zaman sonra bundan sıkıldı ve beni umursamamaya başladı bu da beni çok üzüyor ve düşündürüyor. Ailem olsa öyle umursamamazlık yapmaz diye düşünüyorum ki öyle de zaten. En çok duygusal açıdan korkuyorum zaten. Aynı evde olsak beni gene mi umursamayacak diyorum kendime. Meşguliyetim işte el işi yapıyorum okumuyorum çalışmıyorum da evde yapılacak ne var ise onu yaparım genelde. Hastalıklarım konusunda da bence de bazen abartıyorum ama elimde olan bir şey gerçekten değil ve ben onun "abartıyosun, kendine gel, istediğimi yaparım, ağla" demesinden ise daha yapıcı konuşmasını beni sakinleştirmesini bekliyorum ama bulamıyorum. Sıkılıyor olabilir tabi bana çoğu zaman bir sevgiliden ise çocuğuymuş gibi davranması gerekiyor sanırım ama bunları da biliyordu her şeyimi en başından beri biliyordu. Bazen vurdumduymaz ve bazen de haksız ama haksızlıklarını beni üzdüğünü görmez. Tamamen her şeyde ben haklıyım demiyorum zaten

Hazır değilsen evlenme, adama da kendine de yazık edersin , aileye bu kadar bağımlı olmak çok tehlikeli, ne zamana kadar ailenle yaşayacaksın, yaşın ilerleyince evlenmek istedin diyelim peki o zaman kafana göre biri denk gelecek mi , bence bir uzmandan yardım al ..

Ona bu tür endişelerimi dile getirdiğimde aksine üzülüyor ve aşağılanmış hissediyormuş yani destekçi olacağını düşünüyor bana diyor ki onunla olduğumda bu endişelerim gidermiş ama bilmiyorum :KK43:

Daha fazla erteleyemem çocuğun bekleyecek sabrı kalmadı ki xd bende zamanla diye bekledim ama bekledikçe içinden çıkamıyorum

İlaç tedavisi başlatmıştı ama ilaçlar beni daha kötü yaptı yani ne bileyim bişi hissetmiyormuşum gibi o hissi sevmedim ve tedavi filan olmuyorum

Mesela aşırı kıskancım ve bunu kafasına takmıyor istediğini yapar bense kendi kendime kudurup kendime zarar verip ağlarım evimde beni umursamaz bile salak der geçer ya da keyfine bak der güven bana filan, her duygumu aşırı yaşıyorum o an kendimden geçiyorum resmen krizlere giriyorum ve bi zaman sonra bundan sıkıldı ve beni umursamamaya başladı bu da beni çok üzüyor ve düşündürüyor. Ailem olsa öyle umursamamazlık yapmaz diye düşünüyorum ki öyle de zaten. En çok duygusal açıdan korkuyorum zaten. Aynı evde olsak beni gene mi umursamayacak diyorum kendime. Meşguliyetim işte el işi yapıyorum okumuyorum çalışmıyorum da evde yapılacak ne var ise onu yaparım genelde. Hastalıklarım konusunda da bence de bazen abartıyorum ama elimde olan bir şey gerçekten değil ve ben onun "abartıyosun, kendine gel, istediğimi yaparım, ağla" demesinden ise daha yapıcı konuşmasını beni sakinleştirmesini bekliyorum ama bulamıyorum. Sıkılıyor olabilir tabi bana çoğu zaman bir sevgiliden ise çocuğuymuş gibi davranması gerekiyor sanırım ama bunları da biliyordu her şeyimi en başından beri biliyordu.
bence bu adam manipüle ediyor seni feci şekilde

Psikolojik manipülasyon, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterebilirler.
O beni sevdiğinden diyordur ama ya belki gerçekten inanıyor bile olabilir aynı evdeyken tüm sorunlarımızın çözüleceğine...
Iyi bir doktora daha cok ihtiyaciniz var..onceliginiz bu olmali
Evet herkes doktor, uzman diyor ama bu sorunlarım için kime danışabilirim ki?

Evlenmeye hazır değilsiniz bence de.. Ailesine bu kadar bağımlı insanlar bu bagımlılığı atlatmadan da evlenmemeli diye düşünüyorum..Aksi halde iki taraf içinde hayat zorlaşıyor..İyi düşünmeniz gereken bi durum doğru kararı verirsiniz umarım.

Evlenmeye hazir degilsiniz. Adam kacmasin diye evlenip buyuk bir mutsuzluga duseceksiniz. Evlilik sadece iki kisinin hayatini birlestirmesi degil. Esinizin de ailesi hayatinizda olacak. Sorumluluklariniz artacak. Bunlara hazir degilsiniz ve bunun farkindasiniz. Bile bile yanlis yapmayin. Ayrica sizi gercekten sevip onemseyen adam psikolojik yardim almaniz icin destek olur. Evlenmeye zorlamaz. Sonu bastan belli bir yola girmeyin.destek aldiktan sonra belki bu kaygilarinizdan kurtulacak ve o zmn evlilige hazir olacaksiniz. Sevgiliniz sizi bekleyemeyecekse ztn evlenmeniz gereken kisi o degildir.

ne olmuş ilklerini onunla yaşadıysan?
ikinci üçüncülerini de başkalarıyla yaşarsın.
ilk diye evlenecek halimiz yok.
zaten evlilik zor bişey yani olmazsa boşanırım yaa diye hafife alamayız.
ben rahatımı bozmamak için sevgili bile yapmıyorum, insanlar senelerce aynı kişiye nasıl tahammül ediyor anlamıyorum. aşk haricinde bunu gerçekleştirmek çok zor bence. zaten siz de aşık olsaydınız bu saydıklarınızı gözünüz görmezdi :)

X