Evlenmekten ümidi kestim

streshanim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2016
713
1.506
Biraz uzun olacak çünkü burada evlenemeyenlere sizin suçunuz siz kimseyi beğenmiyorsunuz diyenler var o yuzden detaylı anlatmak istiyorum. Okuyanlara ve yorum yapanlara şimdiden tesekkürler. Annesi babası ayrı ve sorunlu kopuk bir ailede büyüdüm. Onlar boşanana kadar çocukluğum bile ailem yüzünden berbat kavga dövüş içerisinde geçti.
Hep güzel ailelere özendim. Kendi kendime dedim ki ileride benim de güzel bir ailem olacak ve o aileyi ben kuracağım. Iyi bir eşim ve çocuklarım olacak. Inadına ailemi mutlu etmeye çalışacağım dedim. Ama bir şeyi ne kadar isterseniz o kadar olmaz ya... 31 yaşına geldim bir türlü olmadı. Bu yaşa kadar kimse mi karşına çıkmadı diyeceksiniz. Çıktı çok güzel aşklar da yaşadım. Ama evlilikle sonuçlanmadi. Üniversitedeyken mesela gerçekten hayatımın aşkını bulduğuma inandım. 2 yıl inanılmaz güzel bir ilişkimiz oldu. Tam nişanlanmayı düşünürken, onun ailesi ailemi hor gördü. Anne baba boşanmış aile sorunlu dediler. Bu kız anasına düşkün ömür boyu ona maddi destek olur, ya size annesi yerleşirse dediler. Böyle iğrenç laflar döndüre döndüre adamı evlilikten vazgeçirdiler. Adam bana ben mantık evliliği yapmak istiyorum dedi ve ailesinin bulduğu kızla evlendi. Hayatımda en güvendiğim insandı kendisi. Yaşadığım şoku ve acıyı anlatamam. Böyle bi travmadan yıllar sonra başka birisi evliliğe ikna etti beni. Ikna etti diyorum çünkü evlenmeyi benden çok istiyordu. Aşığım ölüyorum bitiyorum diyen adam bilin bakalim ne oldu? Bir anda aşkının bittiğini ve evlenmekten vazgeçtiğini söyledi.
Ben tabi yine şok. Bi anda aşk nasil biter diyorum anlayamıyorum derken bu adamda bipolar bozukluk olduğunu öğrendim ve benden sakladığını. Yani adamda duygu durum bozukluğu varmış. Ve ayrıldıktan sonra bile başıma bela oldu. Depresyon dönemine girip intihar edeceğini söyledi defalarca. Ilişkimiz kalmamasına rağmen sırf insanlık olarak vicdanen onu defalarca psikiyatriye götürdüm ölmesinden korktuğum için. Sonuç; o hayatına devam etti hiçbir şey olmamış gibi. Ben yaşadığım travmalarla yine başbaşa... yine araya zaman girdi ve hayatıma şu anki sevgilim girdi. Çok iyi anlaştık ve mutlu vakit geçirdik. Bir süre ilişkimiz güzel giderken evlilik konusunu hiç açmadığını fark ettim ve konuyu ben merak edip sordum. Evlilikten korktuğunu söyledi. Bunu söylediği için ayrılmak istedim. Bırakmadı. Beni sevdiğini, Bunu aşacağını, bu fikre yavaş yavaş alıştığını söyledi. Anlayisla karşılamaya çalıştım. Bu arada kendisi 35 yaşında. Derken beraber ilişkimize devam ettik. Gelecek hakkında hayaller kurduk. Artık baharda aileler tanışsın isteme olsun dedik. Derken şu virüs belası çıktı. Şirketi onu ücretsiz izine çıkardı. Şu an maddi sıkıntıda ve kredi borcunu nasil ödeyeceğini düşünürken evlilik konusu tabiki gündemden kalktı. Zaten bahara zaman yaklaştıkça adamın evlilikten bahsetmediğini ve gerilmeye başladığını hissetmeye başladım. Yani evlilik korkusu hala yaşıyor diye düşünüyorum. 1.5 yılım bu adama gitti. Gerçekten çok sevdim ve değer verdim. Hâlâ da öyle. Ama geçmiş travmalarımdan mi ondaki bu hevessizlikten mi bilmiyorum. Artık hiç evlenemeyecegimi düşünüyorum. Umidim kalmadı. 31 yaşına geldim zaten. Sanki simdikiyle evlendim evlendim yoksa hiç evlenemezmişim artik çok geç gibi hissediyorum. Çaresiz bu adamın adım atmasını bekliyorum. Yaşayan bilir berbat bir psikoloji. Düşünsenize ayrılsam etsem ne ara birisiyle tanışacağım onu tanıyacağım da bi de evlilik yoluna gireceğim? Çocuğum da olmayacak dolayısıyla yaş itibariyle. O kadar üzülüyorum ki. Ömrümü yalnız geçireceğim sanırım. Çok mu şey istedim ben bu hayatta? Herkesin yaşadığı evlilik ve çocuk olayını ben neden inatla yaşayamadım? Neden evlilik konusu milletin takır takır ilerlerken benimki ilerlemiyor. Yorumlarınızı merak ediyorum...

31 yaşında çocugum olmaz yaştan dolayı diyorsun...Hayret vallahi...
Sen bu derece evlilik odaklı yaşarsan karsıdaki de bence bunu hisseder ve sevdiği için değil evlenmek için ilişki yaşadıgını düşünür...

Bu kadar kasma kısmet seni varsa bulur...corona var tabiki evlilik işleri rafa kalktı ne bekliyordun ki

Durum bu kadar feci diyorsunuz yani...sosyal çevrenizi değiştirin..
Inanın bilmiyorum sorun bende mi cevremde mi sanssizlikta mi? Bazen diyorum ki ben ilişkilerimde özveriliyim bağlanıyorum ve bunu hissettiriyorum. O yuzden bu adamlar beni artik cebinde gördüğü için mi böyle şeyler yaşıyorum diyorum... insan gibi değer vermek de suç sanırım. Köpek muamelesi mi yapmak lazim bu erkeklere? Evlenenler öyle mi evleniyor ne saçma düşünce aslinda :)

Inanın bilmiyorum sorun bende mi cevremde mi sanssizlikta mi? Bazen diyorum ki ben ilişkilerimde özveriliyim bağlanıyorum ve bunu hissettiriyorum. O yuzden bu adamlar beni artik cebinde gördüğü için mi böyle şeyler yaşıyorum diyorum... insan gibi değer vermek de suç sanırım. Köpek muamelesi mi yapmak lazim bu erkeklere? Evlenenler öyle mi evleniyor ne saçma düşünce aslinda :)
tamamıyla nasib bu evlilik isi.

Canım öncelikle çok üzüldüm insanların empati kurmaları bu kadar zor olmamalı. Ben de benzer şeyler yaşadım annem babam ayrı değil ama evlilikten korkan biriyle görüştüm, bipolar biriyle görüştüm, ciddi travmalar yaşadım tehditler aldım vs. En son ben artık evlenmek istemiyorum kimseyi de hayatıma almıyorum dediğim noktada eşimle tanıştım ve görüşmeye başladıktan sonra 6 ay içinde evlendik. Ikimizin de beklentisi yok denecek kadar azdı belki ben geçmişimi yaşamamış olsam hala evlenmemiş olacaktım. Evli olmak mutlu olmakla doğru orantılı değil kesinlikle. Şüphe duyduğun bir adamla evlenmek zaten ailenin bir noktada parcalanacagini göze almaktır. O yüzden benim tavsiyem her zaman kendini düşün her şeyden önce. Kendi mutluluğunu kendi huzurunu düşün gerisi zaten gelir. Bir gün mutlaka karşına kafanda hiçbir soru işareti bırakmayan biri çıkacaktır.

31 yaşında çocugum olmaz yaştan dolayı diyorsun...Hayret vallahi...
Sen bu derece evlilik odaklı yaşarsan karsıdaki de bence bunu hisseder ve sevdiği için değil evlenmek için ilişki yaşadıgını düşünür...

Bu kadar kasma kısmet seni varsa bulur...corona var tabiki evlilik işleri rafa kalktı ne bekliyordun ki
Bu yaşta demiyorum ayrılıp başkasını bulana ve onunla evlilik yoluna girene kadar yaş olur 35 diyorum. 35inden sonra doğum olayları sıkıntılı diyorlar ilk çocuk için o yuzden diyorum. Yani sağlıklı doğum ihtimalim de azalıyor. Korkuyorum ister istemez... evet evlilik hayalim olduğunu fazla hissettiriyor olabilirim ve bu da erkekleri korkutuyor olabilir. Buna da katılıyorum. Ama evlenen kadınlar evlilik istediğini belli etmiyor mu anlamıyorum?

Bu yaşta demiyorum ayrılıp başkasını bulana ve onunla evlilik yoluna girene kadar yaş olur 35 diyorum. 35inden sonra doğum olayları sıkıntılı diyorlar ilk çocuk için o yuzden diyorum. Yani sağlıklı doğum ihtimalim de azalıyor. Korkuyorum ister istemez... evet evlilik hayalim olduğunu fazla hissettiriyor olabilirim ve bu da erkekleri korkutuyor olabilir. Buna da katılıyorum. Ama evlenen kadınlar evlilik istediğini belli etmiyor mu anlamıyorum?

Panik halinde yaklasırsan evet kaçarlar...erkekler hemen anlıyor bunu .. ama once onemli olan sevmek sevilmek...mesela ilk bahsettiğin kişi seni sevmemiş ama sen sevdiğini düşünmüş anlayamamışsın...

Çok istediğin evlilik yanlış kişiyle ah ben ne yaptıma dönüşebilir...biraz da şükretmesini bilmek olmuyorsa vardır bi hayır demek lazım..bulana kadar 35i bulurum da yanlış bi yargı belki daha erken cıkacak veya 35-40 olacak ama en dogru bosanmayacagın kişi cıkacak...

Canım öncelikle çok üzüldüm insanların empati kurmaları bu kadar zor olmamalı. Ben de benzer şeyler yaşadım annem babam ayrı değil ama evlilikten korkan biriyle görüştüm, bipolar biriyle görüştüm, ciddi travmalar yaşadım tehditler aldım vs. En son ben artık evlenmek istemiyorum kimseyi de hayatıma almıyorum dediğim noktada eşimle tanıştım ve görüşmeye başladıktan sonra 6 ay içinde evlendik. Ikimizin de beklentisi yok denecek kadar azdı belki ben geçmişimi yaşamamış olsam hala evlenmemiş olacaktım. Evli olmak mutlu olmakla doğru orantılı değil kesinlikle. Şüphe duyduğun bir adamla evlenmek zaten ailenin bir noktada parcalanacagini göze almaktır. O yüzden benim tavsiyem her zaman kendini düşün her şeyden önce. Kendi mutluluğunu kendi huzurunu düşün gerisi zaten gelir. Bir gün mutlaka karşına kafanda hiçbir soru işareti bırakmayan biri çıkacaktır.
Benimle benzer şeyler yaşamış ve bunları atlatmış birisini görmek biraz moral veriyor açıkçası. Sizin adınıza sevindim. Umarım yuvanızda hep huzur olur.

şu bdv'yi okuyup evlenemediğine üzülmeyi anlamıyorum. memlekette adam mı var da evlenmedik allasen? kendi yaşadıkların yeter. 35ten ve bekarlıktan sevgiler.
Haklisin sanirim ben de artik sizin gibi düşüneceğim ama şu an üzülmemi engellemiyor bu durum. Zamanla üzülmemeyi ve kabullenmeyi öğreneceğim sanırım.

Biraz uzun olacak çünkü burada evlenemeyenlere sizin suçunuz siz kimseyi beğenmiyorsunuz diyenler var o yuzden detaylı anlatmak istiyorum. Okuyanlara ve yorum yapanlara şimdiden tesekkürler. Annesi babası ayrı ve sorunlu kopuk bir ailede büyüdüm. Onlar boşanana kadar çocukluğum bile ailem yüzünden berbat kavga dövüş içerisinde geçti.
Hep güzel ailelere özendim. Kendi kendime dedim ki ileride benim de güzel bir ailem olacak ve o aileyi ben kuracağım. Iyi bir eşim ve çocuklarım olacak. Inadına ailemi mutlu etmeye çalışacağım dedim. Ama bir şeyi ne kadar isterseniz o kadar olmaz ya... 31 yaşına geldim bir türlü olmadı. Bu yaşa kadar kimse mi karşına çıkmadı diyeceksiniz. Çıktı çok güzel aşklar da yaşadım. Ama evlilikle sonuçlanmadi. Üniversitedeyken mesela gerçekten hayatımın aşkını bulduğuma inandım. 2 yıl inanılmaz güzel bir ilişkimiz oldu. Tam nişanlanmayı düşünürken, onun ailesi ailemi hor gördü. Anne baba boşanmış aile sorunlu dediler. Bu kız anasına düşkün ömür boyu ona maddi destek olur, ya size annesi yerleşirse dediler. Böyle iğrenç laflar döndüre döndüre adamı evlilikten vazgeçirdiler. Adam bana ben mantık evliliği yapmak istiyorum dedi ve ailesinin bulduğu kızla evlendi. Hayatımda en güvendiğim insandı kendisi. Yaşadığım şoku ve acıyı anlatamam. Böyle bi travmadan yıllar sonra başka birisi evliliğe ikna etti beni. Ikna etti diyorum çünkü evlenmeyi benden çok istiyordu. Aşığım ölüyorum bitiyorum diyen adam bilin bakalim ne oldu? Bir anda aşkının bittiğini ve evlenmekten vazgeçtiğini söyledi.
Ben tabi yine şok. Bi anda aşk nasil biter diyorum anlayamıyorum derken bu adamda bipolar bozukluk olduğunu öğrendim ve benden sakladığını. Yani adamda duygu durum bozukluğu varmış. Ve ayrıldıktan sonra bile başıma bela oldu. Depresyon dönemine girip intihar edeceğini söyledi defalarca. Ilişkimiz kalmamasına rağmen sırf insanlık olarak vicdanen onu defalarca psikiyatriye götürdüm ölmesinden korktuğum için. Sonuç; o hayatına devam etti hiçbir şey olmamış gibi. Ben yaşadığım travmalarla yine başbaşa... yine araya zaman girdi ve hayatıma şu anki sevgilim girdi. Çok iyi anlaştık ve mutlu vakit geçirdik. Bir süre ilişkimiz güzel giderken evlilik konusunu hiç açmadığını fark ettim ve konuyu ben merak edip sordum. Evlilikten korktuğunu söyledi. Bunu söylediği için ayrılmak istedim. Bırakmadı. Beni sevdiğini, Bunu aşacağını, bu fikre yavaş yavaş alıştığını söyledi. Anlayisla karşılamaya çalıştım. Bu arada kendisi 35 yaşında. Derken beraber ilişkimize devam ettik. Gelecek hakkında hayaller kurduk. Artık baharda aileler tanışsın isteme olsun dedik. Derken şu virüs belası çıktı. Şirketi onu ücretsiz izine çıkardı. Şu an maddi sıkıntıda ve kredi borcunu nasil ödeyeceğini düşünürken evlilik konusu tabiki gündemden kalktı. Zaten bahara zaman yaklaştıkça adamın evlilikten bahsetmediğini ve gerilmeye başladığını hissetmeye başladım. Yani evlilik korkusu hala yaşıyor diye düşünüyorum. 1.5 yılım bu adama gitti. Gerçekten çok sevdim ve değer verdim. Hâlâ da öyle. Ama geçmiş travmalarımdan mi ondaki bu hevessizlikten mi bilmiyorum. Artık hiç evlenemeyecegimi düşünüyorum. Umidim kalmadı. 31 yaşına geldim zaten. Sanki simdikiyle evlendim evlendim yoksa hiç evlenemezmişim artik çok geç gibi hissediyorum. Çaresiz bu adamın adım atmasını bekliyorum. Yaşayan bilir berbat bir psikoloji. Düşünsenize ayrılsam etsem ne ara birisiyle tanışacağım onu tanıyacağım da bi de evlilik yoluna gireceğim? Çocuğum da olmayacak dolayısıyla yaş itibariyle. O kadar üzülüyorum ki. Ömrümü yalnız geçireceğim sanırım. Çok mu şey istedim ben bu hayatta? Herkesin yaşadığı evlilik ve çocuk olayını ben neden inatla yaşayamadım? Neden evlilik konusu milletin takır takır ilerlerken benimki ilerlemiyor. Yorumlarınızı merak ediyorum...
Sürekli olumsuz taraflarını yazmışsınız. Çok karamsar olduğunuz yazdıklarınızdan çok beli. Neden herkesle aynı hayat hikayesine sahip olmak istiyorsunuz? Dini inancınızı bilmiyorum. Beni ilgilendirmez. Ama her neye inanıyorsanız başımıza gelen hersey, her olay, tanıştığımız her insan, aldığımız her nefes bize bir hediye. Bir şeyleri görmemiz, farketmemiz, kim olduğumuzu anlamamız ve gelişmemiz için hepsi birer araç. Bizim bu dünyada neyi öğrenmemiz gerekiyor? Bazı kişilerin hayatı kolay geçer nimet bolluk için için yaşa, bu onun sınavıdır. Bazısı ne yapsa olmaz, bu da onun sınavıdır. Sizinkinde aynı yerde takılmıșsiniz. Psikolojik tedavi, çocukluk travmalari için tedavi, ilişki konusunda uzman yardımları aldınız mı? Neyi çözmediginiz yada atladiginiz için bu süreç sonlanmiyor sizce?

Benimle benzer şeyler yaşamış ve bunları atlatmış birisini görmek biraz moral veriyor açıkçası. Sizin adınıza sevindim. Umarım yuvanızda hep huzur olur.
Okuyunca geçmişim gözümde canlandı resmen içinde bulunduğunuz umutsuzluğu gerçekten çok iyi anlayabiliyorum. Ama insan bir noktada demek ki evlilik olmasa da oluyor diyor. Zaten hayat öyle bir şey ki beklentimizi kestiğimiz anda geliyor istediklerimiz. Ha evlilik de zor birbirinizi ne kadar severseniz sevin alışana kadar acaba bekarken daha mı iyiydi diye düşündürüyor. Bu süreci sadakatinden sevgisinden şüphe duyduğunuz biriyle atlatamazsınız. Umarım doğru zamanda doğru kişiyi bulup hayal ettiğiniz mutlu evliliği yaşarsınız. Dualarım sizinle olacak 😊

yahu yaza kadar sağ salim enfekte olmadan bugünleri atlatalım, evlenemediğinize o zaman üzülürsünüz bence...bu süreçte adam zaten parasızlıktan depresife bağlamıştır bir süre görüşmezseniz ikiniz de duruma uzaktan bakar bir karara varırsınız herhalde.
ayrıca 31 yaş o kadar vahim bir yaş değil çevremde 38-40 yaşlarında doğuran insan dolu hepsi de yanlışlıkla filan hamile kaldı... bu arada bipolar olanla evlenmediğiniz için verilmiş sadakanız varmış diyorum.

Herkes evlilik ve çocuk olayını yaşamıyor. Yanlış düşünüyorsunuz. 31 yaşında bu kadar karamsar olmanın anlamı yok. 33 yaşımın sonlarına doğru evlendim. Çocuğum da hala yok. Herkesin evlilik ve çocuk işi çok vakitli olmuyor. Evliliğim geç oldu çocuk için de hala uğraşıyorum. Allahtan hayırlısını isteyin. Önemli olan evlenmek değil. Önemli olan sağlıklı ve uzun ömürlü bir evlilik yapabilmek.

Yalnız değilsin.
Hergün böyle dolu başlık açılıyor.
Artık erkekler evlenmek istemiyor onlar kendini naza çekiyor.
Kimse kimseye güvenmiyor insanlar sorumluluk almak istemiyor.
Sende mutlu bir aile ortamı görmediğin için bunun özlemini çekip ısarla mutlu bir aileye kavuşmak istiyorsun.
Karşındaki kişilere bu kadar bağlanma ve hep evlilik odaklı yasama.
Kendini sev önce kendine değer ver ve mutlu ol.
Bu olmazsa da illa ki çıkar karşına başka biri.
Ama depresif üzgün ya da her an evliliğe meraklı bir yönün varsa o karşı tarafa itici gelebilir.
Çalışıyor musun ?
Mesleğin nedir ?
Kendine yeni bir alan yarat bence.
Bir hobi bul mesela.
Kafan dağılır hayata bakışın değişir.
Bu arada evlenip ne yapacaksın çok mu gerekli demiyorum çünkü sevmek sevilmek sevişmek ruhun bedenin ihtiyacı seni çok iyi anlıyorum.

Ben size bir olay anlatayım. Bahsedeceğimi kişi erkek. Bu beyefendi de evlenmeye kafayı takmıştı. Ailesi bir kız buldu ama kız eğitimim öncelikli dedi ve o iş olmadı. Sonra kendisi internetten yabancı uyruklu bir kızla tanıştı ve kız bunu dolandırdı. Başka birini buldu o da dolandırdı. En sonunda biriyle evlendi de rahatladı derken ondan da boşandı. Sırf evlenmek için evlenince böyle oluyor işte. Kaldı ki olaya çok yanlış yerden bakıyorsunuz. Evlenince boşanmamak garanti mi? Çocuk olacağı garanti mi? O çocuğun sağlıklı olacağı garanti mi? Allahaşkına kurtulun şu saçma sapan kültürel kodlardan. Bak şimdi bu virüs çıktı. İki sene sonra başka bir virüs çıkar; Allah korusun bir deprem olur her şey tepetaklak olur. Ben evliyim evet çocuğum da var şükür ama olmayadabilirdi. Ben eşimle niye evlendim? Aşık olduğum için evlendim. 31 yaşındayım eğer başka biri olsaydı evlenmezdim. Çocuk işini de akışına bırakmıştık oldu. Olmasaydı da kedimizle yaşardık.
Ayrıca bir not daha; Eski çalıştığım yerde ki erkeklerin birçoğunun evlendiği güne lanet ettiğini duydum. Birçoğu ise kadınlara evli olmalarına rağmen asılıyordu. Eğer evlenmek için evlenirsen sonun bu olur. Ne bir fazla ne bir eksik.

Niye kendinize kuluçka makinesi gibi bakıyorsunuz. Kadınlar kendileri hakkında şu yaştan sonra doğurmakta ihtimalim az diye düşünürse erkeklerin genç kadınla evlenme saplantısını onaylamış olur. Yani yarın sevgiliniz senin doğurganlığın düşmüştür dese hak mi vereceksiniz ki kendiniz hakkında böyle düşünüyorsunuz. Ayrıca 20 yaşında evlenirsin de gene çocuğun olmayabilir o durumda ne yapacaktınız. Ayrıca aile sadece kan bağı değildir. Emektir ortak anılardır. Yığınla şahane aile var evlat edindikleri çocuklarıyla. Kusura bakmayın ben çok kzııyorum çocuğum olmazsa ne yaparım kahrolmasına. Ve kusura bakmayın ben de olsam bana sadece evlenme çocuk yapma hevesiyle bağlanmış biriyle evlenmekte tereddüt ederim

X