evlilik hazirliginda surekli tartismak

Aynen bilerek sırf yaralamak , üzmek için yapmış. Annesi vefat eden birine asla kurulmayacak bir cümle.

Gerçekten artık dantel , oya, ıvır zıvır kalmadı.
Olsa da boşa yer kaplıyor bana göre.
Boşuna dünyanın parası .
Bana göre, ki herkes farklı düşünebilir saygı duyarım, içinde biraz insani duygular olan, annelik nedir bilen insan annesi olmayan birini yaralamaz, anne baba, aileyle ilgili konularda laflarını ölçüp tartar.
Yalnızca ailesi vefat edenler için değil, aileden yaralı insanlar için de dilin kemiği yoktur deyip patavatsızca konuşmaz.

Çeyiz nedir? 2 pırtı. İnsanın değeri 2 pırtıyla ölçülmez, ya ben bu konuya birkaç mesaj yazdım sonrasında yazmama kararı almıştım zira herkesin özel hayatı kendini ilgilendirir lakin Allah biliyor ya ben bu aileyi hiç beğenmedim, özellikle kayınvalideyi lakin insan kendi evladının bile hayatına bir yere kadar müdahil oluyor gerisi evladımı ilgilendirir diyor ya, bu konu için de böyle düşündüğümden bir yerden sonra durmuştum ama çeyiz kısmı sinir etti, kayınvalide anne olsa, çeyizi de çok önemsiyorsa sassy kızım evlenecek kızın çeyizi olması adettendir, gel seninle çarşıya çıkalım, ben sana bir evde olması gerekenleri söyleyeyim, sen de kendi zevkine göre alınması gerekenleri al derdi.

Amaaaan o danteller zaten🤦‍♀️ Allah anneme ömür versin de valla bekarken danteller yüzünden canımdan bezdirmişti beni, yatak odası danteli, salon danteli, mutfak danteli, hamam takımına bile dantel örmeye kalktı zor ikna ettim, ya bir de o ara bekar kızı olan anneler arasında el havlularına bile en az 1 karış dantel kenar örme yarışı vardı, her havlumda havlunun kendisi kadar dantel kenarı🥶

Evlendim hiçbirini kullanmadım, bu seferde kullanmıyorum diye kızdı😂 Kızıma aynı eziyeti yaşatmaya niyetim yok, her şeyin hazırı var artık, imkanın olsun yeter ki, her şey alınıyor 2 günde ev kuruluyor.

nisanlimin aile buyuklerine vermek icin hediye paketleri olmasi gerekiyormus onlarin icine de mesela dayisi icin kaliteli bir gomlek, namaz kildigi icin seccade, tespih, bir tane de el orgusu yani yanlis olmasin galiba lif dedi. kadinlar icin baska bir sey. bunlari boyle olmasi gerekenler olarak laf arasinda anlatti baskasina soyluyormus gibi. e bende yok yani oyle bir sey. bir de dayiyi nerede gorup vereyim. iste o yapip satan kadindan aldim bir seyler ne bileyim mesela kenari dantelli masa ortusu, hayatta sermem ama gorunsun diye aldim. kafam da almiyor ne alaka diyorum bunun dayisinin yikanacagi lifi ben niye gotureyim. ama kayinvalidemin evinde gordum tek tek cok ozenli kutular hazirlamis benim butun halalarim icin falan. ben zaten halami en son 5 sene once gormusum.
Kayınvalideniz epey eski adetleri yapmaya niyetli anlaşılan, dıdısının dıdısına bohça diye bir şey kalmadı ki🤷‍♀️
Kızım evlense ben de yapmayacağım öyle bohça vs, karşı taraf yaparsa kendileri bilir.

Ayrıca illa karşılıklı adetler yapılsın istiyorsa, bunu söylemenin adabı var, size anne şefkatiyle yaklaşıp kızım şunları şunları yapmak gerekiyor, adettendir biz de adetlere önem veriyoruz, gel ben sana anlatayım, birlikte çıkalım sen beğenip al, ben sana ne alınacakları söyleyeyim dese, sizin hayır diyeceğinizi sanmıyorum, karşınızdaki iyi niyetli yaklaşınca yapmayı tercih etmediğiniz şeyleri bile hatır için yapıyorsunuz çünkü.

Kayınvalideniz epey eski adetleri yapmaya niyetli anlaşılan, dıdısının dıdısına bohça diye bir şey kalmadı ki🤷‍♀️
Kızım evlense ben de yapmayacağım öyle bohça vs, karşı taraf yaparsa kendileri bilir.

Ayrıca illa karşılıklı adetler yapılsın istiyorsa, bunu söylemenin adabı var, size anne şefkatiyle yaklaşıp kızım şunları şunları yapmak gerekiyor, adettendir biz de adetlere önem veriyoruz, gel ben sana anlatayım, birlikte çıkalım sen beğenip al, ben sana ne alınacakları söyleyeyim dese, sizin hayır diyeceğinizi sanmıyorum, karşınızdaki iyi niyetli yaklaşınca yapmayı tercih etmediğiniz şeyleri bile hatır için yapıyorsunuz çünkü.
iste soylemez cunku zaten beni begenmiyor ailelerine yakistirmiyor yani. ben ona gore hani bakinca kinayacagi biriyim giyimim yasam tarzim vs. cok sevmez de zaten beni.

bir de onun bana bu ceyizle ilgili dokundurdugu laflardan nisanlimin haberi yok. o yokken soyler hep. ben de annesini sikayet ediyormus gibi gidip yetistirmem. aslinda takmiyorum zannediyordum ama demek ki takip icimde biriktirmisim.

nisanlimla bir kez konustum bir daha konusmadim. o biraz fazla histerik yani telefonda agliyor falan oyle bir sey istemiyorum. bir sure daha tatil yapacagim ankaraya donunce konusurum onunla.

dun beni annesi aradi ben de acmadim keyfim kacmasin diye. mesaj atmis canim musait oldugunda konusabilir miyiz diye hala da aramadim canim ona hic musait olmak istemiyor ne guzel gunesleniyorum 😂
Oh miss 🤗 Yap tatilini kuzum, en iyisi tamamen döndükten sonraya bırakmak ❤️

herkese selamlar, umarim hepiniz iyisinizdir. elimden geldigi kadar kisa yazmaya calisacagim.

nisanlimla anlasamiyoruz yani ne desek birbirimize batiyor bu evlilik hazirligina dair. onun disinda konular konusurken sorun yok gayet normaliz ama evle ilgili bir sey soyleyince ikimize de batiyor.

dun nisanlimla ev icin alisverise ciktik, orada tartistik. o alacaklarimizi babasinin kartindan almak istedi ben de istemedim kendi hesabimizdan almak istedim ortak hesap yani. orada tartistik ben almadan ciktim arkadaslarimin yanina gittim. nisanlim da onlari alip cikmis. aksam telefonda konustuk iste bana para hesabi yapman beni geriyor, bu kadar ince hesabi ben sevmiyorum falan dedi. sanki ben hep para konusuyormusum gibi. ben de ben bu yasima kadar hic para hesabi yapmadim ama soz konusu senin ailen olunca yapmak zorundayim cunku nerede ne konusacaklari belli olmuyor dedim. o da benim abimle olan bir mevzuyu kast ederek benim ailem hicbir zaman bana harcanan parayi kurus kurus liste yapmadi dedi. ben de bel alti vurmaya calisiyorsan beceremiyorsun, benim babamdan baska ailem yok o da senin ailen gibi degil zaten aradaki farki sen de biliyorsun dedim yuzune kapattim. ama inanilmaz uzuldum yani butun gun agladim neredeyse.

bugun de o tatile gitti. aslinda yarin gidecekti bugun evle ilgili isleri halletmesi lazimdi ama bugun gitmis, hicbir sey demedim sonucta sadece benim evim degil. beni dugun salonundan aradilar nisanlima ulasamamislar. ek odeme istedi adam ben de tamam yarin gelirim konusuruz dedim. yanimda babam vardi onunla konustuk, bu normal mi falan dedim. yoksa zaten babama soylemeyip ben odeyecektim. babam da gayet normal yarin ben gonderirim dedi. sonra nisanlim aradi seni aramislar diye ben de evet konustuk yarin babam gonderecek dedim. bana bagirmaya basladi iste hicbir sey gondermeyecek falan dedi. ben de ona bagirdim benimle boyle konusamazsin falan dedim. sen babanin parasiyla beni ezmeye calisiyorsan yanlis yapiyorsun dedi. ben de benim oyle bir gorgusuzlugum yok ama onu kimin yaptigini cok iyi biliyoruz ikimiz de dedim. baya bagir cagir tartistik kapattik. sonra ben resmen krize girdim agladim, titredim vs. babam serum takti anca toparlandim.

su an ben hicbir sey dusunemiyorum kendime yeni geldim neredeyse. babam inanilmaz sinirli, buyuk ihtimalle yarin nisanlimi da babasini da cok kotu fircalayacak. bir yandan da ona iste yuz goz olma falan diyerek sakinlestirmeye calisiyorum.

inanilmaz basim agriyor ne yapacagimi yine asla bilmiyorum. evlilik hazirliginda tartismanin normal oldugunu biliyorum ama bu kadar cirkinligi kaldiramiyorum yani benim de ailemin de yapisinda yok bunlar. su noktada devam etmeme gerek var mi hic bilmiyorum. ayrilmak icin de cok mu ani karar veriyorum onu da bilmiyorum ama inanilmaz kirginim.

bu kadar tartisma uzerine evlenince bu bana mutluluk verir mi diye dusunuyorum.
Merhaba! Bende 2 sene nişanlıydım bızımde sureklı kavgalarımız oluyordu 1 hafta 10 gun konusmadıgımız olurdu hele bide evlılık arıfesınde dah cok tartısıyorduk hep stresten dugunden 1 gun once bıle buyuk tartısma yasamıstık ama cok sukur evlendıkten sonra kavgalar azaldı küslükler anında haall oluyor strestendır cok takılma

iste soylemez cunku zaten beni begenmiyor ailelerine yakistirmiyor yani. ben ona gore hani bakinca kinayacagi biriyim giyimim yasam tarzim vs. cok sevmez de zaten beni.

bir de onun bana bu ceyizle ilgili dokundurdugu laflardan nisanlimin haberi yok. o yokken soyler hep. ben de annesini sikayet ediyormus gibi gidip yetistirmem. aslinda takmiyorum zannediyordum ama demek ki takip icimde biriktirmisim.
sassy, dönüp dolaşıp aynı şeyleri söylüyorum ama bunların hepsi ailelerinin birbirine uyumlu olmaması yüzünden oluyor.
İnsan flört ederken anlamıyor ya da önemsiz bir detay gibi görünüyor ama ilişki ciddiye binip de işin içine aileler girince olayın boyutu değişiyor, ne olursa olsun kadın da erkek de eş ailesinin bir parçası oluyor ve ayda alemde bir bir araya gelinse dahi uyumsuzluklar yüzünden hem huzursuz olunuyor hem de en takmam dediğiniz şey bile kafaya takılıyor.

Kayınvalideniz koluna takıp bu benim ciciş gelinim diyebileceği birini hayal ediyor, gelin evini o dayayıp döşesin, gelin ona anneciğim şu pembik takımları mı alalım yoksa mor üstüne kırmızı çiçeklileri mi diye danışsın, annecim annecim diye etrafında pervane olsun, hanım hanımcık elbiselerini giyip kayınvalidesinin taktığı altınları şıngırtadarak kayınvalidesi kime derse oraya ziyaretlere gidilsin lakin hayat kimseye her hayal ettiğini vermiyor zira kızlarımız oğullarımız biz değil, biz de onlar değiliz, çok başka karakterde insanlara aşık oluyorlar, gönülleri annelerinin istediğiyle değil kendi sevdikleriyle olmak istiyor, bu da kayınvalidenizin kaderi :)))

Çeyiz meselesini de aklınıza takmayın, illa yapacağım derseniz burada bir sürü kadınız size öneriler sunarız ama yapanlar üzerine alınmasın lakin bence çeyiz bu zamanda olmazsa olmaz bir şey değil, farkında değilsiniz belki ama kayınvalidenizin alttan alta söylediği sözler aslında sizi kırdığı gibi manipüle de ediyor, misal ben sizin ailenize yapılan bohçaları tesadüf bile olsa görmüş olmanızı çok manipülatif buldum.

Bir yandan babanızın mal varlığının araştırmasına düşen, bir yandan sizi ailesine uygun bulmayan, bir yandan da manipüle eden bir kayınvalide, kendini üstün görüyormuş gibi ama aslında görgüsüzlük ve kompleks arasında sıkışıp kalmış gibi geliyor bana, bu yüzden de sizi ezebileceği yerlerden vuruyor bence, örneğin anneniz, hastalığınız, örneğin giyiminiz, bohçalar, çeyizler çimenler.

Bilmiyorum kayınvalidenizle konuşmalarınızda ne kadar lafı gediğine koyuyorsunuz lakin sizin kayınvalide kimse yokken laf sokarak kaçak dövüşüyorsa, aynı taktiği uygulayın.
Hangi konuda yönlendirme, laf sokma, alttan alta ezme girişiminde bulunursa ona göre lafınızı söyleyip ben bu’yum demelisiniz çünkü susmak kibarlık her insanın anlayabileceği bir şey değil, bazıları hangi statüde olursa olsun elini beline dolamaktan anlıyor.

bu sorun kesin sekilde cozulmeden evlenmem yani bosanacagimi bile bile evlenmenin mantigi yok. e insanin da ailesi bu sorunu nasil coz diyebilirim ki nisanlima. ben olsam ben de cozemem herhalde bastan asagi butun aile bireylerimi degistiremem yani. o yuzden evlenmeyecegimi dusunuyorum. 5 gundur hicbiriyle iletisime gecmiyorum herhalde anlamislardir.

benim safligim evliligin bu kadar ciddi oldugunu idrak edememek oldu. yoksa kavga gurultu yapimiz geregi bizde hep oldu ama ikimizin arasinda. buna da bir sey demiyorum zaten kavgalar genelde benden cikiyor ama bu baska yani nisanlimla benim disimda gelisen seyler. hayatimi da bir adamla evli kalabilmek icin surekli surekli bir seyleri tolere ederek geciremem muhtemelen.

cok tesekkur ederim yorumun icin.

Ailesini silmesi gerekmiyor ama senin yanında olduğunu ve kararlarına saygı duyduğunu gösterse bile senin için daha kolay olur her şey. O böyle yapsa aşırı manyak bir aile değilse kendilerine çekidüzen verirler az çok.

Burada genelde "sen söyleme eşin söylesin, ben istemiyorum desin" önerileri gelir ama her durum için katılmıyorum ben buna.
Ben eşimden açık olmasını istemiştim. Yani istemeyeceğimi düşündüğü bir teklif, bir öneri geliyorsa illa "ben istemiyorum" diye kendini ortaya atmamalı. Bu şekilde beni yok saymış olur çünkü.
Çilek bunu istemez, biz çilekle konuştuk böyle karar verdik vs tarzı cümleler kurmasını tercih ederim. Beni sevmeyecek olan yine sevmesin ama o kararların birlikte alındığını, benim etkisiz eleman olmadığımı bilsinler isterim.

Nişanlın da bir karar aldıysanız arkasında durmalı. "Teşekkürler ama biz böyle karar verdik" demek çok zor bir şey değil. Bu kimseye saygısızlık da değil.
Asıl şu an iki tarafa da saygısızlık yapıyor, boş yere herkesi yıpratıp yüzgöz ediyor.
2 baba oturup yetişkin evlatlarının ilişkisini konuşmamalı, nişanlın bunlara mahal vermemeliydi.
Evlenecekseniz nişanlın bunların ne kadar yanlış şeyler olduğunu bir an önce anlamalı. O böyle yaptıkça ailesi onu da saymıyor farkında değil.

Babasiyla beraber mi calisacak?
Babasiyla is ile yasadiklari gerginlik her seferinde sizin evinize yansimaz umarim.
Baba ile ortak is yapan erkeklerin evliliklerinde genelde hesaplar bir oldugunda problemler yasaniyor. Umarim sizde oyle birsey olmaz.

herkese selamlar, umarim hepiniz iyisinizdir. elimden geldigi kadar kisa yazmaya calisacagim.

nisanlimla anlasamiyoruz yani ne desek birbirimize batiyor bu evlilik hazirligina dair. onun disinda konular konusurken sorun yok gayet normaliz ama evle ilgili bir sey soyleyince ikimize de batiyor.

dun nisanlimla ev icin alisverise ciktik, orada tartistik. o alacaklarimizi babasinin kartindan almak istedi ben de istemedim kendi hesabimizdan almak istedim ortak hesap yani. orada tartistik ben almadan ciktim arkadaslarimin yanina gittim. nisanlim da onlari alip cikmis. aksam telefonda konustuk iste bana para hesabi yapman beni geriyor, bu kadar ince hesabi ben sevmiyorum falan dedi. sanki ben hep para konusuyormusum gibi. ben de ben bu yasima kadar hic para hesabi yapmadim ama soz konusu senin ailen olunca yapmak zorundayim cunku nerede ne konusacaklari belli olmuyor dedim. o da benim abimle olan bir mevzuyu kast ederek benim ailem hicbir zaman bana harcanan parayi kurus kurus liste yapmadi dedi. ben de bel alti vurmaya calisiyorsan beceremiyorsun, benim babamdan baska ailem yok o da senin ailen gibi degil zaten aradaki farki sen de biliyorsun dedim yuzune kapattim. ama inanilmaz uzuldum yani butun gun agladim neredeyse.

bugun de o tatile gitti. aslinda yarin gidecekti bugun evle ilgili isleri halletmesi lazimdi ama bugun gitmis, hicbir sey demedim sonucta sadece benim evim degil. beni dugun salonundan aradilar nisanlima ulasamamislar. ek odeme istedi adam ben de tamam yarin gelirim konusuruz dedim. yanimda babam vardi onunla konustuk, bu normal mi falan dedim. yoksa zaten babama soylemeyip ben odeyecektim. babam da gayet normal yarin ben gonderirim dedi. sonra nisanlim aradi seni aramislar diye ben de evet konustuk yarin babam gonderecek dedim. bana bagirmaya basladi iste hicbir sey gondermeyecek falan dedi. ben de ona bagirdim benimle boyle konusamazsin falan dedim. sen babanin parasiyla beni ezmeye calisiyorsan yanlis yapiyorsun dedi. ben de benim oyle bir gorgusuzlugum yok ama onu kimin yaptigini cok iyi biliyoruz ikimiz de dedim. baya bagir cagir tartistik kapattik. sonra ben resmen krize girdim agladim, titredim vs. babam serum takti anca toparlandim.

su an ben hicbir sey dusunemiyorum kendime yeni geldim neredeyse. babam inanilmaz sinirli, buyuk ihtimalle yarin nisanlimi da babasini da cok kotu fircalayacak. bir yandan da ona iste yuz goz olma falan diyerek sakinlestirmeye calisiyorum.

inanilmaz basim agriyor ne yapacagimi yine asla bilmiyorum. evlilik hazirliginda tartismanin normal oldugunu biliyorum ama bu kadar cirkinligi kaldiramiyorum yani benim de ailemin de yapisinda yok bunlar. su noktada devam etmeme gerek var mi hic bilmiyorum. ayrilmak icin de cok mu ani karar veriyorum onu da bilmiyorum ama inanilmaz kirginim.

bu kadar tartisma uzerine evlenince bu bana mutluluk verir mi diye dusunuyorum.
biz de nişanlı iken bu konularda çok tartışıyorduk evlendik normal konularda da tartışmalarımız arttı

X