Evlilik Öncesi Eşya Krizi

alviana

Le Derp.
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2011
919
101
Evlenmek üzereyim, çok şükür evimizi tuttuk bu haftasonu temizliği yapılacak. Adeta davul gibi gerginim bu arada çok acayip çıkışlarım oluyor.
Benim sorunum kayınvalidemin bitmek bilmez kendi eşyalarını bize göndermek isteği. Kendi evlerinde çok ama çok fazla eşya var, el işlerine, biblolara vs çok meraklılar. Onların evine gittiğimde adeta boğuluyorum. Asla o kadar çok eşyayla yaşamam mümkün değil. Astımım olduğu için eşyaların az olması konusunda ayrıca hassasım ve açıkçası kullanmadığım eşyaları ya atarım ya da ihtiyacı olana veririm asla kendi evimde tutmam.

Gelelim nişanlıma. Nişanlımın benden hayır cevabını duyduğunda tekrar tekrar dönüp sorma huyu var. Gerçekten bunalıyorum. Sorduğu şeylere verdiğim cevabı unuttuğumu düşünüp evet cevabını alana kadar defalarca soruyor. Bir defa evet yanıtını aldığında soruları bitmiyor , sanki hazır evet demişken aradan diğer şeyleri de çıkarma peşinde. Önce bize bir bilgisayar masası vermek istediler, hayır dedim çünkü evi tutmamıştık. Evin genişlik durumunu bilmeden ekstra eşya istemedim. Bu arada da vermek istediği diğer şeyler kullanmadıkları sehpalar, berjer, vazo, viski takımı vs vs. Hepsine hayır dedim tabi ki. Hayır dememin nedeni ise net; hem yeni evlendiğim için her şey yeni ve temiz olsun istiyorum, hem de fazla eşyadan nefret ediyorum.

Evi geçen hafta tuttuk dediğim gibi şimdi bu sorular tekrar tekrar yine soruluyor. Beğendiğimiz yemek takımının aynası kullanışlı olmadığı için ayna ve vitrinler olmadan bu takımı almaya karar verdik. Daha sonra kendi arzu ettiğim gibi bir ayna yaptırmayı planlıyorum, ancak acelesi yok. Bu arada yıllardır depoda tuttukları ve vermek istedikleri bir ayna çıktı, biz yemek takımını aynasız almaya karar verince . Hayır diyorum uymaz diyorum yanlış anlaşılıyor. "Bu aynaların hepsi standart", "ama o ayna almanyadan geldi" diye saçmasapan argümanlarla geliyorlar. O kadar çok vermek istedikleri eşya var ve ben o kadar çok hayır diyorum ki artık sinirden çatlamak üzereyim. Bilgisayar masası ve başka bir şeye daha tamam alalım dedim ev büyük olunca ama bu sefer vermek istedikleri eşyaların listesi uzadı da uzadı.

Lütfen kızlar yardım edin. Ben bu soruları nasıl kökten savacağım çünkü gerçekten kullanılmayan eşya görmeye tahammülüm yok. Aranızda elbet atmayı, elden çıkarmayı sevmeyenlerde vardır ama gerçekten bu gereksiz, fazla ve kullanılmış eşyalar bana çok batıyor. Kimsenin kalbini kırmadan bu soruların sonu gelsin istiyorum. Bu tarz şeyler birikip patlayınca bütün öfkemi bir kerede çirkin bir şekilde kusuyorum bazen. Bu noktaya kadar gelmeden bu sorunu nasıl çözerim?

arnir

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2012
13.697
7.403
Evlenmek üzereyim, çok şükür evimizi tuttuk bu haftasonu temizliği yapılacak. Adeta davul gibi gerginim bu arada çok acayip çıkışlarım oluyor.
Benim sorunum kayınvalidemin bitmek bilmez kendi eşyalarını bize göndermek isteği. Kendi evlerinde çok ama çok fazla eşya var, el işlerine, biblolara vs çok meraklılar. Onların evine gittiğimde adeta boğuluyorum. Asla o kadar çok eşyayla yaşamam mümkün değil. Astımım olduğu için eşyaların az olması konusunda ayrıca hassasım ve açıkçası kullanmadığım eşyaları ya atarım ya da ihtiyacı olana veririm asla kendi evimde tutmam.

Gelelim nişanlıma. Nişanlımın benden hayır cevabını duyduğunda tekrar tekrar dönüp sorma huyu var. Gerçekten bunalıyorum. Sorduğu şeylere verdiğim cevabı unuttuğumu düşünüp evet cevabını alana kadar defalarca soruyor. Bir defa evet yanıtını aldığında soruları bitmiyor , sanki hazır evet demişken aradan diğer şeyleri de çıkarma peşinde. Önce bize bir bilgisayar masası vermek istediler, hayır dedim çünkü evi tutmamıştık. Evin genişlik durumunu bilmeden ekstra eşya istemedim. Bu arada da vermek istediği diğer şeyler kullanmadıkları sehpalar, berjer, vazo, viski takımı vs vs. Hepsine hayır dedim tabi ki. Hayır dememin nedeni ise net; hem yeni evlendiğim için her şey yeni ve temiz olsun istiyorum, hem de fazla eşyadan nefret ediyorum.

Evi geçen hafta tuttuk dediğim gibi şimdi bu sorular tekrar tekrar yine soruluyor. Beğendiğimiz yemek takımının aynası kullanışlı olmadığı için ayna ve vitrinler olmadan bu takımı almaya karar verdik. Daha sonra kendi arzu ettiğim gibi bir ayna yaptırmayı planlıyorum, ancak acelesi yok. Bu arada yıllardır depoda tuttukları ve vermek istedikleri bir ayna çıktı, biz yemek takımını aynasız almaya karar verince . Hayır diyorum uymaz diyorum yanlış anlaşılıyor. "Bu aynaların hepsi standart", "ama o ayna almanyadan geldi" diye saçmasapan argümanlarla geliyorlar. O kadar çok vermek istedikleri eşya var ve ben o kadar çok hayır diyorum ki artık sinirden çatlamak üzereyim. Bilgisayar masası ve başka bir şeye daha tamam alalım dedim ev büyük olunca ama bu sefer vermek istedikleri eşyaların listesi uzadı da uzadı.

Lütfen kızlar yardım edin. Ben bu soruları nasıl kökten savacağım çünkü gerçekten kullanılmayan eşya görmeye tahammülüm yok. Aranızda elbet atmayı, elden çıkarmayı sevmeyenlerde vardır ama gerçekten bu gereksiz, fazla ve kullanılmış eşyalar bana çok batıyor. Kimsenin kalbini kırmadan bu soruların sonu gelsin istiyorum. Bu tarz şeyler birikip patlayınca bütün öfkemi bir kerede çirkin bir şekilde kusuyorum bazen. Bu noktaya kadar gelmeden bu sorunu nasıl çözerim?
,

sakin ol ve hayır demeye devam et.sen rahat olursan fazla sorun çıkmaz.baştan hayıra alıştırırsan sonra sorun yaşamazsın.

KarKralicesi

ATA BARIŞ (:
Pro Üye
16 Eylül 2006
24.089
18.185
33

onlardan alıp ihtiyac sahibi birilerinemi verseniz acaba:KK14:

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1385 gün geçti.

cicekq7

Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2013
15
0
31
Ne gerek var ya. İstemiyorsan ihtiyacı olan birine versin kv. Evine niye eski ve uymayan eşyaları koyasın ki. Yeni evlisin evini istedğin gibi döşersin.

alviana

Le Derp.
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2011
919
101
,

sakin ol ve hayır demeye devam et.sen rahat olursan fazla sorun çıkmaz.baştan hayıra alıştırırsan sonra sorun yaşamazsın.

Şuanki tutumum bu ancak sürekli hayır diyen taraf olmakta zor gerçekten. Karşı tarafı kırmakta istemiyorum ama bugüne kadar yaşadığımız diğer sorunlarda da ben onları kırmadan onlar durmadılar maalesef. Bu sefer kimse kırılmasın istiyorum.

kirmizicilek16

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2009
3.382
1.223
33
kayınvalidenize ben çok eşyadan hoşlanmıyorum gerek yok diyip geri çevirin
siz hayır demeye devam edin elbet pes ederler

hayır yeni evlenen birine de kullanılmış birsürü gereksiz eşya niye verilir ki
zaten siz zevkinize göre almışsınızdır.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 130 gün geçti.

lunamoon

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2013
4.199
113

evet mantıklı niye evlerinde tutuyorlar ki sizin ihtiyacınız yok madem ihtiyaç sahibi insanları bulup onlara verin. Ayrıca bunu teklif etmeleri de beni sinirlendirdi açıkçası. Ben asla kabul etmem küçücük bi eşya olsa bile. Ha hatıra olarak verilir manevi değeri vardır ona tama diyebilirim biblo türü vs. gibi ama bilgisayar masasıymış falanmış filanmış istemem, bir kere hayır dedim mi de bir daha sorulmasından nefret ederim :KK19:

8arzuarzuarzu8

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2013
161
5
canım sakin olmaya çalış diyeceğim amaaa bu zamanlarda sakin olunmuyor heleki karışan eden varsa direk söyle de ki ben evime yeni ve az eşya istiyorum sizi kırmak için değil anncecim /babacım eğer ihtiyaç duyarsak zaten alırız gene sizden de güzelce tabikii sonra ihtiyaç duymayacaksınn :KK70: laf olsun diye öle de artık ondan sonra darılırlar küserler boşver sen güzelce söyledin en olmadı verdiklerini all fırsatını bulduğun anda onlardan kurtul :) sat yak at bşişey olmaz mesele sadece bunlar olsun daha büyk bi sorununuz olmasın yeterki :):21:

alviana

Le Derp.
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2011
919
101

Muhtemelen eve alıp daha sonradan vermeye karar verirsem kayınvalidem gönül koyar veya nişanlım karşı çıkar. Neredeyse hastalık derecesinde atmama ve gerekli gereksiz stoklama huyları mevcut. Kayınvalidem sağolsun 15 yıl önce nişanlımın çeyizine tencere takımı almış. Bu takım 15 sene kadar depoda durduktan sonra benim çeyizime girmeyi başardı. Tencere kapaklarının yanı depoda beklemekten hafif paslanmış. En kısa zamanda kendilerini evimde ağırlayıp paslı tencerelerle yemek yapmak için can atıyorum.

KarKralicesi

ATA BARIŞ (:
Pro Üye
16 Eylül 2006
24.089
18.185
33
Muhtemelen eve alıp daha sonradan vermeye karar verirsem kayınvalidem gönül koyar veya nişanlım karşı çıkar. Neredeyse hastalık derecesinde atmama ve gerekli gereksiz stoklama huyları mevcut. Kayınvalidem sağolsun 15 yıl önce nişanlımın çeyizine tencere takımı almış. Bu takım 15 sene kadar depoda durduktan sonra benim çeyizime girmeyi başardı. Tencere kapaklarının yanı depoda beklemekten hafif paslanmış. En kısa zamanda kendilerini evimde ağırlayıp paslı tencerelerle yemek yapmak için can atıyorum.

cadı gelin :KK14::KK1:
bence depoya bi bomba atsanız yeridir :KK14:
kabul etmemekde aynen devam. sabırla hayır demeye aynen devam....
hiç bende haz almam fazla eşyadan... işim yoksa ihtiyac sahibi birine verir duasını alırım ya:KK51:

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1385 gün geçti.

Chloe78

Üye
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2013
735
93
31

Düşüncende son derece haklısın.Bende çok sinir olurum öyle şeylere.Ben evlenirkende görümcem eşimin eski çalışma masasını,kullanılmış yastık,nevresim v.s bisürü şey verdi.Acemilikten evet diyip kabul etmiştim ama hep battı onlar bana.Bi süre sonra temizliğe gelen ablaya verdim gitti.Daha sonrada hayır deyince kesildi bu teklifler.Yani burda anlamadığım sen sabredip sabredip böyle sinir patlaması yapıyosunda nişanlın neden sana kızacağını bildiği halde ısrarla soruyor ve ailesine hayır diyemiyor.Bence bu konuyu kayınvalidenle uygun ve sakin bir biçimde konuş.Yeni evleneceğin için haklı olarak herşeyin yenisine heves ettiğini,eski eşya istemediğini söyle ve bunu anlayışla karşılamalarını rica et.Umarım bir çözüm olur :KK34:

mihrumah

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2009
878
223
Tek söyleyeceğim sakın taviz verme, cadı derlerse desinler.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2455 gün geçti.

Kaety

Çok Şükür, Bin Şükür..
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2012
4.128
753
Şuanki tutumum bu ancak sürekli hayır diyen taraf olmakta zor gerçekten. Karşı tarafı kırmakta istemiyorum ama bugüne kadar yaşadığımız diğer sorunlarda da ben onları kırmadan onlar durmadılar maalesef. Bu sefer kimse kırılmasın istiyorum.

Üstüne basa basa "Sizi hiç kırmak istemiyorum lütfen ısrarcı olmayalım artık" falan demek lazım bence, anlar herhalde :44:Bilemedim yani ne yapmak gerek

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1159 gün geçti.

Cardialgia

Bal oğlum...
Pro Üye
5 Haziran 2009
8.597
2.396
ev düzerken kayınvalidem elektrikli süpürge ve fırın almış kendine ama hiç kullanmamış sıfır paketinde...

bana dedi ki 'al götür senin olsun' :26:

bende gayette kalabalık bir ortam 'teşekkür ederim, ben zevkime göre alacağım size lazım olur, ne bunlar nede başka eşya kimsenin evinden çıkarmam. bana bunları teklif etmeyin' dedim... :KK14:

eşim 'yok anne, biz beğendik onu alacağız' dedi...

keskindir benim kararlarım şimdi bile kayınvalidem bilir huyumu üstelemez 2 etmez...

baştan az yumuşak oldum baktım, olay farklı hemen sınırı çizdim, kalakaldılar :KK23:

diyeceğim o ki, sakın yüz verme, yemin ederim pişman olursun...

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 793 gün geçti.

ispanakliborek

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
14 Eylül 2012
10.784
12.478
Bence hicbir sey alma. Eve eski esya sokmayacagim bu kadar ya. Hicbir oneriye evet deme nisanlinla konus ve kestir bu muhabbeti ya. Cok can sikici..