Evlilik Öncesi Eşya Krizi

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar,
Benden başka kişilerinin de benzeri problemler yaşamış olması beni bir nebze rahatlattı.
Sanırım bir çok kişinin ortak önerisi hayır cevabımda kararlı olmam yönünde.
Benim kızdığım en büyük nokta nişanlımın hayır cevabını aldığı halde defalarca aynı soruyu sorması. Bazen bu çocuk beni aptal mı sanıyor acaba diye içimden geçiriyorum. Sorduğu sorulara verdiğim cevapları unuttuğumu düşünmesi çok ilginç. Bu sadece bu konuda değil diğer konularda da böyle, hayır cevabını kabullenmiyor adeta.

Bu konuyu bir şekilde aştığımızda eşya vb diğer problemlerin de aşılacağını düşünüyorum. Onun dışında ufak tefek problemler haricinde bugüne kadar büyük problemler yaşamadık. Şuanki en büyük problemimiz onun çok ısrarlı olması ve hayırı kabullenmek istemeyişi. Bu durum beni kırıcı yapıyor nedeni ise ancak hayır cevabını ben yoldan çıkıp bağırmaya başladığımda algılıyor olması. Bunun sonucu olarak ise ben asabi olan, o ise hep ezilen taraf konumunda oluyor.

Evlenmek üzereyim, çok şükür evimizi tuttuk bu haftasonu temizliği yapılacak. Adeta davul gibi gerginim bu arada çok acayip çıkışlarım oluyor.
Benim sorunum kayınvalidemin bitmek bilmez kendi eşyalarını bize göndermek isteği. Kendi evlerinde çok ama çok fazla eşya var, el işlerine, biblolara vs çok meraklılar. Onların evine gittiğimde adeta boğuluyorum. Asla o kadar çok eşyayla yaşamam mümkün değil. Astımım olduğu için eşyaların az olması konusunda ayrıca hassasım ve açıkçası kullanmadığım eşyaları ya atarım ya da ihtiyacı olana veririm asla kendi evimde tutmam.

Gelelim nişanlıma. Nişanlımın benden hayır cevabını duyduğunda tekrar tekrar dönüp sorma huyu var. Gerçekten bunalıyorum. Sorduğu şeylere verdiğim cevabı unuttuğumu düşünüp evet cevabını alana kadar defalarca soruyor. Bir defa evet yanıtını aldığında soruları bitmiyor , sanki hazır evet demişken aradan diğer şeyleri de çıkarma peşinde. Önce bize bir bilgisayar masası vermek istediler, hayır dedim çünkü evi tutmamıştık. Evin genişlik durumunu bilmeden ekstra eşya istemedim. Bu arada da vermek istediği diğer şeyler kullanmadıkları sehpalar, berjer, vazo, viski takımı vs vs. Hepsine hayır dedim tabi ki. Hayır dememin nedeni ise net; hem yeni evlendiğim için her şey yeni ve temiz olsun istiyorum, hem de fazla eşyadan nefret ediyorum.

Evi geçen hafta tuttuk dediğim gibi şimdi bu sorular tekrar tekrar yine soruluyor. Beğendiğimiz yemek takımının aynası kullanışlı olmadığı için ayna ve vitrinler olmadan bu takımı almaya karar verdik. Daha sonra kendi arzu ettiğim gibi bir ayna yaptırmayı planlıyorum, ancak acelesi yok. Bu arada yıllardır depoda tuttukları ve vermek istedikleri bir ayna çıktı, biz yemek takımını aynasız almaya karar verince . Hayır diyorum uymaz diyorum yanlış anlaşılıyor. "Bu aynaların hepsi standart", "ama o ayna almanyadan geldi" diye saçmasapan argümanlarla geliyorlar. O kadar çok vermek istedikleri eşya var ve ben o kadar çok hayır diyorum ki artık sinirden çatlamak üzereyim. Bilgisayar masası ve başka bir şeye daha tamam alalım dedim ev büyük olunca ama bu sefer vermek istedikleri eşyaların listesi uzadı da uzadı.

Lütfen kızlar yardım edin. Ben bu soruları nasıl kökten savacağım çünkü gerçekten kullanılmayan eşya görmeye tahammülüm yok. Aranızda elbet atmayı, elden çıkarmayı sevmeyenlerde vardır ama gerçekten bu gereksiz, fazla ve kullanılmış eşyalar bana çok batıyor. Kimsenin kalbini kırmadan bu soruların sonu gelsin istiyorum. Bu tarz şeyler birikip patlayınca bütün öfkemi bir kerede çirkin bir şekilde kusuyorum bazen. Bu noktaya kadar gelmeden bu sorunu nasıl çözerim?

Eğer o eşyaları almayı kabul edersen devamında her evine geldiklerinde eşyaları sorma ve görme istekleri doğacaktır aman arkadaşım sakın ağrısız başını ağrıtma :18:

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar,
Benden başka kişilerinin de benzeri problemler yaşamış olması beni bir nebze rahatlattı.
Sanırım bir çok kişinin ortak önerisi hayır cevabımda kararlı olmam yönünde.
Benim kızdığım en büyük nokta nişanlımın hayır cevabını aldığı halde defalarca aynı soruyu sorması. Bazen bu çocuk beni aptal mı sanıyor acaba diye içimden geçiriyorum. Sorduğu sorulara verdiğim cevapları unuttuğumu düşünmesi çok ilginç. Bu sadece bu konuda değil diğer konularda da böyle, hayır cevabını kabullenmiyor adeta.

Bu konuyu bir şekilde aştığımızda eşya vb diğer problemlerin de aşılacağını düşünüyorum. Onun dışında ufak tefek problemler haricinde bugüne kadar büyük problemler yaşamadık. Şuanki en büyük problemimiz onun çok ısrarlı olması ve hayırı kabullenmek istemeyişi. Bu durum beni kırıcı yapıyor nedeni ise ancak hayır cevabını ben yoldan çıkıp bağırmaya başladığımda algılıyor olması. Bunun sonucu olarak ise ben asabi olan, o ise hep ezilen taraf konumunda oluyor.

Kisaca sorun nisanlisiniza, "ben bu kadar degersiz miyim ki, ailece bana hep eski seyleri layik görüyorsunuz" diye bir soru yöneltin bakalim ne diyecek.
Sonucta evleniyorsunuz ve bir ev kuruyorsunuz, tabi ki alacaginiz bir igne bile yeni olmasi gerekiyor.
Bu kadar israrci olmanin ne anlami var.
Tavrinizi koruyun ve onlar israr ettikce hayir demeye devam edin.

Kisaca sorun nisanlisiniza, "ben bu kadar degersiz miyim ki, ailece bana hep eski seyleri layik görüyorsunuz" diye bir soru yöneltin bakalim ne diyecek.
Sonucta evleniyorsunuz ve bir ev kuruyorsunuz, tabi ki alacaginiz bir igne bile yeni olmasi gerekiyor.
Bu kadar israrci olmanin ne anlami var.
Tavrinizi koruyun ve onlar israr ettikce hayir demeye devam edin.

Sanırım böyle bir cevap biraz sert olmasına rağmen onu kendisine getirecek nitelikte. Bu konu muhtemelen her haftasonu olduğu gibi bu haftasonuda dile getirilecek o zaman buna yakın bir cevap vermeyi planlıyorum.

Sanırım böyle bir cevap biraz sert olmasına rağmen onu kendisine getirecek nitelikte. Bu konu muhtemelen her haftasonu olduğu gibi bu haftasonuda dile getirilecek o zaman buna yakın bir cevap vermeyi planlıyorum.

Size bir örnek vereyim, esim biz nisanliyken saka yapardi, mesela kina elbiseme uygun ayakkabi arardik, aman bosver ne gerek var alma ablamda ayakkabi vardir sana versin derdi, ve saka yaptigindan 100 % emin olmama ragmen kendisine size yazdigim gibi cevap vermistim.
Inanin insan kendi degerini biraz kendi belirliyor, baktiniz cok israr ediliyor, hatta ailesinin yaninda "ben o kadar degersiz miyim ki bana hep eski seyleri layik görüyorsunuz" diyin.
Bu onlari kendilerine getirecektir umarim.

X