Evlilik Öncesi Eşya Krizi

alviana

Le Derp.
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2011
919
101
Evlenmek üzereyim, çok şükür evimizi tuttuk bu haftasonu temizliği yapılacak. Adeta davul gibi gerginim bu arada çok acayip çıkışlarım oluyor.
Benim sorunum kayınvalidemin bitmek bilmez kendi eşyalarını bize göndermek isteği. Kendi evlerinde çok ama çok fazla eşya var, el işlerine, biblolara vs çok meraklılar. Onların evine gittiğimde adeta boğuluyorum. Asla o kadar çok eşyayla yaşamam mümkün değil. Astımım olduğu için eşyaların az olması konusunda ayrıca hassasım ve açıkçası kullanmadığım eşyaları ya atarım ya da ihtiyacı olana veririm asla kendi evimde tutmam.

Gelelim nişanlıma. Nişanlımın benden hayır cevabını duyduğunda tekrar tekrar dönüp sorma huyu var. Gerçekten bunalıyorum. Sorduğu şeylere verdiğim cevabı unuttuğumu düşünüp evet cevabını alana kadar defalarca soruyor. Bir defa evet yanıtını aldığında soruları bitmiyor , sanki hazır evet demişken aradan diğer şeyleri de çıkarma peşinde. Önce bize bir bilgisayar masası vermek istediler, hayır dedim çünkü evi tutmamıştık. Evin genişlik durumunu bilmeden ekstra eşya istemedim. Bu arada da vermek istediği diğer şeyler kullanmadıkları sehpalar, berjer, vazo, viski takımı vs vs. Hepsine hayır dedim tabi ki. Hayır dememin nedeni ise net; hem yeni evlendiğim için her şey yeni ve temiz olsun istiyorum, hem de fazla eşyadan nefret ediyorum.

Evi geçen hafta tuttuk dediğim gibi şimdi bu sorular tekrar tekrar yine soruluyor. Beğendiğimiz yemek takımının aynası kullanışlı olmadığı için ayna ve vitrinler olmadan bu takımı almaya karar verdik. Daha sonra kendi arzu ettiğim gibi bir ayna yaptırmayı planlıyorum, ancak acelesi yok. Bu arada yıllardır depoda tuttukları ve vermek istedikleri bir ayna çıktı, biz yemek takımını aynasız almaya karar verince . Hayır diyorum uymaz diyorum yanlış anlaşılıyor. "Bu aynaların hepsi standart", "ama o ayna almanyadan geldi" diye saçmasapan argümanlarla geliyorlar. O kadar çok vermek istedikleri eşya var ve ben o kadar çok hayır diyorum ki artık sinirden çatlamak üzereyim. Bilgisayar masası ve başka bir şeye daha tamam alalım dedim ev büyük olunca ama bu sefer vermek istedikleri eşyaların listesi uzadı da uzadı.

Lütfen kızlar yardım edin. Ben bu soruları nasıl kökten savacağım çünkü gerçekten kullanılmayan eşya görmeye tahammülüm yok. Aranızda elbet atmayı, elden çıkarmayı sevmeyenlerde vardır ama gerçekten bu gereksiz, fazla ve kullanılmış eşyalar bana çok batıyor. Kimsenin kalbini kırmadan bu soruların sonu gelsin istiyorum. Bu tarz şeyler birikip patlayınca bütün öfkemi bir kerede çirkin bir şekilde kusuyorum bazen. Bu noktaya kadar gelmeden bu sorunu nasıl çözerim?

Evlenmek üzereyim, çok şükür evimizi tuttuk bu haftasonu temizliği yapılacak. Adeta davul gibi gerginim bu arada çok acayip çıkışlarım oluyor.
Benim sorunum kayınvalidemin bitmek bilmez kendi eşyalarını bize göndermek isteği. Kendi evlerinde çok ama çok fazla eşya var, el işlerine, biblolara vs çok meraklılar. Onların evine gittiğimde adeta boğuluyorum. Asla o kadar çok eşyayla yaşamam mümkün değil. Astımım olduğu için eşyaların az olması konusunda ayrıca hassasım ve açıkçası kullanmadığım eşyaları ya atarım ya da ihtiyacı olana veririm asla kendi evimde tutmam.

Gelelim nişanlıma. Nişanlımın benden hayır cevabını duyduğunda tekrar tekrar dönüp sorma huyu var. Gerçekten bunalıyorum. Sorduğu şeylere verdiğim cevabı unuttuğumu düşünüp evet cevabını alana kadar defalarca soruyor. Bir defa evet yanıtını aldığında soruları bitmiyor , sanki hazır evet demişken aradan diğer şeyleri de çıkarma peşinde. Önce bize bir bilgisayar masası vermek istediler, hayır dedim çünkü evi tutmamıştık. Evin genişlik durumunu bilmeden ekstra eşya istemedim. Bu arada da vermek istediği diğer şeyler kullanmadıkları sehpalar, berjer, vazo, viski takımı vs vs. Hepsine hayır dedim tabi ki. Hayır dememin nedeni ise net; hem yeni evlendiğim için her şey yeni ve temiz olsun istiyorum, hem de fazla eşyadan nefret ediyorum.

Evi geçen hafta tuttuk dediğim gibi şimdi bu sorular tekrar tekrar yine soruluyor. Beğendiğimiz yemek takımının aynası kullanışlı olmadığı için ayna ve vitrinler olmadan bu takımı almaya karar verdik. Daha sonra kendi arzu ettiğim gibi bir ayna yaptırmayı planlıyorum, ancak acelesi yok. Bu arada yıllardır depoda tuttukları ve vermek istedikleri bir ayna çıktı, biz yemek takımını aynasız almaya karar verince . Hayır diyorum uymaz diyorum yanlış anlaşılıyor. "Bu aynaların hepsi standart", "ama o ayna almanyadan geldi" diye saçmasapan argümanlarla geliyorlar. O kadar çok vermek istedikleri eşya var ve ben o kadar çok hayır diyorum ki artık sinirden çatlamak üzereyim. Bilgisayar masası ve başka bir şeye daha tamam alalım dedim ev büyük olunca ama bu sefer vermek istedikleri eşyaların listesi uzadı da uzadı.

Lütfen kızlar yardım edin. Ben bu soruları nasıl kökten savacağım çünkü gerçekten kullanılmayan eşya görmeye tahammülüm yok. Aranızda elbet atmayı, elden çıkarmayı sevmeyenlerde vardır ama gerçekten bu gereksiz, fazla ve kullanılmış eşyalar bana çok batıyor. Kimsenin kalbini kırmadan bu soruların sonu gelsin istiyorum. Bu tarz şeyler birikip patlayınca bütün öfkemi bir kerede çirkin bir şekilde kusuyorum bazen. Bu noktaya kadar gelmeden bu sorunu nasıl çözerim?
,

sakin ol ve hayır demeye devam et.sen rahat olursan fazla sorun çıkmaz.baştan hayıra alıştırırsan sonra sorun yaşamazsın.

Ne gerek var ya. İstemiyorsan ihtiyacı olan birine versin kv. Evine niye eski ve uymayan eşyaları koyasın ki. Yeni evlisin evini istedğin gibi döşersin.

,

sakin ol ve hayır demeye devam et.sen rahat olursan fazla sorun çıkmaz.baştan hayıra alıştırırsan sonra sorun yaşamazsın.

Şuanki tutumum bu ancak sürekli hayır diyen taraf olmakta zor gerçekten. Karşı tarafı kırmakta istemiyorum ama bugüne kadar yaşadığımız diğer sorunlarda da ben onları kırmadan onlar durmadılar maalesef. Bu sefer kimse kırılmasın istiyorum.

kayınvalidenize ben çok eşyadan hoşlanmıyorum gerek yok diyip geri çevirin
siz hayır demeye devam edin elbet pes ederler

hayır yeni evlenen birine de kullanılmış birsürü gereksiz eşya niye verilir ki
zaten siz zevkinize göre almışsınızdır.

onlardan alıp ihtiyac sahibi birilerinemi verseniz acaba:KK14:

evet mantıklı niye evlerinde tutuyorlar ki sizin ihtiyacınız yok madem ihtiyaç sahibi insanları bulup onlara verin. Ayrıca bunu teklif etmeleri de beni sinirlendirdi açıkçası. Ben asla kabul etmem küçücük bi eşya olsa bile. Ha hatıra olarak verilir manevi değeri vardır ona tama diyebilirim biblo türü vs. gibi ama bilgisayar masasıymış falanmış filanmış istemem, bir kere hayır dedim mi de bir daha sorulmasından nefret ederim :KK19:

canım sakin olmaya çalış diyeceğim amaaa bu zamanlarda sakin olunmuyor heleki karışan eden varsa direk söyle de ki ben evime yeni ve az eşya istiyorum sizi kırmak için değil anncecim /babacım eğer ihtiyaç duyarsak zaten alırız gene sizden de güzelce tabikii sonra ihtiyaç duymayacaksınn :KK70: laf olsun diye öle de artık ondan sonra darılırlar küserler boşver sen güzelce söyledin en olmadı verdiklerini all fırsatını bulduğun anda onlardan kurtul :) sat yak at bşişey olmaz mesele sadece bunlar olsun daha büyk bi sorununuz olmasın yeterki :):21:

onlardan alıp ihtiyac sahibi birilerinemi verseniz acaba:KK14:

Muhtemelen eve alıp daha sonradan vermeye karar verirsem kayınvalidem gönül koyar veya nişanlım karşı çıkar. Neredeyse hastalık derecesinde atmama ve gerekli gereksiz stoklama huyları mevcut. Kayınvalidem sağolsun 15 yıl önce nişanlımın çeyizine tencere takımı almış. Bu takım 15 sene kadar depoda durduktan sonra benim çeyizime girmeyi başardı. Tencere kapaklarının yanı depoda beklemekten hafif paslanmış. En kısa zamanda kendilerini evimde ağırlayıp paslı tencerelerle yemek yapmak için can atıyorum.

Muhtemelen eve alıp daha sonradan vermeye karar verirsem kayınvalidem gönül koyar veya nişanlım karşı çıkar. Neredeyse hastalık derecesinde atmama ve gerekli gereksiz stoklama huyları mevcut. Kayınvalidem sağolsun 15 yıl önce nişanlımın çeyizine tencere takımı almış. Bu takım 15 sene kadar depoda durduktan sonra benim çeyizime girmeyi başardı. Tencere kapaklarının yanı depoda beklemekten hafif paslanmış. En kısa zamanda kendilerini evimde ağırlayıp paslı tencerelerle yemek yapmak için can atıyorum.

cadı gelin :KK14::KK1:
bence depoya bi bomba atsanız yeridir :KK14:
kabul etmemekde aynen devam. sabırla hayır demeye aynen devam....
hiç bende haz almam fazla eşyadan... işim yoksa ihtiyac sahibi birine verir duasını alırım ya:KK51:

Düşüncende son derece haklısın.Bende çok sinir olurum öyle şeylere.Ben evlenirkende görümcem eşimin eski çalışma masasını,kullanılmış yastık,nevresim v.s bisürü şey verdi.Acemilikten evet diyip kabul etmiştim ama hep battı onlar bana.Bi süre sonra temizliğe gelen ablaya verdim gitti.Daha sonrada hayır deyince kesildi bu teklifler.Yani burda anlamadığım sen sabredip sabredip böyle sinir patlaması yapıyosunda nişanlın neden sana kızacağını bildiği halde ısrarla soruyor ve ailesine hayır diyemiyor.Bence bu konuyu kayınvalidenle uygun ve sakin bir biçimde konuş.Yeni evleneceğin için haklı olarak herşeyin yenisine heves ettiğini,eski eşya istemediğini söyle ve bunu anlayışla karşılamalarını rica et.Umarım bir çözüm olur :KK34:

Şuanki tutumum bu ancak sürekli hayır diyen taraf olmakta zor gerçekten. Karşı tarafı kırmakta istemiyorum ama bugüne kadar yaşadığımız diğer sorunlarda da ben onları kırmadan onlar durmadılar maalesef. Bu sefer kimse kırılmasın istiyorum.

Üstüne basa basa "Sizi hiç kırmak istemiyorum lütfen ısrarcı olmayalım artık" falan demek lazım bence, anlar herhalde :44:Bilemedim yani ne yapmak gerek

ev düzerken kayınvalidem elektrikli süpürge ve fırın almış kendine ama hiç kullanmamış sıfır paketinde...

bana dedi ki 'al götür senin olsun' :26:

bende gayette kalabalık bir ortam 'teşekkür ederim, ben zevkime göre alacağım size lazım olur, ne bunlar nede başka eşya kimsenin evinden çıkarmam. bana bunları teklif etmeyin' dedim... :KK14:

eşim 'yok anne, biz beğendik onu alacağız' dedi...

keskindir benim kararlarım şimdi bile kayınvalidem bilir huyumu üstelemez 2 etmez...

baştan az yumuşak oldum baktım, olay farklı hemen sınırı çizdim, kalakaldılar :KK23:

diyeceğim o ki, sakın yüz verme, yemin ederim pişman olursun...

Bence hicbir sey alma. Eve eski esya sokmayacagim bu kadar ya. Hicbir oneriye evet deme nisanlinla konus ve kestir bu muhabbeti ya. Cok can sikici..

Acikca söyleyin ve hayir demeye devam edin.
Ben olsam direk derim, ben herseyi kendim secip yeni alacagim, yeni eve eski esya olmaz.
Eger cok istiyorsa elden cikarmayi o zaman ihtiyaci olan birilerine versinler, o kadar esyayi yillarca bekletmek zaten sacmalik yani.

o kırılcak bu kırılcak dıye duşunursen kırılan sen olursun."evımde kullanılmış eşya ıstemıyorum" de kes at nokta yanı.hıçbır eşyayı kabul etme

Böyle şeyler sadece benim başıma geliyor sanıyordum...Nişanlıyken ve ilk evlendiğimde kayınvalidem ve kayınpederim ne zaman evlerine gitsem bu tarz şeyler yaptılar bana. Vitrinden seç beğen al, sen mum seversin koridordakini al vs. vs. İlk duyduğumda başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Ailemden , çevremden hiç görmedim böyle şeyler. Eşim de ben de çalışıyoruz alım gücümüz iyi. Bizde yeni kurulan yuva değerlidir, annem bana eskiyen kıyafetlerimi bile vermedi senin yuvan yeni diye. Ben ilk duyduğumda sinirle karışık saygıyla " yok,hık mık " falan gibi cevaplar verip geçiştirdim. Sonra eşimi ikaz ettim. Şimdilerde pek teklif gelmiyor. Eşime istediği arzu ettiği onun için özel olan eşyalarını evimize getirebileceğini söylemiştim başta. Ondan gelen her şey kabulüm. Fakat eşimin kıyafetleri ile gelen : odasındaki eski çöp kovaları, ve paslanmış demirden eski kıyafet askıları hala daha canımı yakar. Bu ve benzeri o kadar çok şeyi attım ki içime hala her tartıştığımızda istemesem de ağzıma gelir. 2 yıldır bu davranışları tolere etmeye çalışıyordum, iyi niyet vardır, düşünemiyorlardır, işte herkesin kültürü farklı bla bla bla...Ama şu an geldiğim noktada anlıyorum ki aslında herkes yaptığı şeyin farkında, çirkin olan baktığın her yerden çirkindir. Kendinden vererek çabalama bence. Ne isteyip istemediğini hemen dile getir ve güçlü ol.Bol şans ve mutluluklar...

Bizde böyle şeyelr yaşadık ama biraz farklı
benim kayınvalidem yeni eve taşındığı için bir çok şeyini değiştiriyordu
banada eskileri vermeye calısıyordu bizede en ısrar edilen şey avizelerdi
inanamadım yıllanmış avizeleri bildiğin bana verecekti asla almadım hani dedim gerekirse gider milyoncudan alırım genede takmam bunları dedım

ama bu istek hiç bitmedi eski klimayı bize verdiler bunu benden habersiz eşim aldı kendilerine yenisini aldılar :KK52:

bir çok şey böyle vermeye calıstı filan en sonunda gecen sene mutfagıma halı alacaktım ben mutfagım murdum beyaz kiradaykende halım kırmızıydı soyledım ıste alıcam fılan dıye onunda mutfagı yenı grı sımlı mutfagı halılarıda mavımsı guzel ama eskı zaman halısı deıd ben sana bunları vereyım bende yenı alayım
bende oldu ya anne sen begenme bana ver daha neler dedim bir kahkahaa
bir dahada böyle bişi teklif etmedi
sanki çöpçü var karşısında

Israrla hayır demeye devam edin eskici misiniz siz? Bir kere gönülleri kırılmasın diye evet dersen işi ileriye götürecekler belli. Sonradan kavga olmasındansa seni baştan tanıyıp kabul etsinler. :KK19: Benim annem öyle evde bir boş sehpa - duvar yok. Bunalıyorum gittiğimde.

X