Evlilik tam olarak ne demek?

kaderinguzelolsun

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2014
663
124
Merhaba kızlar,
1 yıllık evliyim. Eşimde bende aynı memleketliyiz. Tüm akrabalarımız aynı şehirde. Benim ailem ise 1 saatlik mesafede. Eşimle gurbette yaşıyoruz. Fakat memlekete her gittiğimde bana kendi ailesinde kalmam gerektiğini başka akrabalarımda kalmamam gerektiğini söylüyor. Annemde örneğin bir saatlik mesafeden gelip teyzemlere gelse orda kalmamı istemiyor, sadece kendi ailesinde anne babasında kalmam gerektiğini söylüyor. Yani kendi evimden çıktığımda eşim olmadan sadece ya onun ailesi yada kendi ailemde kalmam gerekiyormuş. Ben ise teyzemler dedemler vs. yıllardır evlenmeden önce kalan bir insanım. eşimin bu kısıtlamasını doğru bulmuyorum. sizce evlilikte nasıl olması gerekiyor? Öz teyzenizde kalmamak mantıklı mı? Bana evliliğin ne demek olduğunu bilmediğimi koca sözünü dinlemediğimi söylüyor ve ben çok üzülüyorum.

Merhaba kızlar,
1 yıllık evliyim. Eşimde bende aynı memleketliyiz. Tüm akrabalarımız aynı şehirde. Benim ailem ise 1 saatlik mesafede. Eşimle gurbette yaşıyoruz. Fakat memlekete her gittiğimde bana kendi ailesinde kalmam gerektiğini başka akrabalarımda kalmamam gerektiğini söylüyor. Annemde örneğin bir saatlik mesafeden gelip teyzemlere gelse orda kalmamı istemiyor, sadece kendi ailesinde anne babasında kalmam gerektiğini söylüyor. Yani kendi evimden çıktığımda eşim olmadan sadece ya onun ailesi yada kendi ailemde kalmam gerekiyormuş. Ben ise teyzemler dedemler vs. yıllardır evlenmeden önce kalan bir insanım. eşimin bu kısıtlamasını doğru bulmuyorum. sizce evlilikte nasıl olması gerekiyor? Öz teyzenizde kalmamak mantıklı mı? Bana evliliğin ne demek olduğunu bilmediğimi koca sözünü dinlemediğimi söylüyor ve ben çok üzülüyorum.

teyzenlerde veya dedenlerde seninle aynı yaşlarda bekar erkekler kuzenin vs yoksa bunu dert etmemesi gerekir bence...
neden istemiyor peki sebebine ne söylüyor?
sadece doğru değil mi diyor??

teyzenlerde veya dedenlerde seninle aynı yaşlarda bekar erkekler kuzenin vs yoksa bunu dert etmemesi gerekir bence...
neden istemiyor peki sebebine ne söylüyor?
sadece doğru değil mi diyor??

Benimle aynı yaş bekar kuzenim var teyzemlerde. Fakat neden kalmayayım dediğimde cevap vermiyor ısrar etme diyor konuyu kapat artık diye bağırıyor. Onun ailesi varken başka yerde kalmam uygun değilmiş. Bir de çok ailesine düşkün eşim onlar da eski zihniyette koca nerde karı orda zihniyetinde insanlar. beni tek başıma bir yere göndermek istemiyorlar. çalışan bir bayanım bana karışmalarını istemiyorum dediğimde karışamazlar diyor fakat etki altında kalıyor eşim malesef :KK43:

Benimle aynı yaş bekar kuzenim var teyzemlerde. Fakat neden kalmayayım dediğimde cevap vermiyor ısrar etme diyor konuyu kapat artık diye bağırıyor. Onun ailesi varken başka yerde kalmam uygun değilmiş. Bir de çok ailesine düşkün eşim onlar da eski zihniyette koca nerde karı orda zihniyetinde insanlar. beni tek başıma bir yere göndermek istemiyorlar. çalışan bir bayanım bana karışmalarını istemiyorum dediğimde karışamazlar diyor fakat etki altında kalıyor eşim malesef :KK43:

bu kuzenin erkekse ona takmıştır belki..
yani seninde dediğin gibi etkide çok kalıyolar ama büyüme yaşama tarzları öyle bu saatten sonra eşini değiştiremezsin...

Merhaba kızlar,
Biraz eski kafaymış eşiniz. Bu tip şeylerin evlilik öncesi konuşulması gerektiğini düşünüyorum, böylece sonra can sıkıntısı çıkmaz. Zira böyle insanların kafa yapısı budur, bunun doğru olduğuna inanırlar, aksine de inandırılamazlar çoğu zaman. Ne desem bilmiyorum. Konuşmayı deyeyin. İmkanınız varsa beraber kalmayı deneyebilirsiniz, hiç olmadı.
Bir de ne kadar kalmaktan bahsediyoruz, o da önemli. Mesela öyle 1 ay filan olsa ben bile eşimi yollamam hiç bir yere, zorunluluk yoksa. Tabi, bu benim şahsi fikrim.

Biraz eski kafaymış eşiniz. Bu tip şeylerin evlilik öncesi konuşulması gerektiğini düşünüyorum, böylece sonra can sıkıntısı çıkmaz. Zira böyle insanların kafa yapısı budur, bunun doğru olduğuna inanırlar, aksine de inandırılamazlar çoğu zaman. Ne desem bilmiyorum. Konuşmayı deyeyin. İmkanınız varsa beraber kalmayı deneyebilirsiniz, hiç olmadı.
Bir de ne kadar kalmaktan bahsediyoruz, o da önemli. Mesela öyle 1 ay filan olsa ben bile eşimi yollamam hiç bir yere, zorunluluk yoksa. Tabi, bu benim şahsi fikrim.

Malesef 1 güne bile vermiyor :KK43: eski kafalı olduğunu düşünüyorum.. ama o bunu kabul etmiyor.

Merhaba kızlar,

canm benm esımde boyleydı kendı taraflarını saydrtsın ama senın taraf olunca mısafr gbı ol dıyolar anlıyabılıyrum senı bırazda kıskanclık var bnce yıgen varms bnmkıde ole kuzenlerden yıgenlerden cok kıskanan bırısıdır.

canm benm esımde boyleydı kendı taraflarını saydrtsın ama senın taraf olunca mısafr gbı ol dıyolar anlıyabılıyrum senı bırazda kıskanclık var bnce yıgen varms bnmkıde ole kuzenlerden yıgenlerden cok kıskanan bırısıdır.

Beni hiç kıskandığınıda görmedim bugüne kadar. ama haklısınız umarım düzelir yoksa çok bunaltıyor bu durum beni :KK43:

bunaltır tabı canmm benm kayınvalıde kp de eskı kafalardı anlıcagın koca nerde sen orda hesabı yıne sen calısıymusun ben calısmıyrumda..(

çalışıyorum güya ama herşeyime karışmaya çalışıyorlar. üzerimize baskı kurmaya çalışıyorlar. sırf bu yüzden kaç kere boşanmayı bile düşündüm.

Annemde,anneannemde,teyzemde,halamda ,dayımda ,başka şehirdeki akrabamda ,hatta arkadaşımda bile kalabilirim,evlilik o erkeğin esiri olmak değildir,sadakat saygı ve sevgi ile bağlı olmaktır,benim haber vermem yeterlidir eşime ,istanbulda yaşıyorum izmite teyzeme gidiyorum ,tek başıma ,2 gün kalıp dönüyorum ,oğullarıda var kızları da ,kardeşim onlar benim ne demek evde kuzen var diye yollamamak ,evliliği ne sanıyor bu erkekler ,boyunduruk altına girmek mi sanıyorlar,saygı ,güven olduktan sonra ,ve ona karş olan sorumluluklarını yerine getirdikten sonra gerisi hikaye.

benim eşimde aynı canım önceden bende sürekli teyzemlerde kalırdım dayımlara oturmaya giderdim fln nişanlandıktan sonra teyzemlere oturmaya bile gidemez oldum gerçi teyzemin benden 1-2 yaş büyük oğlu var oyüzden istemiyo bide enişte olunca olayın içinde bakar bişey yapar gelince öpme çok ortada dolanma fln bütün kuralları sıralar neymiş ortalık çok kötüymüş benim hiç bişeyden haberim yokmuş... Tek senin eşin değil canım o yüzden sıkma canını bende 7 aylık evliyim daha annemin evine tek başıma kalmaya bile gidemedim tek başıma işim yokmuş yerim kocamın yanıymış ben istediğimde o götürür geri getirirmiş :KK19:

bi ark. eşi abalsında kalmasını bile istemiyordu.sırf bu tartışmalr olduğu için boşanmaya kadar geldi durumları.arkdaşım ablasında kalmasının normal olduğunu bi türlü anlatamadı..araya büyükler falan girdide ortalık sakinleşti biraz....bu kadarıda fazla diyorum

Son düzenleme:
Merhaba kızlar,

Aynı şehirde anne ve baba varken elbetteki teyze de kalınmaz. Eşinin aileside artık senin annen ve baban, onlar alınırlar, biz ağırlayamıyor muyduk diye; onlar demese başkası der, bir sorun mu var da sizi tercih etmedi diye.
Diğer akrabalara gelince, eğer size evlilik düşüyorsa yani namahremse eşinin yanında olmadığı durumda ve zorunluluk yoksa yatıya kalman doğru değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
X