Farklı kültürde yetişmek...

mavera110

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2021
840
247
Hanımlar, buraya açtığım konulardan yola çıkarak bu konu başlığını yazıyorum.
Eşimin anne tarafıyla bir güm vakit geçirince anneannesinin vs gelinlerine olan tavrını gördüm. Gelinlere resmen kendi tarafları unutturulmuş gibi. Bu konuyu merak ettiğim ve hassaslaştığım için eşimin yengesine yani dayısının eşine özellikle sordum çok hissettirmeden. Ailede torun kıskanma olduğunu , karşı taraftan kıskandıklarını söyledi. Kadın kendi ailesiyle de iletişimi yıllar geçtikçe zayıflamış zaten. Kadınları ezici atasözleri var “ gelinin boğazı dar olurmuş” vs... ben bunları duyunca muhabbet esnasında o kadar rahatsız edici geldi ki.
İşin özü eşimle yaşadığım tüm problemlerin yetişme ve kültür kaynaklı oldığunu anladım.
Ailesinde gelinlere kıymet verilmediğini hissediyorum. Gelin aileden koparılıp içe alınmaya çalışılıyor gibi, çocuğuyla birlikte.
Sonra saçma sapan atasözleriyle eziliyor.
Ben atasözünü saçma bulduğumu vs söyledim eşime de.
Açıkçası bir mücadelede hissediyorum kendimi.
Başta çok sessiz olduğum için, ezilebilir gözükmüşüm gibi. Benim ailem de bu yüzden ezilebilir gözüktü.

öyle dökmek istedim içimi hanımlar, kusura bakmayın. Sevgiler...

Hanımlar :) nişanlılığım korona dönemine denk geldi hiç akraba görüşmeleri kendi içimizde çok görüşmeler olamadı. Bunları görseydim de geçer diye düşünürdüm sanırım.

Güç verecek fikirlernizi bekliyorum.

( Arkadaşlar bizim sıkıntımız ailesi ve konular aile kaynaklı fikirlerden çıkıyor. Evlenmeden aileyle alakalı sıkıntıları bilemiyorsun, evlenmeden çoğu konuyu konuşmuyorsun. Yani hiç mi tanımadın? Diye çıkışlarınızı bir bıraksanız :))

Son düzenleme:
Gelinin erkek tarafının olduğu algısı , evlenirken kadının kütüğünün, hayatında hiç gitmediği görmediği abuk subuk yerlere taşınmasında başlıyor.
Evlenince sanki geçmişimizi mi satıyoruz. Mal muamelesi orada başlıyor.
Bazı aileler bunu iyi kullanıyor ..

Maalesef böyle gelmiş böyle gider.

Coğrafya bir kaderdir.

Gelinin erkek tarafının olduğu algısı , evlenirken kadının kütüğünün, hayatında hiç gitmediği görmediği abuk subuk yerlere taşınmasında başlıyor.
Evlenince sanki geçmişimizi mi satıyoruz. Mal muamelesi orada başlıyor.
Bazı aileler bunu iyi kullanıyor ..

Maalesef böyle gelmiş böyle gider.

Coğrafya bir kaderdir.
Fikir arkadaşım.
Beni anladığın için teşekkür ederim.
Evet sevgili veya nişanlıyken bu adam bambaşka değildi ama evlilik süresinde sabır anlayış gösterdiğimiz şeylerin nelere getireceğini ne boyutta olacağını bilemiyoruz.

kadından ailesini silmesi bekleniyor sanki.
Ama kendi kızlarına eş alırken içgüveysi almışlar resmen.

Hanımlar :) nişanlılığım korona dönemine denk geldi hiç akraba görüşmeleri kendi içimizde çok görüşmeler olamadı. Bunları görseydim de geçer diye düşünürdüm sanırım.

Siz eşinizin ailesini tanimamiş olabilirsiniz diyelim ama eşiniz hem ailesini hem sizi taniyor. :) Problem cikaracak, onlara uymayacak bir yapiniz olduğunu dusunseydi eşiniz sizinle evlenmezdi bence, siz de eşinizle anlaşamazdiniz.
Suan size garip gelse de çok sivrilebileceginizi dusunmuyorum ben acikcasini soylemek gerekirse.

Ha eşim ailesi gibi degil, oyle dusunmuyor
benii onlara uymaya zorlamaz diyorsaniz dusunmeniz gereken bir durum yok ortada uymayin.

Ekleme yapmışsınız da siz ne kadar sürede evlendiniz ki? Görücü usulü mü?

Eğer öyle değilse gerçekten ilginç eşinizi tanımamanız. Adamın kültürünü tanımanız, yetiştiği ortamı, hayata, evliliğe, kadın-erkek ilişkilerine bakışını bilmeniz için teyzeleriyle, amcalarıyla tanışmanız gerekmiyor normalde.

bu aileyle cok isiniz var cok.. ya cocuk yapmayip bosanacaksiniz. ya da bu boyle gidecek mucadele etmeye kalkarsaniz kafayi yedirecekler size.

Derler ki sarımsağı gelin etmişler kırk gün kokusu çıkmamış

O yüzden doğru demişler gelinin boğazı dar olur

Öyle davranıcan artık geçmişine ailenene bir çizgi çekicen nereye gelin olursan oraya alışıcan alışmak zorundasın

Kusura bakma
latife mi yapmaya calistiniz ben anlamadim?

Derler ki sarımsağı gelin etmişler kırk gün kokusu çıkmamış

O yüzden doğru demişler gelinin boğazı dar olur

Öyle davranıcan artık geçmişine ailenene bir çizgi çekicen nereye gelin olursan oraya alışıcan alışmak zorundasın

Kusura bakma
Şaka mı?

X