Fazladan borca battık

Evlendikten sonra babamın kendi evleri olmasına rağmen eşimin durumu olmadığı için kiraya girdik. Ailem bu durumu hiç sallamadı. Sonra annem isterseniz ben size borç veririm öyle ev falan bulursanız uygunundan dedi. Derken acil satılık bi daire bulduk. İstanbulda 150 bine alabileceğimiz bi daire kaçınılmazdı aynı zamanda 0. Annem borç olarak altınlarını bozdu ben para hesabı olcak zannetmiştim. Daha sonra annem altının borcu altından olur dedi. Şoklara girdik çünkü 2 sene önce aldığımız borç suan 2 katı. Evimizin değeri hiç kalmıyor elimizde. Şimdi kardeşim evlenecek kiracı çıkmıyor evden diye ağlayıp duruyorlar aman nasıl girer oğulları kiraya diye. Biz de o kadar borcu nasıl öderiz olmadı evi satarız diye kara kara düşünüyoruz. Bu bi iyilik mi yoksa dusuncesizlik mi sizce?
Napsınlar altınını bozdurup sızden para mı alsınlar ?Tabıkı altın ıstıcekler .kardesınız konusunda haklısınız .

öncelikle yorumları okumadım ayrıntıları bilmiyorum.
anneniz altınlarını verdiyse ve ya altınlarını bozup o kadarı verdiyse altın olarak ödemek gerekir. o 60 bin lira altın olarak duruyor olsaydı 120 olmuştu. bu durumda anneniz sadece sizin için birikimini bozduysa ve siz para olarak vermek istiyorsanız. kadının suçu ne 60 bini kayıp oluyor. eminim sizde borç verseniz o 60ın hesabını yaparsınız, birikim yapmak bu zamanda kolay değil çünkü. herkesin hanesi birikimi ayrı. en baştan alırken bunu konuşmalıydınız

Altının borcunu altın olarak istemeleri çok çok doğal. Birde bizim kültürde gerçekten aileler oğluna yatırım yapıyor yani evlendiğinde oturacak bir evi olsun diye vs. aslında herkes aynı şeyi oğluna sağlasa kızlarda evsiz kalmayacak mantıken. Eşinizin de bir evi olacaktı eğer ailesi ona bunu sağlasaydı. Bu kısım hakkında yorum yapamayacağım doğrudur yanlıştır fakat kültürümüzde yer edinmiş bir uygulama.

Borcu borç olarak görseydiniz inanın çocuk yapamazdınız (planlı bir gebelikse eğer). Kredi borcumuz var bankaya, kenarda birikmişim de var ama kredinin faizini ödemek bana kenardaki altını bozdurup borç kapatmaktan mantıklı geliyor, çünkü altın değerleniyor çektiğim kredinin faizine göre. Borcum bitene kadarda çocuk düşünmüyorum yaşım 30 a yaklaştığı halde çünkü çocuğuma uygun bir ortam sağlamak önceliğim. Siz plansızsınız biraz galiba sonrada mağdur moduna giriyorsunuz, yapmayın hayat çok zor ve yardıma muhtaç rolleri kesmek günümüzde pek işe yaramıyor her koyun kendi bacağından asılıyor. Eşinizle kendi çekirdek ailenize yetebilecek bütçe planlamanızı yapın ve o planda borcunuzu da ufaktan hazırlayın.
Yalnız kültürümüzde erkek evlada ev almak yok, erkek ailesinin yaşadığı eve gelin getirmek var. Hatt gelin kelimesinin anlamı haneye yeni katılan kadındır.

Gram gram alıp ödeyin hepsini birden ödemeniz şart mı. İnsanlar haksız değil, altının yükselmesi de onların kabahati değil. Her ay 1 2 gram alıp verin onlara
Evlendikten sonra babamın kendi evleri olmasına rağmen eşimin durumu olmadığı için kiraya girdik. Ailem bu durumu hiç sallamadı. Sonra annem isterseniz ben size borç veririm öyle ev falan bulursanız uygunundan dedi. Derken acil satılık bi daire bulduk. İstanbulda 150 bine alabileceğimiz bi daire kaçınılmazdı aynı zamanda 0. Annem borç olarak altınlarını bozdu ben para hesabı olcak zannetmiştim. Daha sonra annem altının borcu altından olur dedi. Şoklara girdik çünkü 2 sene önce aldığımız borç suan 2 katı. Evimizin değeri hiç kalmıyor elimizde. Şimdi kardeşim evlenecek kiracı çıkmıyor evden diye ağlayıp duruyorlar aman nasıl girer oğulları kiraya diye. Biz de o kadar borcu nasıl öderiz olmadı evi satarız diye kara kara düşünüyoruz. Bu bi iyilik mi yoksa dusuncesizlik mi sizce?

Bakıyorum borcuna 2 çeyrek 766₺ yazıyor
Güncel bugünün çeyrek fiyatıysa 840₺ bana bu dusuncesizlik vicdansızlık gibi geliyor altın alacağını bilseydim almazdım
hiç altın olarak geri almaz mı yaaa
neden tl olarak alsın
eşiniz de çok kızıyordur sizin gibi Allah bilir
gerçi onun kızmaya hakkı yok kendi ailesi yardım etti mi?
siz çalışıyor musunuz çalışmıyorsanız iş bulun çalışın en kısa sürede

bu arada babanız kendi evini de size vermek zorunda değil verse iyi olurmuş ama değil

Tek çocuğum var, 2. düşünmüyorum. Buna rağmen yarın öbür gün annem bana ev vermedi, ya da bana borç verdi diye ciyaklarsa ağzına terlikle vururum.
Yıllardır eşek gibi çalışıyoruz, bir sürü isteklerimizden vazgeçiyoruz. Görevim iyi bir eğitim almasını sağlamak, yapabilirsem onun adına birikim yapmak. Sonrasında bir zahmet kendi ayaklarinin üstünde dursun zira emekliliğimde gezmek, hayatın tadını çıkartmak istiyorum.

Belki çok kötümser sayılacağım ama Allah korusun eşinizle boşansanız o evin yarısının eşinizin olacağını biliyorsunuz di mi? Annenizin altınları ile alınmış evin yarısı eşinizin.. ben eşime çok güveniyorum diyeceksiniz belki ama buraya “boşanıyorum” diye konu açan kadınların hepsi bir zamanlar eşine çok güveniyordu..

eşiniz bu konuda size psikolojik baskı yapıyor mu? sanki hep sizin annenizden beklentiniz gibi konuştuk meseleyi ama, bir de eş faktörü var

haklısınız,normal bir durum olsa hak veririm. ancak konu sahibi borç içindeyken ev alıp,çocuk yapmış... yani zaten çok plansız hareket etmiş. şu anda ilk yapması gereken borçlarını ödemeye başlamak değil mi?

yani her an çocuğum hastalanabilir,her an bir şey olabilir diye, ödemesi gereken bir borç varken , bence birikim yapılmaya çalışılmamalı... giderler çıktıktan sonra elde kalan parayla borç ödenmeli...

dediğim gibi,normal bir durum olur,sizin,benim gibi,bir yere bayağı bayağı birikmiş borcumuz yoktur,o zaman elbette kötü gün parası biriktirilir. veya çocuğun bilinen bir hastalığı vardır,düzenli kontrol-tedavi gerekir,elbette biriktirilir. ama şu anda ödemesi bayağı gecikmiş büyük miktarda bir borç var.

şu olur bu olur diye ben beklemezdim herhalde ya,kendimi kötü hissederdim çünkü :/ bir an evvel borcumu kapatmaya çalışırdım.
Büyük bi borç varken kötü gün parası biriktirilmez mi? Hem de ufak bi bebeğim bu hastalık ve enflasyonun her an değerlerin inip çıktığı işlerin bi durup bir açıldığı bu zamanda mı. Bundan daha kötü ne olabilir demişsiniz. Ailemin o paraya acil ihtiyacı yok evet ama benim o paraya acil ihtiyacım oablir bi Allah’ın kulu da yardım eli uzatmaz atmak zorundayım.

Borcunuz borç tabii ödemeyince 😂 Anne nasıl borç verir temalı mesajları beğeniyorsunuz hep. Kabul edin ki geri istemeyeceklerini düşünüyordunuz, hoş hala da istememişlerde. Kaldı ki asgari ücret alan kişiden paralarını nasıl alsınlar ki, veremeyeceğiniz ortada. Siz temelli vazgeçsinler istiyorsunuz ve bu görüşte haklı olduğunuzu duymak için konuyu açtınız. Sürekli bahane sunuyorsunuz, kombi, annem torununu sevmez, yok beni kucaklamaz. Bu kadar berbat bir anne bileziğini çıkarıp vermiş ve güya ısrar kıyamet vermiş kızı ev sahibi olsun diye ? Söylediklerinizde çelişkiler var. Aslında neredeyse tüm mesajlarınızı okudum oralarda da bir sürü çelişki var. Yeni yetme değilsiniz çocuğu bilerek yapmısşınız bi mesajınızda çok iyi yerlere geldim demişsiniz ? Ya kafanız karışık ya başka şeyler var, anlayamadım. Aile sizin borç sizin neticede banka borcu değil, tefeci değil. Allah içinize sindirsin çökün bileziklere ne diyeyim.
Ne mana? Ben ailemin bana karsı tutumunu hiçbir zaman evet benimseyemedim. Evet çok iyi bi yere geldim ama ailemin gözünde bi şey etmedim. Evet bi kadınım ve erkeklerle bir tutulmuyorum. Ayrıştırılıyorum. Birini iterken değerine el uzatılıyor. Borcumuzu ödeyeceğiz. Allah’ın izniyle. Eşim de ben de bunun altında zaten eziliyoruz. Ama benim en çok ezildiğim konu çocukluğum ve her haksızlıkta bunları yeniden yaşıyorum. Bi evladı yüceltirken diğerinden bu beklenti size göre doğru olabilir bana göre değil. Asla geri ödemem diye borç almadım. Ben kabul etsem eşim etmez o derece. Ben sadece parası hesaplanmış altın borcu para hesabıyla ödeyeceğimizi sanmıştım çünkü o zamanın parasıyla ne kadar ettiği yazıyordu kağıtta neden para hesabı yazıldı da bunu umdum diye kendime kızıyorum ve sizlerden yaşayan var mı bunlar normal mi altın borcu böyle midir diye açtım konuyu. Kendimi haklı çıkartmam neyime yarayacak ki?!

Konu sahibi ben seni çok iyi anlıyorum
Erkek kardeşinle seni aynı görmüyorlar buna sinirleniyorsun haklısın da..yani birine ev verirken diğerine borçla altın veriliyor..ben olsam bende kızardım hepiniz kızardınız
Erkeklere koçum aslanım afferim derler kızlarını ise yerin dibine sokarlar adeta e o zaman nerde annelik babalık..
Erkek kardeşine de sana da aynı davransalar tamam o zaman sorun yok ama erkeğe daha özverili yaklaşılıyor burada ve yaptıkları da son derece ayıp..annelik babalık böyle olmamalı iki çocuğuna da aynı özverili aynı sevgi saygı ve aynı şekilde maddiyat yönüyle yaklaşılmalı..en sinir olduğum olaylardan biridir..

Ne mana? Ben ailemin bana karsı tutumunu hiçbir zaman evet benimseyemedim. Evet çok iyi bi yere geldim ama ailemin gözünde bi şey etmedim. Evet bi kadınım ve erkeklerle bir tutulmuyorum. Ayrıştırılıyorum. Birini iterken değerine el uzatılıyor. Borcumuzu ödeyeceğiz. Allah’ın izniyle. Eşim de ben de bunun altında zaten eziliyoruz. Ama benim en çok ezildiğim konu çocukluğum ve her haksızlıkta bunları yeniden yaşıyorum. Bi evladı yüceltirken diğerinden bu beklenti size göre doğru olabilir bana göre değil. Asla geri ödemem diye borç almadım. Ben kabul etsem eşim etmez o derece. Ben sadece parası hesaplanmış altın borcu para hesabıyla ödeyeceğimizi sanmıştım çünkü o zamanın parasıyla ne kadar ettiği yazıyordu kağıtta neden para hesabı yazıldı da bunu umdum diye kendime kızıyorum ve sizlerden yaşayan var mı bunlar normal mi altın borcu böyle midir diye açtım konuyu. Kendimi haklı çıkartmam neyime yarayacak ki?!
Yaşadıklarınizi hissettiklerinizi tahmin edebiliyorum. Umarım en kısa zamanda borcunuzu ödeyip yureginizdeki yükten de kurtulursunuz

Konu sahibi ben seni çok iyi anlıyorum
Erkek kardeşinle seni aynı görmüyorlar buna sinirleniyorsun haklısın da..yani birine ev verirken diğerine borçla altın veriliyor..ben olsam bende kızardım hepiniz kızardınız
Erkeklere koçum aslanım afferim derler kızlarını ise yerin dibine sokarlar adeta e o zaman nerde annelik babalık..
Erkek kardeşine de sana da aynı davransalar tamam o zaman sorun yok ama erkeğe daha özverili yaklaşılıyor burada ve yaptıkları da son derece ayıp..annelik babalık böyle olmamalı iki çocuğuna da aynı özverili aynı sevgi saygı ve aynı şekilde maddiyat yönüyle yaklaşılmalı..en sinir olduğum olaylardan biridir..
Optimumda olması gerekeni yazmışsınız ama erkek çocuklar arasında bile ayrımcılık yapan aileler var. Üzgünüm, dünya adil bir yer değil...

Şaka mısınız? Altın olarak alınan borç altın olarak ödenir tabi ki. Bunu annenizin hatırlatmasına gerek mi var. İki yıl önceyle şimdiki altın fiyatı aynı değilse annenizin de o altınları kenarda dursaydı o kadar da kazancı olacaktı.

X