Howl'un Kitap Yorumları 📚

Calcifer

Nirvana
Pro Üye
24 Ekim 2014
59.094
335.077
Siz istediniz ben açtım :KK70: Bundan sonra kitap yorumlarımızı bu topikte yapacağız ve kim yorum yapıyor kim yapmıyor çıkacak ortaya hahhahahahaha.

Not: bu topikte sohbet yasaktır sadece okuduğumuz kitapların yorumları yapılacaktır

Kitap özetini yaparken kitabın sonunu yazmayın, kitap hakkında spolier vermeyin.

Son düzenleme:
John lehrer - karar anı

Genel olarak beyin, beynin karar alma kısımları, nasıl ve neden karar veririz gibi sorulara cevap veren bir kitap. Biraz bilimsel, biraz araştırma sonucu gibi ilerliyor. Kitapta yer verilen örnekler genelde yaşanmış yada deneye tabi tutulmuş olaylardan oluşuyor. Bilimsel terimler biraz fazla geldi. O kısımları okurken yoruldum diyebilirim. Ama karar verme olayları anlatılırken yaşananlar gerçekten ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Yazar kısaca diyor ki : karar verirken ya duygusal beynimizi kullanırız yada akılcı düşünürüz. İkisini de yaşamda farklı olaylarda kullanmaliyiz. Yani tamamen akılcı yada tamamen duygusal karar veremeyiz.
Peki hangi olayda hangisini kullanacağız? İşte buna net cevap vermemiș, okuyucuya bırakmış. Genel olarak farkındalık kazandıracağını düşünüyorum.

John lehrer - karar anı

Genel olarak beyin, beynin karar alma kısımları, nasıl ve neden karar veririz gibi sorulara cevap veren bir kitap. Biraz bilimsel, biraz araştırma sonucu gibi ilerliyor. Kitapta yer verilen örnekler genelde yaşanmış yada deneye tabi tutulmuş olaylardan oluşuyor. Bilimsel terimler biraz fazla geldi. O kısımları okurken yoruldum diyebilirim. Ama karar verme olayları anlatılırken yaşananlar gerçekten ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Yazar kısaca diyor ki : karar verirken ya duygusal beynimizi kullanırız yada akılcı düşünürüz. İkisini de yaşamda farklı olaylarda kullanmaliyiz. Yani tamamen akılcı yada tamamen duygusal karar veremeyiz.
Peki hangi olayda hangisini kullanacağız? İşte buna net cevap vermemiș, okuyucuya bırakmış. Genel olarak farkındalık kazandıracağını düşünüyorum.
şunu da eklemek istiyorum, yazar tüm kitap boyunca bu kararı net olarak ayırmamış ancak kitabın sonlarında bir paragrafta birkaç soruyla ayırt edebilmeyi anlatmış. bu soruları sorarak, duruma göre hangi düşünme biçiminin daha yararlı olacağı anlaşılabilir .

Hatice Çelik- Çavuşçu Gölü puanım 6/10
Kendisi benim arkadaşım,Wattpad de tanışmıştık hikayesini kitaba çevirdi 🤗 amatör bir yazar kendisi ama gurur duydum yine de eline sağlık kuzum :KK200:
Kitap korku,paranormal türünde, 1960 lar ve günümüzde olmak üzere iki zamanlı olaylar anlatılıyor, gölde yaşayan varlıklar ve insanlar arasındaki anlaşmazlığın kökenine iniliyor ancak olaylar birbirinin aynı olduğu için sıkıyor ve sonu da belli olduğu için heyecan duyamadım 😊
Karmaşık yazmaya çalışmış yazarcım merak uyandırmak için ancak dikkat dağıldıktan sonra okumak güçleşiyor çünkü bir yeri anladım derken başka konu çıkıyor vs.
Aşk hafiften hissettiriyor tam koklıcam derken kaçıyor 😂
Bazı yerlerde etkilendiğim için 6 puanı veriyorum 😘

Debbıe macomber-Bir kış Rüyası
Yuksek lisans öğrencisi Ashley noel tatilini seaatle da annesinin yanında geçirmek ister ve son 2 gün kala uçak bileti bulamaz aynı zamanda eski ordu istihbarat subayı Dashiellde bir iş görüşmesi için seattle da olmak zorundadır ikisi ortak bir araba kiralayıp yola çıkarlar ve sohbetleri muhabbetleri ilerledikçe birbirlerinden etkilenirler ve birbirlerine karşı koyamazlar. Oysa bir isim karışıklığı yüzünden ashleyin pesinde fbı ajanları düşmüştür ve seattle ya varamadan yakalanırlar ne ashley evinde noel gecirebilmistir nede dashiel iş görüşmesine yetisebilmistir ama bu kadar olay karmaşası içinde birbirlerinden kopamazlar en son herşey ortaya çıkınca birbirlerine şans verirler ve bundan sonraki hayatlarında hep yan yana olurlar.
(Dizi tadında bir hikâyeydi 1 2 günde okuyup bitirilicek bir kitap kafami dağıtmak istiyorum diyorsanız okuyabilirsiniz kendi fikrimce aman aman çok güzel, mükemmel denicek bir kitap gibi gelmedi bana ama bi solukta okuyup güzel bi tebessüm sağladığım bir kitap oldu benim için )😊

Bin Muhteşem Güneş /Khaled Hosseını
Kitapta Afganistan da savaş halinde yaşananlar ve bu durumdan en çok etkilenen kadınların ve çocukların uğradığı zorluklar konu alınmış . Meryem ve Leyla adındaki iki kadının kesişen hayatları ,dostlukları birlikte eşlerine karşı verdikleri mücadele anlatılıyor . Meryem hayata şansız başlayan çocuklardan bir tanesi. Kendi hayatına son verirken başka hayatlara yaşama şansı veriyor.
Çok etkileyici bir romandı.

Nazan Bekiroğlu- La
'LA' dan 'İLLA'ya giden yolda ilk insan,ilk aşk, ilk tövbe,ilk cinayet ve daha sayamadığım bir sürü ilklerin kitabı.Herkesin bir nebze bildiği Adem a.s'min yaradılışı,cennetteki varoluşu sonrasında Havva validemizin yaradılışı ,yasak meyvenin yenilişi sonrasinda duyulan pismanlik,affediliş,dünyaya gönderiliş, Habil ile Kabilin arasında yaşananların hikayesini Nazan Bekiroğlu'nun manzum anlatim bicimini tercih ederek anlattığı güzel bir kitap.Cok değer verip her kitabını severek okuduğum bir yazar.Bu kitabında da kelimeleri dans ettirmesine şiirsel anlatisina hayran kaldım ama maalesef içerik olarak detaya girmeden herkesin bildiği kadarını anlatmış ve erkek egemenliği gibi hikaye Habil ile Kabil üzerinden gitmiş kızlarına yer verilmemiş.Sevgili Nazan hocam eğer bu yazıyı okuyorsanız eleştirim için kusura bakmayın.Icerigine elestirim var ama biçim olarak harika zevkle okunacak bir kitap💜

Nihan Kaya- Bütün Çocuklar Iyidir
Hem çocuklara hemde yetişkinlere hitaben yazılmış cogunlukla haklarımızı koruma üzerine yazılmış bir oturuşta hemen okunabilecek kısa güzel bir kitap.Yazar ;kötü çocuk yoktur ,bir çocuk bizim kötü dediğimiz bir davranışı sergiliyorsa eğer, bu ona yanlış davranıldığı içindir. Kötü denilen davranışlar aslında çocuğun yardım çagrisıdır diyor.

Neden ile Başla
Yazarı Simon Sinek
Kitap 159 sayfa
Kitap her ne kadar iş hayatına, şirketlere, şirket yöneticilerine yönelik görünse de bence herkesin yararlanabileceği bir konuya sahip. Yazarımızın oluşturduğu "Altın çember " tanımı var . 3 tane içiçe geçmiş çember ve en içten dışa doğru NEDEN-NASIL-NE ve bunlar arasındaki ilişkiyi anlatıyor.
Liderlerin yada normal şirket yöneticilerinin yaptıklarını Altın çemberi kullanarak anlatıyor. Biz bu işi neden yapıyoruz ? Biz neden her gün bu işe geliyoruz? gibi sorulara değiniyor. Başarılı yada başarısız şirketlerden ve kişilerden örnekler veriyor ve çok kolaylıkla anlıyorsunuz. Dünyayı değiştiren akımlar, fikirler, buluşların nerden geldiğini anlıyorsunuz.
Not aldığım kısımları da fazlaydı. İnsana farkındalık kazandıran bir kitap .

Aşk ve Gurur /Jane Austen
Kitap ta 18 .yy ın İngiltere sinde geçen ,önyargılar ile başlayıp nefret ve gurur ile devam eden ama sonunda aşkın galip geldiği bir çifttin hikayesi anlatılıyor.
Kitapta o yıllarda yaşanan sınıf ayrımcılığına,bunun getirdiği durumlardan ötürü etkilenen aşklara ,evliliklere ,insan ilişkilerine değinilmiş.
Başlarda okurken biraz zorlandım açıkçası şu yönden , çok fazla anlatılan karakter vardı bir ara kim kimdi karıştırmamak için geri dönüp baktım.
Onun dışında kitap akıcı ,beklenen bir son ile bitmiş bir kitap oldu bende.

Mecburiyet, stefan zweig
Askere gitmek istemeyen, karısı ile vatani görevi arasında bir seçim yapmak zorunda kalan bir asker kaçağının hikayesi.savas karsiti olan yazar bunu kitabinda da cok guzel ifade etmis.kesinlikle okunmasi gereken,herkesin kendine gore pay cikaracagi,istemeyerek mecburiyetler karşısında nsl davranilmasi gerektigi anlatilmis kitapta

İnsan olmak - Engin Geçtan
Kitap insanların duygularını, yaptıklarını ya da yapmadıklarını ve nedenlerini anlatıyor. Okurken her paragrafın ayrı kitap konusuydu. Değersizlik, sorumluluktan kaçış ve nevrotik kısırdöngü başlıkları altında anlatılanları çok sevdim. Özellikle bu konuların okuyucuya çok şey katacağını düşünüyorum.
Kendini yaşamak konusunun daha uzun ve açıklayıcı olmasını bekliyordum. Ve kitapta genel olarak bazı cümleleri anlamakta zorlandım.

X