Fetal dna testi yanlis cikanlar

Siz amniyosentez düşünüyor musunuz
Evet sanırım yaptıracağım. Karar vermesi çok zor durumlar içerisindeyiz. Kalp problemi ve ense kalınlığı artmaya devam etmese sanırım düşünmezdim yani kromozom anomalisi dışında başka bi durum olmasaydı cesaret edemezdim ama bu etkenlerin olması bizim için canlı doğum oranını düşürüyormuş. Müdahale ettirmeyi de cesaret edemiyorum vicdanım izin vermiyor. Sürekli burada bi umut aradım güzel sonuçlar çıkar diye bekledim bende. Umarım verdiğimiz kararlardan bir kere bile pişmanlık duymayız ve kalbimiz doğru olanı yapmamızı söyler bize inanırız.

Merhaba Sizin hangi hastalık çıkmıştı acaba ? Down diye okudum sanırım ama ?
Sonlandırma için sorun çıkmıyor mu?
Ben ilerlerse gebelik sonlandırmasın zor olmasından korkuyorum :KK43:
Ve ben o sorumluluğu alabilecek kadar güçlü bir kaıdn değilim maalesef:KK43:
Down sendromuydu ve başka rahatsızlıklar gebeliğim sonlanırkrn canından çok kalbin acıyor 😞 atlatıyorsun diyemem ne yazık ki hep aklında ve kalbinde oluyor 😞🙏

Ense kalınlığı veya kalpte bi problem var mıydı? Fetal dna test sonucu çıktı bizim de trizomi 21 yüksek riskli ve kalp sorunları var ense kalınlığı da yüksek. Çok çok karışık düşüncelerdeyim. Doğum nasıl yaptırdılar nasıl oldu süreç?
18+5 de biz fetal dna sonrası amniyosentez yaptırdık ve doğrulandı ve ben evet ense kalınlığı sınırdaydı bizim kalpte problem görmüştü Allah yardımcınız olsun inşallah 🤲🙏 istediğini sorabilirsin aklına takılan öncelikle Allah sabır versin ve zor bir karar 😞

18+5 de biz fetal dna sonrası amniyosentez yaptırdık ve doğrulandı ve ben evet ense kalınlığı sınırdaydı bizim kalpte problem görmüştü Allah yardımcınız olsun inşallah 🤲🙏 istediğini sorabilirsin aklına takılan öncelikle Allah sabır versin ve zor bir a
Amin inşallah teşekkür ederim. Nasıl sonlandırıldı süreç nasıldı onu merak ediyorum? Bu hayatta acı çekmesini istemiyorum ama pişman olmak unutamayıp sürekli üzülmekten de korkuyorum

Amin inşallah teşekkür ederim. Nasıl sonlandırıldı süreç nasıldı onu merak ediyorum? Bu hayatta acı çekmesini istemiyorum ama pişman olmak unutamayıp sürekli üzülmekten de korkuyorum
Üzgünüm iyi birşey söylemek isterdim inşallah amniyosentez iyi gelir arkadaşım ama üzüntü duyuyorsun 1 yılda zor toparladım aklıma hala geliyor doğum kolay oluyor ya da ne bileyim benim kalbim daha çok acıdığı için o acı aklımda değil doğum sancısı çekiyorsun suni sancı veriyorlar benim hastalığını duyduğumdan bu yana açılmalarım başlamış rahimde ama ben bebeğimi görmek istedim sana tavsiyem görme bebeğini 😞 bir kere bakayım deme bakma demişti ebem ama ben bakmak istedim zorladım travmam oldu içime kapandım uzun süre Konuşmadım kimseyle gülmedim sürekli ağladım uyudum bitkin düştüm ama zamanla doktorum toparladı ben bu kararı genetik uzmanı ile konuşunca verdim zor oldu ama Allah sabır versin

Üzgünüm iyi birşey söylemek isterdim inşallah amniyosentez iyi gelir arkadaşım ama üzüntü duyuyorsun 1 yılda zor toparladım aklıma hala geliyor doğum kolay oluyor ya da ne bileyim benim kalbim daha çok acıdığı için o acı aklımda değil doğum sancısı çekiyorsun suni sancı veriyorlar benim hastalığını duyduğumdan bu yana açılmalarım başlamış rahimde ama ben bebeğimi görmek istedim sana tavsiyem görme bebeğini 😞 bir kere bakayım deme bakma demişti ebem ama ben bakmak istedim zorladım travmam oldu içime kapandım uzun süre Konuşmadım kimseyle gülmedim sürekli ağladım uyudum bitkin düştüm ama zamanla doktorum toparladı ben bu kararı genetik uzmanı ile konuşunca verdim zor oldu ama Allah sabır versin
Bir şey daha seni suçlayacak insanlarla konuşma uzaktan davulun sesi hoş gelir içini kimse anlamaz o kararı verirken ne düşündün demez sadece günah der sen Allah a inan seni yargılayacak tek kişi Allah diğer insanlar boş bunu da söylemek istedim seni yargılayacak olanlar oturup kendi yaptıklarını düşünsünler 👍

Bir şey daha seni suçlayacak insanlarla konuşma uzaktan davulun sesi hoş gelir içini kimse anlamaz o kararı verirken ne düşündün demez sadece günah der sen Allah a inan seni yargılayacak tek kişi Allah diğer insanlar boş bunu da söylemek istedim seni yargılayacak olanlar oturup kendi yaptıklarını düşünsünler 👍
Görürsem daha zor olur eminim ki teşekkür ederim tavsiyen için. Yok kimseyle konuşmuyorum bu konuları zaten gizli tutuyorum kimse şu an ne yaşayıp hissettiğimi bilemez. Perinatoloji dışında genetik uzmanıyla da mı görüştünüz

Görürsem daha zor olur eminim ki teşekkür ederim tavsiyen için. Yok kimseyle konuşmuyorum bu konuları zaten gizli tutuyorum kimse şu an ne yaşayıp hissettiğimi bilemez. Perinatoloji dışında genetik uzmanıyla da mı görüştünüz
Evet genetik uzmanı bana bilgi verdi ilerde beni ve çocuğumu neler bekliyor böyle olan bebeklerde neler olabilir vs konuştu benim genetik doktorum şansıma eşinindr başına geldiği için çok güzel bilgilendirdi ve dinledi beni bir psikolog gibi ve neler olabilir tane tane anlattı tavsiye ederim Eskişehir de gitmiştim üniversite hastahanesine hakkında hayırlısı olsun canım ama zor bir karar sırf annelik duygusunu yaşamak İçin çocuğun yaşayacağı şeyleri es geçme onlar bizden daha çok zorlanıyormuş ve bağışıklıkları çok düşük oluyormuş güçlenmiyormuş hesap ve kötülük bilmiyorlarmış birisi ona zarar verdiğinde ne yapacağını bilmezmiş ayrıca doğduğu an 2 aydan itibaren eğitim almaları gerekirmiş bir de kalp rahatsızlığı varsa üsütüne ki böyle bebeklerde ileriki zamanda böbrek rahatsızlıkları falanda oluyormuş kalp zaten bizim daha bakılırken görülmüştü 😞

Evet genetik uzmanı bana bilgi verdi ilerde beni ve çocuğumu neler bekliyor böyle olan bebeklerde neler olabilir vs konuştu benim genetik doktorum şansıma eşinindr başına geldiği için çok güzel bilgilendirdi ve dinledi beni bir psikolog gibi ve neler olabilir tane tane anlattı tavsiye ederim Eskişehir de gitmiştim üniversite hastahanesine hakkında hayırlısı olsun canım ama zor bir karar sırf annelik duygusunu yaşamak İçin çocuğun yaşayacağı şeyleri es geçme onlar bizden daha çok zorlanıyormuş ve bağışıklıkları çok düşük oluyormuş güçlenmiyormuş hesap ve kötülük bilmiyorlarmış birisi ona zarar verdiğinde ne yapacağını bilmezmiş ayrıca doğduğu an 2 aydan itibaren eğitim almaları gerekirmiş bir de kalp rahatsızlığı varsa üsütüne ki böyle bebeklerde ileriki zamanda böbrek rahatsızlıkları falanda oluyormuş kalp zaten bizim daha bakılırken görülmüştü 😞
Offf offfff onu böyle bir hayata mahkum etmek ne kadar doğru??? Ben de çıkmazlar içindeyim ne yapacağımı bilemiyorum doğarsa sağlıklı olmayacak ve ömrü boyunca mücadele edecek doğmaması içim çok dua ediyorum sonlandırmaya cesaret edemiyorum günahından vicdan azabından çok korkuyorum

Offf offfff onu böyle bir hayata mahkum etmek ne kadar doğru??? Ben de çıkmazlar içindeyim ne yapacağımı bilemiyorum doğarsa sağlıklı olmayacak ve ömrü boyunca mücadele edecek doğmaması içim çok dua ediyorum sonlandırmaya cesaret edemiyorum günahından vicdan azabından çok korkuyorum
Sizinkinin sorunu ne :KK43:

karşı komşumuzun çocuğu engelli. hem fiziksel hem bilişsel engelleri var. çocuk dediysem bakmayın 40'lı yaşlarında ama bebek gibi. anne baba da sanırım 70'lerindedir. gittikçe yaşlandılar. her gün insan üstü bir çaba sarf ediyorlar. yoruldular artık. yarın öbür gün elden ayaktan düştüklerinde kimse - her ne kadar yakınları olursa olsun- onların baktığı gibi bakmayacak çocuklarına. gözleri hep arkada kalacak. bunu hangi anne baba ister?
buraya gelmiş "vay efendim neden down'lu bebek istemiyorsunuz" diyorsunuz da. kimsiniz siz ya? ne hakla insanların kendileri için, kendi şartlarına göre doğru olanı sorguluyorsunuz?
hayat böyle bir şey. doğal süreç böyle işliyor maalesef. sağlıklı embriyo var sağlıksız embriyo var. bunu mucizeymiş falanmış gibi süslemeye gerek yok. kimse işini gücünü, hayatını bir kenara atmak istemiyor, istememeli de. anne mutlu olacak, anne sağlıklı olacak ki aile de sağlıklı ve mutlu olsun. siz anneliği hep fedakarlık, hep cefakarlık sanıyorsunuz da öyle değil. lütfen kimse kimsenin acısını deşmesin, kimse kimsenin kararını sorgulamasın.

fark edilmemiş bir engelle doğan bebek amenna başımızın üzerinde, ama bile isteye bu dünyaya engelli bir birey getirmek o çocuğa yapılacak en büyük kötülük. özür dilerim.

karşı komşumuzun çocuğu engelli. hem fiziksel hem bilişsel engelleri var. çocuk dediysem bakmayın 40'lı yaşlarında ama bebek gibi. anne baba da sanırım 70'lerindedir. gittikçe yaşlandılar. her gün insan üstü bir çaba sarf ediyorlar. yoruldular artık. yarın öbür gün elden ayaktan düştüklerinde kimse - her ne kadar yakınları olursa olsun- onların baktığı gibi bakmayacak çocuklarına. gözleri hep arkada kalacak. bunu hangi anne baba ister?
buraya gelmiş "vay efendim neden down'lu bebek istemiyorsunuz" diyorsunuz da. kimsiniz siz ya? ne hakla insanların kendileri için, kendi şartlarına göre doğru olanı sorguluyorsunuz?
hayat böyle bir şey. doğal süreç böyle işliyor maalesef. sağlıklı embriyo var sağlıksız embriyo var. bunu mucizeymiş falanmış gibi süslemeye gerek yok. kimse işini gücünü, hayatını bir kenara atmak istemiyor, istememeli de. anne mutlu olacak, anne sağlıklı olacak ki aile de sağlıklı ve mutlu olsun. siz anneliği hep fedakarlık, hep cefakarlık sanıyorsunuz da öyle değil. lütfen kimse kimsenin acısını deşmesin, kimse kimsenin kararını sorgulamasın.

fark edilmemiş bir engelle doğan bebek amenna başımızın üzerinde, ama bile isteye bu dünyaya engelli bir birey getirmek o çocuğa yapılacak en büyük kötülük. özür dilerim.
Duygularıma tercüman oldunuz bugünlerde o kadar kötü hissediyorum ki anlatamam 😢 kim ister karnındaki sağlıklı bebeğe kıymayı..
Sağlıklı bile olsa kıyana yine lafım yok asla,herkesin kendi kararı,kaldı ki bizim bebeklerimize sağlıksız deniyor :KK43:
Ben yapım gereği her şeyi kafaya takan birisiyim ikiz kızlarım 10 yıldan sonra oldu ama nasıl oldular bir de bana sorun
Küvezde 2,,5 ay kaldılar bize verildikten sonraki 1 yıla kadar da kulak göz yürüme vs vs bin tane ihtimal ile o hastaneden o hastaneye koştuk
Kendime o süreçte çok kızdım sırf ben evlat sevgisi tadacağım diye neden tüp bebek yaptım dedim sonra sonra düzeldiler ama hala azıcık üzülseler hasta olsalar vicdan azabı çekiyorum hakkım var mıydı buna diye ?

Bi de Şuan karnımdaki engelli olacak deniliyor,kim bile isteye bu dünyaya engelli bir çocuk getirmek ister bilmiyorum,çocuğa senden sonra kim bakacak kaygısını düşününceye kadar çocuğun çekeceği acılar benim şimdiden canımı acıtıyor (belki doğar doğmaz bin çeşit ameliyatlara alınacak )

Çevremdeki hiçkimseye bir şey diyemiyorum herkes sağlıklı sanıyor birşey olsa da kalbi durdu derim sanırım çünkü herkes çok bilmiş :KK43: herkes Allahtan kork diye lafa girecek ama doğacak çocuğun birgün bile sorumluluğunu almaz,eminim.

Ben 2 yıl rehabilitasyonda çalıştım insanlar nasıl acı çekiyor gözlerimle gördüm :KK43: evladının sana hiçbir zaman anne diyememesi,kendini koruyamaması, kendi ihtiyaçlarını karşılayamaması vs vs yeterli sebepler bence..

Allah korusun sonradan da bişey olabilir deniliyor,o zaman farklı,başımızla beraber bakarız ama dediğiniz gibi bile isteye yapılmaz,yapılmamalı :KK43:

Ağzı olan konuşmasın o yüzden kimse evladına kıymak istemez ama dedim ya dışardan konuşmak boşa doluya yorum yapmak kolay gelir Başına gelmeyen anlamaz ben eğitimciyim öyle çocuklarla çok karşılaştık bu kararı kimsenin sorgulamasına ve yargı dağıtmasına izin veremem başımdan geçti şuan bebeğim benimle değil acı çekiyorsun fazlasıyla bir de insanların saçma sapan konuşmasını kimse çekmesin buraya moral vermek isteyen versin ama olumsuz yorum yapmasın kişinin kendi acısı kendine yetiyor zaten herkese geçmiş olsun ne karar verirseniz verin bu sizin kararınız birilerine birşey ispatlamak zorunda değil kimse günaha giriyorsun diyenler kendilerine baksın kim bilir ne kadar günaha girdiler başkasının sevabı günahı öyle diyenleri ilgilendirmez

Bunların hepsini düşünüyorum kesinlikle hak veriyorum o kadar zor bir karar ki rabbim kimseyi bu durumda bırakmasın öte yandan ruhu üflenmiş atan bir kalbi canlı canlı öldürmek cana kıymak da benim kaldırabileceğim bir şey değil vicdanen ömrüm boyunca kendimi affedemem mantığımla vicdanım arasında sıkışıp kaldım Allah ın bana hayırlı bir kapı açmasını diliyorum sadece duadan başka çarem yok

X