Fetal dna testi yanlis cikanlar

Tek umudum amniyosentezde bir sorun yok denmesi boyle bir mucize olur mu bilmiyorum 😢Oyle zor bir durum ki amniyosentezde düşük riski var diye bebegimi kaybetmemek icin fetal dna da umut aradim şimdi ise son aşamaya gelmiş bulunuyorum
Erken dönemde düşük riskinden söz ediyorlar ama 15. Haftadan sonra riskin fazla olmadığı yazıyor. Umarım iyi sonuçlar alırsınız.

Tek umudum amniyosentezde bir sorun yok denmesi boyle bir mucize olur mu bilmiyorum 😢Oyle zor bir durum ki amniyosentezde düşük riski var diye bebegimi kaybetmemek icin fetal dna da umut aradim şimdi ise son aşamaya gelmiş bulunuyorum
rabbim yardımcın olsun inşallah güzel haberler alırsın anne için çok zor bir durum hakkınızda hayırlısı olsun inşallah 🙏🤲

Ikili tarama testi 1/50 cikinca doktorum fetal dna onerdi.Fetal dna nifty test yaptırdım ve trisomi21 yüksek risk çıktı. Şimdi amniyosentez ile kesin tanı konması gerekiyor deniyor.Ancak amniyosentez ile ile ilgili olumsuz pek çok şey okudum.Aranızda fetal dna testi yaptırıp amniyosentez sonucunda yanlış pozitif yada yanlış negatif çiktigi anlaşılan oldu mu ?Eşim de aileler de bu gebeliği istemiyor sonlandırmamı istiyorlar ben ise son bir umut arıyorum lütfen yardımcı olun.
Fetal dna testi yanlış çıkan kimse görmedim ben ve yanlış çıkacağı ihtimali milyonda bir gibi birşey..

Bende fetal dna yaptırdım bebeğim trizomi 18 çıktı ama ben gebeliğe son vermek istemediğim için amniyosentez yaptırmadım..

Ayrıca ben fetal dna yaptırdığım için bu konuyu yani fetal dna nın yanlış pozitif gösterme ihtimali üzerinde çoook araştırma yaptım.. Maalesef öyle bir ihtimal yok.. Tabi Rabbimin mucizelerine inanırım fakat bilimsel açıdan yanılma payı maalesef yok. Ben hatta fetal dna yaptırdığım merkezdeki doktor ile de konuştum o da aynı şeyi söyledi

hatta "yüksek riskli yazılmasının sebebi literatürde fetal dna sonucuna göre gebelik sonlandırılmadığı için. aslında bu bir tanı testi yani amniyosentez ile aynı sonucu veriyoruz ben size sizin bebeğiniz %100 trizomi 18 diyebilirim" demişti 😞 o anda zaten bütün umudum yok oldu..

burada "onun bebeğine de öyle dediler sağlıklı doğdu" diyenler mutlaka olacaktır..ama siz tanı testi yaptırdınız bunu bilerek yolunuza devam etmelisiniz..

Ikili tarama testi 1/50 cikinca doktorum fetal dna onerdi.Fetal dna nifty test yaptırdım ve trisomi21 yüksek risk çıktı. Şimdi amniyosentez ile kesin tanı konması gerekiyor deniyor.Ancak amniyosentez ile ile ilgili olumsuz pek çok şey okudum.Aranızda fetal dna testi yaptırıp amniyosentez sonucunda yanlış pozitif yada yanlış negatif çiktigi anlaşılan oldu mu ?Eşim de aileler de bu gebeliği istemiyor sonlandırmamı istiyorlar ben ise son bir umut arıyorum lütfen yardımcı olun.
Merhaba benim gebeligimde ikili tarama testimde 1/100 riskli cikmisti sonucum. Ben istemedigim icin amniyosentez vs. Yaptirmadim kabulumdu hersey. Ama işin ehli bi doktora gidip amniyosentezi de yaptirin bence aklinizda bi omur soru isareti kalmasin. Istanbuldaysaniz arda lembet tavsiyemdir. Riskli gebeligimde kontrollerime gittim cok profesyonel arastirdiginizda goreceksinizdir.

Merhaba benim gebeligimde ikili tarama testimde 1/100 riskli cikmisti sonucum. Ben istemedigim icin amniyosentez vs. Yaptirmadim kabulumdu hersey. Ama işin ehli bi doktora gidip amniyosentezi de yaptirin bence aklinizda bi omur soru isareti kalmasin. Istanbuldaysaniz arda lembet tavsiyemdir. Riskli gebeligimde kontrollerime gittim cok profesyonel arastirdiginizda goreceksinizdir.
Teşekkür ederim

Neden downlu bebeği istemiyorsunuz?

Neden downlu bebeği istemiyorsunuz?
Eş ve aileler kendilerine göre farklı gerekçelerle istemiyorlar ben kimseden destek bulamadığım için tek kaldım ve careyi amniyosentezde arıyorum. Günlerim karmaşık duygular içinde kimseden destek goremeyerek ağlayarak geçiyor.Sizin bu durumla ilgili düşünceniz nedir?

Eş ve aileler kendilerine göre farklı gerekçelerle istemiyorlar ben kimseden destek bulamadığım için tek kaldım ve careyi amniyosentezde arıyorum. Günlerim karmaşık duygular içinde kimseden destek goremeyerek ağlayarak geçiyor.Sizin bu durumla ilgili düşünceniz nedir?
Benim düşüncelerim önemli değil bu durumda. Sizin diğerlerinden etkilendiğinizi. Ve pişman olacağınızı hissediyorum nedense. Ve ailelerin söz hakkı olmamalı. Bu kararı eşiniz ve siz vermelisiniz. Sendrom nedir bununla başa çıkabilir miyiz diye kendiniz düşünüp karar vermelisiniz. Kendinize güvenmezseniz gereken neyse yaparsınız. Tecrübeli arkadaşlar size yazmış zaten amniyosenteze gerek bile kalmıyor sanırım. Ama emin olmak net karar vermek için onu da yaptırın isterseniz.

Benim düşüncelerim önemli değil bu durumda. Sizin diğerlerinden etkilendiğinizi. Ve pişman olacağınızı hissediyorum nedense. Ve ailelerin söz hakkı olmamalı. Bu kararı eşiniz ve siz vermelisiniz. Sendrom nedir bununla başa çıkabilir miyiz diye kendiniz düşünüp karar vermelisiniz. Kendinize güvenmezseniz gereken neyse yaparsınız. Tecrübeli arkadaşlar size yazmış zaten amniyosenteze gerek bile kalmıyor sanırım. Ama emin olmak net karar vermek için onu da yaptırın isterseniz.
Neden istemiyorsunuz diye sormuşsunuz sizin simdi yada gecmiste böyle bir süreç içinde olup olmadığınızı anlamak için sordum düşüncenizi yani bizim konumuzla ilgili düşüncenizi değil trizomi21 ile ilgili düşüncenizi? Ilk mesajimda da belirttigim gibi eşim istemiyor zaten aileler değil tek istemeyen.Eş istemeyince sana biz destek oluruz diyen aile destegi de olmayınca bir duygu bunalımına surukleniyorsunuz zaten ister istemez. Care arıyorsunuz çaresizce.

Bütün umudum bu yönde 😓 test yanlış pozitif çıktı diyen birilerinin yazması
Benim arkadasimin fetal dna testi turner sendromu cikmisti. Sonra cvs yapildi ve temiz cikti. Kendi doktoruma da danışmıştım arkadaşım için malesef fetal dna icin yanlis cikmaz demişti. Arkadaşımın cvs sonucunun iyi gelmesine hem sevindim hem şaşırdım. Hakkinizda hayirlisi olsun, cok zor bir durum umarim her sey gonlunuze gore olur.

Neden istemiyorsunuz diye sormuşsunuz sizin simdi yada gecmiste böyle bir süreç içinde olup olmadığınızı anlamak için sordum düşüncenizi yani bizim konumuzla ilgili düşüncenizi değil trizomi21 ile ilgili düşüncenizi? Ilk mesajimda da belirttigim gibi eşim istemiyor zaten aileler değil tek istemeyen.Eş istemeyince sana biz destek oluruz diyen aile destegi de olmayınca bir duygu bunalımına surukleniyorsunuz zaten ister istemez. Care arıyorsunuz çaresizce.
Ben çok zor hamile kaldım. 1 tüp bebek negatifim var, 2.ye hazırlanırken doğal hamile kaldım. Gebelik benim için mucizevi bir şey. Ikili tarama testi yaptırmadım. Gebelik sonlandırma düşüncem sağlığımı tehdit eden beni zehirlemeye başlayan bi olay olmadığı sürece yok. Trizomi 18 gibi yaşamla bağdaşmayan bir şey olsa yazmazdım konunuza. Ama trizomi 21li muhteşem bireyler olduğunu görüyoruz.

Benim doktorda bunu önerdi. Gelecek hafta 10. Haftam kanını yurtdışına yollayacağız. %99 doğruluk payı var dedi. Onda bir sıkıntı görürsek amniyosentez yaparız dedi.

Ense kalinligi yüksek çıktigi için ikili test onerilm perinatologa yönlendirildik yine de yaptırmak istedik ikili testi yaş faktörü de devreye girince 1/50 çıktı
şimdi bilimsel açıdan konuşuyorum : ultrasonda ense kalınlığı görmek (3 mm den fazla) down sendromundan şüphelenmemizi sağlayan majör bulgulardan biri oluyor. sonrasında bir tarama testi daha yapılabilir,onda risk 1/50 çıkmış,maalesef yüksek bir oran... galiba cell free DNA tarama testi de yapılmış size ve risk yine yüksek çıkınca tanısal karyotipleme testi istenmiş.. doğru mu?

cell free DNA 'nın yanılma payı down sendromunda yüzde 4-8 olabiliyor,bundan dolayı tanısal test isteniyor.

evet invaziv bir işlem olduğu için komplikasyon riski var, ancak bebeğin kromozomlarını yan yana dizip inceliyorlar, down sendromu varsa kesin olarak söylüyorlar... yani tanı testlerinin hata payı çok daha düşük...

içiniz rahat edecekse bence yaptırın, kromozom analizi sonucuna göre karar verin..

zor bir karar gerçekten,Allah yardımcınız olsun :/

Ben ikili ya da üçlü yaptirmadan direk fetal DNA yaptırdım.Yasim 38 her halükarda yaştan risk cikacagi için kafamın bulanmamasi adına bu testi tercih ettim.Cikana kadar ya bı sorun olursa naparim,sonuç kesin mıdır diye çok araştırdım.Turkce sitelerde bişey bulamadığım için yabancı sitelerde araştırdım.Sadece bı tane yanlış sonuca rastladım.Fetal DNA sonucu Trizomi 21 yüksek çıkan bı gebeliğe amniyosentez yapılmış ve bebek sağlıklı çıkmıştı.Doktorlar fetal DNA yi güvenilirliği yüksek buluyolar ama sonuçta sorun çıkarsa tani testi olarak amniyosentezi istiyorlar.Ne bana ne başkasına düşmez sadece sizin ve eşinizin kararıdır ama naçizane düşüncem amniyonseteze karar verdiyseniz sonucu bekleyip öyle karar verin.İnsan nihai karara sonucu görünce variyo bence.Sonuc ve vereceğiniz karar sizin için hayırlisı olsun❤️

X