Fetih 1453

Arkadaşım tabiki arka da devamlı bir şekilde askeri coşturan bir takım vardı ama "Mehter Marşı" (Marşı diyorum takımı demiyorum) yoktu.

Fatih Sultan Mehmet, Topkapı'dan İstanbul'a içeri girerken Fetih Marşı çalındı. Bu marşı çalan mehterhane takımın adı "Dokuz Kat Mehter"di (Mehter Takımı). Bu takım 64 kişiden oluşurdu. Padişah sefere çıktığında saltanat sancağın altında durarak nevbet vururlardı. Aynı zamanda özellikle ikindi vaktinde olmak üzere 5 vakitte nevbet çalınırdı. Savaş meydanında ise özellikle geceleri Ordugah nöbetçileri uyumasın diye çalınırdı. Gündüz savaş esnasında ise askeri coşturmak ve düşmanı dehşete düşürmek için çalarlardı.

Asıl Mehter Marşı (hepimizin filmde duymak istediği "Ceddin deden neslin baban" marşı) daha sonra ortaya çıkmıştır, ben bunu kimseye bir türlü anlatamadım gitti yahu :KK1:

Filmde başka bir marş çalınsaydı sonra da "yok efendim mehter marşı omuymuşta onu çalıyorlar, yok efendim hiç koymasalardı aslını koymadıktan sonra, yok efendim o neydi öyle ya bize mehter marşı diye ne yutturdular" diye söylenecektiniz, bundan da adım gibi eminim. Bence bu marşı filme koymamakla iyi yapmışlar. Yukarıda da anlattığım gibi o zamanlarda Mehter Takımının çaldığı böyle bir marş yoktu. :KK53:

Ben de cumartesi günü gittim 1 hafta oldu nerdeyse ama hala etkisindeyim SUltanımla Ulubatlı Aklımdan çıkmıyo bi türlü :KK69: bana tek garip gelen ulubatlının zinasıydı onun dışında herşey mükemmeldi o kılıçların sesleri efektler sahneler herşey herşey tüylrimi diken diken etti kaç sahnesinde ağladım hatırlamıyorum bile :KK1: film hiç bitmesin istedim keşke bittiği yerde bitmeseydi de devamını biraz daha uzatsalardı bayıldım bayıldım bayıldım tek kelimeyle harikaydı Devrim Evin i daha önce pek beğenmememe rağmen bu filmden sonra aşık oldum resmen :KK69: bu hafta vizyondan kalkmazsa tekrar bile gidebilirim tekrar tekrar izlesem de bıkmam eminim hele internete düşsün hemen indircem bilgisayarıma bıkana kadar izlemeyen tüm çevremle tekrar tekrar izlicem :KK1: :KK1:

gecen pazar gittik
baslarken çok etkileyiciydi
sonra biraz monotonlaştı derken toparladı çok güzel bir fiilm etkileyici
ama ben aglama durumuna gelmedim tüyleri diken diken ediyo ama

Fetih 1453
Herşeyden önce tarışmasız şuana kadar Turkıye'nin en ıyı fılmı olmuş.
Şerefli bir tarihi olan milletin , gercek tarıhını unutmaya yüz tuttugu su gunlerde can gb,kan gb olmuş
Lakin birçok hata vardı fılmde Akşemsettin olayı neredeyse hiç işlenmemiş. Mehter nasıl olmazya dıye fılm boyunca takıldım kaldım ,
Ulubatlı Hasan mı basroldeydı yoksa Fatih Sultan Mehmet mi anlayamadım..
Resulallah'ın mujdeledıgı ilim ve bilim konusunda cok ust mertebelerde olan bır Komutanın daha fazla ön planda olması gereklıydı:
Birde Filimde ki en buyuk hata bence :
Namazla başlayan Fethin Ezanla bitmemiş olması. İsterdim ki Kostantınıyenın İSTANBUL oldugu o an Gökyuzunde bir Allahu Ekber sesi yukselsin..Fılmın sonu taçlansın..
Bunları görmezden geldiğmizde : Topluca kıldıkları Namazda boğazım dugumlendi.. Kendımden utandım o an .. Ben ,biz bu toprakları hak edıyormuyuz ?
Vatanımız için ne yapıyoruz ? Bu topraklar ıcın dokulen kanlara layık-sadık kalabıldık mı dıye dusundum durdum fılm boyunca ve fılmden sonrada..
Pazar gunu izledim filmi ama hala aklımda , tekrar tekrar ızlemek ıstıyorum film kendını özletiyor sankı aslında cok açmısız şerefli tarıhımızı tekrar hatırlayama ,okumaya..
Herkezin özelliklede uyuyan genç nesilin,cocukların izlemesi gereken bir yapıttır bana bu film kesınlıkle aılelerın cocuklarına ızletmesı gerekıyor dıye dusunuyorum, bırcok hata mevcuttu fılmde ama Sadece Fatıh Sultan Mehmed'in İman gücüyle bir milletin neler yapabılcegının gösterilişi bile ibret-i alemlık bır sahneydi... Emeklerıne sağlık ..

X