Fetih 1453

bulancak28

#freemuslim ✌️
Pro Üye
1 Haziran 2010
4.995
2.152
35
“FETİH 1453”
Sultan Mehmet, Babası 2. Murat’ın ölüm haberini Saruhan Sancağı’ndayken aldı. Bu durum O’nu hem büyük bir keder içerisinde bırakmış, hem de tahtına tekrar oturmasının yolunu açmış olacaktı.

Sultan Mehmet ilk tahtta çıktığında henüz 12 yaşındaydı. Uçbeyleri ile vezirleri arasındaki siyasi husumetten bunalan 2. Murat, çok sevdiği oğlu Alaaddin’in ölmesinin kendisinde yarattığı derin üzüntü sebebiyle tahttan feragat ederek Mehmet’i devletin başına geçirdi.Yeniçeri ve devlet üzerinde çok etkili biri olan Başvezir Halil Paşa, bu durumdan hiç memnun değildi. Özellikle, Sultan Mehmet’in İstanbul’un mutlak suretle alınması gerektiğini söylemesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Mehmet’in toyluğunu fırsat bilen Haçlıların Osmanlı topraklarını işgale başlaması ihtimali üzerine Sultan Murat’ın tahta dönmesini sağladı. Mehmet de tahttan uzaklaştırılarak Saruhan Sancağına gönderildi.

Şimdi yeniden ve daha güçlü bir şekilde tahtına dönmüştü. Yine öncelikli hedefi İstanbul’un fethedilmesiydi. O peygamber Efendimiz’in ( s.a.v) sözünden ilham alıyordu;
“Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O’nun askeri ne güzel askerdir!”

Bu hedefe onu götürecek her şeyi bir bir hesaplamıştı. Öncelikle gerekli hazırlıkları yapana kadar, tüm komşu ülkelerle barış içerisinde yaşamalıydı. Papalık dahil, Macarlara, Sırplara, Lehlere, Ceneviz ve Venediklilere elçiler göndererek barış içerisinde yaşama isteği içerisinde bulunduğunu bildirdi. Gelibolu tersanesini restore ettirerek, senede 100 kadırga yapılabilir hale getirdi.

Bu sırada D. Roma İmparatoru Konstantin, genç yaşından dolayı toy ve basiretsiz olduğunu düşündüğü Sultan Mehmet’e karşı, elinde tutsak olan Şehzade Orhan’ı kullanmaya çalışarak, ağır tahsisatlar talebinde bulunmaktaydı. Bütün amacı, Sultan Mehmet’in tavizler vererek iyice itibarsızlaşmasını sağlamaktı.Üstelik Sultan Mehmet bu tavizleri de veriyor, Konstantin’in bütün isteklerini kabul ediyordu. Ancak bu durum bile, sadece Sultan Mehmet’in stratejisinden ibaretti.

Karamanoğulları’nın bir isyan çıkarmaya başladığının haberi alınır alınmaz, Osmanlı Ordusu, Akşehir’e doğru yola koyuldu. Karamanoğlu İbrahim hiç beklemediği kadar kalabalık bir ordu gördü karşısında. Barış talebinde bulunmak zorunda kaldı. Ordusunun yara almaması için Sultan Mehmet barış talebini kabul etti. Sefer dönüşünde, savaşmadıkları halde bahşiş isteyen bir kısım yeniçeri Sultan’ın otağının önünü kesince; Sultan Mehmet hem cülusları dağıttı, hem de firar eden askerleri bahane ederek, Başvezir Halil Paşa’nın adamı olan Yeniçeri Ağası Kurtçu Doğan’ı dayak cezasına çarptırarak sürgüne yolladı. Bu hadiseyle ordusunun üzerindeki hakimiyetini tamamen sağlamış oldu.

Edirne’ye döndükten sonra İmparator Konstantin’e bir elçi göndererek, Orhan için ödediği tahsisatı artık yollamayacağını bildirdi. Ardından, Anadolu Hisarının karşısında Boğazkesen ( Rumeli ) Hisarının yapımına başladı. Bu fiili olarak D. Roma İmparatorluğuna savaş açmak demekti.

Bu durum Avrupa devletlerince de fark edilmişti. Ancak Fransız ve İngilizlerin birbiriyle savaşıyor olması, Alman Kralının da taht kavgalarıyla uğraşması gibi gerekçeler yüzünden D.Roma İmparatorluğu’na yardım etmek neredeyse imkansızdı. Papanın bir takım girişimleri de sonuçsuz kalmıştı.

Tarih 2 Nisan 1453’ü gösterdiğinde, surlarının üzerindeki Rum askerleri, karşılarında, Sultan Mehmet ve binlerce Türk askerini buldular…

Yönetmen
Faruk Aksoy

Oyuncular:
Sultan Mehmet Han
Devrim Evin

Ulubatlı Hasan
İbrahim Çelikkol

Era
Dilek Serbest

İmparator Konstantin
Recep Aktuğ

Şovalye Guistiniani
Cengiz Coşkun

Çandarlı Halil Paşa
Erden Alkan

Grandük Notaras
Naci Adıgüzel

Urban Usta
Erdoğan Aydemir

Gülbahar Hatun
Şahika Koldemir

Kardinal İsidor
İzzet Çivril

Papa
Ali Rıza Soydan

Papaz Genadius
Adnan Kürtçü

Zağanos Paşa
Sedat Mert

Akşemseddin
Raif Hikmet Çam

Şahabettin Paşa
Mustafa Atilla Kunt

Saruca Paşa
Özcan Alişer

İshak Paşa
Yılmaz Babatürk

İsa Paşa
Murat Sezal

Karaca Paşa
Faik Aksoy

Baltaoğlu Süleyman Paşa
Hüseyin Santur

Molla Hüsrev
Namık Kemal Yiğittürk

Molla Gürani
Öner As

Kurtçu Doğan
Halis Bayraktaroğlu

Emine Hatun
Songül Kaya

Hz.Eyüp
Tuncay Gençkalan

Osman Bey
Oğuz Oktay

Demirci Ali
Hüseyin Özay

Sultan 2. Murad
İlker Kurt

Orhan
Edip Tüfekçi

Karamanoğlu İbrahim Bey
Arslan İzmirli

Menteşeoğlu İlyas Bey
Adnan Zaman

16 Şubat saat:14.53'te sinemalarda olacakmış.
gitmeyi düşünen var mı acaba?

Son düzenleme:
gişe rekorları kıracak ne gitmeyi dusunmesi.
cumartesi veya pazar fetihteyiz inşallah.
nişanlım meraktan çatladı.
valla turkiyenin en pahalı filmi.
acayip efektler var.
25 bin dublör kullanılmış.geç bile kalmıştı bu film.

Valla gideceğim inşallah arkadaşımla:))

Bi devri kapatıp bir devri başlatan bir olaydan bahsediyoruz elbette şanına yakışır bir film olmalı ve de umarım tarihsel yanlışlar olmaz muhteşem yüzyıldaki gibi

Fetih 1453'e gidenler.haydi yorumlarınızı bekliyoruzzzz :)

bu mesajı ben yazarken ilk seansa gidenler muhtemelen sinemadadırlar saat: 16:38 , ama gelince yorumlarınızı bekliyoruz.

Son düzenleme:
bende bekliyorum yorumları kızlar.. umarım tarihimizin argo bir uslubla söylemek gerekirse ''muhteşem yüzyıl'' gibi içine etmemişlerdir. yabancı ülkelere gerek kalmıyor biz kendi tarihimize saygı duymuyoruz,olduğundan farklı gösteriyoruz:KK47::KK47:

umarım gerçekleri objektif bir gözle yansıtmışlarıdır. eğer öyleyse bende ilk fırsatta izlemeyi düşünüyorum:16

bende bekliyorum yorumları kızlar.. umarım tarihimizin argo bir uslubla söylemek gerekirse ''muhteşem yüzyıl'' gibi içine etmemişlerdir. yabancı ülkelere gerek kalmıyor biz kendi tarihimize saygı duymuyoruz,olduğundan farklı gösteriyoruz:KK47::KK47:

umarım gerçekleri objektif bir gözle yansıtmışlarıdır. eğer öyleyse bende ilk fırsatta izlemeyi düşünüyorum:16

aynen canım katılıyorum. inşallah muhteşem yüzyıl gibi olmamıştır.

Film olağanüstüydü bence. Gerçekten çok etkilendim efektmiş oymuş buymuş onlara çok takılmadım ama şunu söyleyebilirim maliyeti Hollywood filmlerinden düşük olmasına rağmen efektler ve diğer unsurlar çok çok iyiydi milyar dolarlar harcanan Hollywood filmlerine taş çıkartır. İzlerken çok büyük bir gurur yaşadım. Yapana da, yönetene de, oynayana da helal olsun. 14.53 de izleyince daha bir güzel oldu sanki :)

Ayrıca arkadaşlar Muhteşem Yüzyıl bırakın yanından geçmeyi bu filmin tırnağı bile olamaz :) Diyaloglar son derece sahiciydi ve film kesinlikle objektif gözle çekilmiş. Umarım hak ettiği gişeyi ve rekoru bulur. Bence bir film rekor kıracaksa o film kesinlikle "1453" olmalı.

Daha fazla konuşursam filmi anlatmaya başlıcam kızlar :) Bence bir dakika bile düşünmeden kesinlikle izleyin ..

Son düzenleme:
Film olağanüstüydü bence. Gerçekten çok etkilendim efektmiş oymuş buymuş onlara çok takılmadım ama şunu söyleyebilirim maliyeti Hollywood filmlerinden düşük olmasına rağmen efektler ve diğer unsurlar çok çok iyiydi milyar dolarlar harcanan Hollywood filmlerine taş çıkartır. İzlerken çok büyük bir gurur yaşadım. Yapana da, yönetene de, oynayana da helal olsun. 14.53 de izleyince daha bir güzel oldu sanki :)

Ayrıca arkadaşlar Muhteşem Yüzyıl bırakın yanından geçmeyi bu filmin tırnağı bile olamaz :) Diyaloglar son derece sahiciydi ve film kesinlikle objektif gözle çekilmiş. Umarım hak ettiği gişeyi ve rekoru bulur. Bence bir film rekor kıracaksa o film kesinlikle "1453" olmalı.

Daha fazla konuşursam filmi anlatmaya başlıcam kızlar :) Bence bir dakika bile düşünmeden kesinlikle izleyin ..

Herkes öyle söylüyor canım. şöyle bir göz attım nette. beğenmiyen yok gibi.. çok beğenmişler filmi. o kadar yoğun ilgi varmış ki millet yer bulamamış. ben de en kısa sürede izleyeceğim.

Biraz zaman sonra gitmeyi düşünüyorum inşaallah bende.

Merak edenlerdenim.. Bu kadar masraflı yapılan filme bu kadar reklam yapılırdı zaten.

Rekoru kırar elbet, hakediyordur da anlatılanlara göre.

Herkes öyle söylüyor canım. şöyle bir göz attım nette. beğenmiyen yok gibi.. çok beğenmişler filmi. o kadar yoğun ilgi varmış ki millet yer bulamamış. ben de en kısa sürede izleyeceğim.

Evet canım ben bizim burdaki sinemaya gittim sadece bir film için öyle fazla kişi olmazdı. Bileti ayırtmıştım her ihtimale karşı iyiki öyle yapmışım yoksa yer bulamayacaktık bileti alırken adam bugün 300 bilet sattı dedi. Ve saat daha 14.00 dı. :KK53: Kesinlikle rekor kırmalı.

Biraz zaman sonra gitmeyi düşünüyorum inşaallah bende.

Merak edenlerdenim.. Bu kadar masraflı yapılan filme bu kadar reklam yapılırdı zaten.

Rekoru kırar elbet, hakediyordur da anlatılanlara göre.

Kesinlikle hak ediyor..

Bende çok merak ediyorum bu filmi
İnşallah olaylar saptırılmadan anlatılmıştır
Temennim bu yönde.En kısa zamanda
Gitmeyi düşünüyoruz eşimle inşallah.

Evet canım ben bizim burdaki sinemaya gittim sadece bir film için öyle fazla kişi olmazdı. Bileti ayırtmıştım her ihtimale karşı iyiki öyle yapmışım yoksa yer bulamayacaktık bileti alırken adam bugün 300 bilet sattı dedi. Ve saat daha 14.00 dı. :KK53: Kesinlikle rekor kırmalı.

Kesinlikle hak ediyor..

Bende çok merak ediyorum bu filmi
İnşallah olaylar saptırılmadan anlatılmıştır
Temennim bu yönde.En kısa zamanda
Gitmeyi düşünüyoruz eşimle inşallah.

bende çok merak ettim, yorumlar süper, mutlaka gitmeliyim :KK66::KK66:

Git şekerim tabi yaa hiç birşeyini beğenmesen bile sırf tarihin için gitmelisin zaten. Fatihi, Ulubatlı Hasan'ı diğer tarihi kişilikleri tanımak adına bile gidilmeli bence.

İnternetten bakıyorum o kadar acımasız yorumlar yapılmış ki yok bir şeye benzemez, yok muhteşem yüzyıldan farkı yok, yok diyaloglar efektler çok kötü 1/10 veriyorum falan diye. Bunları yazanın kanından süphe ediyorum açıkçası filme illa bir hata bulacağım diye gidersen hata bulursun tabi. Bence efektler yeterliydi bazılarına göre berbat. Buna gidip siz karar verceksiniz şekerim. Dediğim gibi 17 milyon harcanmış filme bu bütçe düşünüldüğünde efektleri çok çok çok iyi bekleyende var, yeterli düzeyde bekleyende.

Akşam 11.30 kine anca bulduk 3 bitti ama harika olmuş .o zamanın içinde gibi izliyorsun .
çok zorluk çekilmiş fetih de değerini bilmemiz çok iyi sahip çıkmamız lazım
bun topraklara .

Git şekerim tabi yaa hiç birşeyini beğenmesen bile sırf tarihin için gitmelisin zaten. Fatihi, Ulubatlı Hasan'ı diğer tarihi kişilikleri tanımak adına bile gidilmeli bence.

İnternetten bakıyorum o kadar acımasız yorumlar yapılmış ki yok bir şeye benzemez, yok muhteşem yüzyıldan farkı yok, yok diyaloglar efektler çok kötü 1/10 veriyorum falan diye. Bunları yazanın kanından süphe ediyorum açıkçası filme illa bir hata bulacağım diye gidersen hata bulursun tabi. Bence efektler yeterliydi bazılarına göre berbat. Buna gidip siz karar verceksiniz şekerim. Dediğim gibi 17 milyon harcanmış filme bu bütçe düşünüldüğünde efektleri çok çok çok iyi bekleyende var, yeterli düzeyde bekleyende.

................................................................................

ben eğer çok ses getirerek geliyorsa film korkarım.
yani bazen o kadr abartıyorlar ki izleyince şok geçiriyorum.
,mesela aşk tesadüfleri severde ortalık yıkılmıştı normal bir türk filmiydi bence,ama incir reçelinde hiç kimsenin sesi çıkmadı ilk zamanlar ben onu 4- 5 kez izledim ve ara ara halada izleme potansiyelim var.)
ama fetihten çok umudum var,eminim ki bu kadar iltifatı hakedecek bir film.
ben biraz yatışsın ortalık öyle gideceğim...

ben eğer çok ses getirerek geliyorsa film korkarım.
yani bazen o kadr abartıyorlar ki izleyince şok geçiriyorum.
,mesela aşk tesadüfleri severde ortalık yıkılmıştı normal bir türk filmiydi bence,ama incir reçelinde hiç kimsenin sesi çıkmadı ilk zamanlar ben onu 4- 5 kez izledim ve ara ara halada izleme potansiyelim var.)
ama fetihten çok umudum var,eminim ki bu kadar iltifatı hakedecek bir film.
ben biraz yatışsın ortalık öyle gideceğim...

Aslında bangır bangır da bağırmadılar" heyyyyyy filmmm çektik şu kadar bütçeli şu kadar bilmem neliii" filan diye. Bence tanıtımı çok fazla da yapılmadı filmin, tamam çıkacağını biliyorduk ama çokta reklamı olmadı bence. :KK34: Buna rağmen yine de baya talep var ki olmalı da zaten. Bence de kesinlikle gitmelisin gerçekten çok güzel.

dün izledik filmi. salonlar tıka basa dolu. eşim güç bela yer bulabilmiş. ilk aklıma gelen şu oldu , türk halkının sinama kültürünün pek olmadğı söylenir sinama duayenleri tarafından. demekki halkın önüne adam gibi , kendi tarihini , muhteşem bi şeklide koymak için çabalayan filmler yapılnıca türk halkıda sinemaları doldurabiliyormuş. yıllarca tarihimzi karalayan, ondan utanan, dalga malzemesi yapılan filmler izledik. yapancılardan çok biz karaladık tarihmizi. ona karşı bi hınç içindeydik. tarihimizle savaşan filmler o kadar çok ön plana çıkarıldı ve alkışlandıki ona gitmeyen onu seyretmeyen halk sinama sevmez sinemadan anlmaaz ilan edildi. dün filmi izlirken çok duygulandım. ben bu filmi tarihimze karşı bi özür olarak görüyorum. gerçekten çok beğendim. eksikleri vardı mutlaka , eleştirilecek yanları da ama hasrettik kendi öz tarihimizi duygulanark izlemeye., holywod'un sahte kahramanları devleştirilirken benim kahraman ecdadımın küçültülmesi çok üzüyordu beni. belki diyeceksiniz altı üstü bir film. ama öyle değil işte. gişe rekorları kırmalı bu film bence . kırmalıki tarihimde gizli nice kahramnlık öyküleri geri dönüşü fazlasıyla alınacak umuduylu sinema salonlarnıa taşınsın.
çocuklarımız, ismiyle müsemma olmayan dizilerin saçmalıklarıyla değil kahramanlıklarıyla büyüsün. oğlumla seyrettik bi filmi. bu toprak için neler yaşandığını anlması için hep elimden geleni yapmaya çalışmışımdır. seyredince umarım bunu daha iyi anlar.

X