Fikirlerinizi bekliyorum

S

sakinesakin

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi sakinesakin
Eşimin kendinden 4 yaş küçük bir kız kardeşi var.Başka kardeşi yok. Eşimin kendi işlettiği bir büfesi var. İşleri bazen iyi, bazen kötü tam bir standartı yok yani. ben ise iş bulamadığım için çok çok düşük bir ücretle sekreterlik yapıyorum Aldığım para yol, yemek parasına gidiyor. Görümcem şehir dışında ünv. okuyor. ve eşim ona maddi olarak destek oluyor. Ama görümcem okul ve yurt harcamaları dışında eşimden devamlı marka kıyafetler,marka makyaj malzemesi,marka saat vs çok rahatlıkla kendi hakkıymış gibi istiyor..Gerçekten ihtiyaç olan şeyler olsa anlarım. Ben ne anne babamdan ne de eşimden bu tarz şeyler istemem.Hele hele abimden abim evli olduğu, ayrı bir yuvası olduğu için hiç istemem.(tabi her zaman arkamda olduklarını, ne zaman sıkışsam yardımcı olacaklarını bilirim. ama kendileri için harcama yapmaları beni daha çok mutlu eder). Kimseye yük olmak istemem.Özellikle de lük masraflar konusunda hiç istemem.. Dediğim gibi eşimin kazancı belli olmuyor. Çok da masrafımız var. Büfenin kirası, evimizin kirası vs..Görümcem o an için eşimin parası varsa hemen istiyor, daha kiralarını ödediler mi diye düşünmüyor. Eskiden daha iyi bir kazancım vardı. o zaman aile bütçemize ben daha çok katılıyordum. artık daha az katılabiliyorum.
Eşimle görümcem konusunda konuşamam, eşimin ailesiyle de konuşamam olaylar çok büyür ve ben suçlu olurum..Sizce görümcemin bu yaptığı normal mi?görümce iseniz siz de aynı mı düşünüyorsunuz? ya da sizin görümceniz varsa onlarda mı böyle?

eşinize ne derseniz deyin istediğini yapar.. ve kötü olan siz olursunuz..

size düşen şey; sizde kendi özel zevkleriniz için harcama yapın.. eşinizin yurt ve okul hariç özel alşıverişlere verecek parası kalmasın..

eşine uygun bi dille anlatmaya çalışsan bu durumu rahatsız oldğunu sölesen nasıl olur.

görümcem yok
bu siteye üye olduktan sonra en çok buna sevinir oldum
kendim görümceyim
ama abimden bişey istemem açıkcası benim durumum onunkinden daha iyi
madem sende bu konuda konuşamıcaksın ne eşinlen ne ailesiylen
ozaman eşinin bukadar para vermesini engeliyebilirsin
nasılmı
sende iste
masraflarını artır
üstünü başına alışveriş yap, birazda özellikle fazla harca
güzellik salonuna git şöylee güzeell bir bakım yaptır düzenli
evine düzenli temizlikçi çağır
kardeşin varsa kardeşine markalı bişeyler al yada eşime kardeşime para yolicağım alışveriş yapıcakmış de
ben olsam böyle yaparım

gorumcem var bana zarari yok
bende gorumceyim benim faydam var zararim hiç yok :)) ..

e$inle bunu konu$amiosan diger arkadaslarin dedigi gibi gunu birlik yiyceksin kazandiginizi
hatta ileri gidip i$i bile biarakcaksin
bahsettigin gibi luks istiosa gorumcen sen bo$a çali$ion ..

Walla görümcenin düşüncesizliği fırsatını buldukça istiyor da istiyor... Sorumsuz bi insan olmasa önce var mı yok mu evli barklı der... O da evlendiğinde anlar herhalde diyecem ama sorumsuz insan evliliğinde de sorumsuz olur... Bende bi görümceyim abimde var kardeşimde bırak onlardan para yada kıyafet vs. istemeyi ben oldukça onlara yardım ederim... Herkes farklı işte sen de böyle bi görümceye düşmüşsün kayınvaliden uyarsa olmaz mı kızını...

dişe diş göze göz mantığı ile bu işin çözümlenebileceğine inanmıyorum. burda tek hatalı olan görümceniz değil. eşiniz düşünmezken genç kızın acaba kiralarını ödediler mi diye düşünmesi beklenemez. sanırım parası olmasa almaz diye düşünüyordur kendince.
bence yapıcı bir şekilde eşinizle konuşmalısınız. suçlar gibi eleştirir gibi konuşursanız ters teper. kardeşini de eleştirmeden konuşmalısınız. kardeşini sevindirmek istediğini anladığınızı ama lükse kaçan harcamalar yerine biraz da kendi geleceğiniz için yatırım yapmanızın iyi olacağını söyleyebilirsiniz. tamam genç kız heves ediyor ama bizim de kendimizi düşünmemiz lazım, ticaretin bugünü yarınına uymuyor. elimizde varken kenara koyalım ki yarın ele güne muhtaç olmayalım diyebilirsiniz mesela. ama sakın kardeşine yaptığın harcamadan rahatsız oluyorum demeyin o zaman savunmaya geçer.

Canim sakin esinin ailesi ile konusmaya kalkma dedigin gibi yanlis anlarlar olaylar büyür ve sen kötü olursun. Ancak bu durumda esinle konusman sart. Ona kardesine ettigi yardimin gözüne battigi hissine kaptirmadan aklina girmeye bak. Ne bileyim genel olarak harcamalarimiza dikkat etmemiz gerek de güzel bir araba alalim de para biriktirelim ev alalim de böyle seyleri bahane et. Kardesinede tabii ki yardim edin ama okumasini saglayacak kadar. Kardesi istedigi zaman durumumuz suan iyi degil deyiverirsiniz böyle birseye darilacagini sanmiyorum.

Bence kazandiginiz paranin tadini birazda kendiniz cikartinin esinin gözünü acmaya bak ben kendim calistigim halde marka giymiyorum ückurus para icin gidip elin yaninda calisiyorum yazik degil mi bana de.

Canim esini nasil kandiracagini en iyi sen bilirsin.

Canim paranizi bir inat ugruna car cur etmek bana cok cocukca geliyor. Kaldi ki neyin inadi bu daha esinle konusmamisin bile! Erkekler böyle seyleri düsünemezler onun gözünü sen acmalisin yanlis anlamadan. Sen kendi parani carcur ettiginde görümcene zarar vermeyeceksin kendine zarar vereceksin. Ancak isten cikma konusunda bende ayni düsünüyorum. Magdem cok az kazaniyorsun aldigin para yol parasina vs gidiyor neden calisiyorsun ki görümcen daha iyi marka giyinsin diye mi?

herkez siz gibi düşünceli olmuyor tatlım
eşine anlat bi şekilde bu durumu
ya da sende harca aynı şekilde
anlar belki ozmn

bence işten çıkma. çalışmanın tek amacı para kazanmak değildir ki, kendini işe yarar hissetmek bile yeter. kaldı ki çalışmaya alışmış bir insan işsiz kalınca hepten bunalıma girer. sanırım bu kriz ortamında bu işi bile zor buldun, sakın ha dolduruşa gelip de bırakma, bunu bile arar hale gelirsin. inşallah en kısa zamanda gönlüne göre bir işe transfer olursun.

dişe diş göze göz mantığı ile bu işin çözümlenebileceğine inanmıyorum. burda tek hatalı olan görümceniz değil. eşiniz düşünmezken genç kızın acaba kiralarını ödediler mi diye düşünmesi beklenemez. sanırım parası olmasa almaz diye düşünüyordur kendince.
bence yapıcı bir şekilde eşinizle konuşmalısınız. suçlar gibi eleştirir gibi konuşursanız ters teper. kardeşini de eleştirmeden konuşmalısınız. kardeşini sevindirmek istediğini anladığınızı ama lükse kaçan harcamalar yerine biraz da kendi geleceğiniz için yatırım yapmanızın iyi olacağını söyleyebilirsiniz. tamam genç kız heves ediyor ama bizim de kendimizi düşünmemiz lazım, ticaretin bugünü yarınına uymuyor. elimizde varken kenara koyalım ki yarın ele güne muhtaç olmayalım diyebilirsiniz mesela. ama sakın kardeşine yaptığın harcamadan rahatsız oluyorum demeyin o zaman savunmaya geçer.

bende bu arkadaşa katılıyorumkaydirigubbakcemile5
eşinle böyle bir konuşma yapmalısın
görümcene sinir oldum canım bu ne düşüncesizlikalsanaalsanasmile ben de görümceyim görümcemde var
biraz anlayışlı olmak gerek başkalarına yük olan insanları sevmem kimseye yük
olmayıda istemem:1no2:

benim erkek kardeşim yok.
görümce olsam da abimden böyle taleplerim olmazdı.ama suç neden hep görümcelerde oluyor onu anlamıyorum.ohaoldumsmile
her insanın kişiliği farklı.görümceniz de bu kişilikte birisiymiş.
ama asıl suç kardeşinin her istediğini alan eşinizde.
eşinizle konuşmak çözüm olabilir ama bence asla ailesiyle bu konu hakkında konuşmamalısınız.
siz suçlu olursunuz.

Canım sen boşuna çalışıyosun o zaman .sen yeme kocanın parasını kardeşi çarçur etsin .konuşmalısın bence eşinle annesi babası versin harçlığını kardeşinin sende çocuk sahibi olucaksın gün günden kötü geliyor biriktir paranı

Görümcenizin yaptığı baştan sona densizlik. Durumunuz ortadayken gereksiz harcama yapıp üstelik bunu da sizin üstüne yıkması çok ayıp.
Siz çalışıp didinirken, görümcenizin marka hevesine para harcamanız tabiki büyük haksızlık. Ben sizin yerinizde olsam eşimle açık açık konuşurum. Eğer eşiniz problem çıkarıyorsa o zaman görümcenize ayda gönderdiği para kadar parayı size de vermesini söyleyin. Görümcenizin canı canda sizinki patlıcan mı? Hem çalışacaksınız hem sıkıntı çekeceksiniz ama görümceniz keyfini sürecek.
Ekmek parası kolay kazanılmıyor. Hakkınızı sonuna kadar arayın.

Neden esinle bu durumu konusmayasinki? Bu yüzden kötümü olunur yahu?

Sen evinizin harcamalarini kontrol etmeyeceksin, bütceniz hakkinda konusmayacaksinda kim konusacak? Calismasan bile bu konuda konusmak en dogal hakkindir arkadasim.
Esin herkezden evvel önce senin veya coluk cocugunun nafaka ve ihtiyaclarini gidermeli....sonra ailesi veya ihtiyaci olan bir akrabasini düsünecek.....

Görümcen kac yasinda bilmiyorum ama bence onun bir sucu yok, belki cahildir belki düsünemiyordur, belkide esin ona bu konuda yüz veriyordur, bilemem ama kötü bir niyetle amanda abimi söyle güzelce bir sömüreyim düsüncesi ile yaptigni tahmin etmiyorum.....

Normalde böyle bir durumda esinin Annesi devreye girmeli, kizim dur bakalim, abinin kendine göre masraflari var, bakalim yengen abinin sana böyle keseden dagitmasina razimi, ne böyle her seferinde abi sunu al bunu diyorsun diye kizini uyarmali.:hulya:

Kayinvalidenden tik yoksa esini alacaksin karsina arkadasim....Kusura bakma ama durum böyle böyle diyeceksin.....tamam kardesindir arada bir harclik verirsin buna kesinlikle lafim yok, ama böyle markali kiyafetler zartlar zurtlar bitecek, ben evimin rizkina kiyamiyorum bircok seyden ödün veriyorsam sende bundan sonra dikkat edeceksin, aynisini ben kardesime yapmis olsam senin tavrin ne olurdu acaba diye izah edeceksin....:nazar:

Bence susma....icini yiyip duruyorsun sadece....esinle biran evvel bu konuyu konus.

Neden esinle bu durumu konusmayasinki? Bu yüzden kötümü olunur yahu?

Sen evinizin harcamalarini kontrol etmeyeceksin, bütceniz hakkinda konusmayacaksinda kim konusacak? Calismasan bile bu konuda konusmak en dogal hakkindir arkadasim.
Esin herkezden evvel önce senin veya coluk cocugunun nafaka ve ihtiyaclarini gidermeli....sonra ailesi veya ihtiyaci olan bir akrabasini düsünecek.....

Görümcen kac yasinda bilmiyorum ama bence onun bir sucu yok, belki cahildir belki düsünemiyordur, belkide esin ona bu konuda yüz veriyordur, bilemem ama kötü bir niyetle amanda abimi söyle güzelce bir sömüreyim düsüncesi ile yaptigni tahmin etmiyorum.....

Normalde böyle bir durumda esinin Annesi devreye girmeli, kizim dur bakalim, abinin kendine göre masraflari var, bakalim yengen abinin sana böyle keseden dagitmasina razimi, ne böyle her seferinde abi sunu al bunu diyorsun diye kizini uyarmali.:hulya:

Kayinvalidenden tik yoksa esini alacaksin karsina arkadasim....Kusura bakma ama durum böyle böyle diyeceksin.....tamam kardesindir arada bir harclik verirsin buna kesinlikle lafim yok, ama böyle markali kiyafetler zartlar zurtlar bitecek, ben evimin rizkina kiyamiyorum bircok seyden ödün veriyorsam sende bundan sonra dikkat edeceksin, aynisini ben kardesime yapmis olsam senin tavrin ne olurdu acaba diye izah edeceksin....:nazar:

Bence susma....icini yiyip duruyorsun sadece....esinle biran evvel bu konuyu konus.

Katılıyorum bence eşinin konuşması lazım, ama eşin bu durumdan zerre gocunmuyorsa pek bir şey de yapamazsın, görümcenle ilişkiniz nasıl bilemiyorum onunla konuş diyeceğim ama seni abisine şikayet edebilir,

Görümcenize ailesi destek çıkmıyor mu? maddi olarak tüm yük size mi yüklenmiş okulu harçlığı konusunda, eşiniz annesi ile de konuşabilir, anne devreye girip bu konuda kızını geri tutabilir

seni öyle iyi anlıyorum ki...
hep bu düşüncesiz kocalardan oluyor bunlar. :eek:klava:

Eşimin kendinden 4 yaş küçük bir kız kardeşi var.Başka kardeşi yok. Eşimin kendi işlettiği bir büfesi var. İşleri bazen iyi, bazen kötü tam bir standartı yok yani. ben ise iş bulamadığım için çok çok düşük bir ücretle sekreterlik yapıyorum Aldığım para yol, yemek parasına gidiyor. Görümcem şehir dışında ünv. okuyor. ve eşim ona maddi olarak destek oluyor. Ama görümcem okul ve yurt harcamaları dışında eşimden devamlı marka kıyafetler,marka makyaj malzemesi,marka saat vs çok rahatlıkla kendi hakkıymış gibi istiyor..Gerçekten ihtiyaç olan şeyler olsa anlarım. Ben ne anne babamdan ne de eşimden bu tarz şeyler istemem.Hele hele abimden abim evli olduğu, ayrı bir yuvası olduğu için hiç istemem.(tabi her zaman arkamda olduklarını, ne zaman sıkışsam yardımcı olacaklarını bilirim. ama kendileri için harcama yapmaları beni daha çok mutlu eder). Kimseye yük olmak istemem.Özellikle de lük masraflar konusunda hiç istemem.. Dediğim gibi eşimin kazancı belli olmuyor. Çok da masrafımız var. Büfenin kirası, evimizin kirası vs..Görümcem o an için eşimin parası varsa hemen istiyor, daha kiralarını ödediler mi diye düşünmüyor. Eskiden daha iyi bir kazancım vardı. o zaman aile bütçemize ben daha çok katılıyordum. artık daha az katılabiliyorum.
Eşimle görümcem konusunda konuşamam, eşimin ailesiyle de konuşamam olaylar çok büyür ve ben suçlu olurum..Sizce görümcemin bu yaptığı normal mi?görümce iseniz siz de aynı mı düşünüyorsunuz? ya da sizin görümceniz varsa onlarda mı böyle?

sendeki gorumceden bende de var. ustelik bir tane degil 2 tane...her firsatta esimden para koparmaya calisiyorlar, paramiz yok diyolar ama gorsen giydikleri kiyafetler ayakkabilar ben de yok yani oyle soyliyim...esim ara sira veriyor tabii ki bir abi olarak ama bi kac defa kulagini cektim esimin cunku kardeslerinin paralari var biliyorum. esim de bilio. artik pek vermiyo o yuzden...onlarin senden kopartacagi parayla git bana ya da kendi ustune basina bir seyler al ya da o parayi kredi kartina yatir borcun biraz daha eksilsin diyorum esim sesini cikaramio cunku hakli oldugumu bilio...esimin isleri kisin cok kotu oluyor yani yazin kazandiklarindan kenara koyup kisin gecinmeye calisiyoruz ustelik evimiz kira ama bunu bildikleri halde yuzsuzce istiyorlar...off icimi doktum sanirim kaydirigubbakcemile3 tatlim bence esine bunu tatli bir dille anlatabilirsin aslinda, o zaman esin bir sey demez sorun etmez bence...kari kocasiniz cekinilecek bir sey yok canim

Çok düşüncesizmiş görümceniz..

Bende görümceyim,abim nişanlanırken ewli deildim..Durmumuz kötüydü..Abim zorladı beni sana kıyafet almaya gidicez akşam iş yerime gel diye..İstemedim..Sonuçta ewleniyodu ve yaptıgı harcamalar belliydi..Elimde olan kıyafeti giymiştim..Olması gerekende buydu bana göre..

Bence harcamalarınızı artırın..Kendinize giyim kuşamınıza çok fazla para harcayınki görümcenize harcayacak bişey kalmasın..Onun böyle bi talepte bulunmaya hkkı yok..

X