Fikre İhtiyacım Var? Sizce Hangi Yolu Seçmeliyim?

Hyperborea17

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2019
1.988
4.060
İyi akşamlar,hanımlar. Size yaşadığım ve üzerinde epeyce düşündüğüm ve karar veremediğim bir durumumu anlatmak istedim. Olay şöyle başlıyor:
Mobil ve web uygulaması yapılacak bir projenin içinde yer aldım 1-1.5 ay önce. Benimle birlikte birkaç kişi de var. Mobil kısmını o gruptan bir kişiyle bölüştük. Bu kişiye Esad diyelim. Hesapladık aramızda 8 sayfa arayüz/tasarım çıkıyor. Bana "4 ü sana 4 ü de bana"diyerek 4 tasarımı verdi. Bana bunu verdikten 1-2 gün sonra başladım yapmaya. Kullanılan yazılım dili yabancı geldiği için araştıra araştıra yapıyorum. Haftada 3 gün antremanım var,ona gitmiyorum,evde doğru dürüst yemek yapmıyorum. Sırf buna odaklanıyorum -ki iş sarkmasın diye. Sonra 14 yıl önce tanıdığım arkadaşım vefat ediyor. 1-2 saat ağlama seansı ve sonra "profesyonel ol Hyperborean" diyerek bütün işkolikliğimi kusuyorum,işe gömülüyorum. 1-1,5 gün kala Esad'a kodları birleştirmesi için teslim ediyorum.
(Bir derdim var kısmı burada başlıyor) Bana hatalar çıktığını söylüyor.Ben "neresi söyle düzelteyim" diyorum,mesajlara cevap gelmiyor. En son hata olabilecek yerleri rötuşlayıp proje whatsapp grubuna atıyorum ardından mesaj atmayan,arayınca çıkmayan servisdışı Esad cevap veriyor. Hem de dakikasında saniyesinde. "Ben yaptım gerek yok". tarzında mesaj atıyor. Sinirlendim haliyle ve yazdım: "Sana kim işimi yap dedi" gelen cevap şu: "4 gün önce vermen gerekiyordu,seni mi bekleyeceğim :KK66:"(4 gün önce başladığımı haber verdim ve vereceğim tarihte sözleştik,sonra o tarihte teslim ettim) Ben de altın vuruş mesajımı yazdım: "Bana öyle birşey söylemedin,ayrıca hergün yaptığım şeyleri burada paylaşıyorum. O resimler gaipten mi geldi? Görev paylaşımı boşuna mı yapıldı sen o kadar insanı hiçe sayıyorsun? :KK66:" Sonra kavga ederken Cennet Mahallesi'nde Penbeye dönen Esad tekrar servisdışı oldu. Sabaha kadar bunu düşündüm. Sinirlendim. Zamanım çalınmış gibi hissettim. Üstüne verdiğim emeğim de ziyan olmuştu.

Ertesi gün toplanacağımız saatin iptal edildiği söylendiği için katıldığım bir eğitim seminerine gittim. Esad da bu eğitimdeydi fakat gelmedi. Sonra telefonuma gelen mesaja baktım. Yazan,projenin başındaki hocamız: "Esad toplantı teklifiyle geldi,10 da toplantı var" diye yazmış. Benim dışımda herkesin haberi var gibi duruyordu. Ben ise şehrin merkezindeydim. Gelmeyeceğim şekilde ayarlandığını düşünüp,o bir haftanın bütün acısı gözyaşı olarak çıktı. Keşke vakit harcamasaydım diyerek içimden kendime küfürler ediyorum,hem de Esad'ı da yılan falan olup zehirlemek istedim. Öğleye doğru kaynanasını kovmuş gelin gibi geldi ön sıraya oturdu. Ben o sırada bir Süleyman Çakır,bir Eyşan,bir Emir Kozcuoğlu,bir Firdevs Yöreoğlu misali sokacağım ağır lafları çalıştım. Ara verilince onu çağırıp "sakince" yaptığının etik olmadığını ve bir daha alanıma girerse sakin olmayacağımı söyledim.(Merak edene medeniyet ve mantık çerçevesindeki konuşmamızı anlatırım) İçimi döktüm sakinleştim.
Bu manas destanını yazdıran derdin Allah belasını diyerek ve sizi de şişirdiğim için özür dileyerek karar veremediğim noktaya geliyorum.

O olaydan sonra hocanın yapıcı şu çözümü geldi "sen de tanıtım videosu hazırlarsın Hyperborean". (Sorun şu ki erkek arkadaşımla o meseleyi konuştular yani aslında benim işim bile değil. Sadece safdışı bırakılmış yedek olmayan oyuncuyum)
Kendimi çok kötü,işe yaramaz,kandırılmış,reddedilmiş hissediyorum. Birkaç gündür "Mobbing nedir" enter yazarak çözüm aradım. Hatta bi sayfada şu yazıyordu:"Size az iş mi veriliyor? Toplantı saatleri size bildirilmiyor mu? Dışlanmış mı hissediyorsunuz? O zamaaan mobbinge uğradınız". Bu bana yardımcı olmuyor. Bunun için iki yol düşündüm ama hangisini yapsam bilemedim:

1-Kontrol edebileceğim şey var edemeyeceğim şey var. Kontrol edebildiklerimi yaptm. Mücadele ettim. Ama sonuç bu. Sana avuntu işi kabul etmek yerine,sığıntı hissetmek yerine çık gruptan diyorum kendime
2-Çıkma,belki tıkanacakları bir yer vardır. Hem de çıkarak pes ettiğinin resmini çizmiş olursun kısmını da düşünüyorum

Ek Soru: Mobbinge uğrayan hanımlar nasıl mücadele ediyorsunuz?
Tekrardan verdiğim rahatsızlık için özür dilerim

Sizin sıkıntınız Esad denen adama güvenmeniz ve onun da sürekli yukarı ile görüşmesi. Siz mesela ilk önce ödevi- görevi hemen gruba atacaktınız. Sizi arkadan başkalarına kötüleyip bir taraftan da sizin yaptıklarınızı sahipleniyor .Ulaşamadıysanız mesela arama ve mesaj ekran görüntülerini alıp ilk önce Esad sana ulaşamıyorum, bilmemen kadar aradım dön mutlaka demeniz lazımdı. Sizi rakip görüyor. Klasik kızlardan beklenen saf saf “ama ben, ama ben” diye kalmışsınız. Cevval olun. Toplantı teklifi mi geldi hocaya diyin hocam Esad benimle aynındersi alıyor. Ders saati olduğunu biliyor, unuttu herhalde. Sanki ben gelmeyeyim der gibi gibisinden. Erkekler kadınlarda olan kıskanç ve pislikleri yapabilirler, yani her cinste böyle insanlar olur iş konusunda. Her türlü dedikodu, arkadan iş çevirme onlarda da olur. Sizin bir adım ondan önde olup planlı davranmanız lazım. İş yapılacaksa mesela size o göndersin.

Sizin sıkıntınız Esad denen adama güvenmeniz ve onun da sürekli yukarı ile görüşmesi. Siz mesela ilk önce ödevi- görevi hemen gruba atacaktınız. Sizi arkadan başkalarına kötüleyip bir taraftan da sizin yaptıklarınızı sahipleniyor .Ulaşamadıysanız mesela arama ve mesaj ekran görüntülerini alıp ilk önce Esad sana ulaşamıyorum, bilmemen kadar aradım dön mutlaka demeniz lazımdı. Sizi rakip görüyor. Klasik kızlardan beklenen saf saf “ama ben, ama ben” diye kalmışsınız. Cevval olun. Toplantı teklifi mi geldi hocaya diyin hocam Esad benimle aynındersi alıyor. Ders saati olduğunu biliyor, unuttu herhalde. Sanki ben gelmeyeyim der gibi gibisinden. Erkekler kadınlarda olan kıskanç ve pislikleri yapabilirler, yani her cinste böyle insanlar olur iş konusunda. Her türlü dedikodu, arkadan iş çevirme onlarda da olur. Sizin bir adım ondan önde olup planlı davranmanız lazım. İş yapılacaksa mesela size o göndersin.
Şu anki durumumu da aşağıya yazdım. Safdışı bırakıldım gibi hissediyorum. Bırakayım mı yoksa ne yapayım?

Hayır canım, devam et, bırakma. Sadece uyanık ol, adamın günlük ne yaptığını, nerde olacağını hep takip et. Ortak yerden görüş. Konuşmaları mutlaka kaydet.
Esad hocaya yardıma ihtiyacım yok diyip kendi kendine yapacağını söylemişti 2 hafta önce falan. Nasıl dahil olabilirim?

Öncelikle Esad’a çok güldüm kusura bakma :KK70: isme yani
O eğer teslim ettiysen sana niye laf ediyor onu anlayamadım
Ayrıca yukarıdaki arkadaşın dediği gibi dikkatli ol cidden takip et. Ha bir de nasıl bir tasarım bu, başka bir yol önereceğim başıma gelen bir duruma benziyor. Yani formatı ne?

Hocaya sürekli önünüzü kestiğini açıkça anlatın. Yaşadıklarınızı da. Çözümü beraber bulursunuz.
Bunu anlattım,adam açık açık o projenin bitmesi gerektiğini ve kim olursa olsun yapabilceğini söyledi ki en sinir olduğum o,çünkü başta kendisi görevleri dağıttı. Böyle istenmediğim için çıksam mı diye düşünüyorum. Böyle uğraşınca çocuk eğler gibi bana iş verdi ama aslında bu bana ait bi iş değil. Erkek arkadaşımla onun arasındaki köprüyüm sadece

Öncelikle Esad’a çok güldüm kusura bakma :KK70: isme yani
O eğer teslim ettiysen sana niye laf ediyor onu anlayamadım
Ayrıca yukarıdaki arkadaşın dediği gibi dikkatli ol cidden takip et. Ha bir de nasıl bir tasarım bu, başka bir yol önereceğim başıma gelen bir duruma benziyor. Yani formatı ne?
Kızım 2 haftadır gruba bakıyorum. Aralarında çalıyolar aralarında söylüyolar. Bi açık olur diye bekledim ama yok. Hocayla konuştum Esadla konuştum. Yok yani. Bütün özgüvenim de iki paralık oldu

Bence çıkmayın tekrar projeye başlamak gerçekten zor çünkü. Bence siz çalışma partnerinizi değistirin. Elinizden gelen her seyi yapmissiniz ama anlamayan anlamıyor işte. Madem yapacaktı size söyleseydi di mi ? Niye emeğinizi hiçe sayıyor telefonlara dönmüyor. Nefret ederim şöyle buldumcuklardan. Bence siz hic karışmayın herkes yapsın siz yatın. Herkese anladığı dilden

çoook benzer birşeyi yaşadım. sonuçta kazandığım şey şu:
işte arkadaşlık da olmaz güvenmek de. ve ne olursa olsun üstlerinle aran iyi olsun.
yaptığın işleri ortada paylaşmadan önce üstüne bir şekilde mutlaka ilet.

acı yok, yola devam.

Kızım 2 haftadır gruba bakıyorum. Aralarında çalıyolar aralarında söylüyolar. Bi açık olur diye bekledim ama yok. Hocayla konuştum Esadla konuştum. Yok yani. Bütün özgüvenim de iki paralık oldu
Hayır niye sordum çünkü tasarımlarının bir yerine ismini yaz Kİ senin yaptığın anlaşılsın. Üstüne yatabilir çünkü. Bana da oldu, essay yazdırdılar sonra adam paramı vermedi yaklaşık 300 dolar kadar param var adamın elinde .

çoook benzer birşeyi yaşadım. sonuçta kazandığım şey şu:
işte arkadaşlık da olmaz güvenmek de. ve ne olursa olsun üstlerinle aran iyi olsun.
yaptığın işleri ortada paylaşmadan önce üstüne bir şekilde mutlaka ilet.

acı yok, yola devam.
Bunu hocama da ilettim fakat hoca o ne derse kabul et tarzında konuştu. Üstüne gidip Esad'ın tabiri caizse canına okudum. Ardından bu durumu da whatsapp grubunda afişe ettim. Susmadım anlayacağınız. Bu benim notuma etki eden birşey değil,kendimi geliştirmek için katıldığım bir projeydi. Fakat bu olaylardan sonra enerjim düşmeye,moralim bozulmaya başladı. Neler öğrendim? Kimseye güvenmemeyi.

Hayır niye sordum çünkü tasarımlarının bir yerine ismini yaz Kİ senin yaptığın anlaşılsın. Üstüne yatabilir çünkü. Bana da oldu, essay yazdırdılar sonra adam paramı vermedi yaklaşık 300 dolar kadar param var adamın elinde .
Çok tatlısın baklavacheesecake baklavacheesecake fakat işin içinde grup varsa açık kaynak olarak paylaşılır. Yani bana verdiğin dosyadaki kodları değiştirebilirim. Bu gereksiz bir adım olur.

Bunu hocama da ilettim fakat hoca o ne derse kabul et tarzında konuştu. Üstüne gidip Esad'ın tabiri caizse canına okudum. Ardından bu durumu da whatsapp grubunda afişe ettim. Susmadım anlayacağınız. Bu benim notuma etki eden birşey değil,kendimi geliştirmek için katıldığım bir projeydi. Fakat bu olaylardan sonra enerjim düşmeye,moralim bozulmaya başladı. Neler öğrendim? Kimseye güvenmemeyi.

malesef iş hayatının en acı gerçeği bu işte. yeri geliyor sırt sırta çalışıp beraber iş başardığın, iş dışında görüştüğün insan seni bir anda satıveriyor.

malesef iş hayatının en acı gerçeği bu işte. yeri geliyor sırt sırta çalışıp beraber iş başardığın, iş dışında görüştüğün insan seni bir anda satıveriyor.
Aynen öyle. Tek mutlu olduğum şey susmamam. Bu da bana bir ders oldu işte. Karantinayı değerlendirip almanca ve kodlama dili olan C# çalışıyorum. 1-2 proje yapıp github hesabımdan paylaşmayı düşünüyorum. Arkadaşımın annesine de ulaşıp başsağlığı dileyeceğim. En azından bu polemiklerden uzak dururum

Bence çıkmayın tekrar projeye başlamak gerçekten zor çünkü. Bence siz çalışma partnerinizi değistirin. Elinizden gelen her seyi yapmissiniz ama anlamayan anlamıyor işte. Madem yapacaktı size söyleseydi di mi ? Niye emeğinizi hiçe sayıyor telefonlara dönmüyor. Nefret ederim şöyle buldumcuklardan. Bence siz hic karışmayın herkes yapsın siz yatın. Herkese anladığı dilden
Değiştirmeye çalıştım,yer almaya çalıştım. Ama kimse yanaşmadı. 2-3 hafta hiçbirşey yapmadım. Ama hocanın tanıtım videosu için erkek arkadaşımla onun arasında köprü gibi görüyor beni. Oyalayacak çocuk gibi olmaktansa bırakırım daha iyi diye düşünüyorum.

Değiştirmeye çalıştım,yer almaya çalıştım. Ama kimse yanaşmadı. 2-3 hafta hiçbirşey yapmadım. Ama hocanın tanıtım videosu için erkek arkadaşımla onun arasında köprü gibi görüyor beni. Oyalayacak çocuk gibi olmaktansa bırakırım daha iyi diye düşünüyorum.
Boşver onlar ödevi yapsın sen yatış yap herkede anladigi dilden erkek arkadaşın slayti videoyu hazirlasin sen son rütuşları yaparsın sıkma tatlı canini

X