Gebelik Şekeri,İnsülin ve Stresli Anne :(

200 seker gebelikte cok yuksek. Benim de o seviyelerdeydi, bebegin sagligi icin gebelikte toklugu max 120, acligi da max 80 istiyorlar. Bu arada yediklerinizle alakasi yok, bebegin de insulin ihtiyaci artiyor zamanla, dolayisiyla sizin seker yukseliyor

Stres zaten şekeri yüksek olan da şekeri daha da yükseltir düşük olanda daha da düşürür.
Bende de düşük şeker sorunu vardı hamileyken...
Stresli bi gebelik geçirdim ve her stres atağında elim ayağım boşalırdı. Şeker yerlerde...kostur koştur meyve suyu bulurlar icirirle falan...
Siz nasıl rahatsaniz oyle yapın...
Doktorunuza durumu belirtin tabi ki...

200 seker gebelikte cok yuksek. Benim de o seviyelerdeydi, bebegin sagligi icin gebelikte toklugu max 120, acligi da max 80 istiyorlar. Bu arada yediklerinizle alakasi yok, bebegin de insulin ihtiyaci artiyor zamanla, dolayisiyla sizin seker yukseliyor
İşte referans değerler değişiyor demek ki. Tokluk 145,açlık 95 dedi benim doktor da. Çok şükür tokluğum çıkmıyor hiç ama açlık çok düşük değil. 200 çok evet ama 75 gr yükleme yapıldı bana onun referans değeri 200dü benim 219 çıktı.

İlk gebeliğimde iki kez şeker yüklemesi yaptırmak zorunda kaldım,ilkinde yüksek cıkinca ikinci yapıldı oda sınırda cıktı. Yediklerime dikkat ederek tamamladım. Hatta bir daha hamile kalırsam yaptırmam demiştim zira ikinci test beni cok zorladi saat başı ölçüldü, tekrar tekrar içtim o şekerli şeyi.
2.gebeliğimde doktorum kandan bakabiliriz demişti,kan alinarak bakildı şekerime,yükleme yaptırmadım yani ve normal değerlerdeydi. Bir dönem suyum fazlalastı,doktorum yediklerime dikkat etmemi,suyu azaltmamı söyledi,toparlandı ,dengelendi o şekilde.
Bebeğin kilosu normalmiş,siz yine de başka bir doktora daha görünün, içiniz rahat olsun.
Beyazlardan(un,şeker,tuz)cok şekerli meyvelerden uzak durun derim birde.
Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Rabbim bebeğinizi

bendede cikmisti gebelik sekeri sanirim 167 idi diyet verdi dr 1 haftada surekli olceceksin dedi
sonraki olcumlerde bir sey cikmadi cunku ben gebelik sekeri olcturmeye gitmeden once deli gibi karpuz yiyordum
karpuzu kesince hersey yoluna girdi
mumkunse karpuz uzum tuketmeyin

Merhaba. 3 aydır insülin kullanan bir hamile olarak sizi rahatlatmak için yazmak istedim. Öncelikle yükleme yapılmasın cümlesini anlayamıyorum. Çünkü benim bebeğim kilosunda suyunda yani şeker belirtisi olan şeylerde hiç sorun yoktu. Doktorum illa belirti olması gerekmez bazen farkettirmeyebilir demişti. Güvendim yaptırdım. İyi ki yaptırmışım. 200 üzerinde çıktı şekerim. Diyet yaptırdı düşmedi. İnsülin verdi. İğneden aşırı korkan bir insan olarak ağladım günlerce yapamam dedim. İlk 2 hafta zor geçti. Ama sonra stresin arttırdığını farkettim. Çünkü başka şeylerle uğraştığım günlerde düşünmediğim için düşük çıkıyodu. Ama hep şekere konsantre olunca yükseliyordu. İnsülinin ne size ne bebişe zararı yok ve gerçekten çok kolay alışıyorsunuzz günde 4 defa yapıyorum. Hatta artık dışarısa buz kalıbıyla yanımda taşıyorum. Diyetimden hiç şaşmadım. Artık neyin yükseltip neyin düşürdüğünü anlıyorum. Allah nasip ederse haftaya doğumum var. Bebek haftasıyla uyumlu gitti hep ve ben 2 kilo aldım bu süreçte.. şekerle alakalı sadece dahiliye ve diyetisyenle fikir alışverişi yaptım. Bebekle alakalı durumda kadın doğumcumla.
Hiç stres yapmayın. Doktorda önemli. Sanırım motive etmek yerime biraz sizi strese sokmuş. Eğer mümkün olursa başka doktorlada görüşün. Bebişinizle size sağlık dilerim😊

Merhaba. 3 aydır insülin kullanan bir hamile olarak sizi rahatlatmak için yazmak istedim. Öncelikle yükleme yapılmasın cümlesini anlayamıyorum. Çünkü benim bebeğim kilosunda suyunda yani şeker belirtisi olan şeylerde hiç sorun yoktu. Doktorum illa belirti olması gerekmez bazen farkettirmeyebilir demişti. Güvendim yaptırdım. İyi ki yaptırmışım. 200 üzerinde çıktı şekerim. Diyet yaptırdı düşmedi. İnsülin verdi. İğneden aşırı korkan bir insan olarak ağladım günlerce yapamam dedim. İlk 2 hafta zor geçti. Ama sonra stresin arttırdığını farkettim. Çünkü başka şeylerle uğraştığım günlerde düşünmediğim için düşük çıkıyodu. Ama hep şekere konsantre olunca yükseliyordu. İnsülinin ne size ne bebişe zararı yok ve gerçekten çok kolay alışıyorsunuzz günde 4 defa yapıyorum. Hatta artık dışarısa buz kalıbıyla yanımda taşıyorum. Diyetimden hiç şaşmadım. Artık neyin yükseltip neyin düşürdüğünü anlıyorum. Allah nasip ederse haftaya doğumum var. Bebek haftasıyla uyumlu gitti hep ve ben 2 kilo aldım bu süreçte.. şekerle alakalı sadece dahiliye ve diyetisyenle fikir alışverişi yaptım. Bebekle alakalı durumda kadın doğumcumla.
Hiç stres yapmayın. Doktorda önemli. Sanırım motive etmek yerime biraz sizi strese sokmuş. Eğer mümkün olursa başka doktorlada görüşün. Bebişinizle size sağlık dilerim😊
Canım çok teşekkür ederim. Sağlıkla kucağına alırsın inşallah bebeğini. Ya ben de beş gün kolayca yaptım insülini. Yanımda buz kalıplarıyla taşıdım. Avm tuvaletinde bi dkda yapıp yemek yemeye gittim falan yani bi sıkıntım yoktu. Bir sabah kalemi elime alınca panik atak krizi gibi bir şey geçirdim yani tanımlayamıyorum çünkü hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Bir de diyetle düşüyor benim şekerim hatta tokluğum şu an 110larda yani sınır 140 olmasına rağmen. İnsülin kullandığım zamanlar 160lardaydı tokluk şekerim. İnsülini kesip sadece diyet yaptığımda düşüyor. Ama doktor yine de insülin veriyor acaba kolaya mı kaçıyor diye düşündüm. Çünkü stres oluyorum yüksek çıkıyor şekerim diyorum. Olsun diyor sadece. O yüzden tıp fakültesinde başka bir doktora gideceğim bayramdan sonra.

Canım çok teşekkür ederim. Sağlıkla kucağına alırsın inşallah bebeğini. Ya ben de beş gün kolayca yaptım insülini. Yanımda buz kalıplarıyla taşıdım. Avm tuvaletinde bi dkda yapıp yemek yemeye gittim falan yani bi sıkıntım yoktu. Bir sabah kalemi elime alınca panik atak krizi gibi bir şey geçirdim yani tanımlayamıyorum çünkü hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Bir de diyetle düşüyor benim şekerim hatta tokluğum şu an 110larda yani sınır 140 olmasına rağmen. İnsülin kullandığım zamanlar 160lardaydı tokluk şekerim. İnsülini kesip sadece diyet yaptığımda düşüyor. Ama doktor yine de insülin veriyor acaba kolaya mı kaçıyor diye düşündüm. Çünkü stres oluyorum yüksek çıkıyor şekerim diyorum. Olsun diyor sadece. O yüzden tıp fakültesinde başka bir doktora gideceğim bayramdan sonra.

Ben ilk insülini vurduğum hafta kriz geçirmiştim. Parmağıma batmıştı iğne, üstüne doz ayarlamasını unutmuştum boşuna batırmıştım. Hiç bilmediğim bişeu olduğu için yapamıcam dedim. Ama insülin vururken o kadar stres yapıyoruz ki psikolojik olarak yükseliyor şeker. Bence stresten kaynaklı. Ama doktor ısrarla insülin diyorsa kesinlikle dinle. Tabi yeni gideceğin doktorda aynı şeyi derse. 200 üstünde riske atmak istemiyolar. Bebek büyüdükçe içeride insülin ihtiyacı artıyormuş. 3 dozla başladım 6 doza kadar çıktım. Tıp fakultesinde ki doktorun son diyeceğide önemli. Belki başka öneride bulunur. İnşallah senin için en iyi yöntem neyse o olur🙏🙏 bayramdan sonraya kadar diyetle hep düşük olursa değerim iğneye gerek kalmayabilir😊 kalırsa da sıkıntı değil üstesinden gelirsin.

Benim de referans degerden 20 fazla cikmisti. O gunden sonra diyet yaptim ve sadik kaldim hep. Hic insülin muhabberi olmadi. Dustu de sonra. Bir baska kadin dogumcudan gorus mu alsaniz acaba.

Durumunuz bana azıcık yakın geldi..ben 2.gebeliğinde şeker çıkmış 5 aydan son aya kadar insülin kullanmış bir anneyim..şu an 38 yaşında kilolu gebe değilken rutin kontrolde şekeri 238 çıkmış tip 2 diyabet adayı iken gebe olduğumu öğrendim..kafamda deli sorular insülin kullanıcam yüksek ihtimalle ama bunun için illaki hastane yatışı isterler mi? beni ençok bu geriyor çocuklarım ve ev düzenim için bu çok zor bir durum?evden de ayarlanabilir mi acaba insülin..yarın randevum var ama öncesinde birşeyler duymaya çok ihtiyacım civar..

Durumunuz bana azıcık yakın geldi..ben 2.gebeliğinde şeker çıkmış 5 aydan son aya kadar insülin kullanmış bir anneyim..şu an 38 yaşında kilolu gebe değilken rutin kontrolde şekeri 238 çıkmış tip 2 diyabet adayı iken gebe olduğumu öğrendim..kafamda deli sorular insülin kullanıcam yüksek ihtimalle ama bunun için illaki hastane yatışı isterler mi? beni ençok bu geriyor çocuklarım ve ev düzenim için bu çok zor bir durum?evden de ayarlanabilir mi acaba insülin..yarın randevum var ama öncesinde birşeyler duymaya çok ihtiyacım civar..
Geçmiş olsun. Ben doğurdum sıkıntısız çok şükür. İnsülini eczaneden aldım. Küçücük iğneleri var. Bir kutu iğne,bir kutu da insülin kalemi aldım. İğneleri kalemin ucuna takıp kendim yapıyordum evde avmde dışarda her yerde. Sadece dozunu doktor ayarlayacak merak etmeyin. Eğer 400lere çıkmazsa şekeriniz yatış yapılmaz.

Konum taşınmasın lütfen 🙏🏼 Diğer bölümlerde pek cevap gelmiyor. Çok uzun oldu bir de. Lütfen kusuruma bakmayın. Çok uzundu okuyamadım yazacaklar hiç başlamasın yani söyleyeyim şimdiden çünkü moralim çok bozuk.

Arkadaşlar 30 haftalık hamileyim. 28.haftanın son günlerinde kadın doğum doktorum şeker yüklemesi talep etti. 75grlık yükleme sonucum yüksek çıktığı için endokrine yönlendirdi. Yani aşırı bir yükseklik yoktu sanırım. Bana verilen referans değerler arasında max 200 yazıyordu yükleme sonucu. Benim sonucum da 219 çıktı.

Her neyse, endokrine gittim. Şeker ölçüm cihazı verdi doktor ve iki gün boyunca günde 7 kez şekerimi ölçmemi istedi. Ölçtüm ve sonuçlarımla tekrar endokrine gittim. Değerlerim yüksek olduğu için insülin verdi. Günde üç kez 3 doz insüline başladım. 5 gün boyunca hem sıkı bir diyet hem insülin yaptım. Ama inatla şekerim düşmüyordu. Hatta 200e çıktığı bile oldu tokluk şekerimin bir kez. Ki asla. bir lokma bile kaçırmadım hatta 2 kilo verdim 5 günde. Sonra bebeğimin durumunu merak ettiğim için kadın doğumcuma gittim. Değerlerin yüksek,seni korkutmak istemiyorum ama bazen ne yaparsan yap düşmüyor,şekeri 200ün üstüne çıkan bir annenin bebeğini almak zorunda kalmışım dedi doktor bana. Beynimden vurulmuşa döndüm ve ağlamaya başladım. Sonra ultrasondan bebeğime baktık. 29hafta 1günlük bebeğim 1300 gram çıktı. Boyu da 37 buçuk cm. Suyum da çok iyi. Zaten ayrıntılı ultrason olsun diğer testler olsun çok şükür her şey çok güzel. Hatta gebelik şekeri çıkmış bir annenin bebeği gibi değil hiç dedi doktor. Korkulacak bir durum olmadığını, ancak daha sık kontrollere gelmemi söyledi.

İşte o dakikadan itibaren vücudumda anlam veremediğim şeyler olmaya başladı. İnsülin kalemini elime alıyorum ama asla vuramıyorum kendime. 45 dakika kendimle cebelleştim. Terden sırılsıklam oldum. Karnım kasıldı ellerim ayaklarım uyuştu,tutmaz oldu. Nefes alamamaya başladım. Saatlerce ağladım. Nitekim yapamadım iğneyi. Öğlen de aynı şeyi yaşayınca eşim bırak yapma pazartesi doktora gidelim dedi. Tabi ben yine diyetime aşırı katı bir şekilde uymaya ve ölçümlere devam ettim. Sonra bir baktım şekerim kendiliğinden düşmeye başladı son iki gündür. İnsülini 7 doza çıkartmıştım üstelik. Ama insülin yapmazken çok daha düşüktü şekerim. Bir tek sabah açlık şekerim 110larda. O da insülinle 120lerdeydi. Ama tokluk şekerim insülin yaparken 160lardayken,insülini bıraktığımda 120lere 130lara düştü. Bugün yine doktora gittim. Yine iki gün diyet yap sonra yine gel dedi. Ben de dedim ki ya ben her gün ölçüm yaparken kalp krizi geçirecek gibi oluyorum kalbim sıkışıyor stresten,yüksek çıkar mı bu yüzden şekerim dedim. Yükselir tabi ama olsun sen yine her gün ölç dedi doktor da. E ama o zaman değerlerim yüksek olarak görünecek yani hiçbir şey anlamadım.

Yani kızlar insülin kullanmazken şekerim daha düşük. Ama aklıma insülin geldiği an bile yükseliyor şekerim. Aşırı kafaya taktım. Engelleyemiyorum kendimi. Bebeğim kasılıp kalıyor ben strese girince. Allah daha beterlerinden sakınsın ama hiç bu kadar zor bir durum yaşamamıştım. Yine o kriz anını yaşayacağım diye aklım çıkıyor. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu hiç? 2 gün diyet yetiyor mu düşürmeye şekeri? Yani en az 2 hafta diyeti deneyip öyle insüline başlatması gerekmiyor muydu doktorun? Çünkü aşırı yüksek değil değerlerim ve dediğim gibi insülinsiz çok daha düşük niyeyse. Dozu da en fazla 8e kadar vermişti. Ben 7 doz kullandığım halde asla düşmedi. Günlerdir stresten mahvoldum. Keşke yaptırmasaydım yükleme bile dedim kendi kendime. Ama tabi gerekli bir şey. Ama işte ilk kez bu kadar strese girdim ve ilk kez böyle bir kriz geçirdim. Bedenen o kadar yorgun hissediyorum ki. Bir hafta öncesine kadar çok mutlu bir gebelik geçiriyordum ama şimdi mutsuzluktan ölmek üzereyim. Çok stresliyim. Geneliğinde böyle bir durum yaşayanlar lütfen içimi rahatlatacak şeyler söyleyin. Çok ihtiyacım var.
Merhaba kusura bakma rahatsız ediyorum bende şeker yüklemesin den sonra şeker olduğu ortaya cıktı diyetle olmayıp insülin başlandı suan 30 haftalık hamileyim senin bebeğinin durumu nasıl cok merak ettimde Bi sıkıntı yasadın mı

Merhaba kusura bakma rahatsız ediyorum bende şeker yüklemesin den sonra şeker olduğu ortaya cıktı diyetle olmayıp insülin başlandı suan 30 haftalık hamileyim senin bebeğinin durumu nasıl cok merak ettimde Bi sıkıntı yasadın mı
Ben cevap vereyim çünkü aynısını ben de yaşadım. 26 da insulin ve diyete başladım. Bebeğim sağlıklı doğdu çok şükür. Şeker problemi de yaşamadık ikimiz de doğumdan sonra

Peki insülin kullanınca sekerin düşükmü cıkıyo benim 140 falan cıkıyo pek bişeye yaramıyor sanki
Ben sabah ki açlık şekerimi düşürmek için gece uzun etkili kullanıyordum.
90 altı olması gerekirken benim hep 97 105 arası seyretti insulin ve diyete rağmen. Yürüyüş yapamıyordum, doktor o da yükseltir dedi. Riskiniz yoksa mutlaka hareket edin. Başka doktora göründünüz mü?

Ben sabah ki açlık şekerimi düşürmek için gece uzun etkili kullanıyordum.
90 altı olması gerekirken benim hep 97 105 arası seyretti insulin ve diyete rağmen. Yürüyüş yapamıyordum, doktor o da yükseltir dedi. Riskiniz yoksa mutlaka hareket edin. Başka doktora göründünüz mü?
Yok başka doktora görünmedim açlıkta sıkıntı yok tokluk bazen 140 147 falan daha yüksek cıkmıyo suan ama senin düşükmü çıkıyordu tokkuğun insülin den sonra yürüyüş yapıyorum iyi oldukca

X