Geleneğe dik durmak bu kadar mı zor?

Mesela nerde yok ? Denizlidenim ve babam benim dogumumda üzülmüş. Evlatlık verelim demis. Çoğu yerde de duydum. Az ya da çok var... malesef bi Avrupa değiliz henuz
Ben de Denizli'denim. Dört kız evladını da okutup meslek sahibi yapan varını yoğunu bize harcayan bir babam var. Eşim doğunun en dibi Yüksekova'dan. Kayınvalidem kız çocuklarını okutup meslek sahibi olsunlar diye dükkan işletmiş kaç yıl, kendini de sürekli geliştirir kurslara katılır, Türkçesi benimkinden düzgündür, ben de ege şivesi var iken o bildiğin İstanbul Türkçesi ile konuşur. Aşırı özgüvenlidir, kimseye boyun eğmez.
Sadece kendi çevrenizden ibaret değil dünya bilin istedim. Sorun gelenekte değil, zihniyette. Suçlu arayacaksak kendimize bakacağız. Tabuları yıkmak ya da yıkmamak, çizilen yolda ilerlemek ya da yeni bir yol çizmek bizim elimizde. Kayınvalidem bu konuda benim idolümdür, eltileri kayınları hep dışlar farklı diye, başına buyruk diye, o kadar baskı altında bile bildiği doğrudan şaşmamıştır. Bana da hep der nerede nasıl yaşamak istiyorsan orada öyle yaşa, kırmadan incitmeden bizim aileye de düşüncelerini rahatça söyle, herkes gibi davranmak yaşamak zorunda değilsin der. Ben Kürtçe bilmiyorum mesela, ortamlarda hep Kürtçe konuşulduğu için sıkılıyorum, artık akraba ziyaretlerine gitmiyorum o yüzden, eşim kayınvalidem filan giderler beni sorduklarında da kızla doğru düzgün konuşan mı var tabi gelmez neyi soruyorsunuz diye cevaplarını verir.
Diyeceğim o ki dünya bizim penceremizden gördüğümüz kadardır, o pencereyi ardına kadar açmak da tamamen kapatmakta bizim elimizde

Son düzenleme:
Karadeniz geliniyim, hiç bir baskınlık yok. Genelde kadınları sadece çalıştırırken eşitlik var. Onun dışında ne söz hakkı var ne de dikkate alıyorlar. Sen sus kadınsın tavrı hissediliyor gayet. Erkekleri pek çalışkan değil ama pasif de değil gözlemime göre.
İlden ile, aileden aileye değişiyor bu konular.
Ailelerin yetişme, yetiştirilme şekline göre değişiyor.
Bizde asla böyle bir tavır olmaz.
Karadenizde de yaşadım bir dönem.

Koken karadenizli olupta su anda yasanan cevre de onemli.
Ornegin bizimkiler kendilerine gore cok torpulendi:)
Ama karsidan bakinca resim bu.
Babam annemle yemek yapar,bazi yemekler hatta yalnizca ona aittir.
Bundan gocunmaz,ama oyle seyler de var ki tamamen genlerini kulturunu yansıtır.
Etki eden o kadar şey var ki.
Zaten o yüzden net olarak bir bölgeyi genellemek sağlıklı sonuç vermez.
Dediğiniz gibi çevre etkiler illaki.
Ailenin yarısı orada genç nüfus istanbula gelmiş.
Annemde babamda karadenizli.
Tek diyebileceğim bizim sülalede bir şey yapılacaksa kadınlardan izin alınır😄😄😄
Ama eşim mesela iç anadoludan.
Onlarda erkeğin baskınlığı hissediliyor.
Kadınlarda buna alışmış.
Ben baltaladım olayı😄

İlden ile, aileden aileye değişiyor bu konular.
Ailelerin yetişme, yetiştirilme şekline göre değişiyor.
Bizde asla böyle bir tavır olmaz.
Karadenizde de yaşadım bir dönem.
Ben de katılıyorum
Denk geldiğiniz çevreye göre değişiyor
Karadenizde veya başka bi şehirde asla yok da denmez herkes böyle de denmez bence
Ben de ömür boyu karadenizde yaşadım bahsedilen türde insan görmedim
Ama asla yoktur diyemem
Benim çevremde yok ama orası kesin
Aksine amazonlar gibiyiz gayet

Eski trakyalılarda az da olsa erkek çocuk aşkı var. Bir tanıdığımız 2 ablası var babası onun da kız olduğunu öğrenince çok üzülmüş. Ama adamın şuan göz nuru. Bana kalırsa bu bölgesel değil de jenerasyonla alakalı

Hepsi canciger kardeşlerin. Abilerine ölüyorlar. Sanmıyorum hak isteyeceklerini. Zaten lafı geçmişti, hepsi abimin dedi
Ben buna inanmıyorum, belki de gördüklerim nedeniyle. Eşine güvenmediği için babasının mirasını abisinde emanet bırakmış olabileceğini düşünüyorum. Aksi bir durumda kadının yaptığı eşine ve çocuklarına ihanet gibi bir şey...

Ben buna inanmıyorum, belki de gördüklerim nedeniyle. Eşine güvenmediği için babasının mirasını abisinde emanet bırakmış olabileceğini düşünüyorum. Aksi bir durumda kadının yaptığı eşine ve çocuklarına ihanet gibi bir şey...
O kadar abisine düşkün ki. Kardeşimle bile fotosunu paylaşmaz ama abisinin sürekli fotosunu paylaşır. Çevremiz buna şaşırıyor. Kardeşime güveniyor. Kardeşimin maaş kartı falan onda. Evin yönetimi onda. Ama bizde böyle hersey abimin diyor

X