gelin miyim hizmetçi mi???

pelintoprak

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2011
1.399
24
34
eşimin ailesi şehir dışında oturyolar burda sadece dayı teyze anneanne vs. var. benim sorunum şu ki; ne zaman dayısına teyzesine anneannesine gitsek hep hizmet eden ben oluyorum :KK43: :KK43: aslında onlardada genç kız yok hep iş bana düşüyor. dayısının kızı var benden küçük evli bebeği var diye hep bahanesi var :44: ya çok bunaldım artık en son gittiğimde akşam yemeği yenecek ben teyzesiyle hazırladım sonra yedik filan k.validem de vardı. herkes kalktı sofradan tv nin karşısına geçti yayıldı :KK53: :KK53: ben topladım tek başıma. bulaşıkları yıkadım. ama sinir oldum hep birlikte yapsak anlayacağımda çoğu zaman tek yapıyorum o zaman çok sinir oluyorum yaaa bunlar normal şeyler mi yoksa ben mi abartıyorum

çok normal canım adımız gelin oluyor..her şeyı bızden beklıyorlar..yaşları bıraz kucuk olsa aslında yardım ederler.yınede ınsanına bağlı yhaa benım kaynanam yardım eder herşeyı bırakmaz..coğu zaman ağlı olduğunda ellettırmez bıle.

hıı senin üstüne yıkmışlar valla.benim dayımın eşi annaneme gelir yemek yenecekse hep beraber kalkarız sofrayı kurarız sonrada hep beraber kaldırırız.hatta ablam genelde oturur çünkü o misafir diye yaptırmayız isterse de kalkar o da götürür birşeyler ama hiç bulaşık yıkamamıştır çünkü biz yaparız ona bırakmayız.e bune şimdi dimi ama...

bazıları gelını hzmetcı her ısı yapmak zorunda gıbı goruyor gercekten
ınsanın bıraz ıcınde olacak bazı seyler benımde buyuklerım var yapmayın dedıgım halde
duramıyorum alısmısım ıcım rahat etmez ıs yapmazsam dıyorlar

çalışan bir bayanım
gittiğim yerde oturmam
hele hele benden yaşça çok büyük, anane vs gibi kişilerse
bunun afrasını da yapmam
siz anladığım kadarıyla ev hanımısınız
yıkadığınız da hep topu bir bulaşık
çok enteresan bu kendine "hizmetçi" yakıştırmasını yapmanız..
siz hizmetçi oluyorsanız, biz hem evde hem işte hem misafirlikte çalışan kadınlar olarak prangalı köle oluyoruz heralde

canım ama öyledir. bana kalk yap demez kimse. ama nereye gitsem yemek,sofra, çay, bulaşık ben yaparım. şimdi kayınvalideme gittiğimde ben kenarda duramam yani içime sinmez. anaanneme de gitsem .... görümceme gitsem gene öyle. eşimin teyzesi, halası.... koca kadınlar mı yapacak içime sinmez. benim küçük görümcem benden 3-4 yaş büyük. bekardı ozaman, ben de yeni evliyim. eşimin halasına gittik. görümcem oturur hizmet bekler. ben yapamam kalkar ne varsa yaparım. ama şimdi halası mutfakta genç kız oturmuş çayını ayağına bekliyor. inan göze batıyor. bizim adetlerimizde tuhaf. anneme de iş yaptırmam ki ben. ama emin ol, bu bana her zaman artı getirir.

hep söylerim işten kimse birşey kaybetmez. saygı getirir. ben her yerde yaşıtım da olsa en aızndan kendi bulaşığmı kaldırır yıkarım ya da makineye dizerim. bunu da hiç hizmetçilik olarak görmedim. gocunmadım da. yapmasam da eşim kalk yap hayatta demez. hatta yoruluyorsun der. olsun derim.

ama şu da var, diyelim bize misafir geldi. ben misafire iş yaptırmam. sevmem. kendim yaparım. ama eşim de muhakkak sofra kurmama kaldırmama yardım eder ki. etsin diye de beklemem.

harbi sinir bozucu bişey ama yapılacak başka bişey yok, evde genç olayınca öyle oluyor malsef, fakat önemli olan siz bu kadar yardım ediyorsunuz makbule geçiyormu, geçiyorsa iyi bari, geçmiyorsa nankörlük, sizde çok sık gitmeyin, arada gidincede yaparsınız, sorun değil bence

bizimkilerde öyledir canım gelın+hizmetçi gibi bişeyiz işte..benim kaynanamlar memlekette Allahtan senede 1ay falan bende yaşıyorum yada bir akrabasına gittiğimizde bazen..aslında hep olabilirde benim küçük kızım kimseye gitmez çoğunlukla kucağıma gelır ondan bazen yırtıyorum...

45 yaşındayım daha hiç hazıra konmadım.akrabalarımda da gittiğim misafirliklerde de kalkarım yardım ederim.hiç bir zaman hizmetçilik olarak düşünmemiştim:KK50:

eltimin de görümcemin de bebeği var.
eltime de gitsek kayınvalidemde de olsak işler hep bana kalıyor.
ben de bazen sinir oluyorum ama kayınvalidem mi yapsın?
"benim bebeğim olunca sakın 2.leri yapmayın haa" diyorum gülüyorum geçiyorum..

genç olan sizisiniz, elinize yapışmaz takmayın kafanıza.
dodlurmayın kendinizi..

Bunlar normal şeyler mi diye sormuşsunuz,evet normal şeyler.
Gittiğiniz yerlerde yaşıtınız olmadığını söylüyorsunuz.
Bu durumda anneanne size hizmet edecek değil demi?
Ben sizin aksinize yaşlı birilerinin evine misafirliği gitmişsem bütün
hizmeti kendim özellikle yapmaya çalışırım ki onlar yorulmasın.

canım ama öyledir. bana kalk yap demez kimse. ama nereye gitsem yemek,sofra, çay, bulaşık ben yaparım. şimdi kayınvalideme gittiğimde ben kenarda duramam yani içime sinmez. anaanneme de gitsem .... görümceme gitsem gene öyle. eşimin teyzesi, halası.... koca kadınlar mı yapacak içime sinmez. benim küçük görümcem benden 3-4 yaş büyük. bekardı ozaman, ben de yeni evliyim. eşimin halasına gittik. görümcem oturur hizmet bekler. ben yapamam kalkar ne varsa yaparım. ama şimdi halası mutfakta genç kız oturmuş çayını ayağına bekliyor. inan göze batıyor. bizim adetlerimizde tuhaf. anneme de iş yaptırmam ki ben. ama emin ol, bu bana her zaman artı getirir.

hep söylerim işten kimse birşey kaybetmez. saygı getirir. ben her yerde yaşıtım da olsa en aızndan kendi bulaşığmı kaldırır yıkarım ya da makineye dizerim. bunu da hiç hizmetçilik olarak görmedim. gocunmadım da. yapmasam da eşim kalk yap hayatta demez. hatta yoruluyorsun der. olsun derim.

ama şu da var, diyelim bize misafir geldi. ben misafire iş yaptırmam. sevmem. kendim yaparım. ama eşim de muhakkak sofra kurmama kaldırmama yardım eder ki. etsin diye de beklemem.

bizde öyle gördük o yüzden biri yapmadığında herkes ayıplıyo çevremde... mutlaka akrabalaya,arkadaşa gidilince yardım edilmeli bencede,beraber yapılınca hem daha güzel vakıt geçiriyosun.beraber oturmayada zaman kalıyo..bence yardımla yapılsa dahada güzel olur..

ben de yardım etmekten asla gocunmam.
eşimin memleketine gittiğimizde elim sudan çıkmaz.
hiçbir zaman da bunu hizmetçilik olarak görmedim.
ben öğretmenim. okulum tüm gün. kayınvalidemlerle ayrı şehirde oturuyoruz
yarı yıl tatilinde eşimin memleketine gittik.o zaman
gece 2 ye kadar bitirmem gereken evraklarımı bitirmiştim.
sabahta erken kalkıp okula gitmiştim. sınıfım çok zor bir sınıf. 35 öğrencim var.bunların içinde
1tane yüzde 80 özürlü öğrencim ve 4 tane de zeka geriliği olan öğrencim var.
çok yoruluyorum eve geliyorum hiç halim kalmıyor.
neyse eve geldim valiz hazırladım ve yola çıktık.
kayınvalidem yemekleri yapmış masayı hazırlamış. gider gitmez yemek yedik.
bulaşıkları yıkadım. sonra eşimin dayısı ve ailesi geldi. yengem benden 3 yaş büyük ve ev hanımı.
çayı içtik, ben bulaşıkları yıkamaya başladım. yengemde beraber yıkıyalım diye yanıma geldi.
kayınvalidemde onun hemen arkasından sen bırak dertsiz yıkasın sen bütün gün 2 çocukla yoruluyorsun
hem senin ellerin üşür dedi. ne kadar üzüldüm anlatamam.
bu olayı yaşadıktan sonra ben neyim diye düşündüm doğrusu.hizmetçi mi gelin mi?

Son düzenleme:
çalışan bir bayanım
gittiğim yerde oturmam
hele hele benden yaşça çok büyük, anane vs gibi kişilerse
bunun afrasını da yapmam
siz anladığım kadarıyla ev hanımısınız
yıkadığınız da hep topu bir bulaşık
çok enteresan bu kendine "hizmetçi" yakıştırmasını yapmanız..
siz hizmetçi oluyorsanız, biz hem evde hem işte hem misafirlikte çalışan kadınlar olarak prangalı köle oluyoruz heralde[/QUOT

gittiğim yerde ben oturayım onlar yapsın gibi bir niyetim yok. ben çaışıyordum o zamanda akşamları gittiğimde hiç oturmuyodum bunlar normal şeyler şikayetçi değilim. tek şikayetim evde genç kuzeni varken bile ben yapmam için gözümün içine bakmalrı. benim ocuğum yok diye hep diyolarki kuzenine '' deniz sen otur bebeğin var onunla ilgilen cemreefem yapsın'' diyolar ben buna bozuluyorum gittiğim her evin hizmetçisi olıyorum hep. onlar muhabbet sohbet ederken ben mutfakta işlerini yapıyorum

dertsiz, canım o onun ayıbı. boşver. sen Allah rızası için yapıyorsun. Zaten hep şunu derim ben, milletin bana hakkı geçeceğine biraz yorulayım biraz param gitsin ama benim hakkım geçsin.

bak benim görümcem doğum yaptı, işsizim ben. vaktim var diye gittim yanına. hastanede de kaldım evinde de. eşim ise özlerim o kadar kalma dedi. ben dedim ya yazık kıza bir bebek bir büyük çocuk, kayınvaidem de geldi ama grip olmuş yatıyor. neyse helali hoş olsun, bebeğe de baktım, görümceme de, kayınvalideme de... bir bardak makienye yerleştirmedi kimse. yemek bulaşık çay ... gelen giden de bitmiyor onların hizmeti... meğer ben hamileymişim o zaman. kanamam oldu. düşük riskim var. telefonda kayınvalideme söylediğimde "anne yoruldum ya orada bilmiyordum da hamile olduğumu ondan kanamam oldu sanırım" diye bana dediği "aman ne yoruldun"... ama kendisi hala der ki "ayy çok yoruldum kızımda" ben oradayken hasta yattı. sonra geldi 1hafta bende kaldı kızı yalnız bıraktı... neyse yani... Allah rızası için yapıyoruz. takdir etmeyi bilmeyenin kendi ayıbı.

gittiğim yerde ben oturayım onlar yapsın gibi bir niyetim yok. ben çaışıyordum o zamanda akşamları gittiğimde hiç oturmuyodum bunlar normal şeyler şikayetçi değilim. tek şikayetim evde genç kuzeni varken bile ben yapmam için gözümün içine bakmalrı. benim ocuğum yok diye hep diyolarki kuzenine '' deniz sen otur bebeğin var onunla ilgilen cemreefem yapsın'' diyolar ben buna bozuluyorum gittiğim her evin hizmetçisi olıyorum hep. onlar muhabbet sohbet ederken ben mutfakta işlerini yapıyorum

hergün gidiyor değilsiniz herhalde..
10 kişinin bulaşığı da 3 saatinizi almaz, yarım saatlik iş
bu kadar abartı boyutlara getirmenin manası var mı

Son düzenleme:
ben de yardım etmekten asla gocunmam.
eşimin memleketine gittiğimizde elim sudan çıkmaz.
hiçbir zaman da bunu hizmetçilik olarak görmedim.
ben öğretmenim. okulum tüm gün. kayınvalidemlerle ayrı şehirde oturuyoruz
yarı yıl tatilinde eşimin memleketine gittik.o zaman
gece 2 ye kadar bitirmem gereken evraklarımı bitirmiştim.
sabahta erken kalkıp okula gitmiştim. sınıfım çok zor bir sınıf. 35 öğrencim var.bunların içinde
1tane yüzde 80 özürlü öğrencim ve 4 tane de zeka geriliği olan öğrencim var.
çok yoruluyorum eve geliyorum hiç halim kalmıyor.
neyse eve geldim valiz hazırladım ve yola çıktık.
kayınvalidem yemekleri yapmış masayı hazırlamış. gider gitmez yemek yedik.
bulaşıkları yıkadım. sonra eşimin dayısı ve ailesi geldi. yengem benden 3 yaş büyük ve ev hanımı.
çayı içtik, ben bulaşıkları yıkamaya başladım. yengemde beraber yıkıyalım diye yanıma geldi.
kayınvalidemde onun hemen arkasından sen bırak dertsiz yıkasın sen bütün gün 2 çocukla yoruluyorsun
hem senin ellerin üşür dedi. ne kadar üzüldüm anlatamam.
bu olayı yaşadıktan sonra ben neyim diye düşündüm doğrusu.hizmetçi mi gelin mi?

işte tamda demek istediğimi çok iyi anlamışsınız teşekkür ederim. ben demeiyorumki hiç bişey yapamayım . eşimin kuzeniyle genelde hep aynı ortamlardayız aile içinde vs. benim çok istememe rağmen bazı nedenlerden dolayı hala çocuğum yok. konudada bahsettiğim akşam yemeğinden sonra çayları dağıttım. ikincileride tazeledim. en sonunda tam oturdum çayımı aldım ki kuzeni deniz kayınvalideme dönerek bardağını ver çayını doldurayım dedi. kayınvalidemde aslında çok iyi bir kadındır ama bardağını bana uzatarak dediki deniz senin bebeğin var yoruluyosun cemrefem doldursun dedi. kalktım çayını tazeledim . o kadar üzülmüştüm ki ağlayacaktım nerdeyse belki hiç bir zaman çocuğum olmayacak bu durumda kendimden 7 yaş küçük kızın bebeği var diye her işlerini ben mi yapıcam çok güzüme gitmişti. demek istediğim birlikte yapmamız en doğrusu ama onlar bana yaptırıyolar

dertsiz, canım o onun ayıbı. boşver. sen Allah rızası için yapıyorsun. Zaten hep şunu derim ben, milletin bana hakkı geçeceğine biraz yorulayım biraz param gitsin ama benim hakkım geçsin.

bak benim görümcem doğum yaptı, işsizim ben. vaktim var diye gittim yanına. hastanede de kaldım evinde de. eşim ise özlerim o kadar kalma dedi. ben dedim ya yazık kıza bir bebek bir büyük çocuk, kayınvaidem de geldi ama grip olmuş yatıyor. neyse helali hoş olsun, bebeğe de baktım, görümceme de, kayınvalideme de... bir bardak makienye yerleştirmedi kimse. yemek bulaşık çay ... gelen giden de bitmiyor onların hizmeti... meğer ben hamileymişim o zaman. kanamam oldu. düşük riskim var. telefonda kayınvalideme söylediğimde "anne yoruldum ya orada bilmiyordum da hamile olduğumu ondan kanamam oldu sanırım" diye bana dediği "aman ne yoruldun"... ama kendisi hala der ki "ayy çok yoruldum kızımda" ben oradayken hasta yattı. sonra geldi 1hafta bende kaldı kızı yalnız bıraktı... neyse yani... Allah rızası için yapıyoruz. takdir etmeyi bilmeyenin kendi ayıbı.

haklısın canım. Allah herşeyi görüyor zaten. bi de genetik olarak bizim rahatsızlığımız var annem ellerinden fizik tedavi görüyor ve temizlik dahi yapmaması lazım. doktor benim bu yaşta dikkat etmezsem sonumun annem gibi olacağını söylüyor. buna rağmen gittiğim yerde oturamıyorum işte.

işte tamda demek istediğimi çok iyi anlamışsınız teşekkür ederim. ben demeiyorumki hiç bişey yapamayım . eşimin kuzeniyle genelde hep aynı ortamlardayız aile içinde vs. benim çok istememe rağmen bazı nedenlerden dolayı hala çocuğum yok. konudada bahsettiğim akşam yemeğinden sonra çayları dağıttım. ikincileride tazeledim. en sonunda tam oturdum çayımı aldım ki kuzeni deniz kayınvalideme dönerek bardağını ver çayını doldurayım dedi. kayınvalidemde aslında çok iyi bir kadındır ama bardağını bana uzatarak dediki deniz senin bebeğin var yoruluyosun cemrefem doldursun dedi. kalktım çayını tazeledim . o kadar üzülmüştüm ki ağlayacaktım nerdeyse belki hiç bir zaman çocuğum olmayacak bu durumda kendimden 7 yaş küçük kızın bebeği var diye her işlerini ben mi yapıcam çok güzüme gitmişti. demek istediğim birlikte yapmamız en doğrusu ama onlar bana yaptırıyolar

siz aslında çocuklu olmanın imtiyazlarını kulanan kuzene ve sizin alınabileceğinizi düşünmeyen kayınvalideye bozulmuşsunuz.
iş yapmakla zorunuz yok..
herkes her zaman ince düşünemeyebilir.
doldurmayın kendinizi. üzülmeyin boş yere.

cemreefem; canım sanırım senin asıl kırıldığın senin çocuk sahibi olmak istemene rağmen onun "onun çocuğu var" demesi... kim olsa kırılır. haklısın. Allah sana sağlıklı, hayırlı evlatlar nasip etsin canım.

X