Gizli fermuar nasıl dikilir

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.744
60
Bu aralar günün yoğunluğu içinde,daha çok instagram'a takılıyorum.
Oralar da yeni dikişe başlayan arkadaşların gizli fermuar dikmekten korktuklarını görüyorum.
Hatta etek dikmeyi düşünen,ama gizli fermuar dikemeyeceklerini düşündükleri için erteleyen arkadaşlar olduğunu biliyorum.
Bu yazı onlara gelsin......
Şu an etek dikmediğim için,özellikle farklı renkler kullanarak bir fermuar dikeceğim....
Yani sizin için dikiyorum......
1-Etek kalıbının fermuar takacağım kısmını kumaşa aktardım.

2-Eteğin yan dikişini taklit ederek fermuar takılacak yeri de dahil ederek teyelliyorum.Boydan boya....

1.jpg

3-Kumaş paylarını açıyorum.

4-Fermuarın yüzü alta gelerek ve dişleri dikişin üzerine düzgün gelecek şekilde,payların üzerine dikkatle yerleştiriyorum.
2.jpg
3.jpg

5-Fermuarı paylara teyelliyorum.

4.jpg
5.jpg

6-Eteğimizin ön kısmını çevirip bel başlangıcını ve fermuarın bitim noktasından 1 cm yukarısını işaretliyoruz.
6.jpg

7-İlk teyelimizi yani eteğimizin birleştirme teyelini söküyoruz.
7.jpg

8-Artık gizli fermuar dikiş ayağımızı kullanarak fermuarımızın makina dikişini çekebiliriz.Bitiş noktasını işaretlemiştik her iki tarafı da o noktaya kadar dikip dikişimizi pekiştiriyoruz.

8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg

9-Şimdi yan birleştirme dikişimizi makina da çekebiliriz.Dikkat edeceğimiz nokta fermuarın ucunu dışarı çekerek,fermuar birleştirme dikişlerinin üst üste gelmesini sağlayarak yan dikişimizide aynı noktada buluşturmak...
12.jpg

10-İşte sonuç budur....lacivert kumaşa beyaz fermuar dahi dikseniz,gizli kalır....potluk yapmaz...hatta yan dikiş yerinde açık renk iplik kendini belli eder ama fermuar aradan cee demez......
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg

Kolay gelsin arkadaşlar....
Bu arada ben dikişle ilgili eğitim almadım...Dikiş dikmeyi kendi kendime öğrendim,geliştirdim...Gizli fermuarı da kendim deneye yanıla bu şekilde dikmeye başladım...
Amacım kimseye ders vermek değil sadece bildiğim bir şeyi göstererek benim gibi kendi kendine öğrenmeye çalışan arkadaşlara yardımcı olmak....Ben de bazı pratiklikleri böyle öğrendim...

resimler ve anlatım
hobbyismyworld.bl ogspot.com.tr

Son düzenleme:
X