Gölcük Tabiat Parkı Tanıtımı, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.449
28.109
57
Gölcük Tabiat Parkı Hakkında Kısa Bilgi
» Denizden ortalama 1200 metre yükseklikte olan göl aslında yapay bir göldür. 1360 metre yürüyüş ile göl etrafını tam tur dönebilirsiniz.

» Gölcük gölü adını bulunduğu Gölcük tabiat parkından almaktadır. Altını çizerek söylüyorum ki Gölcük gölü Abant Göl ile karıştırılmaktadır.

bolu-golcuk-golu-01.jpg


Gölcük Tabiat Parkına ulaşmak için öncelikle bolu merkeze uğramalısınız. Bolu’nun bu kadar güzel ve gelişmiş olduğunu bilmiyordum. Muazzam bir çarşısı mevcut, vakit bulursanız muhakkak gezip alışveriş yapın. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Günü birlik olarak planladığımız bolu gezisi için oluşturduğumuz 3 rota vardı. Abant gölü, Gölcük gölü ve Yedigöller. Ancak Gölcük gölüne aşık olduğumuzdan zamanımızın büyük bir bölümünü orada harcayarak Yedigölleri elemek zorunda kaldık. Sebebi ise; Abant gölü Merkeze 40km, Gölcük gölü 15km, Yedigöller tam ters istikamette 49km olduğundan vaktimizi yollarda harcamak istemedik.

bolu-golcuk-golu-02.jpg

Gölcük gölü, iyi ki İstanbul’da değil diye geçirdim içimden. Şehrin kalabalığından sıkılmış birisi olarak sessiz bir yer arıyorsanız burası tam size göre. Otopark sıkıntısı ve oturacak yer sıkıntısı yok. Kuş sesleri ve gölde olan kurbağa sesleri dışında hiç bir şey duymayacaksınız.

Gölcük Tabiat Parkındaki evin kime ait olduğunu sizde merak ediyorsunuz değil mi? Civarda bulunan tek yapı Devlet Konuk Evi. Etrafı çevrili ve giriş izni yok! Zannediyorum içeri girmek içinde özel kişiliğe sahip olmanız gerekiyor.

Gölcük Gölü Balık Avı
Gölün etrafını dolaştıkça balık sürülerine rastlamanız muhtemel bir seçenek. İçerisinde Sazan türü balık bulunduran bu gölde avlanmak zannediyorum ki özel izinle gerçekleşiyor. Görseller arasında da göreceğiniz tabela üzerinde ” Orman ve su işleri bakanlığı tarafından verilen amatör olta balıkçılığı belgesi olmadan balık tutmak yasaktır. Aksi taktirde AVLANMA FİŞİ (bir günlük) alınması gerekmektedir. ” yazmaktadır.

Gölcük Gölü Konaklama
Bu gölün kenarında konaklamaya ne dersiniz? Hemen gölün kenarında bulunan kır evlerinden birini kiralayabilirsiniz. Gölcük Kır Evleri ormanın içerisinde ve Gölcük ile bütünleşen manzarası bir doğa harikasıdır. Gölcük Kır Evleri tesislerinde altışar kişilik konaklama imkanı sunan, dört oda bulunmaktadır.

Tesis lüks odalardan oluşmakta olup, 24 saat sıcak su, 32” LCD ekran televizyon ve daha bir çok imkanı misafirlerine sunmaktadır. Konaklama Ücreti hakkında bilgi maalesef veremeyeceğim. Detaylar için Google’de arama yapabilirsiniz.

Gölcük Gölü Ne Yenir? Piknik Yapılır mı?
bolu-golcuk-golu-03.jpg

Gölcük gölü çevresinde piknik yapmak için yerler ve ateş yakmak için alanlar bulunmakta. Biz yanımızda getirdiğimiz malzemelerle güzelce kahvaltımızı yaptık. Tüpümüzle çayımızı demledik ve manzaranın keyfini çıkardık. Mangal yapmak isteyenlerin, Malzemelerini Bolu merkezden tedarik etmeleri daha isabet olacağını düşünüyorum.
» Ekstra olarak göl yakınında kafe ve restorantlar bulunmakta. Burada kahvaltı ve yemek servisleri hizmeti almanız mümkün.

Gölcük Gölü Kamp Yapılır mı?
Gölcük girişinde hemen sol tarafta kamp alanı buluyor. Kamp alanın yakınında bir kaç tane yiyecek içecek işletmesi bulunuyor. Buralardan yararlanabilirsiniz. Kamp yapılacak mevsim olarak ilkbaharı ve sonbaharı öneriyorum. Çünkü hava şartlarından ötürü gölcüğe çıkıp inmeniz biraz zorlaşabilir.
» Gölcük Tabiat Parkı içerisine yetkililerden izin isteyerek kamp kurabilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkı Resimleri
golcuk-golu-resimleri-01.jpg


golcuk-golu-resimleri-03-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-05-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-06-150x150.jpg


golcuk-golu-resimleri-07-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-08-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-12-150x150.jpg


golcuk-golu-resimleri-11-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-10-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-09-150x150.jpg


golcuk-golu-resimleri-04-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-13-150x150.jpg
golcuk-golu-resimleri-02-150x150.jpg

Golf Buggy ile Gezinti / Kiralık Bisiklet
Golf Buggy: Golf arabaları kiralaması yaparak göl etrafında tur atılabilir. Araçlar 4-6-8 ve 10 kişilik oluyor tur ücreti de kişi başı 5₺. 6 kişilik aracı 30 ₺’ye tutabilir ve tam tur atabilirsiniz.

Kiralık Bisiklet: 10₺ – 20₺ arasında bisiklet kiralamanız mümkün. Kalabalık yüzünden hız alamayabilirsiniz. Gölcük gölünün çevresini dolaşmak için yürümenizi öneriyorum.

Gölcük Tabiat Parkı Fotoğraf Çekimi
golcuk-golu-resimleri-14.jpg


Profesyonel Çekimler (Düğün / Mezuniyet) amacıyla resim çekilmek serbesttir. Ortamın uygun oluşu ilgi görmesine, ilgi görmesi de yoğunluğa neden olmakta. Bil hassa gölün ortasına uzanan balkon mezun olan gençler tarafından çok işgal edilmektedir.
» Düğün Fotoğrafı çektiren çiftimize Allahtan mutluluklar diliyorum.

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücretleri
2018 Ücret Tarifesi Ücretlendirme
Şahıs
5₺
Motosiklet 10₺
Otomobil 15₺
Minübüs 45₺
Küçük Otobüs 75₺
Büyük Otobüs 120₺
» Gölcük tabiat parkında 20.06.2016 tarihi itibariyle “YAYA ÜCRETLİ” olmuştur.
» Araçta bulunan kişi sayısına bakılmaz.
» Film çekimleri ayrı ücretlendirilir.

Gölcük Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol tarifi
Adres: Gölcük Milli Parkı No: 587, 14030 Mesciler Köyü / Bolu
Yol tarifi: İstanbul’dan 275 kilometre mesafede olan bolu merkeze gelin. (yaklaşık 3,5 saat) Ardından 15 kilometre kadar Bolu’nun güney yönüne doğru giden yola çıkarak tabelaları takip edebilirsiniz. Kaybolma ihtimaliniz sapakların az oluşu itibariyle çok azdır.
Toplu Taşıma: Şehir merkezinden kalkan Seben ve Kıbrıscık ilçe minibüsleri ile gidebilirsiniz.

Hatırlatmalar
» İçeride bulunan çeşmelerde deterjanla bulaşık yıkamayın ve lütfen duyarlı olup çöpünüzü kovalara atınız.
» Ormanda; Ayı, Kızıl Geyik, Karaca, Çakal, Yabani kedi, Porsuk, Gelincik, Tilki, Tavşan, Ağaçkakan, Kiraz kuşu, Kaya kartalı, gibi çok çeşit hayvanlar yaşamaktadır.
» İçeriye seyyar satıcıların girmesi kesinlikle yasaktır.
» Göle yüzmek için girmek tehlikeli ve yasaktır.
» Yılın her mevsimi Gölcük gölü ziyaret edilebilir.
gezilesiyer.com/
 

Benzer Konular