(GÜNLÜK) Hedef HAFTADA 1 ya da 1,5 KİLO vermek

Mrskivircik

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
23
23
Merhaba hanımlaaar! :)

Yazım çoook uzun fakat kilo vermek adına yüzlerce sayfa okumuş biri olarak tüm bildiklerimi ve yapacaklarımı buraya yazdım. Bazal metabolizma hızı, günlük alınması gereken kalori, intermittent fasting (aralıklı oruç), spor ve matematiksel olarak kilo verme hesabı. İllaki bunlardan birinden işinize yarayacak olan olacaktır.

*Ben küçüklüğümden beri kilolu olan birisiyim. Şuan 20 yaşında, 153 boyunda, 65.4 kiloyum. Üniversite öğrencisiyim şuan(temmuz) tatildeyiz o yüzden tatilde kilo verip okul zamanı korumaya çalışmak istiyorum (okul eylül de başlayacak). Vermek istediğim 10-15 kilo arası. 10. Sınıftayken diyetisyene gidip sağlıklı beslenme ile 5 ayda 10 kilo vermiştim (bakınca çok az görünüyor hiç su içmezdim ve yaptığım spor da pilatesti. Pilates zayıflatmaz sıkılaştırır. Tabi o zamanlar bu kadar bilinçli değildim. O yüzden çok yavaş olduğunu düşünüyorum) sonra sınav stresinden geri aldım tabi 12. Sınıfta. Şimdi tekrar karar verdim ve haftada 1 ya da 1.5 kilo zayıflamak istiyorum Eylül'e kadar.*

Ne yapacağımla ilgili minik bir özet yapayım: İntermittent fasting (aralıklı oruç) + alkali su + spor

Nasıl olacağı konusuna gelirsek, çok araştırma yaptım. Kilo vermek aslında matematik işi. Yani yaktığın kalori aldığın kaloriden daha fazla olmalı ki sen kilo veresin.

Herkesin kendine özel "bazal metabolizma hızı" vardır. Peki nedir bu bazal metabolizma hızı? Bazal metabolizma hızınız sizin bir günde hiç hareket etmeden vücudunuzun yaktığı kaloridir. Vücudunuzun yaşamını sürdürebilmesi için bu enerjiye ihtiyaci vardır. Siz eğer bazal metabolizmanızdan az yemek yerseniz başlarda birkaç kilo verirsiniz ama sonra metabolizmanız yavaşlar ve normalde daha hızlı kilo verebilecekken metabolizmanızı yavaşlattığınız için çok çok daha zor kilo verirsiniz.

Bir de "günlük almanız gereken kalori" vardır. Bu sizin spor yapıp yapmamanıza, spor yaptığınız güne vs göre değişmektedir.

Bazal metabolizma hızınızı ve günlük almanız gereken kaloriyi şu linkten hesaplayabilirsiniz: http://agirsaglam.com/programlar/baslangic/hesaplayicilar#calculatehealth
Yukarıdaki linkten hesaplanamayan arkadaşlar bu linkten de hesaplayabilir. Fakat kilo vermek seçeneğini işaretlediğinizde size günlük kalori ihtiyacından 300 kalori az verecektir bunu unutmayın sakın. Ona göre de hesaplarınızı yaparsınız : http://fityemek.com/kalori-ihtiyacini-hesapla/

Kalori konusunu şöyle özetleyeyim. Spor yapmanıza göre bazal metabolizma hızınıza kalori eklenir. Eğer siz kilo vermek istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızdan 500 kalori azaltmalısınız. Haftalık 500x7=3500 kalori eder bu da haftada yarım kilo vermek demektir. Haftada 1 kilo vermek için günlük kalori ihtiyacından 1100 kalori az yemek gerekiyor ama bu pek sağlıklı değil. Ben genelde düşük beslendiğim için 1100 kaloriyi kısacağım ama size bunu 500 kalori kesmeye iyice alıştıktan çok çok sonra yapmanızı öneririm çünkü vücudunuz şoka girip istediğinizin tersi tepki verebilir. Bu arada 1 kilo 7700 kaloridir.

*Benim bazal metabolizma hızım 1470 çıktı 1400 olarak alıyorum onu. Çünkü bu hesaplayıcılar tahmini bir sayı verirler yani yüzde yüz doğru değillerdir. Haftanın 7 günü spor yapacağım günlük almam gereken kalori 2536 çıktı. Ben 1400 kalori besleneceğim. Böylece günlük -1100 kalori açığını oluşturmuş oluyorum. 1400 kaloriyi de sağlıklı besinlerden alacağım tabiki. Ben kalori hesaplamak için telefon uygulaması kullanıyorum. Elma amblemi bir olan kalori sayıcı. Araştırırsanız bulabilirsiniz.*

Bir diğer konu bu kaloriyi hangi zaman diliminde alacağım? İntermittent fasting uygulayacağım. Bunu ilk defa duymuş olabilirsiniz. Ayrıntılı öğrenmeniz açısından aşağıya ekleyeceğim linkleri lütfen izleyin ve mantığını kavrayabilin. Ben 18/6 yapacağım yani 18 saat aç kalıp 6 saatte besinlerimi alacağım. Bu gözünüzü korkutmasın çok kolay ve güzel bir uygulama. Her gün 9 da uyanıp 10.30 da spora başlamayı ve sporun hemen arkasından ilk öğünümü 12 de yapmayı planlıyorum. Yani sporu aç karnıma yapmayı planlıyorum. (Buna spor konusunda değineceğim.) Kısacası yemeğe saat 12.00 de başlayıp 18.00 da bitirmeyi planlıyorum. Açlık periyotlarında 3 litre himalaya tuzlu yani alkali suyumu içeceğim.
Videolar: 1)
2)
3)
4)
5)

Şimdi gelelim spor konusuna. Sporu mümkün olduğunca aç karnına yapmaya çalışacağım. Aç karnına yapılan spor kastan harcar gibi düşünceler var ama intermittent fasting uygulayanlar antremanlarını genellikle aç karnına yapıyorlar ve bunun yağ yaktırdığını savunup öneriyorlar. Bende o kadar araştırma sonucu böyle düşünenlerdenim. Tabi herkesin bünyesi farklı siz belki dayanamayabilirsiniz. Yeme periyodunuz içinde hafif bir kahvaltıdan sonra sporunuzu yapabilirsiniz.
Ben kardiyo yaparken sıkılan insanlardanım. 15 dk da 200-300 kalori arası kalori yaktıran HIIT kardiyoyu 2 kere peşpeşe yapacağım. Yani ortalama 400 kalori yakmış olacağım. Linkini buyrun: https://www.youtube.com/watch?v=-kFIwK71AFw
Biraz dinlendikten sonra da 1 saat kadar da zumba yapacağım. 3 farklı videonun birleşimi olarak. Burda da ortalama 300 yaktığımı farz edelim. (Hep minimumlarını hesaplıyorum normalde 1 saat zumba 500 kaloridir.) Linkleri burada:
1) https://www.youtube.com/watch?v=NsyPNRwg2Qo
2) https://www.youtube.com/watch?v=ijYxtAsrR-U
3) https://www.youtube.com/watch?v=IaFB4kg55IA

Sporla 400+300=700 kalori yakmış olacağım. Şimdi gelelim asıl hesaba. Normalde almam gereken 2500 kaloriydi ama ben bunu 1100 kalori azaltarak 1400 kalori aldım. Bazal metabolizma hızımda 1400'dü böylece yemekten aldığımı metabolizmamla birlikte yaktım yani elde var sıfır. Azalttığım 1100 kalori ve sporu toplarsak 1800 kalori. Ben günlük 1800 kalori açık oluşturmuş oluyorum. Bu da 1800x7=12600 kalori eder. Bunu da 1 kg olan 7700 kaloriye böldüğümüzde 1,63 kg eder yani haftada 1,5 kilo diyin. Elbette kilo vermemin duracağı zamanlar olacak ama yılmak yok TAM GAZ DEVAMMM! :) :)

Benim hesaplarım ve planlarım bunlar her gün buraya yaptıklarımı yazacağım. Belki kimse yorum yapmayacak ama biliyorum ki benim gibi kilo vermek için çok uğraşan insanlar var. Belki onlara faydam olur :)

Son düzenleme:
Merhaba canim ne guzel aciklayici olmus benimde almam gereken kaloriyi hesaplayabilirmisin senin linke tikladim yapamadim hesaplaman cok guzel bende hafta 1buvuk vermek istiyorum ne yapmam gerek :KK43:

Merhaba canim ne guzel aciklayici olmus benimde almam gereken kaloriyi hesaplayabilirmisin senin linke tikladim yapamadim hesaplaman cok guzel bende hafta 1buvuk vermek istiyorum ne yapmam gerek :KK43:

Tesekkür ederiim fayda sağlayabildiysem ne mutlu :) Tamam canım bana yaşını, boyunu, kilonu ve haftada kaç kez spor yapıyorsun onu söyle

Son düzenleme:
Tesekkür ederiim fayda sağlayabildiysem ne mutlu :) Tamam canım bana yaşını, boyunu, kilonu ve haftada kaç kez spor yapıyorsun onu söyle
26 yasındayım 88.6 haftanın 6gunu spor yapıyorum canım sporlar bısıklet leslıe yururyus plates karısık bı sekılde gunde 1 bucuk saat ile 2saat arası haftanın 6gunu

Hımm taze topik,hayırlı olsun:-)linklere bakıyorum hemen.o kalori sayacını ben de kullanıyorum,protein vb. Besin gruplarına gore göstermesi en güzeli:-)

Telefondan mi girdin hesaplamayı yaptığın siteye?ben girdim ama açmıyor hesaplama sayfasını:-(

Hımm taze topik,hayırlı olsun:-)linklere bakıyorum hemen.o kalori sayacını ben de kullanıyorum,protein vb. Besin gruplarına gore göstermesi en güzeli:-)
Bu siteyi dışarıdan takip ediyordum sonra günlük olarak bende paylaşmak istedim ve bugün üye olup ilk topiğimi açtım :KK70: teşekkür ederim :) evet programlar olmasa bir hayli zordu işimizz

Telefondan mi girdin hesaplamayı yaptığın siteye?ben girdim ama açmıyor hesaplama sayfasını:-(
Açılıyor aslında:| linke tıklayın sonra sayfanın solunda kutucuklar olacak. Önce bazal metabolizma kutusuna tıklayıp sayfayı biraz aşağıya kaydırın, hesaplayın sonra günlük kalori kutusuna tıklayın gerekli şeyleri işaretleyin sonuç çıkıyor

Tatlım senin bazal metabolizma hızın 1675 çıktı. Günlük alman gereken kalori de 2889 çıktı yani kilonu koruman için 2889 kalori alman lazım. Haftada 1 ya da 1.5 için 1100 kalori kesmemiz lazım o zaman 1789 kalori oluyor ama sen birden kesme vücudun ters tepki verebilir. Ilk 1 2 hafta 500 kalori kes sonra daha fazla kesersin istersen?

Tatlım senin bazal metabolizma hızın 1675 çıktı. Günlük alman gereken kalori de 2889 çıktı yani kilonu koruman için 2889 kalori alman lazım. Haftada 1 ya da 1.5 için 1100 kalori kesmemiz lazım o zaman 1789 kalori oluyor ama sen birden kesme vücudun ters tepki verebilir. Ilk 1 2 hafta 500 kalori kes sonra daha fazla kesersin istersen?
Cok tesekkur ederım tatlım zahmet olduuu senı takıp edıcemmm INSALLAH hedefıne ulasırsın :KK66:

Telefondan mi kaynaklanıyor anlamadım, std yarim gibi,sola kaydıramıyorum.ben bilgilerimi versem: boy 155 kilo 57 yas 29

Bu siteyi dışarıdan takip ediyordum sonra günlük olarak bende paylaşmak istedim ve bugün üye olup ilk topiğimi açtım :KK70: teşekkür ederim :) evet programlar olmasa bir hayli zordu işimizz
Oh neEiyi ettin:-) ben de hesaplıyorum aslında bazal m. H. Falan ama bi de burdan hesaplamak istemiştim. Günlük 1000-1200 kalori arasında almaya ve bunu özellikle protein ağırlıklı almaya dikkat ediyorum.bi on kilo verdim aslında ama şehir değişikliği,BYram ,tatil derken durdu ve üstüne koymaya başladı.Canım sıkılıyor haliyle.benimkini de hesaplar misin? Haft ad 2 ya da 3 gün yürüyüş tempolu onun dışında ufaklığın pesinden kosuyorum

Telefondan mi kaynaklanıyor anlamadım, std yarim gibi,sola kaydıramıyorum.ben bilgilerimi versem: boy 155 kilo 57 yas 29
Oh neEiyi ettin:-) ben de hesaplıyorum aslında bazal m. H. Falan ama bi de burdan hesaplamak istemiştim. Günlük 1000-1200 kalori arasında almaya ve bunu özellikle protein ağırlıklı almaya dikkat ediyorum.bi on kilo verdim aslında ama şehir değişikliği,BYram ,tatil derken durdu ve üstüne koymaya başladı.Canım sıkılıyor haliyle.benimkini de hesaplar misin? Haft ad 2 ya da 3 gün yürüyüş tempolu onun dışında ufaklığın pesinden kosuyorum

Hesapladım bazal metabolizma hızın 1345, gunluk kalori ihtiyacın 1849 çıktı. 1000 ve 1200 kalori beslenmek cok düşük normalde 1200 den asagi beslenmemek gerekiyor bir ara bende yaptim 2 kilo civari verdim sonra geri aldim şimdi hayatıma sporu ekleyip deneyeceğim. -300 veya -500 kalori kesmek gerekiyor. 500 kalori keserek (1300) haftada yarım kilo verirsin ama sakın daha fazla kesme hiç sağlıklı olmaz.
Site mobilde biraz sıkıntı sayfayı yan kullanmak gerekiyor en iyisi ben yeni bir link vereyim yeni gelen arkadaşlar ordan hesaplasin: http://fityemek.com/kalori-ihtiyacini-hesapla/
Burada kilo vermek seçeneğini seçince gunluk kalori ihtiyacinizi '300 kalori çıkarmış hali"yle size verecek. Aklınızdan çıkarmayın arkadaşlar. Ona gore sizde hesabinizi yaparsınız :KK39:

Hesapladım bazal metabolizma hızın 1345, gunluk kalori ihtiyacın 1849 çıktı. 1000 ve 1200 kalori beslenmek cok düşük normalde 1200 den asagi beslenmemek gerekiyor bir ara bende yaptim 2 kilo civari verdim sonra geri aldim şimdi hayatıma sporu ekleyip deneyeceğim. -300 veya -500 kalori kesmek gerekiyor. 500 kalori keserek (1300) haftada yarım kilo verirsin ama sakın daha fazla kesme hiç sağlıklı olmaz.
Site mobilde biraz sıkıntı sayfayı yan kullanmak gerekiyor en iyisi ben yeni bir link vereyim yeni gelen arkadaşlar ordan hesaplasin: http://fityemek.com/kalori-ihtiyacini-hesapla/
Burada kilo vermek seçeneğini seçince gunluk kalori ihtiyacinizi '300 kalori çıkarmış hali"yle size verecek. Aklınızdan çıkarmayın arkadaşlar. Ona gore sizde hesabinizi yaparsınız :KK39:
Tesekkur ederim canım ,sagolasin,dikkat edeceğim,sonuçları yazarım:-*

Rica ederiiim :) merakla bekliyorum sonuçlarını
Peki son olarak bana da haftalık bi kilo verecek şekilde bi kalori hesaplaması yapar misin?sana zahmet. Ben hesaplayacaktım ama daha fırsat olması:-( eğer fırsatın olursa yaz e mi:-*
Ben 66.5 kilodan duserken yaptığımı yazayım: akşamları yenerim ya da tarçınlı sut ile elma oldu öğünüm.gündüzleri de protein agirlikli beslendim.leslie, zumba yaptım ara ara.emziriyorum bi taraftan onun da faydası oldu:-)en önemlisi de aksam yememek,hep ac girdim yatağa,zor da olmadı ama simdi annemin yanina geldim, es dost akraba çok zor oluyo:-(

X