HALA KENDİMİ BOŞANMIŞ GİBİ HİSSEDEMİYORUM YA! SİNİR KÜPÜYÜM

Papatyaakadiin

E Y L Ü L
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2020
708
1.025
Kızlar iyi geceler 🌙 Eski konularımı biliyorsunuz. Tanıyorsunuz artık beni.Bildiğiniz üzere 23 Eylül’de anlaşmalı olarak boşandım. İkimizde istinafa başvuru hakkımızdan feragat ettiğimize dair dilekçe yazdık. 2 hafta beklemeden karar kesinleşsin diye. Seviniyordum ya bitti artık, yeni bir hayata yeni bir işe başlıyorum diye. Ama hakim gerekçeli kararı duruşma günü yazmadı. Mahkemenin yoğunluğundan dolayı gerekçeli karar sonra yazılacaktır diye ekledi.Bugün tam 1 ay oldu. gerekçeli karar yazılmadan, ve tebliğ edilmeden karar da kesinleşmiyor. Kendimi hala evli gibi hissediyorum ve bu durum can sıkıcı bir hal almaya başladı.Biliyorsunuz adliyeye atamam oldu. Yeni bir işe başlayacağım.Ben kendi soyadım ile işe başlamak istiyordum. Yani boşanmaktan utanmak değil de, işte kimsenin beni onun soyadı ile tanımasını istemiyorum. Boşandığımı cümle alem bilsin istemiyorum. Birisinin soracağı bir soru bile bana yaşadığım kötü günleri hatırlatacak çünkü. Ailem dahi bana hatırlatmamak için boşanma konusunu açmıyorlar.Bakanlıktan işe başlama yazılarımız yakında gelecek ve çağırılacağım. Yani onun soyadı ile başlayacağım.Zaten gerekçeli karar yazıldıktan sonra, bunun bir de tebliğ aşaması var. Yani tebliğ edilmeden, karar kesinleşmeyecek. Ben ilk davayı açtığımda mahkeme gün veremiyordu ona tebliğ edilemediği için. Çok uzamıştı süreç. Yine öyle olacak zaten tebliğ aşamasında. Gerekçeli karar yazılmış olsaydı, en azından şu an sadece tebliği bekliyor olacaktım.Çok canım sıkılıyor bu duruma. Yani işe başlayınca ben tertemiz bir sayfa ile başlamak istiyordum. O kirli soyad ile değil.Ya yaşadıklarım zaten çok ağırdı, taş olsa yerinden çatlardı.Yeniden hatırlamak istemiyorum, birisinin bana hatırlatmasını istemiyorum. Hepiniz biliyorsunuz nasıl bir bataklıktan çıktığımı, bana çok destek oldunuz o sancılı süreçte. Onun içinde ayrıca teşekkür ederim. Mesela yaşadığım bir olaydan bahsedeceğim, canımı çok sıkmıştı.
Atandığımda evrak teslimine gittiğim zaman , arkadaşım sınav komisyonundaki görevli memura sessizce söylemişti, eski kızlık soyadının adli sicil kaydına nasıl ulaşabiliriz diye. Evrak teslimine gelen diğer adaylar da vardı oda da.Sonra oradaki diğer bayan memur, yüksek sesle eşinizin iş durumu nedir, demişti. Halbuki benim evraklarımla ilgilenen o değildi.Bende bilmiyorum demiştim. Hee, sizin durumlar karışık o zaman demişti . Bende hanımefendi ben buraya özel durumumu konuşmaya gelmedim demiştim. Uzun zaman sonra canımın ilk defa bu kadar yandığını hissetmiştim. Dakika bir gol bir…Gözlerim doldu. Yani bu konunun benim için ne kadar hassas olduğunu belirtmek için anlattım bu olayı. Yani ben boşandığımı kimsenin bilmesini istemiyorum.Neden diye sormaya yeltenecekler çünkü ve canım yanacak. Çünkü her boşanma mevzusunda ben yaşadığım kötü olayları hatırlıyorum. Antidepresanları bıraktım doktor gözetiminde . 3 ay falan oldu bırakalı. Psikologdan seansta almıyorum artık. Psikologum şehir dışında uzun bir süre orada olacakmış. Yani yeniden başa sarmak istemiyorum. Neyse… Asıl soracağım sorudan uzaklaştım bayağı kusura bakmayın. Avukatıma soruyorum. Ne zaman yazacak hakim gerekçeli kararı diye. Bilmiyorum bekliyoruz diyor. Yani ne kadar bekleyeceğim ben Allah aşkına? Bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim. Okuyan herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. 🌸

Son düzenleme:
Benim kardeşim de bu durumda kaldı.
6 yıl du galiba.
Mahkemeye kendisini gitti kalemine ve durumu anlattı.
1 saat içinde hakimden gerekcili kararı imzalayıp aldılar.
Bir şansınızı deneyin,kardesimde işe yaradı.yanliz eşinizi de o gün yada ertesi gün içinde imza için çağırıyorlar gelmesi şart.

Maalesef gidemem. Çünkü benim davam başka bir şehirde oldu. Bulunduğum şehirde değil. Annem ve babamla gitmiştim zaten. Şu an gitmem mümkün değil. Yani ne kadar süre beklemişti kardeşiniz adliyeye gitmeden önce? 😔 6 yıl derken dava 6 yıl sürmüştü değil mi 🤔 Biz mahkemeden çıkarken imzalarımızı attık zaten.Feragat dilekçelerimizi de verdik.

Hayır dava altı yıl önce görüldü tek celsede bitti.
en fazla bir ay bekledi kardeşim ve gitti imzalar atilmamisti
Feragat dilekçesi ve tebliğ bir gün içinde oldu bitti.
ama dediğim gibi biz aynı sehirdeydik hemen halledebildik.
başka sehirdeyse zor ozaman.

Maalesef gidemem. Çünkü benim davam başka bir şehirde oldu. Bulunduğum şehirde değil. Annem ve babamla gitmiştim zaten. Şu an gitmem mümkün değil. Yani ne kadar süre beklemişti kardeşiniz adliyeye gitmeden önce? 😔 6 yıl derken dava 6 yıl sürmüştü değil mi 🤔 Biz mahkemeden çıkarken imzalarımızı attık zaten.Feragat dilekçelerimizi de verdik.

Meslek sahibi olmanıza çok sevindim. Eski konularınızı bilmiyorum ama umarım bundan sonrası sizin için çok güzel olur, soyadı mevzusuna çok da anlam yüklemeyin, yeni iş arkadaşlarınızla tanışırken kendi soy isminizi söyleseniz ne olur ? Nasılsa değişecek illaki karar kesinleşince

Hayır dava altı yıl önce görüldü tek celsede bitti.
en fazla bir ay bekledi kardeşim ve gitti imzalar atilmamisti
Feragat dilekçesi ve tebliğ bir gün içinde oldu bitti.
ama dediğim gibi biz aynı sehirdeydik hemen halledebildik.
başka sehirdeyse zor ozaman.
Bizimde tam bir ay oldu. O zaman bizimde yazılır gerekçeli karar değil mi ? Biz imzaları attık feragat dilekçesi de verdik. Artık imzalık bir şey kalmadı. Sadece tek isteğim gerekçeli kararın bir an önce yazılıp, kesinleşmesi.

Meslek sahibi olmanıza çok sevindim. Eski konularınızı bilmiyorum ama umarım bundan sonrası sizin için çok güzel olur, soyadı mevzusuna çok da anlam yüklemeyin, yeni iş arkadaşlarınızla tanışırken kendi soy isminizi söyleseniz ne olur ? Nasılsa değişecek illaki karar kesinleşince
Teşekkür ederim ☺️ İşte anlam yüklüyorum maalesef ki… Yani kızlık soyadım ile tanıtsam kendimi ve resmî evraklarda uyap e imza vs hep şu an ki soyadım görünecek. O yüzden yalancı durumuna düşerim

Teşekkür ederim ☺️ İşte anlam yüklüyorum maalesef ki… Yani kızlık soyadım ile tanıtsam kendimi ve resmî evraklarda uyap e imza vs hep şu an ki soyadım görünecek. O yüzden yalancı durumuna düşerim
Aslında yalancı duruma düşecek bir şey yok. Sonuçta oda sizin soyadınız. Peki karar tamamen kesinleşince. Mesela uyap e imza ordan soy isminiz silinecek mi

O kadar kasma kendi kızlık soyadın + eş soyadı ile tanıtıver sonra da sadece kendi soyadına dönersin

Gerekçeli karar kanuna göre en geç 1 ay içinde yazılır. Kalemin telefon numarasını internetten bulabilirsiniz. Bir ihtimal açarlar. Açtıklarında söyleyin 1 ay oldu kanuni süre geçmek üzere diyin. Hallederler diye düşünüyorum. İlk söylediğinizde halletmezlerse iki üç deneyin. Kalemler bazen dürtmeden hareket etmiyor maalesef.

Boşanma sebebinizi sorsalar da siddetli gecimsizlik der geçersiniz. Detay anlatmak zorunda değilsiniz ki. Sadece genelde karşi taraf boşanmak istemiş gibi biraz uzulerek bakıyorlar, o kısma takılmayın :) Erkekler rahatsız eder diye düşünüyorsanız öyle bir şeye yeltenen olursa sert bir şekilde tersleyin olur biter. Zamanında bunları yaşadığım için kendi tecrübelerime dayanarak söyledim bunları ama bilmiyorum çekinceleriniz bunlar mıydı. Soyadınızı da iş arkadaşlarınız ezberleyene kadar, değişmiş olur bence :)

Çok geçmiş olsun. Lütfen sakin olun belki de işe başlana yazınız gelmeden hallolacak. Yukarıda bir arkadaş yazmış gidip konuşsanız en azından kalemi arayıp anlatsanız bence hızlandırılır.
Umarım ama zannetmiyorum yani. Pazartesi gerekçeli karar yazılsa bile bunun birde tebliğ aşaması var. Tebliğ edilmeden karar kesinleşmiyor. İlk davayı açtığımda bile üç kere tebligat çıkartmıştık tebligat edilemediği için. Adreste bulunmadığından dolayı. Tebliğ edilemediği için mahkeme çok geç gün verebilmişti. Yani zaten tebliğ aşamasında yeterince uzama ihtimali var. Yine tebliğ edilememe durumana karşılık. Yani beni de bir iki hafta içinde başlatırlar artık işe. Yazımız gelir. Öyle demişti görevli memur. Ayrıca kaleme gitme gibi bir durumum söz konusu değil. Çünkü bulunduğum şehirde görülmedi duruşmam. Arayınca da ciddiye alıp bilgi verilmiyor zaten. Avukatımın düşünmesi gereken şeyleri ben düşünüyorum 😢

Gerekçeli karar kanuna göre en geç 1 ay içinde yazılır. Kalemin telefon numarasını internetten bulabilirsiniz. Bir ihtimal açarlar. Açtıklarında söyleyin 1 ay oldu kanuni süre geçmek üzere diyin. Hallederler diye düşünüyorum. İlk söylediğinizde halletmezlerse iki üç deneyin. Kalemler bazen dürtmeden hareket etmiyor maalesef.
Evet bende kanuni olarak 1 ay içinde yazılması gerektiğini biliyorum. Bugün 31 gün oldu. Dün 1 ay dolmuştu.Yazmak zorundaydı cuma günü. Ama yazmadı. Bakalım eğer pazartesi de yazmazsa, kalemi arayıp şansımı deneyeceğim .

Evli izlenimi olmasın diye ikisi ile tanıtmak istemiyorum. Asıl sorunda bu. Çünkü soracaklar bana. Neden vs diye. O günleri tekrar hatırlamak istemiyorum.
Kendi soyadınla tanıt, soran olursa da boşanma hikayeni kimseye anlatmak zorunda değilsin öyle hissedip üzülme, anlaşamadık üzerinde konuşmayı sevdiğim bir konu değil de ve kapat. Bu çok minik bir detay🌺

Boşanma sebebinizi sorsalar da siddetli gecimsizlik der geçersiniz. Detay anlatmak zorunda değilsiniz ki. Sadece genelde karşi taraf boşanmak istemiş gibi biraz uzulerek bakıyorlar, o kısma takılmayın :) Erkekler rahatsız eder diye düşünüyorsanız öyle bir şeye yeltenen olursa sert bir şekilde tersleyin olur biter. Zamanında bunları yaşadığım için kendi tecrübelerime dayanarak söyledim bunları ama bilmiyorum çekinceleriniz bunlar mıydı. Soyadınızı da iş arkadaşlarınız ezberleyene kadar, değişmiş olur bence :)
Detayı tabiki anlatmak zorunda değilim. Ama ben çok çok zor şeyler yaşadım ve atlatabilmek için destek aldım. Yani bana neden diye sorulması BİLe beni o günlere götürüyor. Tekrardan başa sarmak istemiyorum. Ailem bile bana hatırlatmıyor üzülürüm diye. Hassasiyetimi bildikleri için. Evet çekincelerimin arasında Tabiki o da var. Bu boşanmış zaten kolay lokmadır diye yanaşmaya çalışırlar ve çok üzülürüm diye de çekiniyorum Tabi. Yaşayan yaşayanın halinden anlıyor, doğru bir tespit oldu 😢 bakalım pazartesi mahkeme kalemini arayacağım. Umarım hiç sıkıntı yaşanmadan halletmiş olurum .

Kendi soyadınla tanıt, soran olursa da boşanma hikayeni kimseye anlatmak zorunda değilsin öyle hissedip üzülme, anlaşamadık üzerinde konuşmayı sevdiğim bir konu değil de ve kapat. Bu çok minik bir detay🌺
Çok teşekkür ederim, güzel yorumunuz için. Haklısınız sanırım. Evde boş boş durup işe başlamayı beklemekten böyle takıp üzülüyordum işte. Dediğiniz gibi yapacağım. Umarım , bunların hiç birine gerek kalmadan hallolur da

Şey geldi aklıma daha olay yaşanmadan ne yaşayacağımızı düşünüp tüm duyguları yaşarız olay anı gelir hiçte korktuğumuz gibi olmaz boşuna takmışım der geçeriz. Umarım sizde öyle olursunuz.

X