hala mama yiyor

hamixsxjas

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2008
6
0
merhaba arkadaşlar, 10 aylık kızıma yemek yediremiyorum. sürekli biberon maması istiyor. ara sıra düzeldi yemek yiyor diyorum tekrar başlıyor. ne yapacağımı şaşırdım. aç bırakmayı denedim olmadı. o kadar çok ağlıyorki dayanamıyorum yine mama veriyorum. yardım ederseniz sevinirim.

Slm canım! Benim kızımda 10aylık ben biberonu kayınvaldemin tavsiyesi ile 4 aylıkken bıraktım. Kaşık mamalarına başladım. Şimdi sudan başka hiç birşeyi biberonla içmiyor yemiyor! Büyüklerin sözünü dinlemek bazen çok işe yarıyor. Birde benim kız sadece 2 ay emdi sonra sütümde kesildi sadece mama yiyordu yani!

Önemli olan ne zamandan beri kaşıkla yedirmeye başladın? Bunu cevaplarsan dahada yardımcı olabiliriz bence! Birde daha emiyormu?

benim kızımda 2 ay emdi. 6. aydan sonrada ek gıdalara başladık. çorba falan yiyordu ama az az. bende aç kalmasın diye ardından mama içiriyordum. sonrada alışkanlık yaptı. yemeğin ardından mama gelecek diye yemek yemeyi bıraktı. şimdi mama dışında bir şey yemek istemiyor.sen en iyisini yapmışsın. erkenden bıraktırmışsın. sonradan çok zor oluyor. çok denedim. ama daha da geç olmadan birşeyler yapmam lazım.

biberon mamasını 1 yaşına kadar vermek gerekiyor aarkadaşlar üzülmeyin kilo alımı iyiyse dert etmeyin. bebeklerin 1 yaşına kadar 750 ml anne sütü veya devam sütü alması gerekiyor diyor doktorlar. benim kızım da emiyor ve buna güvendiği için yemiyor. elbet bir gün yiyecek, dr sorun yapma dedi ama emdiği için kilo alımının az olması önemli değil dedi, mama alıyor olsaydı bu biraz sorun olabilirmiş. bana dediği 1 yaşını 7850 gr ile doldurursa gelişme geriliği olmazmış.

canım bencede siz yemek yerken otuttur yanına ağzına küçük küçük ver sen ne yiyosan ben öyle yaptım şimdi herşeyi yiyor mama içmesi kötü bişey değil ama bu zamanlarda diğer gıdalarıda tatması lazım

valla ben biberon mamasını 4.cü aydan sonra bıraktırdım. Kaşık mamalarına başladım ek gıdalara başladım şimdi çorbasıdır, sulu yemeğidir herşeyini yiyor ki sadece iki dişimiz var damaklarınla eziyor. Benim doktorumda biberonu ne kadar erken bıraktırırsan okadar iyi dedi reflekslerinin gelişmesi için kaşıkla nekadar erken yemeye başlarsa o kadar rahat eder dedi ve kilosuda zaten dördüncü aydan sonra artmaya başladı. Biberon mamasını yerken daha çok kusuyordu daha sık ağlıyordu. kakası hep cıvıktı, geceleri mama istiyordu. şimdi gece bir yatıyor sabah sekize kadar deliksiz uyku! Benim bebeğim hem prematüre bebekti.
Siz yemek yerken onada herşeyden tattırman çok önemli arkadaşında dediği gibi! ılerde yemek seçmeme açısından.
Kolay gelsin canım!

Ha birde şunu söyliycektim arkadaş demişya doktorlar bir sene biberon maması öneriyor diye, her doktor bir olmuyor canım! Kimi zamanda doktorları her dinlediğinde daha fazla sıkıntı çekiyorsun!
Kimi doktor da bebeklere su vermeyin diyor arkasından bir başka doktor gelip verin bi sakıncası yok diyor! Hepsinden değişik cevaplar alıyorsun hangine inanacaksın insan şaşırıyor.

benim kızımda 2 ay emdi. 6. aydan sonrada ek gıdalara başladık. çorba falan yiyordu ama az az. bende aç kalmasın diye ardından mama içiriyordum. sonrada alışkanlık yaptı. yemeğin ardından mama gelecek diye yemek yemeyi bıraktı. şimdi mama dışında bir şey yemek istemiyor.sen en iyisini yapmışsın. erkenden bıraktırmışsın. sonradan çok zor oluyor. çok denedim. ama daha da geç olmadan birşeyler yapmam lazım.

Arkasından biberon vermekle iyi etmemişsin canım ya sık sık yedircektin azar azar aç kalmazdı yavrum zaten açıktıkları zaman belli ediyorlar kendilerini canavarlar! Ne yapabilirsin bilmiyorum diretsenden vermesen biberon mamasını nasıl olsa eninde sonunda yemek yiycek! biraz zor olur ama bilemedimki şimdi bende!

arkadaşlar,ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. iki seçenek var önümde. ya mamayı birden bire bıraktıracağım, ya da yavaş yavaş. ama birden bire bıraktrırmak daha mantıklı geliyor sanki. zor ama kesin gibi. 3-4 gün savaşır sonunda pes eder gibi geliyor. ama acaba gece mamasınıda kessemmi onu bilemiyorum. gece 2-3 gibi mutlaka uyanıyor,mama içiyor.

ayrıca 1 yaşına kadar mama veya anne sütü olayı banada yanlış geliyor. ondan sonra yemeklere alıştırmak dahada zor. benim arkadaşımın kızı 2 yaşına girecek hala daha mamayla besleniyor. bence ne kadar erken kesilirse o kadar iyi.

arkadaşlar,ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. iki seçenek var önümde. ya mamayı birden bire bıraktıracağım, ya da yavaş yavaş. ama birden bire bıraktrırmak daha mantıklı geliyor sanki. zor ama kesin gibi. 3-4 gün savaşır sonunda pes eder gibi geliyor. ama acaba gece mamasınıda kessemmi onu bilemiyorum. gece 2-3 gibi mutlaka uyanıyor,mama içiyor.

ayrıca 1 yaşına kadar mama veya anne sütü olayı banada yanlış geliyor. ondan sonra yemeklere alıştırmak dahada zor. benim arkadaşımın kızı 2 yaşına girecek hala daha mamayla besleniyor. bence ne kadar erken kesilirse o kadar iyi.

Aynen öyle canım! Bencede sen birden kes mamadan çünki arada bir verirsen unutturamazsın yine arar mamayı! Gece yatmadan muhallebi tarzı bişiler yedir tok tutucu ben mesela pirinç unu ile muhallebi yapıyorum yarı süt yarı su! Tok tutuyor acıkmıyor. Gece ağlarsada biberonuna su yada rezene veya papatya çayı koy onu ver benim hep yanımda hazır durur. yatmadan yaparım soğur mızmızladığı zaman üstüne az sıcak su ilave ederim. tamamdır!

Hemen uyur zaten onu ağzına aldımı! Sabahta uyanır uyanmaz kalkar kahvaltımızı yaparız. yumurta, peynir evde kahvaltılık ne olursa. Benimki gece 11-12 gibi uyudumu sabah 8de kalkar!

Yardımcı olmuşumdur inşaalah canım! gelişimleri yazarsan çok sevinirim. yardımcı olmaya çalışırım olurmu?

Öpüyorum!

canık benimki de sadece mama yiyor arada bir nadiren de olsa kaşıkla verebiliyorum ama sedece2-3 kaşık her neyse ama birden bıraktırabileceğini sanmam ben tam 12 saat aç bıraktım yine de kaşıkla yemedi ve de mama yemesini sağlıklı buluyorum gıdaların yanında bence mama da yemesi lazım mamaların içinde bağışıklık destekleyiciler var ve bence bunları alması lazım

kaşıkla beslemeye ne zaman başladın bu çok önemli hani sadece 6 ay emzirin diyolar ya ondan sonra çocuklar dışardan gelen gıdaya zor alışıyorlar
bende mama veriyorum 1 hftlıkken başladık biberona ne emmeyi azalttı ne de kaşıkla yemeyi
ama ben 6 ay beklemedim kaşıkla yedirmeye 4 aylıktı evde sıktığım elmanın suyunu verirdim az az
eğer 6 aya kadar sadece mama içtiyse 6. ayında kaşıkla yemediğinde emzirdiysen ya da mama verdiysen bebeğin her kaşıkla yemeyi istemediğinde arkasından meme ya da mama geleceğini biliyor demektir
üstelik 10 aylık bir bebek çok güzel anlıyo herşeyden yavaş yavaş parmaklarında oynatmaya çalışıyolar :)
sana tavsiyem eline plastik kaşık ver kaşığı ağzına sokmaya alışsın
yemek yemediğinde illa mama diye ağladığında mamayı çok az ver normalde bi öğünde 120 cc içiyosa sadece 60 cc ver devamını kaşık yemeği olarak ver
ağlaması kesilir kendi istediği olur ama tam doymadığı için mecbur kalır yemeği yemeye

birde dişler çıkıyosa kaşıkla yemek istemiyolar varsa yoksa mama ya da meme oluyo
dişlerini bi kontrol et eğer dişse zorlama derim ben
arada düzgün yiyor demişsin çünkü

Aynen öyle canım! Bencede sen birden kes mamadan çünki arada bir verirsen unutturamazsın yine arar mamayı! Gece yatmadan muhallebi tarzı bişiler yedir tok tutucu ben mesela pirinç unu ile muhallebi yapıyorum yarı süt yarı su! Tok tutuyor acıkmıyor. Gece ağlarsada biberonuna su yada rezene veya papatya çayı koy onu ver benim hep yanımda hazır durur. yatmadan yaparım soğur mızmızladığı zaman üstüne az sıcak su ilave ederim. tamamdır!

Hemen uyur zaten onu ağzına aldımı! Sabahta uyanır uyanmaz kalkar kahvaltımızı yaparız. yumurta, peynir evde kahvaltılık ne olursa. Benimki gece 11-12 gibi uyudumu sabah 8de kalkar!

Yardımcı olmuşumdur inşaalah canım! gelişimleri yazarsan çok sevinirim. yardımcı olmaya çalışırım olurmu?

Öpüyorum!

canım, mamayı bıraktırmak çok zor olacak. dün biraz vermeyeyim dedim. meyve, yoğurt,çorba ne bulursam yedirmeye çalıştım. yinede mama yemeden susmadı. öyle bir ağlıyorki kendinden geçiyor artık. helede biberon falan görmüşse ortalıkta.. doktora sordum, kilosu düşük olduğu için mamayı tamamen kesme dedi. dahada kilo verir dedi. yavaş yavaş azaltmaya çalışıcam. birde selin akşam 9 da uyuyor. sabah 7-8 gibi uyanır. o kadar saat mama vermeden durabilirmi acaba. gece mamasını bırakırsa gündüz de daha çok yer diye düşünüyorum. off karışık işler valla.neyse canım ilgin için teşekkür ederim.
yeni gelişmeler olursa yazarım.

benim oğlumda 4 aylık emmeyi bıraktı. sağarak 9 aylık olana kadar verdim. 4 aylıktan beri kaşıkla yedirmeye çalışıyorum ama az az yiyo. biberon mamaların hiçbirini istemedi. sadece 2,3 ay mama verdim uykuda.9 aylıktan beri süt içiyo nestle çocuk sütü. mama vermiyorum süt içtiği için. gündüzde çorba yoğurt bir iki haftadır düzene girdi gibi. üstten 4 diş birden çıkardı çok zorlandık yemek konusunda. bi ara sütten başka bişey içmiyodu yemiyodu. çok zorlamamak lazım ama yutmayı, çiğnemeyi bilmesi gerekiyo bu aylarda, sonra çok zor oluyo. şuanda azda olsa yiyo ama sonra yine süt içiyo. en azından süte alışması da önemli. istersen mama yerine sütü dene, bu benim fikrim tabi karşı çıkan olabilir. ama sadece sütle büyüyen, yemek yemeyen o kadar çok çocuk varki. ben de hiçdeğilse büyürkende süt içer diye düşünüyorum.

benim oğlumda 4 aylık emmeyi bıraktı. sağarak 9 aylık olana kadar verdim. 4 aylıktan beri kaşıkla yedirmeye çalışıyorum ama az az yiyo. biberon mamaların hiçbirini istemedi. sadece 2,3 ay mama verdim uykuda.9 aylıktan beri süt içiyo nestle çocuk sütü. mama vermiyorum süt içtiği için. gündüzde çorba yoğurt bir iki haftadır düzene girdi gibi. üstten 4 diş birden çıkardı çok zorlandık yemek konusunda. bi ara sütten başka bişey içmiyodu yemiyodu. çok zorlamamak lazım ama yutmayı, çiğnemeyi bilmesi gerekiyo bu aylarda, sonra çok zor oluyo. şuanda azda olsa yiyo ama sonra yine süt içiyo. en azından süte alışması da önemli. istersen mama yerine sütü dene, bu benim fikrim tabi karşı çıkan olabilir. ama sadece sütle büyüyen, yemek yemeyen o kadar çok çocuk varki. ben de hiçdeğilse büyürkende süt içer diye düşünüyorum.

süt içirmeyi bende düşünüyorum. hiç vermedim şimdiye kadar. pınarın 6-12 ay sütünü gördüm. onu vermeyi düşünüyorum. dediğin gibi mama yerine süt verebilirim veya mamayı azaltarak veririm. kızımda alt dişlerini 2 ay önce çıkardı. hala üst dişleri gelmedi. çok kabarmış. onlarda çıkacak olabilir.
çiğnemeyi ve yutmayı öğrenmesi için eline her gün ekmek-salatalık falan veriyorum. öyle öğretmeye çalışıyorum. allah hepimize kolaylık versin :1rolleyes:

X