Gebeliğe Hazırlık Hamile Kalamayanlar Ne Zaman Doktora Başvurmalı ?

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.655
48
2243976

Gebelik İstiyor ve Planlıyorsunuz ama geçen süre zarfında hamile kalamadınız. Ne yapmalısınız? Ne kadar bekleyip doktora gitmelisiniz ?sorusunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Alper'e sorduk. Bakalım bu konu hakkında neler anlatmış;

Gebelik planladığınız da zaten hiç denemeye başlamadan önce bir kadın doğum hekimine gidip muayene olmak gerekir. Bu muayenede etraflıca değerlendirelecek bir sorununuz varsa zaten önceden uyarılıcak ve gerekli tedavileri alacaksınız. Eğer doktorunuz herşeyin normal olduğunu ve hiçbir problem olmadığını söylediyse o zaman denemeye başlayabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken yaş faktörü çünkü biliyoruz ki 35 yaşından sonra kadınlarda yumurta rezervi yumurta sayısı giderek azalıyor ve gebe kalma şansı giderek düşüyor. Bu nedenle eğer 35 yaşından daha gençseniz bir yıl korunmasız cinsel ilişki deneyip eğer hala gebe kalamadıysanız o takdirde mutlaka bir doktora gitmeniz ve gerekli tektikleri başlamanızı öneririm.

Ancak 35 yaşından daha ileri bir yaştaysaniz 1 yıl kadar beklememeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda 8-10 ay en fazla ya da 6 aylık bir bekleme sürecinden sonra hala gebelik yoksa mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda var. Belki burda 32-35 yaş süreçleri biraz daha dikkatli değerlendirmek gerek o zaman da bir yılı beklemeden 10 aylık bir süreçten sonra hala gebe kalamadıysanız bununda tekrar değerlendirilmesi için hekiminize danışmanızı öneririz.

Ben korunmayı bırakınca genel kontroller için gittim smear testi vajinal ultrason ve kan testleri yaptı herşey temiz çıktı sonra bebeğimiz geldi zaten . Ben dene dene çocuk olmayınca gel yöntemini doğru bulmuyorum biz toplum olarak hormonel sorunları çok olan ve rahimde sık sık sorunlar yaşayan bir toplumuz bazılarının gebeliği oluyor o mutluluğu yaşıyor ama sonra öğreniyor ki rahimde şekil bozukluğu var bebek kaybediliyor bu acılar hiç kolay değil . Kist miyom vs vs bunlar çok kolay ve kısa sürede oluşabilen durumlar belli aralıklarla sürekli kontrolde olmalı hanımlar çünkü rahim bizim dışarı açılan bir uzvumuz . İhmale gelmez . Bebek düşünüyorsanız muhakkak Dr gidin bir çok kadında enfeksiyon çıkıyor ve hiç bir belirti hissetmiyor bunun gibi bir sürü durum var .

X