Hamileliğin Kaç Haftalık Olduğu Konusunda Ultrason Yanıltabilir mi???

EzgiMec

UltraAslan
Kayıtlı Üye
3 Mart 2009
1.912
2
36
slm 6 gün önce hamile olduğumu öğrendim ertesi gün dr.a gittim kese görünmedi 6 gün sonra yani 24.08.2009 (bugün) tekrar çağırdı keseyi görmek için gittim ve keseyi gördük:)
ama bi sorunum var ultrason aletleri kaç haftalık olduğunu hesaplarken yanlış sonuç verebilirmi çünkü ben dr.a kaç haftalık hamileyim dedim 5 hafta 5 gün dedi ama 5 haftalık olması imkansız çünkü 5 hafta 5 gün öncesi ayın 15 ine denk geliyodu ve ben o gün adetliydim hatta tedaviyle olduğu için klomen diye bi ilaç kullanıyodum 5 günlük bi ilaç ve ilaç bittiğinde yumurtalarım gelişmemişti 1 hafta sonra gelişti ayın 27 sindede çatlatma iğnesi oldum yani ben en fazla ayın 27 sinde hamile olmam gerekiyo çünkü ondan öncesi imkansız bu durumdada 4 haftalık anca oluyo hiçbişey anlamadım bu işten acaba yanlış bi hesaplamamı oldu tam günü gününe hesaplanabilirmi sizdede böyle bi sorun oldumu? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürlera.s....

gebelik hesaplanması son adet tarihinin ilk gününden itibaren yapılıyo.

yani eğer senin son adet tarihin ayın 15'ine denk geliyosa, o günden itibaren hamileliğin başlamış sayılıyo canım.

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

hayırlııyla bebişini kucağına alırsın inşallah...

ben şuanda 20 haftalık hamileyim..bu aralar gebelikle ilgili bazı problemler yaşadım..farklı doktorlarda ultrasona girdim.farklı sonuçlar çıktı..kimine göre 21 çıktı kimine göre 20 haftalık çıktı..bende doktorun birine sordum:sonuçlar neden farklı gösteriyor diye.o da bana ultrasonda +2 ve-2 yanılma payı olabilir dedi.ve bu normal kabul edilir dedi..daha sonra farklı doktorlardan aldığım ultrason sonuçlarını karşılaştırdım..kendimce şöyle bir kanıya vardım bazı doktorlar farklı organların gelişimini baz alıyor ölçümümde..diyelim ki kalbe bakıyor 19 haftalık diyor,kafaya bakıyor 20 haftalık diyor..söylerken kafa ölçümüne göre söylüyor..tabi bu benim fikrim

ultrason benim son adet tarihime göre hesaplamadı. sat a göre 9 haftalık hamileyim doktora göre 8.
bi de son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanması biraz saçma geliyo bana. çünkü adet tarihinin ilk gününde ilişkiye girilmiyo mesela ben 1 hafta bekliyorum temizlenmek için. böyle yanii

ultrason benim son adet tarihime göre hesaplamadı. sat a göre 9 haftalık hamileyim doktora göre 8.
bi de son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanması biraz saçma geliyo bana. çünkü adet tarihinin ilk gününde ilişkiye girilmiyo mesela ben 1 hafta bekliyorum temizlenmek için. böyle yanii

aynen bende bekledim hemen o gün ilişkiye girilmiyoki hem ben ilişkiye girdiğim günüde biliyorum bi tek o gün olabilir çünkü tedaviyle olduğundan iğnemi o gün vurulmuştum bence benim bildiğim doğru:)

aynen bende bekledim hemen o gün ilişkiye girilmiyoki hem ben ilişkiye girdiğim günüde biliyorum bi tek o gün olabilir çünkü tedaviyle olduğundan iğnemi o gün vurulmuştum bence benim bildiğim doğru:)

canım bebeğin oluşabilmesi için malum yumurtanın oluşmuş olması gerekir.yeni bir yumurtanın oluşması için adetle birlikte rahim kendini hazırlar.o nedenle hamileliğin ilk basladığı gün kabul edilir.yumurtanın tamamen olusup catladığı günde senin ilişkiye girdigin gündür canım.

Evet adtten sayılması saçma ama 9.ayda onu zaten bekliyosun ondan 9 ay 10.gün diye bı kavram varusg göre bas popo ölçümlerine göre sanırım gebelik haftası heaplanjyor benimde onde gidiyor üstelik benimki tüp bebek

ılk haftalara gore yapılan ölçümler doğruluğu çok önemlidir çünkü bebek büyüdükçe ölçüm hataları daha cok oluyor. ılk 10 haftaya kadar yapılan ölçüm bebeğin doğum haftasını cok yakın bir şekilde veriyor. Ben son 36. haftaya girdiğimde bizim bebek 40 haftalık gözüküyordu ultrasonda cumku uyluk kemiği uzundu oysa bazı bebeklerin uyluk kemiği daha kısa zaten bizim bebekte uzun boylu dogdu.

insanların yumurtlama gününü ve ilişkiyle hamile kaldığı günü bi makinenin veya doktorun tam olarak tahmin etmesi mümkün değildir,bu nedenle dünyanın her yerinde ve tüm doktorlar tarafından adaetin ilk günü hamileliğin başlangıç günü olarak kabul edilir,zaten kadında yumurtlama olayıda o gün başlar,ultrason cihazı ve doktorunuz,son adet tarihinize,kesenin boyutlarına göre kaç haftalık olduğunuzu hesaplar,ve emin olun sizden çok daha doğru hesaplar,bu nedenle doktorunuza güvenmek zorundasınız.

arkadaşlar, dünyanın her yerinde gebelik süresi bu şekilde hesaplanıyor, yani son adetin ilk gününden, bebek elbette o zaman döllenmiyo, adetten yaklaşık 10 gün sonra yumurtlama gerçekleşiyor, yani ortada saçma olacak bişey yok

Bende bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Son adet tarihim 15 temmuz 3 eylülde doktora gittim 7 haftalik olmasi gerekirken 5 haftalik çıktı neyse çok sorun etmedim geç döllenme falandir diye bugün yine gittim bi hafta sonra 6+3 olması gerekmiyo mu geçen hafta 5+3 se. Bugün kaç çıktı söyliyim size 5+5
Aradan bi hafta geçti ultrason makinası 3 gün geçmiş gibi gösteriyor.
Doktora sordum daha çok küçük olduğu için hesaplama tutmuyor olabilir dedi. Son adet tarihi më göre 8+2 günlük hamileyim
Ama bende anlam veremedim bu olaya. DüşüncelerinizI paylaşırsanız sevinirim

Bende bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Son adet tarihim 15 temmuz 3 eylülde doktora gittim 7 haftalik olmasi gerekirken 5 haftalik çıktı neyse çok sorun etmedim geç döllenme falandir diye bugün yine gittim bi hafta sonra 6+3 olması gerekmiyo mu geçen hafta 5+3 se. Bugün kaç çıktı söyliyim size 5+5
Doktora sordum daha çok küçük olduğu için hesaplama tutmuyor olabilir dedi. Son adet tarihi më göre 8+2 günlük hamileyim
Benim de ilk üç muayanemde hep 5haftalık dedi dr, geç döllenmede tarihi tutturamıyor sanırım teknolojik aletler

Ilk haftalarda yanilma olablir tam bebek olusmadigi icin kesnlesmiyor.
Alti ustu bi kese var onu ölcmye calisiyorlar.
Benim ilk hamileligmde son adetm 23 subatti ama ultsrnda geriden geliyodu 5 haftalikken keseyi gorduk 6 kusur haftada bska dkktra gttigmde bana bebek yeni olsuyo ama ck kucuk kendni fazla kaptrma dusuk olablr demisti salak kadin.
ilerki haftalarda doktor son adetn 3 mart hesaplicaz bndan snra dedi artk sordklarinda 3 mart diyodum oyle uyuyodu tarih gec dollenme oldugu icin allaha skur suan 11 aylik oglum var o kadina kalsam dusuk yapcakdm :))

Arkadaşlar merhaba, benim biraz kafam karıştı şu SAT konusunda. Ben hamile olduğumu epey geç öğrendim. Bu süre zarfında arada az da olsa kanamalar olduğu için ben adet gördüğümü sanmıştım, ama hamile olduğumdan haberim yoktu ve haliyle son adet tarihimi bilmiyorum o_OGeçen pazartesi hamile olduğumu öğrendiğimde ilk gittiğim doktor bebeğimin 3 aylık olduğunu söylemişti ve asistanı SAT ı 26 Ağustos olarak belirlemişti. Bugün kendi doktoruma gittim ve doktorum ultrason ölçümlerinden sonra SAT ın 30 Ağustos olduğunu söyledi ve bebeğimin aslında önceki söylenenden 1 hafta kadar daha küçük olduğunu söyledi ve bebeğimin 12+5 haftasında olduğunu söyledi. Ya kafam karıştı ben mi yanlış hesap yapıyorum anlamadım nasıl 12+5 oluyo SAT 30 Ağustossa? SAT 26 Ağustos olsa şuan miniğimin 13+5 olması, SAT 30 Ağustos olsa 13+1 olması gerekmiyor mu? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim... Neye göre belirliyorlar bunu tam olarak, kafam çok karıştı YARDIM LÜTFEN...:KK64:

Arkadaşlar merhaba, benim biraz kafam karıştı şu SAT konusunda. Ben hamile olduğumu epey geç öğrendim. Bu süre zarfında arada az da olsa kanamalar olduğu için ben adet gördüğümü sanmıştım, ama hamile olduğumdan haberim yoktu ve haliyle son adet tarihimi bilmiyorum o_OGeçen pazartesi hamile olduğumu öğrendiğimde ilk gittiğim doktor bebeğimin 3 aylık olduğunu söylemişti ve asistanı SAT ı 26 Ağustos olarak belirlemişti. Bugün kendi doktoruma gittim ve doktorum ultrason ölçümlerinden sonra SAT ın 30 Ağustos olduğunu söyledi ve bebeğimin aslında önceki söylenenden 1 hafta kadar daha küçük olduğunu söyledi ve bebeğimin 12+5 haftasında olduğunu söyledi. Ya kafam karıştı ben mi yanlış hesap yapıyorum anlamadım nasıl 12+5 oluyo SAT 30 Ağustossa? SAT 26 Ağustos olsa şuan miniğimin 13+5 olması, SAT 30 Ağustos olsa 13+1 olması gerekmiyor mu? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim... Neye göre belirliyorlar bunu tam olarak, kafam çok karıştı YARDIM LÜTFEN...:KK64:
MErhaba, öncelikle hayırlı olsun. Hamileliğin ilk 13 haftasında ultrason ölçümlerinde baş-popo mesafesi ölçülür CRL-crown-rump lengt. bu ölçüm cihaz içinde yüklü verilere göre sizin gerçek gebelik haftanızı verir. Doktorlar bu ölçümü kabul ederler çünkü döllenmenin ne zaman olduğu bilinemiyor. CRL oldukça hassas bir ölçümdür ve gerçek gebelik haftası olarak kabul edilir. Bu haftaya kadar tüm bebekler aynı gelişim gösterrken 20. hafta sonrası ırksal ve kalıtsal özellikler devreye girer. benim bildiğim ,doktorumun söyledii bunlar. umarım yardımcı olmuştur. :)

MErhaba, öncelikle hayırlı olsun. Hamileliğin ilk 13 haftasında ultrason ölçümlerinde baş-popo mesafesi ölçülür CRL-crown-rump lengt. bu ölçüm cihaz içinde yüklü verilere göre sizin gerçek gebelik haftanızı verir. Doktorlar bu ölçümü kabul ederler çünkü döllenmenin ne zaman olduğu bilinemiyor. CRL oldukça hassas bir ölçümdür ve gerçek gebelik haftası olarak kabul edilir. Bu haftaya kadar tüm bebekler aynı gelişim gösterrken 20. hafta sonrası ırksal ve kalıtsal özellikler devreye girer. benim bildiğim ,doktorumun söyledii bunlar. umarım yardımcı olmuştur. :)

Teşekkür ederim, ozaman SAT a çok takılmadan doktorumun ultrason ölçümlerine göre verdiği hafta bilgisi olan 12+5 i baz almalıyım demekki... Bilgi için çok teşekkürler:KK52:

benim son adet tarihim 15 ağustos, ilk kontrolde tahmini doğum tarihi 25 mayıs görünüyordu, sonraki kontrollerde azaldı azaldı, son 4 kontroldür 17 mayıs (son adet tarihi de 10 ağustos) görünüyor. Bebek önden gidiyor yani birazcık. Ama çok sorun olacak durumlar değil bunlar, zaten her hangi bir aksilik olmazsa ve normal doğum düşünülüyorsa doğum 38-42. haftalar arasında oluyor. O nedenle 3-5 günlük sapma çok önemli değil, bebeklerimiz ne zaman tam gelişirse o zaman doğacaklar inşallah, sağlıklı olsunlar yeterli derim :)

X