Hamilelik olabilir mi?

birgaripyolcuu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Kasım 2020
3
1
38
Herkese merhaba, ben bu siteyi senelerdir kullanıyorum. Hatta bir daha girmeyeceğim çok zaman harcıyorum diyip üyeliğimi sildirmeme rağmen uzun bir aradan sonra yine dayanamayıp üyelik açtım birşey sormak istiyorum. Geçmiş dönemde de adet düzensizliği yaşamıştım (Yaklaşık 10 ay boyunca bi azalıp bir artarak reglim hiç bitmedi, hormonlarla alakalı değil ama insülin direncimin yüksek olması prolaktin değerimin yüksek olmasından kaynakladığını söyledi doktorlar)
Haziran ayında ilk 2 hafta kadar primolut kullanmıştım adetimi geciktirmek için (keşke yapmasaydım). Sonrasında bırakınca normal adet olmaya devam ettim. Haziran ayında normal oldum ancak temmuz ayında oldum ancak ağustosta olamadım ve doktora gittiğimde bana tarlusal verdi onu kullandım sabah akşam ve bittikten bir kaç gün sonra adet oldum (o da zaten eylül ayındaki adet dönemime denk gelmişti). Ekim ayında ise yine adet olamadım geciktim ama adet takvimi kullanıyorum bu sebeple olmam gereken tahmini tarihi biliyorum 14-15i gibi olmam gerekiyordu olamadım ancak doğum kontrol hapına başlamadığı düşünüyordum (doğum kontrolü için) ve 19unda yasmine başladım. Ancak adet olamayınca hamilelikten şüphelenip (olma ihtimali pek yoktu ama tedbir amaçlı yaptım) 20 ekimde test yaptım tek çizgi çıktı. Yasmini kullanmaya devam ettim ve toplamda 21 ilacın 20. içtiğim gün (aynı zamanda adetime de 5 gün kalmıştı) ilişkiye girdik. İlacın koruduğunu düşünerek rahat davrandık aslında. Ancak kasım ayında normalde bugün adet olmam gerekirken yine olamadım.

Benim en çok merak ettiğim deneyimleriniz varsa eğer diye soruyorum.Farklı sebeplerle adet gecikmesi 1 aydan fazla yaşandığında hamile kalma ihtimali var mıdır ?
Yarın eczaneden gebelik testi alıp yaptırsam sonuç doğru çıkar mı ?

Öncelikle iyi bir doktor bulup adet düzenini oturtmalısın hamilelik istiyorsun belli ki. Zaten düzensiz olan adetinin yumurtlamasını takvim hiç bilemez onlar düzenli adet görenlerde bile kesin değildir. Yumurtlamanın ne zaman olucağını bilmediğin için hamilelik ihtimali her zaman var ve varsa gecikme ilk işaret ise testte kesin çıkar. Son ilişkini baz al üstünden en az 12 gün geçtiyse testte çıkmalı.

dogum kontrol ilacina ragmen adet olamadiysaniz baska bir problem olabilir mi fsh lariniza bakildimi hic ?

Öncelikle iyi bir doktor bulup adet düzenini oturtmalısın hamilelik istiyorsun belli ki. Zaten düzensiz olan adetinin yumurtlamasını takvim hiç bilemez onlar düzenli adet görenlerde bile kesin değildir. Yumurtlamanın ne zaman olucağını bilmediğin için hamilelik ihtimali her zaman var ve varsa gecikme ilk işaret ise testte kesin çıkar. Son ilişkini baz al üstünden en az 12 gün geçtiyse testte çıkmalı.
Şuan için hamilelik düşünmüyorum. Yarın için randevu aldım gidip baktıracağım

X