hamilelikte beslenme

minik78

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2011
231
0
hamilelik dönemindeki beslenmenin önemi tartışılamaz. bende elimden geldiğince iyi beslenmek istiyorum..
yalnız son zamanlarda yapıcak yemek bulamamaya başladım. malum kış mevsiminde böyle olur..
sizler neler yapıp yiyorsunuz, paylaşalım kızlar..

hergün 1 bardak süt, 1 yumurta, 1 dilim beyaz peynir, 4-8 kaşık yoğurt veya ayran, 150 gr et/tavuk/balık, 1 kase çorba, 1 tabak sebze, 2-3 kaşık pilav/ makarna/ bulgur, 2 tam ceviz+3 badem+3 fındık, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 adet meyve, salata, 2 lt su gün içine yayıp bu besinleri hergün tüketmen lazım ben öyle yapıyorum hatta bi diyet günlüğü bile oluşturdum. senin ve bebeyini tüm ihtiyaçları bunlar. ama canının istediği bişiler olursa yada faydalı gördüğün onlarıda ekleye bilirsin listene :KK56::KK56::KK56::KK56:

haftanın 5 günü kahvaltıda 2 yumurtam, yanında beyaz peynirim, zeytinim, üzerine 1 tatlı kaşığı pekmez, ne kadar ekmek yersem...

haftada 2 gün tavuk çorbası mutlaka( sabah kalhvaltısı yerine)

kahvaltıdan 1 saat sonra süt....

öğlen canım ne çekiyorsa onu yerim:))

ara öğünde mutlaka elma ve muz,

akşam da et yemeği, yanında salata...

atıştırmalık olarak kuruyemiş biraz, sonra yine meyve, dondurma yada başka bir tatlı çeşidi..dondurma yoksa yada canım istemiyorsa yoğurt.

balıktan ve sebze yemeklerinden tiksindim ... bu ihtiyaçlarımıda doktor, multivitamin habımın karşılayacağını söyledi...

bu gün Gülben Ergenin programını izliyordum oradaki uzman dr. annenin yediklerinin sadece bebeği değil torununu bile etkilediğini söyledi. bu yüzden çok dikkatli olmamız lazım. bebeğimiz kadar torunlarımızıda düşünmeliyiz :KK16::KK16::KK16:

ben de yemek konusunda sıkıntı yaşıyorum
kendime menü yaptım

ptesi et yemeği
salı sebze yemeği
çarş balık
perş sebze yemeği
cuma tavuk yemeği
ctesi baklagil
pazar dışarda yeriz

bunların dışında mutlaka 1 bardak süt, 3-4 ceviz ve birkaç porsiyon meyve tüketiyorum

benim halim içler acısı:KK50::KK50:
et, balık, tavuk hiçbir şey yiyemiyorum.süte yumurtaya yaklaşamıyorum bile.adını söylerken bile midem kalkıyor.
son 3 gündür sebze de yiyemiyorum. sabah simit akşam makarna öğlende çorba pilav falan.
mümkün değil bir şey yemem.dolabı bile açamıyorum.:KK31:
meyve tüketiyorum. muz, elma, kivi...
haaa bi de çubuk kraker:KK50::KK50:
ben ne yapacağım hiç bilmiyorum:KK31::KK31:
ama sana örnekler vereyim. lahana sar. kereviz,pırasa,karnıbahar,ıspanak,mantar,kuru baklagiller, kuru biber-patlıcan dolması,yazdan dolaba koyduğun fasulye bezelye varsa onları yaparsın.fırında köftebtavuk patates vb şeyler.şimdilik aklıma gelenler bunlar. sizlere afiyet olsun:KK49::KK56:

benim halim içler acısı:KK50::KK50:
et, balık, tavuk hiçbir şey yiyemiyorum.süte yumurtaya yaklaşamıyorum bile.adını söylerken bile midem kalkıyor.
son 3 gündür sebze de yiyemiyorum. sabah simit akşam makarna öğlende çorba pilav falan.
mümkün değil bir şey yemem.dolabı bile açamıyorum.:KK31:
meyve tüketiyorum. muz, elma, kivi...
haaa bi de çubuk kraker:KK50::KK50:
ben ne yapacağım hiç bilmiyorum:KK31::KK31:
ama sana örnekler vereyim. lahana sar. kereviz,pırasa,karnıbahar,ıspanak,mantar,kuru baklagiller, kuru biber-patlıcan dolması,yazdan dolaba koyduğun fasulye bezelye varsa onları yaparsın.fırında köftebtavuk patates vb şeyler.şimdilik aklıma gelenler bunlar. sizlere afiyet olsun:KK49::KK56:

üzülme canım daha 7 haftalıksın sanırım başlarda ben de öyleydim tam 4 ay çektim 20.haftaya kadar mutfağa giremedim çok kötüydü serumlar takıldı en son artık 5 kg verdim ama gecti şimdi düzeldi her sey su bile içemezdim yaaa midem berbat kafam kalkmazdı ayyyy çok kötü günler cidden çeken bilir ama geçiyor ...balık yiyeiyorum ben de ya her hafta nasıl olcak bilmem

üzülme canım daha 7 haftalıksın sanırım başlarda ben de öyleydim tam 4 ay çektim 20.haftaya kadar mutfağa giremedim çok kötüydü serumlar takıldı en son artık 5 kg verdim ama gecti şimdi düzeldi her sey su bile içemezdim yaaa midem berbat kafam kalkmazdı ayyyy çok kötü günler cidden çeken bilir ama geçiyor ...balık yiyeiyorum ben de ya her hafta nasıl olcak bilmem

gerçekten 4. ayda bulantılar geçiyormu? sanki hiç geçmiyecek gibi:KK43:

hergün 1 bardak süt, 1 yumurta, 1 dilim beyaz peynir, 4-8 kaşık yoğurt veya ayran, 150 gr et/tavuk/balık, 1 kase çorba, 1 tabak sebze, 2-3 kaşık pilav/ makarna/ bulgur, 2 tam ceviz+3 badem+3 fındık, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 adet meyve, salata, 2 lt su gün içine yayıp bu besinleri hergün tüketmen lazım ben öyle yapıyorum hatta bi diyet günlüğü bile oluşturdum. senin ve bebeyini tüm ihtiyaçları bunlar. ama canının istediği bişiler olursa yada faydalı gördüğün onlarıda ekleye bilirsin listene :KK56::KK56::KK56::KK56:

ne güzel besleniyorsun maşallah.. çalışıyormusun? iş yerinde nasıl yapıyosun diye sorucaktım?

ne güzel besleniyorsun maşallah.. çalışıyormusun? iş yerinde nasıl yapıyosun diye sorucaktım?

yok canım çalışmıyorum evdeyim ben. ama diyetisyenin verdikleri bunlar. bi keresinde 8 yemek kaşığı yoğurt yiyemiyorum demiştim hemen olmaz demişti. sulandır ayran yap gün içinde öyle tüket demişti. hala yiyemem. günde 2 kaşık yiyebiliyorum. geri kalanların hepsi tam. hiçbirşeyi kısamıyorum. yediklerimizle bebeğin genlerine yatırım yapıyoruz sonuçta.

12-14 kilo yerine 20 kilo alırım belki ama bebeğin sağlığı için sevmesemde, sevebileceğim hale getirip yerim :KK56::KK56::KK56:

gerçekten 4. ayda bulantılar geçiyormu? sanki hiç geçmiyecek gibi:KK43:[/QUOTE

geçiyor bana da öyle gelirdi korkma hala hassaslık var ama yumurta görmeye katlanamıyorum süt de aynı şekilde tam da faydalı şeylerden tiksiiyor insan ben domatesi meyve gibi sürekli tüketen biriydim 5aydır ağzıma sokmadım hamilelik cidden cok farklıymış her şeyim değişti :)) Allah sabırlar versin arkadaşım

bu arada kizlar kilolar ne alemde benim 3 aylik olck göbek de asiri bi bellilik yok ama kilo aldim simdiden ba aya

bu arada kizlar kilolar ne alemde benim 3 aylik olck göbek de asiri bi bellilik yok ama kilo aldim simdiden ba aya

ilk 3 ayda 6 kilo aldım. sonrada her ay 2 şer 3 er almaya başladım. ama elevit ve kan hapı bende kabızlık yaptı ve inanılmaz iştah açtı. halada öyle. kan kapını kesince veriyorum ama devam edince alıyorum hemde çok hızlı. yapısal sanırım. o yüzden dert etmiyorum doğumdan sonra kurtulucam tüm ilaçlardan. sonra yavaş yavaş veririm tüm kilolarımı. sonuçta bebişin peşinde koşarken gider hepsi :)))

masallah ya ne guzel faydali seyler yiyorsunuz :nazar: benim cnm hic bisey istemiyo :KK50: hazirlamak bile zor geliyo hic halim olmuyo :KK30:

neyse kullanin hapinizi ihmal etmeyin tabi mecbursa eli ayagi düzgün olsunda ben hap felan kullanmiorum ama massallah bende sizden fazlayim

gerçekten 4. ayda bulantılar geçiyormu? sanki hiç geçmiyecek gibi:KK43:[/QUOTE

geçiyor bana da öyle gelirdi korkma hala hassaslık var ama yumurta görmeye katlanamıyorum süt de aynı şekilde tam da faydalı şeylerden tiksiiyor insan ben domatesi meyve gibi sürekli tüketen biriydim 5aydır ağzıma sokmadım hamilelik cidden cok farklıymış her şeyim değişti :)) Allah sabırlar versin arkadaşım

domatesi sende yaza yersin daha iyi :))
hakkaten zormuş hamilelik allah kolaylıklar versin hepimize..

ilk 3 ayda 6 kilo aldım. sonrada her ay 2 şer 3 er almaya başladım. ama elevit ve kan hapı bende kabızlık yaptı ve inanılmaz iştah açtı. halada öyle. kan kapını kesince veriyorum ama devam edince alıyorum hemde çok hızlı. yapısal sanırım. o yüzden dert etmiyorum doğumdan sonra kurtulucam tüm ilaçlardan. sonra yavaş yavaş veririm tüm kilolarımı. sonuçta bebişin peşinde koşarken gider hepsi :)))

27. haftandasın sanırım?

27. haftandasın sanırım?

evet cuma günü 28 hafta olucak benim kız :) senin daha yeni sanırım. bana zaman geçmek bilmiyor. daha önümde dağ kadar gün var. bazen göbeğimi mıncıklıyorum, çıksada sevsem derdindeyim. çok sıkıldım çok, kızım gelse evim neşelense :)

ben 18. haftadayım ama cok kılo aldım 57 kg ıle hamıle kaldım su anda 68 kıloyum karnım kocaman anlatamam .. hayırlı dogumlar dılerım ayrıca canımmm ... ben hamılelıgım ogrendıgım gunden berı elevıt kullanıyorumm .. bende mıde bulantısı hıc olmadı Allaha sukur .. bıde folıc asıt kullanıyorummm .. dogru mu bu gıdısat sen kac kılo aldın ?

X