Çocuk Hastalıkları Hamileyken bebeğe Hipoplastik sol kalp Sendromu teşhisi konulan var mı?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

vtor48

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2021
10
2
30
Öncelikle merhabalar, 22 Haftalık gebeyim. Doktor kontrolünde ultrasonda sol kalp odacıkları sağa göre daha az gelişmiş yani küçük gözüktü bu sebeple doktorumuz Hipoplastik sol kalp sendromu olduğumuzu söyledi. Ve bizi uzmana sevk etti. 2 gün sonra gözükeceğiz inşallah. Henüz kesin teşhis ve datayları netleşmedi. Hamileliğinde bu şekilde bir teşhis konulan var mı ? Süreç nasıl işledi, bebeğin sağlık durumu ne oldu bilgilendirirseniz sevinirim.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Çok sabır ile dua ile biz bu süreci geçirmeye çalışıyoruz. Şubatta 22 haftalık idim. Detaylı ultrason da tespit edildi. Feto ekol cekildi. Perinatolojiye her hafta muayaneye gittik. Sürekli kontrol altında olduk. Doktorlarim daima yardımcı oldu. 25 haftalık iken anjiyo ile bebeğimin kalbine balon takıldı ameliyat başarılı geçti fakat ilerleyen haftalarda balon faydasız kaldı. 37+5te acil sezeryana alındım doğumum başlamış ben de sancı vs yoktu doktorum geceye olur risk alamayiz dedi ve bebeğim elhamdülillah dogdu. Hiç göremedim 11.gun yani dün birinci ameliyatını oldu. Konuyu Google'dan ayrıntılı araştırabilirsiniz. YouTube da Hamza bebek var, hiphoplastik sol kalp sendromu yazınca ersin hocanın videosu çıkıyor,o bana çok çok daha umut oldu.
Şu an fazla vaktim olmadığı için ayrıntılı size yazamadım. Size diyebileceğim en en büyük şeyler bebeğiniz için dimdik durun o sizinle iken moraliniz hep yüksek olsun anne ve baba olarak öncelikli görevimiz bu. Sonra tüm imkanlarınızi kullanın. Sabrınızı asla tüketmeyin.
Rabbim sabır isteyene en büyük Sabri gönderiyor. Benim bebeğim dün çok büyük bir ameliyattan çıktı. Bu gecesi çok riskli idi. Bizim her şekilde umudumuz var. Ayeti Kerime de geçtiği gibi Allah'tan asla ümidinizi kesmeyin.
Ancak doktorlarınız size her riski şöylecek, metin olun. Bunlara hazırlıklı olun ama hamileliğinizin de tadını çıkarın. Ben şu an 12 günlük lohusayim Allah'a daima sığındık ve asla psikolojik bir sıkıntı yaşamadım ,yaşamam da inşaallah. Rabbim şifalar versin yavrularımıza. Eşiniz ile daima pozitif olun. Süreç yoracak diye endişe etmeyin.

Öncelikle merhabalar, 22 Haftalık gebeyim. Doktor kontrolünde ultrasonda sol kalp odacıkları sağa göre daha az gelişmiş yani küçük gözüktü bu sebeple doktorumuz Hipoplastik sol kalp sendromu olduğumuzu söyledi. Ve bizi uzmana sevk etti. 2 gün sonra gözükeceğiz inşallah. Henüz kesin teşhis ve datayları netleşmedi. Hamileliğinde bu şekilde bir teşhis konulan var mı ? Süreç nasıl işledi, bebeğin sağlık durumu ne oldu bilgilendirirseniz sevinirim.
Bana da aynısı gibi söylendi acaba ne oldu sağlıklı bebeğiniz belki sağlam doğar diye ümit ediyoruz

Bana da aynısı gibi söylendi acaba ne oldu sağlıklı bebeğiniz belki sağlam doğar diye ümit ediyoruz
Farklı doktorlara gidince şimdilik sendrom değil Aort koarktasyonu olduğu söylendi, tabi doğuma kadar sendroma da dönüşebilir miş mutlaka farklı doktorlara uzmanlara gözükün, ama şuanki halimizle bile doğumu Ankara’da yapmamamız gerekiyormuş üstelik doğumdan sonra bebeğe de bir ameliyat gerekecek. Ama dediğim gibi sendroma dönüşmediği sürece bu halini korumasını Ümit ediyoruz. Sizlere de geçmiş olsun çok fazla uzmana gözükmek hastalığa bakış açışınızı da değiştirir. Biz kabul ettik, moralimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz.

Farklı doktorlara gidince şimdilik sendrom değil Aort koarktasyonu olduğu söylendi, tabi doğuma kadar sendroma da dönüşebilir miş mutlaka farklı doktorlara uzmanlara gözükün, ama şuanki halimizle bile doğumu Ankara’da yapmamamız gerekiyormuş üstelik doğumdan sonra bebeğe de bir ameliyat gerekecek. Ama dediğim gibi sendroma dönüşmediği sürece bu halini korumasını Ümit ediyoruz. Sizlere de geçmiş olsun çok fazla uzmana gözükmek hastalığa bakış açışınızı da değiştirir. Biz kabul ettik, moralimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz.

Teşekkür ederim bize de işte iki kapakcikolusmadi doğum başka yerde olucak vs vs stres oldum ama ben de iyi düşünmye çalışıyorum . Belki de bişey yoktur bazen doktorlar yanılıyor ..

Arkadaşlar 21 haftamda sol kalp odaciginin küçük olduğu söylendi gebeliğin sonlandırılması istendi bende aldırmadım bebeğimi Rabbimin izniyle doğurcam Doktorlar ümitli konuşmuyor ameliyatı ilacı varmış İNŞALLAH evladımi hayırlısıyla kucağima alırım🤲

Teşekkür ederim bize de işte iki kapakcikolusmadi doğum başka yerde olucak vs vs stres oldum ama ben de iyi düşünmye çalışıyorum . Belki de bişey yoktur bazen doktorlar yanılıyor
Arkadaşlar 21 haftamda sol kalp odaciginin küçük olduğu söylendi gebeliğin sonlandırılması istendi bende aldırmadım bebeğimi Rabbimin izniyle doğurcam Doktorlar ümitli konuşmuyor ameliyatı ilacı varmış İNŞALLAH evladımi hayırlısıyla kucağima alırım🤲
Öncelikle geçmiş olsun, hamileliğimin 20. Haftasında hipopilazik sol kalp sendromu teşhisinden bu yana değişen çok durum oldu. Öncelikle takipli doktorumun git hamileliğini sonlandır dediği bu çocuk yaşamaz dediği çocuğum şimdi 6 aylık, sol kalp sendromu değilmiş evet bir kalp rahatsızlığı var kalbinde delik var ancak bu da operasyonla tedavi edilebilir. Size tavsiyem eğer teşhisini bir kadın doğum doktoru veya perinatolog koyduysa mutlaka bir çocuk kardiyolog’una gözükmeniz. Size şunu tavsiye ederim, eğer ben bu çocuğun hastalığını iyice öğreneyim şartları ağırsa duruma göre hamileliği sonlandırırım gibi bir düşünceniz yoksa fazla doktor gezmeyin, stres olmayın, Ben hamileliğimin 5. Ayından bu yana doktor doktor gezdim, evet Allahtan gelen bir hastalığı vardı bebeğimin ama bir de bu süreç yüzümden bebeğimi erken doğurdum, 34 haftalık dünyaya geldi ve bu durum bizi de bebeğimi de çok yordu. Bebeğinize yapılacak en büyük kötülük onu böyle bir strese sokmak.

Öncelikle geçmiş olsun, hamileliğimin 20. Haftasında hipopilazik sol kalp sendromu teşhisinden bu yana değişen çok durum oldu. Öncelikle takipli doktorumun git hamileliğini sonlandır dediği bu çocuk yaşamaz dediği çocuğum şimdi 6 aylık, sol kalp sendromu değilmiş evet bir kalp rahatsızlığı var kalbinde delik var ancak bu da operasyonla tedavi edilebilir. Size tavsiyem eğer teşhisini bir kadın doğum doktoru veya perinatolog koyduysa mutlaka bir çocuk kardiyolog’una gözükmeniz. Size şunu tavsiye ederim, eğer ben bu çocuğun hastalığını iyice öğreneyim şartları ağırsa duruma göre hamileliği sonlandırırım gibi bir düşünceniz yoksa fazla doktor gezmeyin, stres olmayın, Ben hamileliğimin 5. Ayından bu yana doktor doktor gezdim, evet Allahtan gelen bir hastalığı vardı bebeğimin ama bir de bu süreç yüzümden bebeğimi erken doğurdum, 34 haftalık dünyaya geldi ve bu durum bizi de bebeğimi de çok yordu. Bebeğinize yapılacak en büyük kötülük onu böyle bir strese sokmak.

Herkese merhaba. Benimde bebeğimde 28. Haftada kalbinde ritim bozukluğu ve sol kapakçıkta büyüme görüldü. 2 tane perinatoloji doktoru ve çocuk kardiyoloji doktoruna göründük hiç biri anlam veremedi değişik bir semptom olduğu söylendi. Bir damar vardı nerden çıktığı belli olmayan ve kalbe kan pompalıyordu. 33. Haftamızda da bu kan akciğere sıçrayınca olan oldu. 33+5 te sezeryan doğumla bebeğim doğdu ve melek oldu 😢😢

X