Hamileyken Hergün Düzenli Olar Arkadaşlar Bebiş Için Neler Yiyorsunuz

elif445

anne
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
4.654
6
KIZLAR BEBİŞ İÇİN NELER YİYORSUNUZ NEYİN BEBEĞE FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUNUZ...HERGÜN YENMESİ,:emir_bebek:ALINMASI GEREKEN NEDİR SİZCE...

HANGİ VİTAMİNİN NEYE NASIL FAYDALI OLDUĞUNU BİLİYOR VE YİYOR MUSUNUZ...:emir_bebek:şutarafagitti

düzenli olarak büyük bir bardak süt
ve portakal suyu içiyorum
mutlaka peynir yiyorum...
ve yeşil sebze hiç olmazsa salata tüketmeye çalışıyorum...

Ben en önce kahvaltımı yapmayı eksik etmiyorum..Özellik peynir,süt ve yumurta çok önemli..Ola ki kahvaltı gecikti bir kupa süt beni idare ediyor..

İlk bebeğimde elma ve süt dışında doğru dürüst beslenemedim,et,balı,tavuk tüketmedim ama bu bebeğim çok akıllı..Herşeyi yememe izin veriyor..Haftada bir mutlaka balık yiyorum..(protein)

Tavuk ve kırmızı et de var tabi ki ama daha çok haşlama:)

Pazardan bol bol yeşillik alıyorum..Yeşil soğan,marul,tere,maydonoz..Akşam yemeğinde salata yoksa bile marul yıkayıp,tuzlayıp yiyorum..(folic asit için ama ilacınıda kullanıyorum tabi)

Meyvelerden ise albette ki mevsim meyvesi..
Bu aralar mevsim sebzesi olmayan gıdalardan uzak duruyorum..Domates,salatalık,biber gibi..Hepsi hormonlu hiç gerenk yok tüketmeye..

Ayrıca şu da önemlidir..Kuru yemiş..
Bebek zekasının gelişimin de kuru yemişin büyük yeri var..
Günde bir avuç fındık,o yoksa bir kaç tane ceviz(kesinlikle),özellikle kuru incir,kuru üzüm,kuru kayısı vs. vs..

Kola,çay ve kahveden uzak duruyorum..Çay açık içebilirsin dedi doktorum ama yok çay tadı alamıyorum açık olunca..Belki bir bardak iki günde bir az demli içiyorum..En sevdiğim kahveyi unuttum..Hafta bir belki..

Başkaaaaa yatmadan önce sıcak bi kupa süt içmeyi seviyorum..

Ayrıca buralarda çok meşhur olan kestane balı aldı eşim..Tadı bana göre değil ama zar zor hafta bir kez bir çay kaşığı alıyorum..Çünkü faydalarınıduydukça hayretler içinde kaldım..

Benden bu kadar..

kahvaltımı çok düzgün ediyorum.özellikle yumurta,peynir.bal,ceviz ,fındık yiyorum.meyve ve sebze çok tüketiyorum ve bol bol su içiyorum.haftada bir de balık yiyorum.kola ve kahve içmiyorum.:)

KIZLAR BEBİŞ İÇİN NELER YİYORSUNUZ NEYİN BEBEĞE FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUNUZ...HERGÜN YENMESİ,:emir_bebek:ALINMASI GEREKEN NEDİR SİZCE...

bende kahvaltımı çok güzel yiyorum yumurtamı peynirimi tereyağımı vitaminimi içiyorum arkasından( bana elevit vermişti doktor onu içiyorum) hergün portakal kivi ceviz ve süt içiyorum ve pekmez yiyorum bir kaşık kan yapması için haftada 1 bazen 2 kerede balık yiyorum balığı sakın eksik etme canım bebişlerimiz için çok faydalıı ve hiç bir öğünü atlama sen acıkmasan bile onun için yemen lazımm...

kahvaltımı mutlaka yapıyorum.daha çok sebze yemeğe çalısıyorum.süte ve yumurtaya bayılırdım ama şimdi ikisinide yiyemiyorum.kendimi zorlamakta istemiyorum sonra 2 gün burnumdan kokusu gitmiyor.ne yapabilirimki bilmiyorum

sabahları iki kahvaltı ediyorum işe gitmeden önce ve işyerinde olmak üzere.öğlenleri yemek yerine meyve yiyorum hergün mutlaka muz,kivi,elma,armut ne denk gelirse yiyorum.bir yada iki bardak süt içiyorum.hergün değil ama iki günde bir fındık yiyorum. tabi folik asitimizide unutmuyorum.maalesef et ürünleriyle pek aram yok.

bende berşuleye yakın besleniyorum beslenme planım şöyle
haftada en az bir kez balık tavuk kırmızı et ıspanak karnabahar yada brokoli(bunlar çoğu zaman haftada iki de olabiliyo)haftada 5 yumutra
hergün 3 bardak liğht süt , en az 3 litre su 5 tane değişik meyve 1 havuç
2 şer adet badem ceviz ve fındık
1 er adet kuru kayısı kuru erik kuru incir
kahvaltılarda haftanın 3 günü nesfitin prinç buğday gevreği diğer günler yumurta ile bareaber kşar peyniri bir kaç tane zeytin bal yada tahin pekmez
ekmek olarak kepek beyaz yulaf ekemek olarak değişiyo
hergünde bir şekilde bir kase yoğurt tüketiyorum
buarada demir ilacımı gece yatarken kullnıyorum

Ben her sabah, 1 dilim peynir( kalsiyum),5-6 tane zeytin(zeytin yağı bebeğin beyin gelişimi için) 2 tane tam tahılı uno ekmek ( bol protein ihtiva ediyor)1 tane yumurta (protein)
1 fincan çay içiyorum,süt içersem diğerlerini yiyemiyorum

arada 1 meyva yiyorum ya portakal,kivi veya elma,muz yemiyorum çünkü çok kalorili
öğlende,1 çorba,1 porsiyon sebze veya et,artık yemekte ne çıktıysa,1 ayran veya cacık.

arada 1 meyva, iş çıkışına doğruda 1 kase yoğurda 1 dilim tam tahıllı ekmeği doğrayıp yiyorum.

akşamda 1 çorba,öğlen sebze yediysem akşam et ya da tam tersi,
bazan 1 meyva ama çoğunlukla erken sızdığım için meyvaya zamanım kalmıyo.
gün içerisinde mutlaka 1 tane havuç,oğluşumun göz sağlığı için,özellikle retina gelişimi için.

bazan yoğurt yerine süt içiyorum ama ilk 3 ay günde 1 lt yakın süt içtim,yine ilk 3 ay incir,fındık,kayısı yedim,fındık da beyin gelişimi için
haftada 1 balık yiyorum,omega 3 ihtiyacım için de her sabah kahvaltıyla 1 tane balık yağı içiyorum. Yapılan bir araştırmada balık yağı içen annelerin bebeklerinin daha zeki olduğu ortaya çıkmış tabi bunu normal balık yiyerek de yapabiliriz benim vaktim olmadığı için yağı tercih ediyorum.
ayrıca yatmadan 2-saat önce hiç birşey yemiyorum özellikle süt ve portakal çünkü demir ilacının etkisini yok ediyor dedi doktorum.

kola,kahve,sakatat,sucuk grubundan, hamur işinden ,makarna,pilavdan tamamen uzak duruyorum bebeğe hiç bir faydası yokmuş,anneye kio yapmaktan başka.
bu şekilde besleniyorum ve 27+3 te,6 kilo aldım.Allahıma şükür oğluşumda çok sağlıklı

her sabah mutlaka;yumurta,peynir,tereyağ,bal 6/7 adet ceviz,5 adet zeytin ve tazesıkılmış meyve suyu içiyorum...

haftada 2 kez küçük deniz balığı yiyorum (yani çipura,kefal vs.yemiyorum )

herakşam mutlaka yemeklerin yanında bol yeşillik zeytin yağlı yiyorum...

her gün yine kocaaaa bir bardak sütümü içiyorum...

haftada 1 tavuk yiyorum haşlama,kırmızı et çok yiyemiyorum tiksindim gibi bişey..

yine her sabah mutlaka kara dut pekmezi içerim..

hergün meyve yerim...

e daha ne yiyim ayol dünyayı yedim..

ben senin kadar yiyemiyorum iştahım çok fazla yok zorlamıyorum da kendimi...
Ben her sabah, 1 dilim peynir( kalsiyum),5-6 tane zeytin(zeytin yağı bebeğin beyin gelişimi için) 2 tane tam tahılı uno ekmek ( bol protein ihtiva ediyor)1 tane yumurta (protein)
1 fincan çay içiyorum,süt içersem diğerlerini yiyemiyorum

arada 1 meyva yiyorum ya portakal,kivi veya elma,muz yemiyorum çünkü çok kalorili
öğlende,1 çorba,1 porsiyon sebze veya et,artık yemekte ne çıktıysa,1 ayran veya cacık.

arada 1 meyva, iş çıkışına doğruda 1 kase yoğurda 1 dilim tam tahıllı ekmeği doğrayıp yiyorum.

akşamda 1 çorba,öğlen sebze yediysem akşam et ya da tam tersi,
bazan 1 meyva ama çoğunlukla erken sızdığım için meyvaya zamanım kalmıyo.
gün içerisinde mutlaka 1 tane havuç,oğluşumun göz sağlığı için,özellikle retina gelişimi için.

bazan yoğurt yerine süt içiyorum ama ilk 3 ay günde 1 lt yakın süt içtim,yine ilk 3 ay incir,fındık,kayısı yedim,fındık da beyin gelişimi için
haftada 1 balık yiyorum,omega 3 ihtiyacım için de her sabah kahvaltıyla 1 tane balık yağı içiyorum. Yapılan bir araştırmada balık yağı içen annelerin bebeklerinin daha zeki olduğu ortaya çıkmış tabi bunu normal balık yiyerek de yapabiliriz benim vaktim olmadığı için yağı tercih ediyorum.
ayrıca yatmadan 2-saat önce hiç birşey yemiyorum özellikle süt ve portakal çünkü demir ilacının etkisini yok ediyor dedi doktorum.

kola,kahve,sakatat,sucuk grubundan, hamur işinden ,makarna,pilavdan tamamen uzak duruyorum bebeğe hiç bir faydası yokmuş,anneye kio yapmaktan başka.
bu şekilde besleniyorum ve 27+3 te,6 kilo aldım.Allahıma şükür oğluşumda çok sağlıklı

Hergün yarım litre light süt,1 yumurta ve muz değişmezlerim.

Muz bebeğin kilosu ve gelişimi hemen etkiliyo aklınızda olsun kızlar.

ben senin kadar yiyemiyorum iştahım çok fazla yok zorlamıyorum da kendimi...

benimde iştahım yok
ama bunları bir görevmiş gibi uygulamam gerektiği için yapıyorum
kan değerlerim biraz düşük çıktı
doktorum özellikle protein ağırlıklı beslenmen gerek dedi,
bebişimin gelişimi güzel ama insan yine de endişe ediyor ve yiyor.

bende bir görev olarak yapıyorum ama bazen de yiyemiyorum...:emir_bebek::çok üzgünüm::çok üzgünüm:
benimde iştahım yok
ama bunları bir görevmiş gibi uygulamam gerektiği için yapıyorum
kan değerlerim biraz düşük çıktı
doktorum özellikle protein ağırlıklı beslenmen gerek dedi,
bebişimin gelişimi güzel ama insan yine de endişe ediyor ve yiyor.

Merhaba arkadaşlar,

Beslenme konusunda o kadar çok araştırma yaptım ki artık uzmanı oldum :)) Lakin bazı şeyleri bilmek yetmiyor aynı zamanda uygulamaya geçirmekte gerekiyor..

Bebeği asıl besleyen şey protein. Süt ve süt ürünleri ile et, balık, tavukta var. Ayrıca kuruyemişler ve kuru baklagiller ile yeşil yapraklı tüm sebzeler çok faydalı..Ayrıca demir haplarını ihmal etmemek gerekiyor.

Doktorum bana bebeği beslemek istiyorsan karbonhidrattan uzak dur demişti..(yani abartmadan ye demeye çalıştı, günde 5-6 dilim ekmek gibi) Yani unlu olan herşey , makarna vs abartılmadan yenilecek ve özellikle tatlılar azaltılacak..

Ama ben ilk ayları bulantılar ve iştahsızlıkla geçirdim, sonrasında vitamine başladım..Bulantılarım geçtiği anda iştahımda korkunç bir artış oldu ve ne bulursam yemeye başladım.. Yani beslenme listeleri falan hayal oldu. Sonuç 6. ayımda alınmış olan 12 kilo ( almam gerekenin iki katı) senağlama..Doktorum düzenli besleniyorsam eleviti almama gerek olmadığını söyledi..Çünkü vitaminlerin içindeki bazı ek vitaminler iştahı ekstra açıyor ve artık bir süre sonra bütün günü yemek yiyerek ve buzdolabının önünde ciğercinin önünde bekleyen kediler gibi bekleyerek geçiriyorsunuz..

Bu nedenle size naçizane tavsiyem daha başlarındaysanız bir diyetisyenle bu işi götürmeniz ve mutlaka günlük yarım saat yürüyüş yapmanız..(Düşük tehlikeniz varsa sakın yapmayın) Ben artık alınan fazla kiloları ancak doğumdan sonra sıkı bir diyetle vermeyi planlıyorum çünkü artık bu saatten sonra diyetlik pek durumum ve zamanım kalmadı..

Ayrıca bebeği besleyeceğim diye normalin üstünde yemenizde gerekmiyor. Bebek için yapacağınız tek şey günlük beslenme şeklinize 2 yada 3 bardak süt eklemek ( çünkü annenin günlük kalori ihtiyacı sadece 300 kalori artıyor hamile olduğunda )

İnşallah hepimiz sağlıklı bir şekilde bebeklerinizi kucaklarımıza alırız :1hug:

X