Hatırayı sildirmek

Sildirmek yerine böyle kötü anları yaşamama butonu olsa keşke hiç gereği kalmaz :21:

Hatırayı silmeyi bilmiyorum ama hatıranın neden olduğu acı ve travmadan kurtulabilirsiniz EMDR terapisi ile. Elektrik falan filan değil normal, psikologlar tarafından uygulanan bir terapi, çok etkili.

Herhangi bir olayı sildirme durumu yok ama o olayın size hissettirdiklerini sildirme işlemi var. GTT olarak geçiyor. Takip ettiğim bir psikolog uyguluyor bunu.

komple sildirme diye bir sey var mi bilmiyorum ama yoktur muhtemelen. emdr var ben bu terapiyi aliyorum 6 seans oldu. yasadiginiz kotu seylerin sizin uzerinizdeki etkisini azaltiyor. boyle bir sey belki yardimci olur.

images.jpeg

Travmatik bir durum yoksa eğer,
Hatıralarımı,hatalarımı sildirmek istemezdim.
bugün beni ben yapan herşey,benim geçmişim.
iyi yada kötü bütün tecrübelerim.

Filmlerde var diye az makara yapmaya gelmiştim, gerçekten varmış ya 🤔

halk arasında hafıza sıldırme olarak bılınen yontem bızlerın algıladıgı gıbı komple sıldırme tamamen o anı unutmak degıl
yontem ıle o anının bıraktıgı olumsuz duruma mudahale edılıyor bır nevı psıkolojık tedavı goruyorsunuz yanı o anının acıttıgı derın hıslerı hafıfletmek ıcın, artık eskısı gıbı hıssettırmedıgınden sılme denılıyor temızlemek duzenlemek onarmak anlamındadır , unutturmak anlamında degıl :)

Yaşadığınızı, unutmak istediğini hatırayı bilmiyorum ama her hatıranın hayatımız için bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. İyi, kötü, doğru, yanlış yaşadıklarımızın ve seçimlerimizin sonuçlarına katlanmak zorundayız ve ders çıkarmalıyız bir daha yapmamak için. Farzet ki unuttun ya tekrar aynı şeyi yaşarsan sonuçta unuttun o yüzden doğru yanlış bilmiyorsun ve tekrar yaşıyorsun.

Hayatımızda yaşadığımız bir olayı, sildirme gibi bir yöntem varmıdır (tıbbi gibi) ? Hipnoz duydum, denemiş olan varmı aranızda.. veya başka birşey.. (küçük bi hatıra)..
Benim amcam yıllar önce ağır bir depresyon geçirdi. İşte sattığı evinin değerinin çok altında sattığını anladığı zaman bunu kafasına çok takıyor. Sonrasında çok düşünmekten depresyona giriyor. Hastanede yattı tedavi gördü. İlaçlar işe yaramayınca beyindeki bir bölgeye elektrikle şok verdiler. Kafasına taktığı olayı unutması için sonrasında iyileşti.

Hayatımızda yaşadığımız bir olayı, sildirme gibi bir yöntem varmıdır (tıbbi gibi) ? Hipnoz duydum, denemiş olan varmı aranızda.. veya başka birşey.. (küçük bi hatıra)..
Ben duymadım hiç ama ne kadar acı verirse versin anıların bizimle kalması taraftarıyım

Benim amcam yıllar önce ağır bir depresyon geçirdi. İşte sattığı evinin değerinin çok altında sattığını anladığı zaman bunu kafasına çok takıyor. Sonrasında çok düşünmekten depresyona giriyor. Hastanede yattı tedavi gördü. İlaçlar işe yaramayınca beyindeki bir bölgeye elektrikle şok verdiler. Kafasına taktığı olayı unutması için sonrasında iyileşti.
Bende istiyorummm

X