Hayat Pahaliligi

Ne guzel yazmişsiniz ya valla copy pastw yapip her yere dagitmak istiyorum. Gecinmek bu zamanda zor ben bekarim asgari ucret aliyorum eve destek cok az olabiliyorum kendime bile yetmiyor.

Can Ataklı hesaplıyorda 2001 de maaşıyla 65 çeyrek alıyormuş 23 liraymış o zaman. Şimdi çalışan öğretmen 6 tane alıyor. 😡asgari ucretli biri 2 tane anca :KK43: hiç tanımadığımız insanlara çeyrek takardık, Şimdi en yakınımıza çeyrek zor alıyoruz.
Çeyrek bile lüks oldu çok üzücü

Aylık 3000 sadece mutfağa çok sanki biraz lüks olanlardan kısabilirsin mesela kırmızı et haftada bir yap hem daha sağlıklı olur Yani her hafta et tavuk ve balık yap üç gün et yemiş olursunuz haftada baklagiller de çok sağlıklı olur dengelemeye çalış. iki klişi memur geçinmelisiniz bizde tek memur var Ben de meyveyi sebzeyi bol alırım hele meyve sadece portakalı 9 kg aldm mesela ama et yemeğimi haftada bir yapıyorum araya tavuk baklagiller vs yetiyor. Ekmeği kendi makinamda yapıyorum ama suyu alıyorum dışarıdan Yami eksiklik hissetmedim hiç şükür

Ben Bursada dogdum,merkezde yasadik hep. Hayatimda köyü ilk defa annemin gorev yaptigi sirada gordum. Annem de hep merkezde dogmus buyumus,babam sadece cocuklugunda koy hayati yasamis. Kucuk sehir de degil yani hep buyuk sehirde yasadilar,dolayisiyla ben de. Annem babam ogretmendi,ben hep yalniz buyudum sahsen. Sobali ev hic bilmem,kirada oturduk hep. Bilenler bilir 80li yillarda kiralik ev bulmak bile buyuk meseleydi,hele ki sehir merkezinde. Bu yuzden masraflarimiz coktu. Annem hep anlatir 80lerde zorlukla yasadik iki takim elbisemiz vardi biri yazlik digeri kislik diye. Bir cantaya bir ayakkabiya bir maas oder alirdik der. Evde dikilmis,orulmus kiyafet giymezlerdi bizimkiler. Bu tarz yasadiklari icin aliskanliklari da ona gore. Buna ragmen hic tatil yuzu gormedi annem babam. Ben 23 yasinda ise basladigimda ilk maasimla annemi tatile goturdum,babam rahmetli olmustu bile coktan.
Bence dunya genelinde rahat yasamak 2000li yillarda basladi. 2019daki kriz donemine kadar iyi kotu idare edebildi herkes kendisini. Artik son 3 yildir giderek alim gucu ve yasam standartlarimiz dusuyor. Ben 23 yasindayken 750 lira maasla ise basladigimda annemi tatile goturebiliyordum. Ustune param kaliyordu anneme verebiliyordum. Ayni otelin 1 haftalik tatilinin fiyatina baktim,su anki maasim yetmiyor 😂

Darkmore merhaba. Özelden mesaj atamadım sana. Bursa'da kadın sığınma evi olan bir dernekte gönüllüydün diye hatırlıyorum. İletişime geçebilir miyiz? Hamile ve teknik açıdan evsiz bir kadın ile ilgili nasıl çözeceğimi tam olarak bilemediğim bir konu var. Senden tavsiye almak isterim.

Bide millet olarak aç gözlülük çok.
Ramazan geliyor haydiyin doluşun markete.
Tam kapanma var doluşun markete.
Fırınlar da pide kuyruğu.
Bide 3 er 5 er al sonra çöp kovasınınn yanı dolsun.
Bir fakir aileye geçerken 3 pide bırak desek gözlerine geliyor vermezler...İstisnalar dışında 😂
Pandemi in ilk zamanları kapanma olacak dendi izdiham yaşandı.
Yahu evinde un su tuz yok mu?
Hele pide kuyrukarını hiççç anlamıyorum.
Pide yapmak öyle basit ve az maliyetli birşey ki 😂😂😂
Evde yaptığım etli ekmekler,kuşbaşılı kaşarlı pideler, ramazan pidesi....
not;tam zamanlı çalışan kadınım...
Lutfen bunlarin tarifini verebilirmisiniz turkmenistanliyim bu arada burdan takip ediyorum bu siteyi selam olsun herkese

X