hayatı kaçırmadan maddi gücünü eline almak

lattesizkitapsiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2023
2.545
7.844
32
merhabalar yeniden ,
ben sene başında bir harcama günlüğü açmıştım ve kendime kurallar koymuştum.
ama maalesef daha bir kaç haftada hepsi elimde patladi,
şaşırdık mı :KK53:
isimden anlaşılacağı gibi latte ve kitap almama yasağı koymuştum hayatta en sevdiğim iki şey
:KK59:

O günlüğü hayatım yeniden düzene girince aktif olarak kullanacağım ama kurallar değişti tabi , sadece harcama günlüğü olarak.
bu konunun amacı ise fikir almak.
o konuda ise başlayış tarihim maaşım yaşayacağım yer belli değildi.
şimdide yüzde yüz belli dehil ama ortalama olarak belli.
bu ay ilk maaşımı iki gün önce aldım ama zaten 3 te biri babamdan aldığım borca gitti , gerisini de ev tutacağım için elimde tutuyorum.
bu ay gelecek aylardan ortalama 9 /10 bin eksik aldım.
her neyse hanımlar
şimdi soru şu
ben 30 yaşında bir kadınım , hayatı en sevdiğim dönemleri yaşıyorum.
gelirim ayda 30/35 bin aralığında.
şu an annemlerin yanındayım ama en geç Şubat'ın ilk haftasi kendi evime geçmeyi planlıyorum, bulduğum ev eşyalı kirası 4250 lira ; anlaşma yapıldı gibi umarım bozulmaz şu an kiracı var çıksın ben gireceğim.
ama bozulsa bile tutacağım ev bu averajda olur kira olarak.
ayda Max 7/8 günlük nöbetler halinde ise gidiyorum yani gezecek vakit mevcut.
şuan 50 60 bin aralığında bir borcum mevcut ,kredi kartı ve krediler.
Ve ben gezip tozmak , düzenli masaja gitmek , reformer platese gitmek , eşyalı da olsa evim ekstra şeyler almak (robot süpürge, kitaplık masa /bunlar yok/ tablolar airfryer vs )
ayda 15/20 gün latte içmek, düzenli tirnak yaptirmak , 2/3 günlük tatillere çıkmak vs gibi güzel güzel seyler filan istiyorum.
slow food akımını hayatıma sokmak ve yemek yaparken şarap içmek istiyorum hayır bu bile masraf:KK61:
Ama bu şekilde rahatça para harcadigimda değil borçlarımi bitirmek ay sonunu zor getiririm gibi geldi.
Bu dengeyi nasıl sağlayabilirim , sizce para tutma ile ilgili bir direncim mi var ?
hem maddi gücümü elime almak borçlarımı bitirmek istiyorum, hemde para o kadar değersiz ki biriktirsem ne olacak yani ?
ev alamam , arabam var yükseltmeyi şu an düşünmüyorum
birikim insana güven verir kabul ediyorum ama şuan öylesine yavaş ilerleyecek ki , ben para daha elime gelmeden kafamda harcadim:süslü:

Merhaba ☺️
Bu konularda en son yorum yapacak kişi benimdir sanirim. Çok özendim, ya ne güzel. En güzel yaş bence.Hatri sayılır bir maaş . sanırım bu maaşa meslekte güzeldir. Borcunuzda iki maasinizmis zaten. Biriktirmeyin yiyin için gezin tozun.Ben yatırım olarak bunları görmekteyim.Ama airfryer almayın ! 😃
ben bir senedir kullanıyorum aşırı aşığım kendisine 😂
ama annem bunu kardeşine verelim dedi bana da makul geldi yenisini almak , aşırı pratik ve güzel urunler yapıyor ya
aslında ben slow food olayına geçeceksem airfryer biraz saçma kalıyor yeni aklıma geldi bu da.

evet ama harcamanın sonu yok maalesef elimde hiçbir şey kalmazsa ilerde sıkıntı yaşayabilirim ,
aylık borç odemem 2,7 bin civari. rahat ödenir ama kapatsam daha iyi olur en azından faiz ödemem.
para değerinin düşmesi mi bu motivasyonsuzlugu yaratıyor yoksa ben kendimden biriktirme konusunda beceriksiz miyim bilmiyorum :kahve:

Umarım hedefinizde ki yaşantıya sahip olursunuz. Aslında bunlar bir lüks değil ihtiyaç ama Türkiye'de lüks sayılıyor malaesef zira hepsi çok pahalı. Ama maaşınız gayet iyi. Bence ilerleyen zamanlarda çok rahat düzene sokarsınız. Böyle durumlarda biraz zamana bırakmak gerekiyor. Borcunuzda kapatılır bir miktarda. Bana göre çokta maaşınızla onu da halledersiniz. Tabi ailenize düzenli olarak destek olacak mısınız eve çıktığınızda bilmiyorum ama bir şeyler alırken '' gerçekten ihtiyacım var mı buna almasam da olur mu? '' diye sorun bunu kendime sorduğumda çoğu zaman doğru cevaplar veriyorum :) Bende espresso delisiyim. Makinesini iyi ki zamanında aldım diye sevinirken sen git en pahalı markayı al kapsülü de 21 tanesi 230 240 TL olsun :KK70:

Umarım hedefinizde ki yaşantıya sahip olursunuz. Aslında bunlar bir lüks değil ihtiyaç ama Türkiye'de lüks sayılıyor malaesef zira hepsi çok pahalı. Ama maaşınız gayet iyi. Bence ilerleyen zamanlarda çok rahat düzene sokarsınız. Böyle durumlarda biraz zamana bırakmak gerekiyor. Borcunuzda kapatılır bir miktarda. Bana göre çokta maaşınızla onu da halledersiniz. Tabi ailenize düzenli olarak destek olacak mısınız eve çıktığınızda bilmiyorum ama bir şeyler alırken '' gerçekten ihtiyacım var mı buna almasam da olur mu? '' diye sorun bunu kendime sorduğumda çoğu zaman doğru cevaplar veriyorum :) Bende espresso delisiyim. Makinesini iyi ki zamanında aldım diye sevinirken sen git en pahalı markayı al kapsülü de 21 tanesi 230 240 TL olsun :KK70:
ben de espresso makinesi var ama ne bileyim ya asla starbucks.gibi olmuyor hangi kapsül olursa olsun😒
evde yapmayı bırakacağım ondan artık ya da sadece espresso yaparım ben latte delisiyim
..
3 tane kahve makinem var totalde 😅

aileme destek adı altında para yollar miyim bilmiyorum ihtiyaçları yok , kardeşime destek atarım , belki eve gelince (çok yakın bir şehre tasinacagim) eve harcamalar yaparım.
çok bir miktar harcamayı düşünmüyorum, diğer konularıma bakarsanız bu kafaya çok zor geldim 😂😂
borcumun aylık ödemesi 2,7 bin civarı.
erken kapatıp faiz ödememek iyi olur tabi ama benim birikim kafasinda hiç ama hiç olmamam canımı sıkıyor çok.

ben de espresso makinesi var ama ne bileyim ya asla starbucks.gibi olmuyor hangi kapsül olursa olsun😒
evde yapmayı bırakacağım ondan artık ya da sadece espresso yaparım ben latte delisiyim
..
3 tane kahve makinem var totalde 😅

aileme destek adı altında para yollar miyim bilmiyorum ihtiyaçları yok , kardeşime destek atarım , belki eve gelince (çok yakın bir şehre tasinacagim) eve harcamalar yaparım.
çok bir miktar harcamayı düşünmüyorum, diğer konularıma bakarsanız bu kafaya çok zor geldim 😂😂
borcumun aylık ödemesi 2,7 bin civarı.
erken kapatıp faiz ödememek iyi olur tabi ama benim birikim kafasinda hiç ama hiç olmamam canımı sıkıyor çok.
Starbucks tadında yapan makineler var ama pahalı maalesef :KK70: Ben İlly aldım kendi kapsüllerini alırsam mükemmel bir lezzet çıkıyor İtalyan ve İsviçre kahvesi diye geliyor ama gel gör ki her zaman alamıyorum :KK70: Bazen Caribou, Tree House kafelerden öğütülmüş alıp yapıyorum bilmiyorum benim çok hoşuma gitti evde uğraşmayı da sevdiğim için çok keyif alıyorum. Zaten soğuk kahvelerin tüm malzemelerini aldım şimdi dışarıda içmeye gönlüm razı olmuyor. Kafeye girdiğim de '' bunu yapıyorum ben, bunu da denedim '' diyip bir şey içemiyorum :KK70: Birikimi elbet yaparsınız sadece önceliğinizi borcu kapatıp önemli ihtiyaçları bir an önce alıp koymak. Yoksa gerisi bir şekilde oluyor. Tabi nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama İstanbulsa evet bi tık sıkıntı :KK70:

Starbucks tadında yapan makineler var ama pahalı maalesef :KK70: Ben İlly aldım kendi kapsüllerini alırsam mükemmel bir lezzet çıkıyor İtalyan ve İsviçre kahvesi diye geliyor ama gel gör ki her zaman alamıyorum :KK70: Bazen Caribou, Tree House kafelerden öğütülmüş alıp yapıyorum bilmiyorum benim çok hoşuma gitti evde uğraşmayı da sevdiğim için çok keyif alıyorum. Zaten soğuk kahvelerin tüm malzemelerini aldım şimdi dışarıda içmeye gönlüm razı olmuyor. Kafeye girdiğim de '' bunu yapıyorum ben, bunu da denedim '' diyip bir şey içemiyorum :KK70: Birikimi elbet yaparsınız sadece önceliğinizi borcu kapatıp önemli ihtiyaçları bir an önce alıp koymak. Yoksa gerisi bir şekilde oluyor. Tabi nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama İstanbulsa evet bi tık sıkıntı :KK70:
küçük bir doğu sehrinde yaşıyorum ama ücra bir yer değil 😅
zaten İstanbulda eşyalı evi 4250 ye nerden bulcam 🤐
biriktirmek başka bir kafa yapısı istiyor buradaki hanımlara bakıyorum da ,
ben bu kafa ile daha da borclanmasam iyi gibi , sanki yeterince bolluk yok paramda gibi hissediyorum

küçük bir doğu sehrinde yaşıyorum ama ücra bir yer değil 😅
zaten İstanbulda eşyalı evi 4250 ye nerden bulcam 🤐
biriktirmek başka bir kafa yapısı istiyor buradaki hanımlara bakıyorum da ,
ben bu kafa ile daha da borclanmasam iyi gibi , sanki yeterince bolluk yok paramda gibi hissediyorum
ASDFGHJK oda doğru İstanbul ve 4250 tl kira :KK70: Hoş en son arkadaşımla konuştuğumda 3000 bine kaldığı evi göstermişti iyi bir semtte çatı katında ama işte binde bir oluyor oda :) Birikimi bende çok severim. Hatta annem bile şaşırdı hesabımda ki parayı görünce kendisi de para verdiği halde nerden buldun parayı derdi :KK70: Hem ihtiyaçlarımı giderip hemde birikim yapardım. Ama şimdi pek mümkün olmuyor açıkçası. Şuan herkes için zor gerçekten. Biz ev için bile birikim yapıp üstüne sattığımız evle 0 dan müstakil ev yaptırdık şimdi dairenin balkonunu alamam o parayla :KK70:

ASDFGHJK oda doğru İstanbul ve 4250 tl kira :KK70: Hoş en son arkadaşımla konuştuğumda 3000 bine kaldığı evi göstermişti iyi bir semtte çatı katında ama işte binde bir oluyor oda :) Birikimi bende çok severim. Hatta annem bile şaşırdı hesabımda ki parayı görünce kendisi de para verdiği halde nerden buldun parayı derdi :KK70: Hem ihtiyaçlarımı giderip hemde birikim yapardım. Ama şimdi pek mümkün olmuyor açıkçası. Şuan herkes için zor gerçekten. Biz ev için bile birikim yapıp üstüne sattığımız evle 0 dan müstakil ev yaptırdık şimdi dairenin balkonunu alamam o parayla :KK70:
O yüzden konusu açıldığında '' o zomondo o poholoydo '' diyen oldu mu ağzına kürekle vurasım geliyor :KK70: O zamanda asgari ücretle geçiniyorduk ama istediğimizi alabiliyorduk. Hani abur cubur, elbise, bilet, ayakkabı alırken '' oha çok pahalı, çüş zam gelmiş yine '' dediğimi hiç hatırlamıyorum ben. Tabi ZARA'ya gidersen o ayrı :KK70: Ama ben Antalya gibi turistik bir yerde recidence de kaldığım halde aylık giderim 1000 'i bile doğru düzgün bulmazken şuan kendi memleketimde okusam kaç binler gider :)

Eve çıkma işini bahara ertelesen nasıl olur? En azından 3 ay daha baba evinde yaşar borcunu kapatırsin. Ev demek Masraf demek.
Benim birikim için önerim su, ayda ne kadar birikime para ayirabilirsin?
7 bin lira mesela ayırabilir misin?
Bir kredi cek, 7 bin aylık odemesi ile
IMG_20230126_012451.jpg

Ortalama 74 binlik kredi çekersin (bu hesaplamaya göre 10 bin faizi olur) .
74 bin ile altındır dovuzdir ya da her neyse yatırım hesabına yatırirsin. Böylece bir yıllık birikimini erkenden alır, her ay maaşını alınca sabit TL borcu ödersin. Zaten ülkede enflasyon var, Bir seneye kalmaz aldıkların değerlenir, ödediğin rakam göze görünmez hale gelir.
Kalan parani da gönlünce harcarsin.
İhtiyacın mi oldu, o ay zora mi düştün? O zaman da hemencecik tek tuşla ihtiyacın olan kadarını bozdurursun:)
Ben böyle yaptım,memnunum açıkçası. Her ay altın aliyordum,her alışta fiyatı artıyordu. Ben de TL borçlanayim bari deidm.
Ama tabii ki yatırım tavsiyesi değildir ki ben de kendine anca yeten biriyim, ekonomi bilgim yok:)) sadece ben böyle yaptım,memunum.
Şu an işsizim. Bordrom ödendiği gibi yeni kredi çekip TL borçlanmak istiyorum:)))

Eve çıkma işini bahara ertelesen nasıl olur? En azından 3 ay daha baba evinde yaşar borcunu kapatırsin. Ev demek Masraf demek.
Bir kredi cek, 7 bin aylık odemesi ile Eki Görüntüle 3197469
74 bin ile altındır dovuzdir ya da her neyse yatırım hesabına yatırirsin. Böylece bir yıllık birikimini erkenden alır, her ay maaşını alınca sabit TL borcu ödersin. Zaten ülkede enflasyon var, Bir seneye kalmaz aldıkların değerlenir, ödediğin rakam göze görünmez hale gelir.
İhtiyacın mi oldu, o ay zora mi düştün? O zaman da hemencecik tek tuşla ihtiyacın olan kadarını bozdurursun:)
Ben böyle yaptım,memnunum açıkçası. Her ay altın aliyordum,her alışta fiyatı artıyordu. Ben de TL borçlanayim bari deidm.
Ama tabii ki yatırım tavsiyesi değildir ki ben de kendine anca yeten biriyim, ekonomi bilgim yok:)) sadece ben böyle yaptım,memunum.
Şu an işsizim. Bordrom ödendiği gibi yeni kredi çekip TL borçlanmak istiyorum:)))
bu tavsiye demeyeyim de, bilgiyi sevdim :halay:

merhabalar yeniden ,
ben sene başında bir harcama günlüğü açmıştım ve kendime kurallar koymuştum.
ama maalesef daha bir kaç haftada hepsi elimde patladi,
şaşırdık mı :KK53:
isimden anlaşılacağı gibi latte ve kitap almama yasağı koymuştum hayatta en sevdiğim iki şey
:KK59:

O günlüğü hayatım yeniden düzene girince aktif olarak kullanacağım ama kurallar değişti tabi , sadece harcama günlüğü olarak.
bu konunun amacı ise fikir almak.
o konuda ise başlayış tarihim maaşım yaşayacağım yer belli değildi.
şimdide yüzde yüz belli dehil ama ortalama olarak belli.
bu ay ilk maaşımı iki gün önce aldım ama zaten 3 te biri babamdan aldığım borca gitti , gerisini de ev tutacağım için elimde tutuyorum.
bu ay gelecek aylardan ortalama 9 /10 bin eksik aldım.
her neyse hanımlar
şimdi soru şu
ben 30 yaşında bir kadınım , hayatı en sevdiğim dönemleri yaşıyorum.
gelirim ayda 30/35 bin aralığında.
şu an annemlerin yanındayım ama en geç Şubat'ın ilk haftasi kendi evime geçmeyi planlıyorum, bulduğum ev eşyalı kirası 4250 lira ; anlaşma yapıldı gibi umarım bozulmaz şu an kiracı var çıksın ben gireceğim.
ama bozulsa bile tutacağım ev bu averajda olur kira olarak.
ayda Max 7/8 günlük nöbetler halinde ise gidiyorum yani gezecek vakit mevcut.
şuan 50 60 bin aralığında bir borcum mevcut ,kredi kartı ve krediler.
Ve ben gezip tozmak , düzenli masaja gitmek , reformer platese gitmek , eşyalı da olsa evim ekstra şeyler almak (robot süpürge, kitaplık masa /bunlar yok/ tablolar airfryer vs )
ayda 15/20 gün latte içmek, düzenli tirnak yaptirmak , 2/3 günlük tatillere çıkmak vs gibi güzel güzel seyler filan istiyorum.
slow food akımını hayatıma sokmak ve yemek yaparken şarap içmek istiyorum hayır bu bile masraf:KK61:
Ama bu şekilde rahatça para harcadigimda değil borçlarımi bitirmek ay sonunu zor getiririm gibi geldi.
Bu dengeyi nasıl sağlayabilirim , sizce para tutma ile ilgili bir direncim mi var ?
hem maddi gücümü elime almak borçlarımı bitirmek istiyorum, hemde para o kadar değersiz ki biriktirsem ne olacak yani ?
ev alamam , arabam var yükseltmeyi şu an düşünmüyorum
birikim insana güven verir kabul ediyorum ama şuan öylesine yavaş ilerleyecek ki , ben para daha elime gelmeden kafamda harcadim:süslü:
istedikleriniz asla lüks değil, ihtiyaç. ben Ankaradan İzmire tek başıma taşındığımda eşyalı ev tuttum maaşımın %80 i o eve gitti ve yemkleri iş yerimde yediğimde sizin istediğiniz gibi yaşamıştım :)

insana büyük mutluluk veriyor ancak gelin görünki hiç birikim yapamadım, şimdi 33 yaşımdayım ve keşke o zamanlar birazcık da olsa biriktirseymişim dedim.

en güzel kahve evde yapılandır aslında, makine kahvesi değil de moka pot ile kahve yapın, çekirdeği tabi iyi olması gerek. yulaf sütü ile de köpük yaparsınız alın size latte.
kitap kırmızı çizgim ona harcadığım paraya asla acımam.
bence maaşınızı alınca önce birikim için altın fln alın. kalanı ile idare edin. bu zamanla alışkanlık oluyor, birikimin değerlendiğini gçrdük.e gaza gelip, ihtiyaçlarınızın ya da harcama alışkanlıklarınızın bazılarının gerekliliklerini düşünüp para arttırıp yatırım yapmaya başlıyorsunuz. ilk maaşınızı da almışsınız. isterseniz bunu bir deneyin.

Şarap için de ne tercih edersin bilmiyorum ama Mardinli çevren varsa bildikleri bir yeri onermelerini isteyebilirsin. elyapimi Süryani şarapları oluyor.kargo ile de gönderim var. Migros şarabından bile çok daha ucuz ve Cook daha lezzetliydi benim aldığım. Gittiğimde uçağa izin verilen ölçüde alirim hep. ama sipariş vermeden önce tabii ki tadip karar vermen lazım . O yüzden bence bir seyehatini baharda oralara yap (mukemmel bir seçim olur Güneydogu), gitmisken bol bol tadım yap, beğendiğin şeylerin notunu al, adamların numarasini al, pazarlık yap:)
Sonra en sevdiklerinden sipariş verirsin, gönderirler. Gittiğin şehirlerde elbet meşhur şaraplar vardır. mesela manisanin kula'si, Denizli, Muğla'nın datca'si, uşak,Mersin, Hatay... Her yerde sor guzel restoranlara,oteline 'nereden elyapimi şarap bulabilirim' diye. Onlar seni yönlendirirler turist kaziklamayan, halkın gittiği yerlere:) orada da 'nazar restorandan Mehmet abi gönderdi beni' diye lafa gir, indirim yaptır:)))
Yurtdışına giden yakın arkadaslarin varsa ücretini önden ver ve rica et almalarını,getirebilen getirsin...ya da sen gittiğinde yerelden valize at, artı dutyfreeden el bagajina koy.
Böyle böyle hem ziyaret hem ticaret dolar mahsenin 🍷

Bir kredi cek, 7 bin aylık odemesi ile Eki Görüntüle 3197469
yani şartları zorlasa ertelerdim ama maaşım boyle yüksekken neden yapayım dedim, annemlerin evinde bir rahatsızlığım yok ama ben 9 yıldır filan yalnız yaşıyorum,
annemlerin evine de bunun için dönmüştüm ise tekrar başlar borç bitiririm diye ama sanki gerek kalmadı.
ekstra olarak burada kalırsam kesinlikle daha çok masraf gidecek çünkü annemlerede 4 bin kira vereceğim, başka konu açmıştım hatta ...
evet ev masraf ama bir daha 30 yaşında bir kadın olmayacağım 2 maaslik borç için sanki değmez gibi geldi.
banka kredisi çekip altın almak güzel fikir ama benim findeks puanı 1200 civarı .
halı hazırda 7 kredim mevcut hepsi küçük küçük Total miktar 40 bin filan bence.
kim bana 70 bin kredi versin :KK53:
bide ihtiyaç kredisi 50 bin civarında değil mi ya 74 bini ne gösterip cekicem
ülke için çok ideal öneri ama borcum var diye daha da strese girmeyeyim jxjdjdn
her ay 7 bin kredi gözümde büyüdü ise ben 7 bini çok zor ayiririm gibi geldi bide
gerçeklerle yuzlestigim üzücü bir yorum oldu😅

ikinci yorumunuz içinde Mardini çok severim , çok.
ama Mardin'in şarabından ziyade el yapımı likörü inanılmazdir.
hayatımda içtiğim en güzel şeylerden biri.
cidden bir ara ugrayip kaç şişe şarap alayım bana yakın Mardin ,
biraz kilisede oturup huzur bulup dönerim.:KK16:
öneriler için çok teşekkürler 💕

istedikleriniz asla lüks değil, ihtiyaç. ben Ankaradan İzmire tek başıma taşındığımda eşyalı ev tuttum maaşımın %80 i o eve gitti ve yemkleri iş yerimde yediğimde sizin istediğiniz gibi yaşamıştım :)

insana büyük mutluluk veriyor ancak gelin görünki hiç birikim yapamadım, şimdi 33 yaşımdayım ve keşke o zamanlar birazcık da olsa biriktirseymişim dedim.

en güzel kahve evde yapılandır aslında, makine kahvesi değil de moka pot ile kahve yapın, çekirdeği tabi iyi olması gerek. yulaf sütü ile de köpük yaparsınız alın size latte.
bence maaşınızı alınca önce birikim için altın fln alın. kalanı ile idare edin. bu zamanla alışkanlık oluyor, birikimin değerlendiğini gçrdük.e gaza gelip, ihtiyaçlarınızın ya da harcama alışkanlıklarınızın bazılarının gerekliliklerini düşünüp para arttırıp yatırım yapmaya başlıyorsunuz. ilk maaşınızı da almışsınız. isterseniz bunu bir deneyin.
ay yulaf sütünu genelde zayıf ve güzel kadınlar içiyor ben daha halktan biriyim ahaha :KK53:
zaten aynen dediğiniz gibi güzel yaşayıp , sonra geri dönüp baktığımda pismanda olmak istemiyorum

ay yulaf sütünu genelde zayıf ve güzel kadınlar içiyor ben daha halktan biriyim ahaha :KK53:
zaten aynen dediğiniz gibi güzel yaşayıp , sonra geri dönüp baktığımda pismanda olmak istemiyorum
haha asırı kilolu olan ben yulaf sütünü kahveye yakıştırıyorum. bir moka pot edinin, daha rafine zevkleriniz çıkar ortaya. yulaf sütü de kahveye yakışıyor ayrıca :))

birikim yapmadığım için ben çok pişmanım. keşke bir tık az gezseymişim az da olsa birikim yapsaymışım 6 yılda baya zengin olurmuşum.

banka kredisi çekip altın almak güzel fikir ama benim findeks puanı 1200 civarı .
halı hazırda 7 kredim mevcut hepsi küçük küçük Total miktar 40 bin filan bence.
kim bana 70 bin kredi versin :KK53:
bide ihtiyaç kredisi 50 bin civarında değil mi ya 74 bini ne gösterip cekicem
ülke için çok ideal öneri ama borcum var diye daha da strese girmeyeyim jxjdjdn
her ay 7 bin kredi gözümde büyüdü ise ben 7 bini çok zor ayiririm gibi geldi bide
gerçeklerle yuzlestigim üzücü bir yorum oldu😅
Bilmiyorum neden ama fakire fukaraya daha çok kredi çıkıyor 😂 30 bin aylık kazanan birine 70 bin nasıl vermezler ki? Ben 2021 Aralık ayında, iş yerim SGK odememi asgari ücret olan 2850 gösterirken 33 bin liralık kredi çektim mesela ingden. Şu an işsizim, Denizbank devamlı mesaj atıyor sayın sayin yengenc 75 binlik krediniz hazır diye
IMG_20230126_171824.jpg

Onu geç 26 bin lira esnek hesabım var deniz'den...
Benden fakir arkadaşim var, sevgilisi babası falan kıza devamli kredi cektiriyor, üstelik kız geciktire geciktire ödüyor aylık ödemeleri. yine de geçen sene 50 bin kredi istedi hemen aldı. Hatta aramızda dalga geçiyoruz hep 'keske bankalar artık sana vermese de insanlar zorla kredi cektiremese, sen hayır diyemiyorsun' diye
Yani bence 75 bin sizin gibi iyi kazanan biri için kredi değil , çok şaşırdım böyle demenize😲

Bir diğer önerim de maaşı aldığın gibi online hesaptan 2 gram altın, 100 dolar 100 Euro almaniz. 6 bin lira ediyor. Baktiniz ay sonu zorlandiniz paradan tirtiklarsiniz.
Böyle böyle de birikebilir. Eğer ilginiz,bilginiz varsa her ay bir çanta alıyor gibi düşünüp güvenilir hisselerden de alabilirsiniz. Borsa da çok kazandıran bir yol...
Ya da arsa alin, boylece daha uzun odeme süreli kredi de cikar:) sonra yatırım yapacakken arsanizi satar peşinat yaparsınız. 3-5-10 seneye kat kat değerlenir arsalar eğer çok tenhada değilse. Ben bazen hobi olarak arsa geziyorum satış sitelerinden:)))

ay
Bilmiyorum neden ama fakire fukaraya daha çok kredi çıkıyor 😂 30 bin aylık kazanan birine 70 bin nasıl vermezler ki? Ben 2021 Aralık ayında, iş yerim SGK odememi asgari ücret olan 2850 gösterirken 33 bin liralık kredi çektim mesela ingden. Şu an işsizim, Denizbank devamlı mesaj atıyor sayın sayin yengenc 75 binlik krediniz hazır diyeEki Görüntüle 3197770
Onu geç 26 bin lira esnek hesabım var deniz'den...
Benden fakir arkadaşim var, sevgilisi babası falan kıza devamli kredi cektiriyor, üstelik kız geciktire geciktire ödüyor aylık ödemeleri. yine de geçen sene 50 bin kredi istedi hemen aldı. Hatta aramızda dalga geçiyoruz hep 'keske bankalar artık sana vermese de insanlar zorla kredi cektiremese, sen hayır diyemiyorsun' diye
Yani bence 75 bin sizin gibi iyi kazanan biri için kredi değil , çok şaşırdım böyle demenize😲

Bir diğer önerim de maaşı aldığın gibi online hesaptan 2 gram altın, 100 dolar 100 Euro almaniz. 6 bin lira ediyor. Baktiniz ay sonu zorlandiniz paradan tirtiklarsiniz.
Böyle böyle de birikebilir. Eğer ilginiz,bilginiz varsa her ay bir çanta alıyor gibi düşünüp güvenilir hisselerden de alabilirsiniz. Borsa da çok kazandıran bir yol...
Ya da arsa alin, boylece daha uzun odeme süreli kredi de cikar:) sonra yatırım yapacakken arsanizi satar peşinat yaparsınız. 3-5-10 seneye kat kat değerlenir arsalar eğer çok tenhada değilse. Ben bazen hobi olarak arsa geziyorum satış sitelerinden:)))
maalesef maaştan çok findex puanına bakıyorlar mesela benim findeks puanım dediğim gibi 1200

ben halkbank'tan maaş alıyorum ve Halkbank beni riskli gördüğü için kredi kartı bile vermedi
kredi kartı vermediği için mesela 2-3 bin promosyonunun üstüne yatacaklar yani sadece nakit kısmını alabileceğim
beni riskte bir kullanıcı olarak gördüğü için kredi kartı bile vermiyor hatta maaş avans hesabı bile tanımlamadılar bana
borsa hiç bilmiyorum ama borsa ile ilgili bildiğim şey bir noktada insanı takıntılı hale getirip sürekli telefonuna bakma ihtiyacı hissetmesi
borsa oynayan arkadaşlarımın çoğu bu durumda o yüzden borsaya karşı bir tık ön yargılıyım
yani arsa da -60.000 ile nasıl alacağım arsalarda ucuz değildir😅

haha asırı kilolu olan ben yulaf sütünü kahveye yakıştırıyorum. bir moka pot edinin, daha rafine zevkleriniz çıkar ortaya. yulaf sütü de kahveye yakışıyor ayrıca :))

birikim yapmadığım için ben çok pişmanım. keşke bir tık az gezseymişim az da olsa birikim yapsaymışım 6 yılda baya zengin olurmuşum.
bir kaç yıla bunu bende demekten korkuyorum, bir kaç ay keyfimce yaşayıp durum degerlendirmesi yapsam?

üstünde calismasam hiç arttiramam sanırım direkt gider

bir kaç yıla bunu bende demekten korkuyorum, bir kaç ay keyfimce yaşayıp durum degerlendirmesi yapsam?

üstünde calismasam hiç arttiramam sanırım direkt gider
size keyif veren şeylerden vazgeçmek zorunda değilsinizki. bence starbucksın hep aynı olan kahvelerini her gün almaktansa bir moka pot ile 100 çeşit kahve deneyebilirsiniz.
şarap içmek mesela, mardinden getirtin sadece güzel makarna ve pizza yaptığınız öğünlerde size eşlik etsin...
kitap konusunda bir şey diyemiyorum benim de maaşım yüksek ve gözüm dönüyor konu kitap olunca.

ben 2022 mayıstan beri ciddi birikim yapıyorum aylardır istediğim parfümü alamadım Guerlain in bir parfümü ve fiyatları tahmin edersiniz. şubat ayında almayı düşünüyorum bakalım. mayıstan beri yaptığım birikimle yatırımlık bir ev aldım, tabi birikimin öncesi de vardı o da 2020 ocak ayına tekabül ediyor ama ciddisine 2022 mayısta başladım.
şu an yiyemediğim içemediğim alamadığım her şeyin üstünde o ev. o kadar kıymetli ki benim için.
maaşınız yattığı gibi birikim için 1 ata lira alın mesela, kredi kartınızı sıklıkla kullannın, sürekli borçlanıp ödeyin. benim kredi puanım 3 ay çncesine kadar 1197 idi, 15 gün oldu sanırım bakalı ve 1400 e çıktı. çünkü azıcık kredi çektim ödedim, kredi kartından yaptım harcamamı ödedim. benim bankaya olan borcum sizin borcunuzun çok daha fazlası:) kaldı ki benim sigortam yok, banka bana bile güvendiyse siz kolay halledersiniz. :)

X