Hayatın bu kadar pahalı olması canımı iyice sıkmaya başladı...

victoryvivi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2018
5.936
7.240
43
Kızlar merhaba,
Son zamanlarda beynimi baya yoran bir konu var.
Son birkaç yılda hayat neden bu kadar pahalandı ,bu duruma baya canım sıkılıyor.
eşim de ben de çalışıyoruz
bir iki sene öncesine kadar gelirimiz ülke şartlarında yüksek bir gelir olarak belirtilirdi, şuanda da o şekilde ama sonuca bakınca aldıgımız maaş ülke genelindeki zamlardan sonra neredeyse asgari ücrete döndü.

Çok sinir oluyorum bu duruma, afedersiniz eşek gibi çalışıyoruz artık bir dışarıda yemek yerken kendimizi sorgular duruma geldik.

Bir çeyrek altının 370 tl olması
bir kalıp peynirin 50 tl olması
bir tuvalet kagıdının en az 30-35 tl olması
bademin,cevizin kilosunun 80-90 tl olması
mazottaki bu fiyat hersey canımı sıkıyor
bir bulasık deterjanı alacaksın makina için,2 kutu alsan sanki gram altın alıyorsun .

mutfak meyve sebze alısverısımı hep pazardan yaparım taze olması acısından
gecen hafta sinirimden ıspanak almadım
bir kilo ıspanak 10 tl idi şaka gibi
gecen sene 3 tl ye alıyorduk kilosunu
brokoli adedi 8-9 tl
kurusaoğan kilosu 7 tl idi
kivinin kilosu 7 tl
ıvır zıvıra 150 tl para bırakıp cıkıyorsun çok saçma değil mi
ülke olarak ekonomik acıdan sonumuz ne olacak merak ediyorum.

6-7 ay öncesine kadar her ay bir çeyrek ya da yarım altın alıp kenara koyabiliyordum
suanda eşimle benim maasımdan 50 tl bile artmıyor.

gecen sene evimize gelen 60 tl elektrik bu sene 130-140 tl gelıyor
değişen ne ?
yine tüm gün evde yokuz yıne kullandığımız aletler aynı.

it gibi çalışıyoruz
aracımı yenilemek istesem resmen hayal ürünü çünkü şuanda bindiğim aracın sıfırı 180 bin tl olmus
kredi ceksen 450 bın tl olarak gerı oduyorsun :)

neden hersey bu kadar zorlastı
gecen seneye kadar istediğim ayakkabıyı , kıyafeti bir iki taksıtle alabiliyordum
ama şimdi elimdekini korusam yeter olarak bakıyorum

ayaklarım cok üşüyor işyerinde
kar botu almıstım gecen sene 375 tl ye
o bot şuanda 1200 tl olmus şaka gibi bilemiyorum siz neler düşünüyorsunuz ama ben bu durumu ciddi kafama takmaya başladım.

döviz karsısında tl resmen eriyor
fırsatcılar da herseye zam yapıyorlar
iyiye gideceğimize daha kötüye gidiyoruz

ilk defa bu sene tatile cıkamadık mesela
eskiden de orta halli de olsa 4-5 gun senede bir kere kacardık bi yerlere
bu sene o da olmadı cunku oteller ates pahası olmus

ya bu kadar calısıp az da olsa rahat edemeyecek miyiz.

Yalnız değilsin ülkece isyandayız allah güç kuvvet versin de artırımı bıraktım sağlıkla çalısıp kimseye muhtaç olmadan yasayalım
evet ben de gelecekten endişe duymaya başladım
bir de bu yasamak ıcın olan zorunlu ıhtıyaclara bu kadar fazla para ödemek canımı sıkıyor açıkcası.
herseyın bir ederi var,diğeri kerizlik gibi geliyor çok pardon ama.

Kriz dediğimiz şey bu işte. Kodamanlar kriz yok diye diye bir hal olsa da kriz deldi geçti. Kısa zamanda düzelmez, muhtemelen daha kötüye gidecek. Krizi kabullenip önlem almıyoruz çünkü. Hala reddetme safhasındayız.
ancak aptallar inanır buna.
kafası çalışmayan sorgulamayanlar:)

Biz de eskiden ülke şartlarına göre oldukça maddi açıdan iyi konumda iken, şuan hesap kitap yapıp zorunluluk harici her şeyi sıfırlamış bulunuyoruz.
Geçen sene çok ucuz uygun, çocuklar mutlu olsun diye gittiğimiz otel, şuan 10 bin tl!
Şaka mı bu?
Biz ki yılda 3 yurtdışı, 4 5 yurt içi tatil yapardık, şimdi 1 i bile çok zor!
Hayat pahalandı değil, biz ucuzladık resmen!
Sivri biberin kilosu 9 tl!!!
Ama benim emeğimin saatlik karşılığı o para eder mi bilmiyorum.
Emeğimiz, insan olarak verilen değerimiz, haklarımız o kadar ucuzladı ki, 1 kalıp peynir parasına eve temizliğe gidiyor kadınlar...

Biz de eskiden ülke şartlarına göre oldukça maddi açıdan iyi konumda iken, şuan hesap kitap yapıp zorunluluk harici her şeyi sıfırlamış bulunuyoruz.
Geçen sene çok ucuz uygun, çocuklar mutlu olsun diye gittiğimiz otel, şuan 10 bin tl!
Şaka mı bu?
Biz ki yılda 3 yurtdışı, 4 5 yurt içi tatil yapardık, şimdi 1 i bile çok zor!
Hayat pahalandı değil, biz ucuzladık resmen!
Sivri biberin kilosu 9 tl!!!
Ama benim emeğimin saatlik karşılığı o para eder mi bilmiyorum.
Emeğimiz, insan olarak verilen değerimiz, haklarımız o kadar ucuzladı ki, 1 kalıp peynir parasına eve temizliğe gidiyor kadınlar...
Evet işte bu durumu canımı cok sıkıyor benim
bu kadar çalışıp kendımızı rahatlatacak bırsey bıle yapamıyoruz.
resmen yaşamaya çalışır olduk artık, yasamıyoruz yani
kafamda hep hesap kitap var bu durum deli ediyor beni
zaten planlı hesaplı yasayan bır ınsandım ancak şuanda deli gibi indirim kovalıyorum evin ihtiyacları için
tuvalet kagıdını bıle 3-4 tl daha uygun diye ınternetten alıyorum
gönül rahatlıgı ıle gittiğim marketten alamıyorum
sürekli beynimde bir örümcek
bu markette şu daha uygun, burda bu daha uygun
hamileyim mesela montumun onu kapanmıyor artık yenısını alamıyorum cunku o parayı bır monta asla vermem artık:)
idare ederım dıyorum ,ediyorum.
eve birsey almak ıstıyorum sürekli gerek var mı , diğer ay alalım vs modundayım.

Aynen esinde bende devletteyiz dogu gorevindeyiz.Aile bize e artik birikiminizi yapar donersiniz diyor.
Doguda yasam ucuz derler hersey pahali.
komure sadece 5 bin verdik.elektrik cok pahali.benzin yine doguda pahali.
magazalar 2 kat fiyat koyuyor fazla secenek olmayincada mecbur aliyoruz.
bez islak mendik almis basini gidiyor
Hayaller hayatlar iste..
ne olcak sonumuz bakalim .

Dün markete gittim. Asabım bozuldu. Her markete gittiğimde bozuluyor. Eskiden hobi olarak market gezerdim. Insanlar halinden memnun demek ki.

Bilemedim ki.

Güya tarım ülkesiyiz. Manav reyonlarında pazarlarda kalp krizi geciriyoruz.
çiftçi yerlerde sürünüyor
ülkemizden yediğimiz sadece denizdeki balığımız kaldı
yakında onu da yıyemeyeceğiz diye korkuyorum

soğan bile yurt dısından gelıyor

aynen bende marketleri dolasmayı cok severdım
şuanda ugramak dahi istemiyorum.

bu forumda tek asgari ücretle kira ödeyip, iki çocuk okutan üstüne bir de birikim yapan üyeler var. birazdan gelirler ülkemize düşmanlık yapmayın beğenmiyorsanız yurtdışına gidin demeye :)

altı senedir üyeyim buraya sadece bu konu yüzünden banlanıyorum. onun için su veren itfaiye... diyip kaçayım :)

Aynen esinde bende devletteyiz dogu gorevindeyiz.Aile bize e artik birikiminizi yapar donersiniz diyor.
Doguda yasam ucuz derler hersey pahali.
komure sadece 5 bin verdik.elektrik cok pahali.benzin yine doguda pahali.
magazalar 2 kat fiyat koyuyor fazla secenek olmayincada mecbur aliyoruz.
bez islak mendik almis basini gidiyor
Hayaller hayatlar iste..
ne olcak sonumuz bakalim .
çamaşır deterjanlarına ne demeli,bulasık deterjanları aynı şekilde
13-14 tl ye aldıgım düş macunu 40 tl olmus
tam sıyırmalık durumdayız yani.

Dün bu gözler türkiye için her ilçede marketi olan marketlerden birinde patlıcanın kilosunu 11 lira gördü. 11 lira. hadi patlıcanın mevsimi değil yeme kardeşim yazın yersin. portakal ya kış meyvesi kilosu 5 lira.önceden portakal alınca 4-5 kilo alırdık 5 kilo alsan 25 lira yapar. bir kutu bebek maması 140 lira olmuş. Kim ne derse desin ülkede kriz var. insanlar nasıl yaşıyor bazen şaşırıyorum ama bence bu daha iyi günlerimiz.

eşimde bende çalışıyoruz bu ay evimize giren para 9000 tl taksitleri faturaları çocukların okul masraflarını kısacası hayatta kalmak için zorunlu olan giderleri bi hesapladık eşimle giderimiz 8900 tl eşimle birbirimize baktık kaldık öyle adamcağız akşam yemek yiyemedi canının sıkıntısından artık birikim yapmayı bıraktık elimize geçenle eksiye girmeden ayı kaptmaya gücümüz yetmiyor.

Hayat gerçekten çok pahalı. Bizde mi sorun var diye düşünüyordum ama herkeste aynı sıkıntı var demek ki. 5 6 ay önce 100 tlye aldığım aylık paket bebek bezine geçen ay 200 lira verdim netten siparişle. Marketlerde daha pahalı. Yemek masrafımız yok denecek kadar az. Sabah kahvaltı öğlen işyeri akşam kayınvalide. Sadece pazar yemek yapıyorum. Ama yine harcarken düşünüyoruz. Asgari ücrete nasıl geçinip çocuk büyütüyorlar anlamıyorum.

bu forumda tek asgari ücretle kira ödeyip, iki çocuk okutan üstüne bir de birikim yapan üyeler var. birazdan gelirler ülkemize düşmanlık yapmayın beğenmiyorsanız yurtdışına gidin demeye :)

altı senedir üyeyim buraya sadece bu konu yüzünden banlanıyorum. onun için su veren itfaiye... diyip kaçayım :)
formulunu bize de söylesinler o halde
cidden hem tebrik ediyorum hem de çok merak ediyorum
bizim yasantımız lüks değil ki
ihtiyaclardan bahsediyorum ben

X