(HBA) Sperm Bağlanma Testi ile Tüp bebek hastası olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

HBA testi yaptırmayı düşünüyor musunuz ?


  • Ankete Katılan
    2
  • Anket Kapalı .

Embryone

Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2013
7
1
31
Türkiyede ve Dünyada Tüp bebek hastası olup olmadığınızı spermiogram testi yaptırdıktan sonra HBA testi ile kesin olarak öğrenebilirsiniz.

HBA testini her erkeğin yaptırması gerekmektedir. Çünkü HBA skoru % 65 altında çıktıysa yani spermlerin bağlanma oranı % 65 altında ise tüp bebek hastasısınız ve mutlaka Picsi Dish veya SpermSlow tedavisi ile tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

HBA skoru % 65 üstünde ise normal yolla çocuk sahibi olma veya aşılama (IUI) ile de gebelik ihtimali yüksek olmaktadır.

HBA testi ile ilgili de Tüp bebek merkezlerinde Sperm DNA Testi ve Sperm Bağlanma testi vb isimlerle de telafuz edilmektedir.

HBA testiyle ilgili olarak hürriyet gazetesi sağlık köşesinde bir yazı yayınlandı http://www.hurriyet.com.tr/saglik-yasam/25886286.asp linke tıklayarak güncel bilgileri edinebilirsiniz.

HBA testi Eki Görüntüle 1068639 Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: a1.jpg
Görüntüleme: 0
Büyüklüğü: 4.7 KB (Kilobyte) resimde de göreceğiniz gibi tek slayt 2 lam şeklindedir.

Siklus sayıları yüksek olan bazı tüp bebek merkezlerinde spermiogram + HBA testi de bakılarak uygun tedavi ile başarı sağlanmıştır.

Konuyla ilgili ASRM 2012 kongresinde yayınlanan klinik çalışmada ise Tüp bebek tedavisini belirleyen 2 önemli kriterin olduğunu bunlardan ilk kriterin kadının yaşı ikinci kriterin ise HBA skoru olduğunu klinik çalışmalarla kanıtlayarak, HBA testine her erkeğin baktırmasınında ne kadar önemli olduğunu da görebiliyoruz.
 

egunal

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2009
40.175
6.658
Bilgi için teşekkürler.Bu testi sadece erkek infertilitesinde değil ,sebepsiz infertilite sorunu olanlarda yaptırmalılar.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1979 gün geçti.

Embryone

Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2013
7
1
31
Bilgi için teşekkürler.Bu testi sadece erkek infertilitesinde değil ,sebepsiz infertilite sorunu olanlarda yaptırmalılar.

Rica ederim.

Açıklanamayan infertil konusunda yani bu teşhis konduğunda HBA testi ile de erkeğin sperm kalitesine göre tüp bebek tedavisini belirlenebilinir.