Hedef: Haftalık 400 tl Mutfak Bütçesi

evde 4 kişiyiz rahatlıkla ayda 4000 mutfağa veriyoruz.haftada 400 tl ile mümkün değil idare edemeyiz.yarım kilo kaşar evde yaptığım 3 pizzada 1 günde bitiyor
Biz de üç kişiyiz. Bu ay et tavuk ve balık almadık, buzluktakileri kullandık. Ona rağmen 3000 gitti. Fındık ve cevize bu sene para vermedim, hediye geldi. Kuruyemis ihtiyacına da çok para gitmedi yani. Her gün markete gidildi ve 100 liradan aşağı tutmadı. Suya mesela çok para veriyoruz, yemeği de o suyla yapıyorum çünkü.

Biz de üç kişiyiz. Bu ay et tavuk ve balık almadık, buzluktakileri kullandık. Ona rağmen 3000 gitti. Fındık ve cevize bu sene para vermedim, hediye geldi. Kuruyemis ihtiyacına da çok para gitmedi yani. Her gün markete gidildi ve 100 liradan aşağı tutmadı. Suya mesela çok para veriyoruz, yemeği de o suyla yapıyorum çünkü.
evet biz de çayı ve yemeği damacana suyuyla yapıyoruz.köyden ya da büyüklerden gelen hiçbir yiyecek yok.herşeyi satın alıyoruz yanii.kışlık 2 büyük derin dondurumu da dolduruyorum yazdan bir sürü de konserve reçel sos vs.yaptığım halde 4000 tl yi düşüremedik .köfteye yarısı kadar ekmek koyarak mı yapayım?çocuk zaten 3 tane anca yiyor yarısı ekmek olursa nasıl protein alacak?ben de vejeteryanım hiç bir eti yemem.ama kuruyemişler de etten daha pahalı.pazara da gidemiyoruz virüs korkusundan 1 senedir.mecbur büyükşehirde herşeyi satın alarak yaşıyoruz.

Haftalık sadece kahvaltı ürünleri ile bile 400 ü yardırıyorum ben. :olamaz:
Topiği açtım ama yazmaya utanıyorum valla. Bu ne müsriflik diye çemkiren tayfa riyalarıma giriyeah. Buraya da gelirler diye çok korkuyorum :KK57:

Topik ilk acildiginda 150 lira miydi haftalik limitimiz? Tutturuyorduk bir de ya 🤦‍♀️ baya baya oluyordu, yetiyordu.

Ben geçen hafta hedefi tutturdum hatta bir miktara arttı da ama bu hafta 430 TL harcadım. Önümüzdeki hafta için yine bir 400 TL ayirdım fakat amacım 300 TL ile kapatmak o sebeple biraz buzluk ve bakliyat ağırlıklı kullanacağım önümüzdeki hafta içi.

Ben geçen hafta hedefi tutturdum hatta bir miktara arttı da ama bu hafta 430 TL harcadım. Önümüzdeki hafta için yine bir 400 TL ayirdım fakat amacım 300 TL ile kapatmak o sebeple biraz buzluk ve bakliyat ağırlıklı kullanacağım önümüzdeki hafta içi.

Kac kisisiniz?
Benim kilerim dondurucum saglam ama yine de kahvaltilik falan o kadar pahali ki...

Kac kisisiniz?
Benim kilerim dondurucum saglam ama yine de kahvaltilik falan o kadar pahali ki...
Eşim , ben ve çocuğum. Bilmiyorum ilk kez denedigim için fazla odaklanmış olabilirim. Bir de aybaşında genel mutfak alışverişi yaptım ondan bagimsiz haftalık 400 limit koydum açıkçası 🙈

Eşim , ben ve çocuğum. Bilmiyorum ilk kez denedigim için fazla odaklanmış olabilirim. Bir de aybaşında genel mutfak alışverişi yaptım ondan bagimsiz haftalık 400 limit koydum açıkçası 🙈

Bu topik acildigindan veri öyle. Buyuk alisveris yapiliyor. Gunluk harcamalar icin bu limit koyuluyor :)
Biz 6 kisiyiz. Ablamin nobeti olursa onun cocuklarina da yemek yapiyorum oluyor 8 kisi :) 400 imkansiz bizim icin 🤷‍♀️

Bu topik acildigindan veri öyle. Buyuk alisveris yapiliyor. Gunluk harcamalar icin bu limit koyuluyor :)
Biz 6 kisiyiz. Ablamin nobeti olursa onun cocuklarina da yemek yapiyorum oluyor 8 kisi :) 400 imkansiz bizim icin 🤷‍♀️
tabıı aıle de kısı sayısına gore 400 cıkabılır yada dusebılır

400 TL mutfak masrafı kalabalık olmayan çekirdek aile ile mümkün olabilir belki ama öncesinde aylık alışveriş yapılmış olup, bu bütçeye ekmek, su, süt, sebze gibi cabuk tüketilen ürünler ile yapılırsa mantıklı olabilir.
Ancak yeme-icme harici tüm masraflar hariç tutulursa hedef belki tutulabilir, onda da sürdürülebilir mi o tartışılır 🤭

Haklısınız. Her şey o kadar pahalı ki. Biz iki kişi çalışıyoruz. Kira , kreş , kredi , ay sonu ancak geliyor. Ama bu sınır koyma ben de biraz işe yaradı sanki daha var gerçi ay sonuna. Ama marketler sanki her gün her gün zamlaniyor gibi.

400 TL mutfak masrafı kalabalık olmayan çekirdek aile ile mümkün olabilir belki ama öncesinde aylık alışveriş yapılmış olup, bu bütçeye ekmek, su, süt, sebze gibi cabuk tüketilen ürünler ile yapılırsa mantıklı olabilir.
Ancak yeme-icme harici tüm masraflar hariç tutulursa hedef belki tutulabilir, onda da sürdürülebilir mi o tartışılır 🤭
Sürdürülemez de idare edilir sanki. ☺️ Çünkü her zaman idare etmek de olmuyor. Gıdadan ne kadar kisabiliriz ki hele çocuk varken. O yüzden bence sürekli olarak düşünmeyin kisa vadeli hedefler koymak daha makul geldi bana ☺️

Haklısınız. Her şey o kadar pahalı ki. Biz iki kişi çalışıyoruz. Kira , kreş , kredi , ay sonu ancak geliyor. Ama bu sınır koyma ben de biraz işe yaradı sanki daha var gerçi ay sonuna. Ama marketler sanki her gün her gün zamlaniyor gibi.

Ve paketlerdeki gramajlar o kadar dusuyor ki hep aldigim 400 gr kasar 350ye dusmus.
200 ml sütler 180e dustu
Aliyoruz, hemen bitiyor 🥺
Allah yardimcimiz olsun

Merhaba kızlar geçen hafta resmen patladım 🙈 hatta bu haftanın 400 TL sinden kullanmak zorunda kaldım. Bu hafta tamamen bzukuk yöntemi ile gitmeliyim. Yine de bir şeyler cikiyor.
Genel alışveriş harici haftalık 400 TL diyince Oooo diyor insan ama zor. Her şeye sürekli zaman geldiği için. Yani uzun süre devam ettirilebilir değil ama bir süre daha devam etmeye çalışacağım ben.

X