Hedef: Haftalık 400 tl Mutfak Bütçesi

Çok güzel topikmiş. Harcamalara sınır koymak çok iyi. Oğluma da öğretiyorum. Ben aylık mutfak için bin lira ayırdım. Herşeyi marketlerden alıyorum uygun olunca fazlasını da alıp eve koyuyorum. Temizlik şampuan vs. geçen yıldan en az altı aylık var. Sebze meyve iiçin geçen hafta 256tl harcadım. Bugün et tavuk ve zeytinyağı almaya gidicem. Adı m ile başlayan markette promosyonda tavuk 3tl diye bugünü bekliyordum ama Ankara’da kar var umarım bugün halledebilirim.

Hep et sebze süt ürünleri yiyince uygun oluyor. En çok abur cubur ve gereksizler tutuyor.

Alışverişimi yaptım 5 tane tavuğu 15 tlye aldım
Zeytinyağları 61tl ve çaya da 29 verdim.
Bu ayki alışverişim bitti. Üste kalan 250tlye de arabama benzin alıcam.
2476BCFF-BB26-4A1D-8A38-612991B6F13A.jpeg

Kızlara kitap aldım 107 TL.
Kargoyla gelecek. Küçüğüme maşallah diyeyim güzel okuyor bu ara. Kendi seçti kitaplarını da. Ablasıyla bana yetişir büyüdükçe diye umuyorum.
Her ay kitaba az çok bütçe ayırmaya çalışıyorum. Yaz sonu ufaklığın kitaplığını ayıkladık. Bir koli köy okuluna gönderdik. Yaş büyüdükçe ona göre alınıyor malum.

Hep et sebze süt ürünleri yiyince uygun oluyor. En çok abur cubur ve gereksizler tutuyor.

Alışverişimi yaptım 5 tane tavuğu 15 tlye aldım
Zeytinyağları 61tl ve çaya da 29 verdim.
Bu ayki alışverişim bitti. Üste kalan 250tlye de arabama benzin alıcam.Eki Görüntüle 2761731
Yağın sızma zeytinyağı olduğunu görünce sevindim. 🤗İnsanlar riviera tuzağına düşüp (gerçek zeytinyağı sanarak)ne olduğu belirsiz yağı satın alıyorlar bilmeden. Gıdada hep bir kandırmaca, aldatmaca. Bıktım bu durumdan. Aklımıza ne gelirse alırken gerçek mi diye düşünmeden edemiyorum.

Dondurucudan gidiyorum ama baktım indirim var stoklu yağ un çay aldım bikac atistirmalik derken 160 TL tuttu. Bunlar en haftanın artan paraları ile alındı.

Cuma sebze alışverişi yapıp bu haftayı kapatmayı düşünüyorum. Gıda dışı aldıklarımı saymazsam sınırı aşmamış oluyorum. Cuma alacaklarım rahat 1 hafta götürür bizi. Haftaya biraz para arttırma hayalim var.😋

Kizlar merhaba
Sizlere bir şey danışmak istiyorum
Benim kenarda babamın verdiği bi para var 30 bin civari duruyor.
Ben ona kendime altin bileklik yuzuk kelepce tarzi seyler almak istiyorum bilezik falan hic takmadım sevmemde ama bileklik tarzi seviyorum. Diyorum ki oyle bisey alayim annemde paramın çar çur olacağını düşünüyor altin alip su has altınlardan kenara atmamı istiyor ama ben tabi hayatta ne olacağı bilinmez elbet ama cok maddi kaygımız yok hem bizden yana hem ailelerimizden yana biriktirmek istemiyorum çünkü eşimle zaten maaslardan birikim yapip biseyler alıyoruz evlendigimizden beri .bu babamın verdiği parayı kendim için birseyler almak istiyorum soyle kenara atayim biriktireyim diyorum ama bi hafta sonra pişman olup keske bileklik alsaydım diyorum sizlerden fikir almak istedim

Burayı takip eden arkadaşlar için bilgilendirme olsun bu mesaj.
Hayır ,haftalık 250 TL bize yetmiyor tabii ki. 4 kişilik aileyiz, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ediyoruz.
Kendi adıma aylık toplu alışverişi yaptıktan sonra haftalık 400 civarı da ekstra harcama oluyor.
Hemen bir şaşırma,kınama ifadesi kullanmak yerine buraya sorulabilir.
Daha önce de yazdım,köyden ,ailesinden ciddi yardım alan aileler bizim kadar harcamaz. Biz her şeyi para ile alan kesimdeniz. Et, süt,yağ,baklagil,sebze gibi ihtiyacını tanıdıklarından karşılayan kesim de bizim harcamamızı ekstrem bulabilir.
Sağlıklı beslenmek ülkemizde ucuz değil,evet. Ama sağlıktan değerli de ne var ki.

Stok saglam olunca 250 lira gitmiyor bile.

Ben bu hafta 20 tl yogurt aldim, 50 tl meyve sebze aldim. Bu kadar.

Bakliyat et un yag konserveler donuk sebzeler teneke zeytin ve teneke peynir sucuk hep stoklu. Stok yapmayip surekli markete gitsem abur cuburla beraber cok gereksiz bi harcama olur.

Pts etli pancarli borş corbasi ve börek yedik.
Sali kemikli et haslama, pilav, mercimek corbasi, et dondurucudan, bakliyatlar kilerden
Carsamba salidan kalanlar
Persembe schnitsel ve pure yaptik, tavuk dondurucudan.
Cuma dondurucudan taze fasulye, kilerden bulgur, yayla corbasi, bugun de yeterli miktar var.

Burdan sadece pancar yeni alindi. Yetersiz, az beslenmiyoruz 😍

X