Hemen Bugün Uruguay’a Taşınmak İçin 22 Yaşamalık Sebep

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
Ekşisözlük’ün zihin açan başlıklarından birine denk geldikten sonra bu yazıyı kaleme almaya karar verdik. Başlığı açan ‘Turk kelekom‘ adlı kullanıcıyı da bizi dev bilgilendirdiği için teşekkürü bir borç biliyoruz.
Biz şimdiden Uruguay’ı en yaşanılası ülkeler sıralamasında birinciliğe koyduk.
Velhasıl kelam dostlar “Benim hayalim yurtdışında yaşamaktı hep” diyenleri ya da “Abi madem Kavimler Göçü’nü yanlış yerde bitirdik varın devamını getirelim” diyenlere geliyor:
Neden Uruguay?
[h=2]Çünkü Cumhurbaşkanı Jose Mujica maaşının yüzde 90′ını yoksulları bağışlıyor ve…[/h]
uruguay-cumhurbaskani.jpg

[h=2]‘Tospaa’ diye bildiğimiz arabayı kullanıyor[/h]
jose-mulica-araba-uruguay-cumhurbaskani.jpg

[h=2]Çünkü askerlik zorunlu değil[/h]
uruguay-asker.jpg

Zaten topu topu 15.000 asker varmış.

[h=2]Çünkü eşcinsel evliliği serbest[/h]
uruguay-escinsel-evlilik.jpg

[h=2]Çünkü kürtaj yasak değil[/h]
kurtaj-serbest-uruguay.jpg

[h=2]Çünkü dünyanın en güzel komşularına sahip[/h]
rio-karnavali-brezilya.jpeg

Arjantin ve Brezilya… Güzel kadın ve futbol!

[h=2]Çünkü trafik konusunda İstanbul, Uruguay’ın yanında mahşer kalır[/h]
uruguay-trafik-cok-iyi.jpg

Nehir falan varmış hep.

[h=2]Çünkü benzin haliyle Türkiye’den ucuz[/h]
uruguay-gaz-istasyonu.jpg

Malumunuz en pahalı benzini kullanıyoruz.

[h=2]Çünkü et yemek için kredi çekmek zorunda değilsiniz[/h]
uruguay-et.jpg

Kişi başına 3 inek düşüyormuş.

[h=2]Çünkü ülkenin kendi modemi var[/h]
uruguay-internet-havaalani.jpg

Açalım: Havaalanından indiğiniz anda ülkenin kendi internetine bağlanıyormuşsunuz. Öyle mekana gidip “Şifre neydi acaba?” falan diye sormak yok.

[h=2]Çünkü eğitime ayrılan bütçe[/h]
uruguay-egitim.jpg

Sıradan ülkelerde bütçenin en çok ayrıldığı alan savunma sanayi, yani askerdir. Uruguay’da ise en çok eğitime ayrılıyormuş. Hatta 20 katı falanmış. Finlandiya‘ya kafa tutuyor sanırsak.

[h=2]Çünkü ülke nüfusu İstiklal Caddesi kadar[/h]
uruguay-nufus.jpg

Tamam abarttık, kabul ediyoruz. Toplam 19 ili varmış ve yaklaşık 3,5 milyon kişilermiş. Düşünsene metrobüse Vatan Şaşmaz gibi biniyorsun, çıldırırsın. (Evet orada da metrobüs var)

[h=2]Çünkü zengin fakir arasında uçurum yok[/h]
zengin-fakir-ayrimi-uruguay.jpg

Ekonomiden anlayan beri gelsin ama bizce bizim ülkedeki en büyük problemlerden biri bu.

[h=2]Çünkü dış ticaret yapanlardan vergi alınmıyor[/h]
uruguay-dis-ticaret.jpg

Biz gidince yine yazı yazarız ama ticaret yapmak isteyenler için muhteşem olay.

[h=2]Çünkü medyanın objektifliği konusunda bir dünya markası[/h]
uruguay-medya.jpg

Evet, evet Zimbabwe’ye de gitsek bizden iyi durumdalar ama Uruguay Şili’den sonra dünyada ikinciymiş.

[h=2]Çünkü milli içecekleri uyutmak yerine enerji veriyor[/h]
miel-uruguay.jpg

Malumunuz bizim milli içecek ayran. Dertlenip biraz yüklensen 20 saat uyutur. Ama Uruguay’ınki Miel. Şarapla bal karışımı bir lezzeti varmış ve enerji veriyormuş.

[h=2]Çünkü Milli Takımın ikili forveti: Luis Suarez ve Edinson Cavani[/h]
suarez-edinson-cavani.jpg

Kalede de tanıdık bir isim var ayrıca: Fernando Muslera

[h=2]Çünkü dengesizliğiyle yatağa düşürmeyen iklim[/h]
uruguay-guzel-hava.jpg

Aslında iyidir bizim iklimimizde dört mevsim falan ama bazen dengesizleşir ve yatağa düşürür. Uruguay’da öyle mi? Değil. 12 ay ılıman bir iklim varmış.

[h=2]Çünkü orada da lahmacun ve pide var[/h]
uruguay-lahmacun.jpg

Zamanında Ermeni göçü aldığı için buraların sevdiğiniz lezzetlerini de bulmak mümkün.

[h=2]Çünkü güneye inmek diye bir şey yok[/h]
guney-uruguay.jpg

Ülke toptan bizim ‘güney’ kafasında.

[h=2]Çünkü ömür uzatan sağlık sistemleri[/h]
hastane-uruguay.jpg

Yeşil reçete falan uğraşmıyorsunuz tabii.

[h=2]Çünkü vatandaşı olmak isteseniz 80 bin maddelik yapılacaklar listesi yok[/h]
uruguay-vatandasi-olmak.jpg

Aylık 1200 dolar kazanıyor olmak ve bulaşıcı hastalığa sahip olmamak yetiyormuş.

Güzel memleket vesselam. Ciddi düşünenlerle irtibata geçelim, takılırız oralarda.

http://listelist.com/yasanilasi-ulke-uruguay/

:) Eminimki öyle bir ülkede yaşamak gerçekten çok güzeldir.
Ama ben yinede ülkemde yaşamayı tercih ederim :)

Ülkemi terketip bir yere gitmem ki ben En Büyük TÜRKİYE

Sadece gezmeye giderim güzel değişik yerlerii :KK55:

Hala maddelerin neden yazıldığınıne anlama geldiğini anlayamıyoruz. Kimsenin uruguaya gidecek hali yok tabiki. Bizde daha farklı olmaslı için bir sebep yoktu. Her gelen başbakan en değerlei arazilerimizi yiyip kendine şatolar yapmasaydı, milyon dolarlar bir şekilde el altından başka yerlere uçurulmasaydı, oy toplamak için cami değil de okul ve hastane yapılsaydı, neler olurdu bu ülkede. Herkes koltuk sevdasında para hırsında.

Yıllarca bize topraklarımız çok verimli diye öğretildi. Ki öyle de. Tarımdaki iş gücü günden güne azalıyor. Tarım ürünlerinde ithalat yapmak ne demektir.. Kaman cevizi dünyanın en lezzetli cevizlerinden biri. Verimi fazla tadı lastik gibi bir fransız cevizi var ki adamlar bütün dünyaya ihraç ediyor. Biz de destek yok. Tarım ziraate gidiyorsun adamlar cevizden anlamıyor ki saçma sapan bilgilerle çıkıyorsun. Parayla danışman tutman gerekiyor. Zeytin de aynı durumda devlet desteğini tamamen çekti her şeyden. İtalya İspanya zeytinde uçtu gitti. Bizde hepsi var Avrupa'da yetişebilen her şey fazlası bu topraklarda yetiştiriliyor. Kinoa denen bulgurumsu şey meksikadan geliyor paketi 22lira. Valla denemek için ektim tuttu. Oluyormuş yani. Hayvancılığın halini de biliyoruz. Refah yaşamak için elimizde her türlü imkanlar var.

Haftasonları arabamızla 2 saat trafikte kalıp avmlere gitmek taksitle torba torba alışveriş yapabilmek bir milletin refah seviyesini göstermez. Fazie dayalı ekonomiden beslenen tüketim toplumu olduk çıktık.

Faiz haram diyenler hadi verin oylarınızı annem verin daha çok verin.

Son düzenleme:
Koloni halinde gidelim kızlar. Ama çok sıkılırız sanki. Bu kadar rahat batar bize.

Hala maddelerin neden yazıldığınıne anlama geldiğini anlayamıyoruz. Kimsenin uruguaya gidecek hali yok tabiki. Bizde daha farklı olmaslı için bir sebep yoktu. Her gelen başbakan en değerlei arazilerimizi yiyip kendine şatolar yapmasaydı, milyon dolarlar bir şekilde el altından başka yerlere uçurulmasaydı, oy toplamak için cami değil de okul ve hastane yapılsaydı, neler olurdu bu ülkede. Herkes koltuk sevdasında para hırsında.

Yıllarca bize topraklarımız çok verimli diye öğretildi. Ki öyle de. Tarımdaki iş gücü günden güne azalıyor. Tarım ürünlerinde ithalat yapmak ne demektir.. Kaman cevizi dünyanın en lezzetli cevizlerinden biri. Verimi fazla tadı lastik gibi bir fransız cevizi var ki adamlar bütün dünyaya ihraç ediyor. Biz de destek yok. Tarım ziraate gidiyorsun adamlar cevizden anlamıyor ki saçma sapan bilgilerle çıkıyorsun. Parayla danışman tutman gerekiyor. Zeytin de aynı durumda devlet desteğini tamamen çekti her şeyden. İtalya İspanya zeytinde uçtu gitti. Bizde hepsi var Avrupa'da yetişebilen her şey fazlası bu topraklarda yetiştiriliyor. Kinoa denen bulgurumsu şey meksikadan geliyor paketi 22lira. Valla denemek için ektim tuttu. Oluyormuş yani. Hayvancılığın halini de biliyoruz. Refah yaşamak için elimizde her türlü imkanlar var.

Haftasonları arabamızla 2 saat trafikte kalıp avmlere gitmek taksitle torba torba alışveriş yapabilmek bir milletin refah seviyesini göstermez. Fazie dayalı ekonomiden beslenen tüketim toplumu olduk çıktık.

Faiz haram diyenler hadi verin oylarınızı annem verin daha çok verin.
Katılıyorum sonuna kadar.
Dünyanın en pahalı benziniyle , dünyanın en berbat trafiğinde heder oluyoruz maalesef ve daha aklıma gelmeyen yazsam sayfalarca sürecek bir sürü detay..
Yazık valla çok yazık. ..

Bence cumhurbaşkanı kıstas değil. Hatta öyle bile olduğunu kesin kaynaklara dayalı mı? Kaldı ki kaçımız 12 aylık maaşımızdan ne kadar yardım ediyoruz yoksullara?

[h=1]Dünyanın 'en yoksul' devlet başkanı[/h]
spacer.gif

BBC Türkçe
spacer.gif

17 Kasım 2012
spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

18368383.jpg

[h=2]Siyasetçilerin yaşam tarzının, seçmenlerinden çok uzak olduğu kamuoyunda yaygın olarak dillendirilen bir şikâyet. Ama Uruguay'da durum farklı.[/h]

spacer.gif

Vladimir Hernandez
BBC Mundo, Montevideo

Köhne bir çiftlikte yaşayan ve maaşının büyük bölümünü bağışlayan Uruguay Devlet Başkanı çok farklı bir portre çiziyor.
Evin dışında çamaşırlar kurutuluyor. Evin suyu bahçede etrafı otlarla kaplı bir kuyudan geliyor.
Güvenliği sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor.
Burası, yaşam tarzı diğer dünya liderlerinden keskin biçimde ayrılan Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'nın konutu.
Başkan Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo'nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti.
Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, çiçek yetiştiriyorlar.
ESKİ GERİLLA
18368402.jpg
Mujica'nın yalın yaşam tarzı ve 12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90’ını bağışlaması, "dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak nitelenmesine neden oldu.
Mujica, bahçesindeki eski bir sandalyenin üzerinde otururken “Hayatımın büyük bölümünde böyle yaşadım” diyor ve ekliyor: “Sahip olduklarımla iyi yaşayabilirim.”
Mujica bağışlarını, yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara yapıyor.
Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı, Uruguay’daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyor.
Uruguay’da resmi görevliler için mal varlığı beyanında bulunmanın zorunlu olması nedeniyle, Mujica, 2010 yılında varlığını açıklamıştı.
O dönemde 1800 dolar olan mal varlığı, Volkswagen’in 1987 model bir Beetle modeliyle eş değerde.
Bu yıl mal varlığı beyanına, eşinin mal varlığının yarısını da ekledi.
Toprak, traktörler ve bir evin paylarından oluşan bu yeni mülklerle sahip olduğu mal varlığı 215 bin dolara çıktı.
Bu yeni duruma rağmen, zenginliği Devlet Başkan Yardımcısı Danilo Astori’nin varlığının üçte ikisi, Mujica’nın selefi Tabare Vasquez’in varlığınınsa üçte biri oranında.
2009 yılında Devlet Başkanı seçilen Mujica, 1960 ve 1970’li yıllarını, Uruguay’ın Küba devriminin etkisi altındaki gerilla grubu Tupamaros’un saflarında yer alarak geçirmişti.
Altı kez vuruldu ve 14 yılını cezaevlerinde geçirdi.
Tutukluluk süresinin önemli bir bölümü çok zor koşullar ve tecrit altında geçti.
Uruguay’ın demokrasiye döndüğü 1985 yılındaysa serbest bırakıldı.
18368413.jpg

'KENDİMİ YOKSUL HİSSETMİYORUM'
Mujica, bu yılların hayata bakışını şekillendirdiğini söylüyor.
“En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler” diyor Mujica.
18368589.jpg
Sözlerini “Bu bir özgürlük meselesi. Çok fazla mülke sahip değilseniz kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve böylece kendiniz için çok daha fazla zamanınız olur. Garip bir yaşlı adam gibi görünebilirim ama bu özgür bir seçim” diye sürdürüyor.
Uruguay lideri, bu yılın Haziran ayında Rio+20 zirvesinde aynı noktaya değinmiş ve şöyle konuşmuştu:
“Öğleden beri sürdürülebilir kalkınma hakkında konuşuyoruz. Kitleleri yoksulluktan çıkarmaktan konuşuyoruz. Ama ne düşünüyoruz? Zengin ülkelerin kalkınma ve tüketim modelini mi istiyoruz? Şimdi size soruyorum: Eğer Hintliler Almanların hane başına sahip olduğuyla aynı oranda otomobile sahip olsaydı, bu gezegene ne olurdu? Bu aşırı tüketim seviyesi gezegenimize zarar veriyor.”
Mujica, dünya liderlerinin çoğunu, büyümeye tüketimle ulaşılabileceğine inanma körlüğü içinde olmakla suçluyor.
Jose Mujica'ya göre bu anlayış dünyanın sonunu getirir...
Bir vejetaryen olan Mujica, siyasi yaşamında artık güçlü bir bağışıklık sistemine sahip değil.
Kamuoyu yoklamaları uzmanı Ignacio Zuasnabar, “Birçok insan yaşam tarzından dolayı Devlet Başkanı Mujica’ya yakınlık duyuyor. Ancak bu durum hükümetinin icraatları nedeniyle eleştiriden muaf tutulmasını sağlamıyor” yorumunda bulunuyor.
Uruguay muhalefeti, ülkenin son dönemdeki ekonomik başarısının, sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerini iyileştirmediğini belirtiyor.
Mujica’nın halk arasındaki desteği 2009 yılından beri ilk kez yüzde 50’nin altına düştü.
ESRAR VE KÜRTAJ KARŞISINDAKİ TAVRI
18368419.jpg
Mujica bu yıl aynı zamanda ihtilaf yaratan iki adımı nedeniyle de tepki çekti.
Uruguay Kongresi 12 haftaya kadar olan hamileliklerde kürtajı serbest bırakan bir yasayı kabul etti.
Selefinden farklı olarak Mujica bunu veto etmedi.
Mujica ayrıca, esrar tüketiminin de yasal olmasını savunuyor.
“Esrar kullanımı en büyük endişe kaynağı değil, asıl problem uyuşturucu ticareti” diyor.
Bununla birlikte kamuoyunun desteğinin azalmasından dolayı fazla üzülmesine pek gerek yok.
Ne de olsa Uruguay yasalarına göre, 2014 yılında yeniden Devlet Başkanı seçilme hakkı yok.
Ayrıca 77 yaşında ve artık emekliye ayrılıp politikadan elini ayağını çekmek istiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21939299.asp

Başta böyle iktidar böyle seçmen varken ben giderim neden gitmeyecekmişim.

Valla imkanım olsa 2 dakika durmam ben de giderim. Bizim sevdiğimiz, canımızı verebileceğimiz ülke çok eskide kalmış.

yapmayın kızlar. seçim hırsının sizi ülkenizi beğenmeyecek raddeye getirmesine izin vermeyin..

yapmayın kızlar. seçim hırsının sizi ülkenizi beğenmeyecek raddeye getirmesine izin vermeyin..
üff yolcu ufak ufak yol al sen hadi canım.Bebeğine patik falan ör.Ne seçim hırsı olayı anlamadan konuya yorum yapma istersen.Ayrıca bana hakaret ettin seni Allaha havale ettim yazıp duruyorsun ben sana asla hakaret etmedim varsa öyle bir mesajım buyur paylaş.Git beni Allaha havale et sen en iyisi.Bende seni Marko Paşaya havale ediyorum.:KK1:Şu konuyu da meşgul etmenin manası yok.Ne yazarsan yaz artık sana cevabım asil bir sessizlik olacak zira ben bu tarzda yetişmedim.Farklıyız seninle.Sevgiyle kal.

Bir yerde parasını fakirlere bağışlayan gayet mütevazi yaşayan bir yönetici diğer tarafta ayakkabı kutularına kadar para sığdıramayan,aramaya gelecekler korkusundan oğluyla paraları nereye bölüştüreceğini şaşıran bir iktidar.Gitmeliyiz yazınca olayın özünü bir gram anlamadan gidin,hırsınız vs. yazan kişiler.Allahım sen beni cahille sınama akıllı düşman ver.Mantıklı tartışabileyim en azından.

Bir yerde parasını fakirlere bağışlayan gayet mütevazi yaşayan bir yönetici diğer tarafta ayakkabı kutularına kadar para sığdıramayan,aramaya gelecekler korkusundan oğluyla paraları nereye bölüştüreceğini şaşıran bir iktidar.Gitmeliyiz yazınca olayın özünü bir gram anlamadan gidin,hırsınız vs. yazan kişiler.Allahım sen beni cahille sınama akıllı düşman ver.Mantıklı tartışabileyim en azından.
gerçekteen ne doğru sözmüş bu.

Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır!

ülkemi beğenmiyormmu dedim. türklüğümle gurur duyuyorum ben. zaten gitmem. beğenmediğim şey yöneticiler. o kadar

Benim beğenmediğim şey ''o yöneticilere oy verdikten sonra mutlak teslimiyet gösteren seçmen.birazcık aklı olan her vatandaş verdiği oyun hesabını sorabilmeli.Ben sana oy verdim ama orda bir duracaksın,sen beni temsil ediyorsun,bunu yapar,bunu yapamazsın '''diyebilmeli.
Her durumda her şartta haklısın başbakanım diyen bir kitle varken adam diktatörlükte ilan eder yakında padişahlıkta..

Sanırsın ablamızda zekavet dere gibi maşallah aktıkça akıyor

Anlıyorum ama varya !

neydi şu meşhur replik ?

-Anlayamazsınız !

-Hem de ne !

Beni en çok çeken cahiller dediginiz kesimin ülkede yaptıgı dalga (oy) köpürtmesi :KK51:

Son düzenleme:

Amin...............

X