Hemşirelere doktor olmanın yolu açılıyor

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.748
48
Avrupa ve Amerika'da hemşirelere tanınan reçete yazma ve muayene edebilme hakkı Türkiye'deki hemşirelere de verilecek.

10151406_10152014405025913_2241802879377831910_n.jpg

Avrupa ve Amerika'da uygulanan hemşirelerin reçete yazma ve muayene edebilme hakları Türkiye'de de uygulanmaya başlanıyor. Yasayla AB ülkelerindeki modele uygun olarak
sağlık meslek lisesi ve fakülteleri mezunlarına doktor olabilme hakları veriliyor.

PRATİSYEN HEKİM VE AİLE HEKİMİ OLABİLECEKLER

Doktor eksikliğini de göz önünde bulunduran hükümet, lisans mezunu hemşirelerin 1 yıl, yüksek okul mezunu hemşirelerin 2 yıl, lise mezunu hemşire ve
sağlık memurlarınının 3 yıl eğitimden sonra sadece pratisyen hekim ve aile hekimi olmasının yolunu açtı. Mediturk'un haberine göre; Yasa Nisan ayında TBMM'ye gelerek yasalaşacak. Yasayla hemşire statüsünde çalışan sağlık personeli, gireceği sınav neticesinde "Doktorluk Fakültesi" adı verilecek fakültelere girmeye çalışacak. Mezun olanlar sadece pratisyen hekim olabilecek ve sadece acil servislerde çalışabilecek.

Kaynak:Sağlıkaktüel

Wooov... Iki yil daha okuyup dohtor mu olsam netsem.. Iyiyimis... Yas siniri var mi acep?:KK53:

Wooov... Iki yil daha okuyup dohtor mu olsam netsem.. Iyiyimis... Yas siniri var mi acep?:KK53:

Zamanla dahada netleşecektir gelişmeleri takip edeceğiz.Ama yaş sınırı olacaktır diye düşünüyorum.En azından benim gibi 40 a yaklaşmış hemşirelere geçerli olmayacaktır :78::78::78:

Zamanla dahada netleşecektir gelişmeleri takip edeceğiz.Ama yaş sınırı olacaktır diye düşünüyorum.En azından benim gibi 40 a yaklaşmış hemşirelere geçerli olmayacaktır :78::78::78:

Fena...:KK43: Ne yapak, benim kizi doktor yapariz olmazsa... Yuksek lisans okuyor o hemsirelikte... Bari ona yarar..

bu günlere de mi kaldık. yetersiz doktorlar yetmiyor bir de ittirme doktorlara mı gözükeceğiz...

saçmalığın önde gideni
böyle bir şey olamaz
o zaman kimse tıp için kasmasın hemşirelik okusun ordan dr olur ne de olsa
kasmaya ne gerek var.

yalnız bu haber de her sene belli aralıklarla hortlayıp duruyor he :)

Son düzenleme:
tabi yaaa ne gerek var okadar okumaya kasap gibi kes deş tamamdır :KK47:

bu ülkenin sonu nereye gidiyo gerçekten korkuyorum:KK14:

tabi yaaa ne gerek var okadar okumaya kasap gibi kes deş tamamdır :KK47:

bu ülkenin sonu nereye gidiyo gerçekten korkuyorum:KK14:

Zannetmem kesip deşeceklerini.Bir zamanda herkes marketlerde ilaç satılacakmış diye ayaklanıyordu.Doktorlar 6 sene tıp fakiütesinin üzrine senelerce cerrahi asistanı oluyor.Cerrahi uzmanlığı kaç sene bilmiyorum ama en aşağı 10 senelerini alıyor cerrah olmak

yurtdışında bazı yerlerde var sanırım marketlerde ilaç satışı

fen lisesinde okuyup da tıp icin harıl harıl calısıp tuttramadıkları icin baska mesleklere yonelenler aglıyordur simdi...

tıpçılar 6yıl evden cıkmadan sosyal hayatlarını bile sıfırlıyorlar, simdi aile hekimi olabilmek icin bile tus a nasıl hazırlandıkları ortada...

1-2yıl eklenecek egitimle verilecek yetki mi yahu?!

X