Hep ağır yemekler mi yapıyorsunuz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kızlar çevremdeki eşe dosta soramıyorum yada aileme yanlış anlarlar misafir sevmiyor mu, cimri mi diye düşünürler korkusuyla. Burada ki akıllı kızlardan akıl almak daha iyi geldi.
Kk nın değişmeyen trend konusu eş ailesi konu. Birbuçuk yıldır evliyim. Eşimle herşeyimizi düğünümüzü iğneden ipliğe tek başımıza yaptık. (ailem beyaz eşyalarımı alarak destek oldu sağolsun lar ama okadar) ikimizde asgari ücretli olunca ne kadar zor oldu tahmin edersiniz. Ama Allah öyle bir yardım etti ki geriye dönüp baktığımızda biz bunları nasıl yapmışız diyoruz. Eşim gözümde hiç birşey bırakmadı.daha doğrusu beraber yaptık. Damtlığı kız tarafı yapar. Ben çorabına kadar aldım. Gelinliğe ayakkabısına da ortak oldum zorlanmasın diye..çok yanlız kaldı eşim babası kardeşleri hiç yardım etmediler. Düğünde hepsi birer çeyrek taktı.arkadaşlarımız daha çok takmışlar :) 20 gr bilezikle gelin olan tek kişiyimdir heralde. Kolumda tek bir tane bilezik vardı. Bizim buralarda gelinlerin kolları dirseklere kadar dolar. Gerdanlık seti falan kesin olur. Evli kardeşler bilezik takar ama diyorum ya tek bir tane kart taktılar. (altın ozaman bukadar pahalı değildi) neyse yapmadılar içimde ukde kaldı. Beraber evlendiğim 3 kuzen altınları bozdurup ev aldılar faizler düşünce. Bizim o tek bilezik te borca gitti. En azından yuvam var eşim iyi insan razıyım diyerek takılmadım fazla maddiyata. Neyse düğün yaptık, daha iznim bitmeden maaile toplanıp 10 günlük gelin iken toplanıp geldiler. Eşim yardım etmese şaşıp kalırdım nasıl yapacağım ne edeceğim diye. Baba evinde pek yemek yapmazdım. Çalışıyorum diye misafir de ağırlamazdım. Neyse atlattık şükür derken, eş ailesi 15 te bir gelmeye başladı. Artık gözüme batmaya başladı bu durum. Bide babası destek olmuş gibi gelip kurulup oğlumun evi edalarında oturuyor ya aşırı batıyordu bana. Neyse ilk hevesler geçer dedim.
Asıl konuya geleyim çok uzattım. 6 ay sonrasında gelmeleri ayda bire düşerdiler. Biraz rahatladım. Ama her gelişlerinde, sarmasından böreğine çorbasına tatlısına hep büyük sofra kuruyorum. Benim ailem 1.5 yıl da 5 kez anca gelmiştir hepte ben davet etmişimdir. Annem sakın hazırlık yapma beraber mantı yaparız yada bir tane hamur işi yaparız yanında da salata yeter der. Tatlıyı da kendi getirir.ama kv ile kp hiç beni aramazlar bile. eşimi ararlar hafta sonu sizdeyiz derler. E haberli olduğu için kalkıp bayram sofrası gibi sofra hazırlarım. Kp herşey de yemiyor. Mesela yaprak sarma et yemeği falan yapsamda ona ayrı kıyma yapıyorum. Salata bize yaparım ona başka meze. paşamız herşey yemez Emrivaki yaptıkları için genelde reddetme şansımız olmuyor. Bu aralar hesapta olmayan bir borç çıktı baya baya dara düştük. Kimseye durumumuzu belli etmeyiz. Evde erzağımız var şükür bize yetecek kadar. Ama kıyma et bitti. Maaşa bir hafta var. Kv eşimi aramış hafta sonu sizdeyiz diye eşim de durumu bildiği için gece temizlik yapıyor biz sizi sesleriz demiş. Akşam morali bozuktu annem alındı biraz dedi. Bende iyi sesle ozaman hep börek sarma et yemekleri mi yapacağız pilav çorba fasulye yapayım yanına da Kemalpaşa var evde onu yaparım dedim yok olmaz öyle maaş alalım börek sipariş verelim. Parça et alayım babam yemez onları dedi. Tamam dedim ama sinir oldum. Durumumuz belli yeni evliyiz tek başımıza düğün yapmışız ama her geldiklerinde bayram sofrası hazırlıyorum peşine çayın yanında çerez falan. ozaman iyi idik te bir kez reddettik gelmelerini diye kötü mü olduk. Arkadaşla konulurken sen çok kötü alıştırmışsın, ben çorba salata pilav yanınada Bi tane sulu yemek yapıp bırakıyorum dedi.
Sizler ne yapıyorsunuz. Gerçekten abartıyormuyum. Ne yapmalı. Uzun oldu okuyanların gözlerine sağlık.
Allah kolaylık versin ama bu böyle olmaz imkanınız dahilinde yapabileceğinizi yapmalısınız yoksa gelenlerden nefret edersiniz çok normal. Böyle idame edemezsiniz bu ekonomik şartlarda. Bence eşinizle konuşun evde olanları değerlendirin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X