Her gune mutsuz uyaniyorum

10 yildir buraya uyeyim, herhalde en cok konuyu son bir iki aydir aciyorum. Cunku uzerime oly topragi atilmis gibi, yasadigimi hissetmiyorum sanki. Artik bitsin istiyorum. Ruh esim oldugunu dusundugum bir adamla evliyim. 6 yillik beraberlik, 5 yillik evlilik, dunyalar guzeli 19 aylik bir evlat...ama ozellikle bebegin dogumundan itibaren birbirinden uzaklasan iki kisi...esim bunu kabul etmiyor tabii. Her seyin benim kafamda oldugunu, beni hala cok sevdigini soyluyor ama yaptiklari-ya da yapmadiklari- sanki bunun tersini gosteriyor... ne evle ne bebegimizle ilgili sorumluluk aliyor. Her seyle ilgilenen ben ama yorulan o, surekli yatmak dinlenmek isteyen o. Uzun zamandir bana ettigi tek bir guzel soz yok, ruhumu oksayan hicbir hareketi yok, cinsellik yok. Ben sarilmasam sarilip opmek yok...bebegi anneme birakip beraber bir ssyler yapma firsatimiz da var. O da kirk yilda bir anca ben istersem oluyor. Esime kalsa tum gun yatip tv de mac izleyebilir, veya play station oynayabilir. Bunca yildir nasil boyle bir adamla beraberdin derseniz, her zaman biraz miskin oldugunu biliyordum ama bu denli degildi. Hadi dedim mi, iki yureklendirdim mi kalkar bir seyler yapardik. Yurt ici ve yurt disi cok gezdik, tatiller yaptik. Ama simdi donup bakinca hep ben iteklemisim. Eglence anlayislarimiz da birbirine uymuyor aslinda. Ben hep deli dolu, yemeyi icmeyi alkolu, dans etmeyi seven bir tip, o hep kontrolcu, tetikte, tanistigimizda icen ama sonra birakan, gurultulu muzik sevmeyen, ye ic yatci...En azindan aramizda cekim vardi, surekli temas ederdik, cinsellik iyiydi. Simdi o da kalmadi. Evet kalbi cok temiz, durust, evine bagli, cocuguna asik, soyledigine gore beni hala cok seviyor...ama benim icim soguyor...artik kavgalarimizda sayginin da kalmadigini hissediyorum.

Benim en buyuk sorunum ofke kontrolunu beceremeyisim. Bu hissettiklerimi ona defalarca anlattim. Hatta bagira cagira...ev islerini ben de saldim, cocuga bakmadiginda play station oynarken goturup cocugu kucagina da koydum. Bu fevri hareketlerim onu daha da itti. Onceden bana sesini yukseltmekten imtina eden adam artik cok rahat kalp kirar oldu. Veya sagiri oynuyor, bana cevap dahi vermiyor. Kaale alinmadigimi dusunup degersiz hissettiriyor. Sanki duvara konusuyorum...aslinda ondan bekledigim kucuk jestler, kucuk mutluluklar. Mesela cocuk bi sabah erken kalktiginda gel anne yarim.saat daha uyusun biz oyun oynayalim desin...cok yoruldugum bir gunun aksami cocugu parka o gotursun bana nefes alma zamani tanisin...veya ay sonu dogum gunum var tek bir gun cocugu anneme birakalim bir kac saatligine basbasa bir yere gotursun beni...bir aksam cocuk uyuduktan sonra ozledim seni diye sarilip opsun, koltukta uyuyakalmasin...bunlari ona da soyledim ama sanki sen bana yapiyorsun, sadece benden bekliyorsun diyor. Ne desem bir karsi argumani var zaten. Bazen bunu da paylasmaya dahi gerek duymuyor, gulup geciyor...

Bazi takintilari da var. Mesela bir yere gidilecekse sabah kahvalti edip cikilacak. Bir mesire yerine gidelim termosumuzu alip dedik. Onun ailesi de gelecekti. Ogleden sonra hava biraz daha serinleyince gider iki saat kadar kalir doneriz dedim. Zaten oglum ogle uykusundan 14-14:30 gibi uyaniyor. Esim evden kahvalti yapip cikamadigimiz icin cok soylendi. Surekli surat asti, kalabalik olacak, disarda uyurdu ne var vs..oglum disarda asla uyumuyor. Eve de bitkin halde gelip bicimsiz saatte uyudugunda gece uykusuna gec daliyor veya dalamiyor vs...bunlari kac kez yasadik ama tabii cocugu yedirip icirip yatiran, gece kalkan sadece ben oldugum icin bunlar onu baglamiyor...isin ozu onceden onda olan takintilar artik cocuk olunca iyice su yuzune cikti ve beni cok rahatsiz ediyor.

Konusmayla veya evlilik terapisiyle yol katedebilecegimize de inanmiyorum. Cunku esim asla kendinde hata bulmaz. Ona gore o elinden geleni yapiyor. Cocukla gun icinde yarim saat oynayinca is bitti saniyor. Benden uzaklastigini dile getirdigimde ise guluyor, ne alaka diyor. Tum bunlari kafamda kurdugumu soyluyor ama sonuc gene ayni. Belki elle tutulur ciddi sorunlarimiz yok ama benim icim bombos, her gune mutsuz uyaniyorum, her seyi tek basima sirtlanmaktan yoruldum. Bosanirsam daha mi mutlu olurum? Surekli bunu dusunuyorum...eski gunlerimizi ozluyorum. Ama o gunlere asla donus yok, cok yiprandik biliyorum...karsimda beni ciddiye almayan, sikayet edince gulen veya sagiri oynayan, ben kizdikca beni ofke kontrol problemini hallet sakinles de gel diyen bir adam var...sorunlarimiza cozum ne olabilir bilmiyorum. Sadece ic dokmek istedim.
Bir an ben mi yazdım diye düşündüm. Meslegimize kadar aynı. Cocuktan once biz de cok iyiydik. Yurt dışına gittik gezdik tozduk. Cinsellik de iyiydi. Cocuk dogduktan sonra cinsellik bitti nerdeyse. Bebegim cok zordu uyumazdı. Ben boşanmayı düşünüyordum ona göre birsey yoktu tabi. Cocugum simdi biraz daha uyumaya başladı. Artık kendisi yaklaşıyor cinsellik olunca düzeldik ama cocuk konusunda ev konusunda tüm yük bende. Gunde yarım saat ilgilense ilgilendim diyor. Her gün ben parka götürüyorum 2 saat. Bir gün de kendi dese ben gotureyim nefes alırım ama yok. Bir de masa basi iş hafta sonları tatil ne kadar yorulabilirsin. Ben artık takmıyorum cocugumu parka götürüyorum saatlerce kafam rahat. Cinsellik olursa duzelirsiniz gibi geliyor bana. Cinsellik olmayınca cok soğuyorsun arayı açmayın esinle ciddi konus soğuduğunu söyle bence canım.

Çocuk iyi güzel hoş da çiftleri birbirine düşman ediyor bu bı gerçek. En çok kavgalar çocuk yüzünden. Çocuğun büyümesini bekleyeceksiniz başka çare yok. Ev işleri için de tartışmaya degmez. Virüs dönemi geçtiğinde haftalık bir yardımcı alırsınız eve temizlik için olur biter. Ne siz ne de eşiniz yapmak zorunda kalmazsınız.

Sizi bu kadar bunaltan şey ustunuzdeki işler. Madem eşiniz yardım etmiyor, başka alternatifler bulun. Bir adamdan 5 şey istemek var 2 şey istemek var. Bu konulari kendiniz çozebilirseniz en azından ilgi alaka cinsellik konularinda isteklerinizi söylediginizde sizi ciddiye alır. Ama devamlı birşey isteyen birisi durumuna düştüğünüz icin bı sure sonra bütün isteklerinize duyarsizlasir. Bana öyle gibi geldi yani.
Evet surekli bir seyler isteyen, soylenen dirdirci birine donustum onun gozunde. Beni ogretmeni veya annesi gibi goruyor resmen. O da ergenus. Bu arada duzenli yardimci da tam olarak cozum degil aslinda cunku esimde temel seyler eksik. Ictigi suyun bardagini temizlikci mi kaldiracak, kirlilerini temizlikci mi sepete atacak? Ben mutfakla ilgilwnirken yarim saat cocukla oynamasini istiyorum mesela. Bir suru oyuncak saciliyor yere. Arada cocuk onlarin ustunde kosturuyor filan. Zaten dengesini anca sagliyor, dusecek. Ayak altindan kaldir bazi oyuncaklarini diyorum cevap pofff. Bu kadar miskin yani icine islemis

Bir an ben mi yazdım diye düşündüm. Meslegimize kadar aynı. Cocuktan once biz de cok iyiydik. Yurt dışına gittik gezdik tozduk. Cinsellik de iyiydi. Cocuk dogduktan sonra cinsellik bitti nerdeyse. Bebegim cok zordu uyumazdı. Ben boşanmayı düşünüyordum ona göre birsey yoktu tabi. Cocugum simdi biraz daha uyumaya başladı. Artık kendisi yaklaşıyor cinsellik olunca düzeldik ama cocuk konusunda ev konusunda tüm yük bende. Gunde yarım saat ilgilense ilgilendim diyor. Her gün ben parka götürüyorum 2 saat. Bir gün de kendi dese ben gotureyim nefes alırım ama yok. Bir de masa basi iş hafta sonları tatil ne kadar yorulabilirsin. Ben artık takmıyorum cocugumu parka götürüyorum saatlerce kafam rahat. Cinsellik olursa duzelirsiniz gibi geliyor bana. Cinsellik olmayınca cok soğuyorsun arayı açmayın esinle ciddi konus soğuduğunu söyle bence canım.
Valla millet hadi artik cocuk yapin demeyi cok seviyor ama kimse cocukla beraber bas gosterebilecek problemlerden bahsetmiyor?? :) saka bir yana o kdr cok kisi benzer problemler yasiyormus ki...cinsellik evliligin temel tasi. Bizdeki bu temel tas yerinden sarsilinca diger her sey de onla beraber sallantiya girdi. Cinselligin bitmesinin sebebini sadece ona yuklemem haksizlik olur cunku bende de enerji kalmiyor yanasmiyorym. Ama bu kez de e tum yuk bnm ustumde hem disarda calisiyorum hem evde. O en azindan sadece iste yoruluyoe o da masa basi is zaten ne kdr yoruluyor olacak ki o neden yanasmiyor diye dysunup uzuluyorum...

Konu sahibi kardeşim ben sizi sorumluluk duygusu haddinden fazla yüksek biri olarak gördüm, "ben yapmasam kim yapacak, kalacak bu işler" enerjisi aldım yazdıklarınızdan, bilmem yanılıyor muyum. Evliliğiniz dışındaki ilişkilerinizde ortada yapılacak bir iş varsa bunu yapmak gerek diye düşünüp el atar mısınız örneğin? Eşiniz de anne evinde alıştığı düzeni devam ettirmekte zorluk çekmemiştir, mesela çocuğu eline verdiyseniz içinizin rahat etmeyeceğini bilir ve endişe etmeyip keyfine bakar. Ev dağınıksa da sorun etmez, bilir ki birkaç gün siz de ellemeseniz bile eninde sonunda el atacaksınız. Öfke kontrolü yaşamanız bunun doğal sonucu, öfke kontrolünü sizdeki kötü bir huy gibi görmeyin, bilakis bedeniniz kendine fazla yükleniyorsun diye size bir şey anlatmaya çalışıyor.
Bir ara psikologa gidiyordum, o donem psikologum bana "control freak' oldugumu soylemisti... takinti derecesine getirebiliyorum bu durumu. Her ise Kendim el atmaktan, basladigim isi bitirmekten keyif aliyorum. Mukemmeliyetci bir yapim da var aslinda. Her konuda bu boyle. Bu yuzden hayatimdaki olumsuzluklari cogunlukla kendi kabahatim, eksikligim gibi gorup kendimi suclamaya meyilliyim. Burda direk yazmadim aslinda ama icten ice butun bu isleri kendim kotaramadigim icin mutsuzum. Esime degil kendime kiziyorum cogunlukla. Ondan cikariyorum. Bu da saglikli bi dusunce yapisi degil bynun da farkindayim. Cunku onun da bana yardimci olmasi gerekip olmadigi pek cok konu var. Ama ofke patlamalarim ani yukselislerim cidden can sikici olmaya basladi. Ilerde cocugumu mutsuz etmek istemiyorum...

Evet annem en buyuk sansim.o da olmasa tirlatirdim herhalde. Ofke problemimi nasil yenerim bilmiyorum esime karsi cok cabuk parliyorum. Hak ettigini de dusunuyorum aslinda tas olsa catlatir o.
Ben de hak ettiğine inandığım zaman aniden parliyorum.Beynimde şimşekler çakıyor o anda. ağzıma ne gelirse artık dokturuyorum. Aa sonra bir bakmışım konu benim parlamam olmuş.
Bagirana değil bagirttirana bak derler de ama öyle olmuyor iste. Haklıyken haksız konumuna düşüyorum. Bu huyumu düzeltmem lazım. Nasıl düzeltilir bir bilsem...

Valla millet hadi artik cocuk yapin demeyi cok seviyor ama kimse cocukla beraber bas gosterebilecek problemlerden bahsetmiyor?? :) saka bir yana o kdr cok kisi benzer problemler yasiyormus ki...cinsellik evliligin temel tasi. Bizdeki bu temel tas yerinden sarsilinca diger her sey de onla beraber sallantiya girdi. Cinselligin bitmesinin sebebini sadece ona yuklemem haksizlik olur cunku bende de enerji kalmiyor yanasmiyorym. Ama bu kez de e tum yuk bnm ustumde hem disarda calisiyorum hem evde. O en azindan sadece iste yoruluyoe o da masa basi is zaten ne kdr yoruluyor olacak ki o neden yanasmiyor diye dysunup uzuluyorum...
Inan çocuk büyüdükçe daha iyiye gidecek. Kızım su an 26 aylık. Çalışıyordum ben de koronadan dolayı evdeyim su an. Çalıştığım dönem kızım sabaha kadar saatte bir hatta yarım saatte bir uyanırdı. Sabahın korunde kalk işe git aksama kadar ders anlat nöbet tut cok yoruluyordum. Buna ragmen evin tüm yükünü bebegimin tüm yükünü sirtlandim. Diger türlü vicdanen rahat olamam. Su an evdeyim ama sanırım erkeklerde kadın evde olunca çalışmıyor gibi bir algı oluşuyor. Ya bekledigim en azından haftada bir gün de olsa parka götür isten 6 da geliyor gec bir saat de değil. Sorsan kızına aşık evet cok seviyor ama ilgilenmek bu sekilde olmaz. Mesela bugün kızımı parka görürdüm saat yedi buçukta geldim cocugumu yıkadım hemen yemegi hazırla masayı topla zaten cocugun yatma saati geldi. Toplasan yarım saat bile vakit geçirmedi bilemiyorum vicdanen insan bundan nasıl tatmin olabilir? Su an kızım gece biraz daha iyi uyuyor ve ben en azından gece dinlenebiliyorum. Gececek biraz daha sabır. Cocugun büyüyünce sana arkadaş olacak sen onunla bir kere daha konus eger duzelmezse bosver cocugunla gecirdigin vakitler en güzeli . O vakitleri hicbir seye degismem ben.

Bir ara psikologa gidiyordum, o donem psikologum bana "control freak' oldugumu soylemisti... takinti derecesine getirebiliyorum bu durumu. Her ise Kendim el atmaktan, basladigim isi bitirmekten keyif aliyorum. Mukemmeliyetci bir yapim da var aslinda. Her konuda bu boyle. Bu yuzden hayatimdaki olumsuzluklari cogunlukla kendi kabahatim, eksikligim gibi gorup kendimi suclamaya meyilliyim. Burda direk yazmadim aslinda ama icten ice butun bu isleri kendim kotaramadigim icin mutsuzum. Esime degil kendime kiziyorum cogunlukla. Ondan cikariyorum. Bu da saglikli bi dusunce yapisi degil bynun da farkindayim. Cunku onun da bana yardimci olmasi gerekip olmadigi pek cok konu var. Ama ofke patlamalarim ani yukselislerim cidden can sikici olmaya basladi. Ilerde cocugumu mutsuz etmek istemiyorum...
Bence eşine kızmalısın zaten. Ben görüyorum parkta cocugu ile ilgilenen babaları. Onlar çalışmıyor mu sanki. Bu bahane değil çocuk yaptıysan ilgilenmek zorundasın. Kendini suclama artık bu duruma gelmende suç esinin.

Bu çok yaygın bir problem. Tüm sorumluluk paylaşım dertleri için +1
Erkekler evlilikte az buçuk paylaşım içindeyse bile çocuktan sonra iyice salıyor kendini. Önceki konunuzdan beri takipteyim, burda dertleşiyor gibi hissediyorum, verilen fikirleri kendime de alıyorum. Ben 5 yıllık evlilikten sonra 39 yaşında doğurdum ama, eşim benden de büyük ve hemen her işe benim bakacağımı biliyordum, çok tükendim mi 'eee bile bile lades' diyorum kendime. Haklı değil asla ama sinirden çok hüzün kaplıyor içimi. Benim için daha başedilebilir bir duygu. Birini çocuk gibi gütmek bizzat yapan için usandırıcı ve üstüne bir de suçlanıyorsun hakikaten zor zanaat. Diyebileceğim bir iki şey : Tecrübeli annelerin dediği gibi 2-3 yaşından sonra işlerin düzeleceği ümidine tutun, ben de tutunuyorum. Benim de eşim oğlanın 'aklı erince' onla yapacağı şeylerin hayalini kuruyor şimdi. İkincisi öfkeyle patlayanın karşısındaki olmak da zordur, ben de susanım ya da az ama sert konuşanım mesela, eşim eser gürler, gerçekten insan birşeyi çözmek istiyorsa da beziyor bu tutum karşısında, otomatik kapanıyor, yani haklısın herseyde, birikim de var, politik ol demiyorum ama en önemli bir iki konuyu seç ve onlarla ilgili ara ara daha sakin ve net konuş derim. Yoksa diğer bazı arkadaşların dediği gibi konu yalama oluyor, A'dan Z'ye kayıyor. Son olarak ben eşinin seni sevdiğine ve yorucu olsa da çabana değeceğine inanıyorum. Erkekler bir top kumaş, deseni farklı derdi bir büyüğümüz rahmetli.

X